Primarul din Râmnicu Vâlcea, Mircia Gutău, a dat în judecată statul român și cere despăgubiri de 10,5 milioane de euro, „pentru cei peste 12 ani petrecuți prin procese şi prin puşcăriile patriei”

de S.A.     HotNews.ro
Vineri, 12 aprilie 2019, 23:58 Actualitate | Esenţial


Mircia Gutau
Foto: Facebook
Primarul din Râmnicu Vâlcea, Mircia Gutău, prin avocatul său, Octavian Fieroiu, a deschis vineri acţiune în instanţă împotriva statului român, solicitând daune morale şi materiale pentru "suferinţa şi umilinţa" la care ar fi fost supus în cei peste 12 ani în care a fost implicat în procese, relatează Agerpres.

Avocatul Fieroiu a precizat că acţiunea a fost deschisă la Tribunalul Vâlcea şi că se cer despăgubiri de 10,5 milioane de euro, daune morale şi materiale pentru "suferinţa şi umilinţa" la care a fost supus primarul Gutău în cei peste 12 ani de procese.

"S-au cerut 500.000 de euro daune materiale şi 10 milioane de euro daune morale pentru cei 12 ani şi circa 4 luni pe care i-a petrecut Mircia Gutău prin procese şi prin puşcăriile patriei. Sigur, este o apreciere relativă şi subiectivă, o cvasirecuperare a prejudiciului creat, cuantificabil în salariile şi celelalte beneficii de care a fost lipsit în perioada detenţiei, în cheltuielile pe care le-a făcut pentru angajarea unui avocat calificat, pentru cazare, pentru transport la organele de urmărire penală şi la instanţele de judecată şi alte multe cheltuieli, pentru că au fost ani de procese la instanţele din ţară şi inclusiv la CEDO", a declarat Fieroiu.

El a menţionat că acţiunea deschisă vineri este doar pe latură civilă, împotriva procurorilor de caz şi a judecătorilor care au dat sentinţa de condamnare urmând să facă plângere penală, dorinţa lui Mircia Gutău fiind ca toţi cei vinovaţi de cazul lui "să plătească".

"Eu i-am lăsat mână liberă avocatului, pentru că am mare încredere în dumnealui. Aştept decizia judecătorilor în acest proces ş, indiferent de cât va dura el, doi, trei ani, mă aştept ca statul român să se îndrepte împotriva celor vinovaţi, pentru că ei trebuie să răspundă. De la denunţător, la procurorii de caz şi la judecătorii care au dat condamnarea, fiecare trebuie să răspundă pentru greşelile pe care le-a făcut. Indiferent de suma care a fost calculată ca despăgubire, vă spun că nimic nu echivalează cu suferinţa mea şi a familiei mele în aceşti peste 12 ani. Eu sunt unul dintre cei norocoşi pentru că am apucat să prind şi achitarea. Cred că sunt şi alţii ca mine care nu au avut norocul acesta, de aceea îmi doresc ca cei vinovaţi să plătească şi ceea ce am păţit eu să nu mai păţească şi alţii", a declarat primarul Mircia Gutău.

În ianuarie 2010, Gutău a fost condamnat definitiv de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie la trei ani şi şase luni de închisoare, într-un dosar în care a fost acuzat de procurorii DNA că a pretins de la un denunţător, acţionar majoritar al unei societăţi comerciale, suma totală de 50.000 euro, atât în mod direct, cât şi prin intermediul viceprimarului Nicolae Dicu, pentru eliberarea unui certificat de urbanism pentru un teren situat în municipiul Râmnicu Vâlcea. Gutău a fost eliberat condiţionat în septembrie 2011.

În noiembrie 2016, Curtea Europeană a Drepturilor Omului a decis că lui Mircia Gutău i-au fost încălcate dreptul la apărare şi dreptul la un proces echitabil şi în aprilie 2018 Instanţa supremă a decis rejudecarea dosarului, Gutău fiind achitat definitiv în luna octombrie a anului trecut.

Gutău a candidat la alegerile locale din 2016 la Primăria municipiului Râmnicu Vâlcea pe listele Partidului Ecologist Român, câştigând un nou mandat. El a fost primar în Râmnicu Vâlcea şi între 2004 şi 2010.

















21194 vizualizari

  • +22 (26 voturi)    
    aici chiar e de vina DNA-ul! (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 1:02)

    loveparade [utilizator]

    ordinarul asta a furat de a rupt cu dovezi si martori fara nici un dubiu si tot a scapat.
    procurorii care au plecat in cazul asta au fost niste pacalici(sau corupti).
    acum vine hotul si striga hotii, jenant
    • +10 (12 voturi)    
      pai si ... (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 2:14)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui loveparade

      nenor-citii care l au votat?!!??...
      • +6 (6 voturi)    
        Partidul Ecologist Roman ???!!! (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 13:12)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        fi serios, puteau vota mult mai rau

        l-au votat pe principiul "o fi ciordind el, dar ne lasa si pe noi sa..."
  • +13 (17 voturi)    
    deci gagiul a pretins bani (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 5:33)

    Coco Whistle [utilizator]

    platiti de la bugetul primariei (asta se cheama spalare de bani ptr cine nu stie, abuz, trafic de influenta, etc) si mai si scapa....ca nevinovat si vrea si 10M? bai astia sint atit de destepti incit ma consider prost.
  • +16 (20 voturi)    
    Șpăgarul (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 6:14)

    Celbland [utilizator]

    Din ce am citit din diverse surse, acest primar a fost prins în flagrant luând șpaga, a fost condamnat, apoi CEDO a spus că la recurs ICCJ nu a audiat din nou martorii și asta i-ar fi încălcat dreptul la apărare, a fost rejudecat și achitat pentru prescripția faptelor.

    După mine, cei care scapă prin prescripția faptelor nu pot pretinde că au fost nevinovați.

    Am citit că acest primar a fost condamnat și în alt dosar similar, adică la el șpaga e o activitate continuă.
  • -6 (12 voturi)    
    Comentatorii, mai tari ca magistrații (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 8:36)

    Omics [utilizator]

    Cred că unuele comentarii de pe aici sunt infracțiuni contra înfăptuirii justiței
  • -7 (13 voturi)    
    CEDO i-a dat dreptate, ICCJ l-a achitat (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 9:20)

    xrogo [utilizator]

    definitiv la rejudecarea procesului, cum puteti spune ca a fost spagar si vinovat?
    Sa plateasca toti cei care sunt vinovati, incepand cu procurorul care l-a acuzat pe nedrept si terminand cu sprancenata de Livia Stanciu, aia numita de Johann la CCR dupa multele porcarii pe care le-a facut, de amintit si cazul Rarinca!
    • +1 (9 voturi)    
      ICCJ l-a achitat (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 12:43)

      NicioLae2 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      De ce l-o fi achitat? Doar pentru că CEDO a găsit ca procedurile nu a fost respectate?

      Tunăm și fulgerăm că EU "ne pune pumnu-n gură" și ne "încalcă suveranitatea"? Dar ICCJ de ce l-a achitat? De frica CEDO? Doar faptele erau dovedite!

      În mod normal, procesul trebuia reluat de la zero, cu respectarea tuturor procedurilor legale.
      Și atunci, nimeni nu mai avea ce să conteste!
    • +4 (8 voturi)    
      citeste (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 12:54)

      ati [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      tot istoricul aici. si spune tu cu mana pe inima ca nu e un hot ordinar. si nu fa pe prostul
    • +3 (3 voturi)    
      am uitat link (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 12:55)

      ati [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      https://www.juridice.ro/485022/gutau-in-extenso.html
  • +8 (12 voturi)    
    Inca un tilhar care cere reparatii (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 10:12)

    n.dumiritu [utilizator]

    si nicidecum simbolice. Dupa valoarea reparatiei solicitate, e clar cum se raporteaza la banul public. Nu are notiunea ca banii aia solicitati "statului" sint munciti de fraierii care produc ceva in tara asta. Vrea sa-i pedepseasca pe cei fara putere pt. ca puterea lui (executiva) a fost "ultragiata" de puterea juridica. Iar dreptul lui la putere si abuz de ea nu trebuie atins cu nimic.

    "mă aştept ca statul român să se îndrepte împotriva celor vinovaţi"-zice primarul, dupa ce da "statul" in judecata cu pretentii cosmice, de parca statul român care-i da autoritate si salariu i-ar fi dator si cu compensatii la neplaceri si cu protectie impotriva nenorocitilor care-l agaseaza pe primar. Sa faca bine statul sa se ocupe de confortul psihic al primarilor "pina la capat"! Daca ai muls niste voturi de la citiva naivi, ai tot dreptul sa faci ce poftesti, sa nu dai socoteala si sa le ceri si reparatii imense (pe masura valorii tale) pentru deranj in timpul exercitarii puterii asupra lor. Ca sa se invete minte, ingratii!

    Te-au votat 10 zevzeci, ai luat puterea, poti de acum sa-i desconsideri pe ceilalti 90 care au votat altceva sau nu au votat deloc. Poti sa le ceri daune astronomice pt. atingere aduse augustei tale persoane, poti sa-ti faci salarii si pensii si indemnizatii dupa pofta, iar daca nu-ti ajung taxele te imprumuti in numele lor, poti sa-i duci cu zaharelul ca le faci drumuri si spitale daca ne da Europa pt. ele pt ca din taxe nu ne acoperim nici lefurile noastre cu concediu inclus si indemnizatie de hrana, poti s-o faci pe patriotul (unde ti-o fi mai cald decit aici unde traiesti pe picior mare fara sa stii sa faci ceva?), poti sa glorifici agricultura si pamintul intre latrai cu norma si contopisti scosi cu forta din birouri la mitinguri.
  • 0 (8 voturi)    
    Doar (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 19:55)

    savatuf [utilizator]

    atat va spun ..sunteti niste handicapati toti si nu intelegeti nimic din conceptul de justitie, incepand cu lazar ,kovesi si sfarsiind cu procurorii si judecatorii care l-au condamnat pe acest individ ..care ce sa vezi are si el drepturi ..se chiama drepturile omului ...iar CEDO a constatat ca i-au fost incalcate. Zbierati toata ziua ciuma rosie, coruptii... dar in conceptie sunteti mai rau ca stalinisti in a interpreta conceptul de drepturile omului. Oricum sunteti niste duplicitari ..cand ai vostri o comit muriti cu ei de gat ..gen lazar, dna Tarcea indoaie legea si are - conflicte cu ea insesi- si va faceti ca ploua. De fapt justitia agreata de voi e aia care aresteaza doar pe ai lor, restul nu se pune, gen iohanis a carui fapte ce sa vezi s-au precris... fac pariu ca nevasta sa o sa scape ...tot ce sper este ca aceste campanii desantate de demonizare a unora sa fie un esec total iar costurile inclusiv materiale, sa fie pe masura..am mai spus-o, lumea nu e proasta.