Candidatura Laurei Kovesi la șefia Parchetului european - Consiliul Europei, "alarmat" de învinuirile aduse fostei șefe a DNA, posibil motivate politic pentru a o discredita

de MH     HotNews.ro
Miercuri, 10 aprilie 2019, 9:29 Actualitate | Esenţial


Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres/EPA
Comisia pentru Afaceri Juridice a Adunării parlamentare a Consiliului Europei se declară "alarmată" de învinuirile aduse Laurei Codruta Kovesi și a sugerat că acuzațiile din dosarul instrumentat de Secția pentru anchetarea magistraților "ar putea fi motivate politic" pentru a o discredita în competiția pentru postul de procuror-șef european.

Consiliul a transmis, printr-o comunicat de presă, că într-o declarație adoptată în 8 aprilie, Comisia apreciază că acuzațiile de luare de mită, abuz în serviciu și mărturie mincinoasă împotriva fostei șefe a DNA ar putea avea scopul de a o discredita în calitate de candidat pentru postul de procuror-șef european.

Comisia amintește că fosta șefă a DNA s-a aflat sub control judiciar și i s-a interzis să părăsească țara sau să vorbească cu presa despre acest caz, dar Înalta Curte de Casație și Justiție a revocat măsura în 3 aprilie. De asemenea, organismul european subliniază că ancheta împotriva Laurei Kovesi a fost declanșată în pline negocieri pentru conducerea Parchetului European.

În documentul citat, Comisia pentru Afaceri Juridice a Adunării parlamentare a Consiliului Europei mai arată că eforturile fostei șefe a DNA de combatere a corupției au fost "foarte apreciate" de societatea civilă, de UE și de Consiliul Europei, iar instituția pe care a condus-o a fost supusă atacurilor politice, care au dus în cele din urmă la demiterea sa.

Comisia pentru Afaceri Juridice a Adunării parlamentare a Consiliului Europei remarcă faptul că înființarea Secției speciale pentru anchetarea magistraților a fost fost contestată puternic de Grupul de State împotriva Corupția (GRECO), de Comisia de la Veneția și de Comisia Europeană în ultimul său raport privind MCV. Comisia de la Veneția a avertizat că înființarea unei astfel de structuri ar servi drept instrument de intimidare și de presiune asupra judecătorilor și procurorilor, amintește sursa citată.

Comisia cere autorităților române "să examineze" rapid cazul Laurei Codruța Kovesi și să renunțe la orice acuzație care ar putea fi motivată politic, în conformitate cu standardele Consiliului Europei.

Declarația adoptată de Comisia pentru Afaceri Juridice a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei poate fi citită aici

Instanța supremă a decis în 3 aprilie ridicarea măsurii controlului judiciar în cazul fostei șefe a DNA Laura Codruța Kovesi, ceea ce înseamnă și ridicarea interdicțiilor, între care cea de a părăsi țara. Hotărârea Înaltei Curți de Casație și Justiție este definitivă. Măsura controlului judiciar a fost luată de Secția pentru anchetarea magistraților în plină procedură pentru numirea procurorului șef european, post pentru care Kovesi candidează și este favorita Parlamentului European. Autoritățile de la Bruxelles au acuzat Guvernul de la București că astfel înccearcă să o împiedice pe fosta șefă a DNA să ajungă la conducerea Parchetului European.

În urmă cu o săptămână, la începutul sesiunii plenare a Parlamentului European, președintele PE, Antonio Tajani, a citit o declarație de susținere a Laurei Codruța Kovesi, declarându-se îngrijorat în privința măsurilor luate împotriva acesteia de către autoritățile judiciare din România.Tajani a subliniat că fosta șefă a DNA rămâne candidatul legislativului european pentru noul post de procuror-șef european și a cerut autorităților de la București să nu îi pună obstacole fostei șefe a DNA în procedura pentru conducerea Parchetului european.

CITEȘTE ȘI:

















16552 vizualizari

  • -29 (61 voturi)    
    Concluzia e una singura: (Miercuri, 10 aprilie 2019, 9:37)

    Marionette [utilizator]

    Consiliul Europei este putred de corupt. Imi confirma banuiala ca intreaga lume e corupta si condusa de borfasi de unde si dezastrul ecologico-demografic in care baltim.
    • +17 (31 voturi)    
      ha haha (Miercuri, 10 aprilie 2019, 9:55)

      Enofereus [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      ... a spus marioneta
    • +23 (35 voturi)    
      Consiliul Europei (Miercuri, 10 aprilie 2019, 9:57)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Asa este, bine ca la noi nu este coruptie si nu suntem condusi de borfasi.
      • -19 (31 voturi)    
        "intreaga lume e corupta" (Miercuri, 10 aprilie 2019, 10:05)

        Marionette [utilizator] i-a raspuns lui varavara

        Ti se pare ca locuim pe Marte?
        • +18 (28 voturi)    
          coruptie (Miercuri, 10 aprilie 2019, 10:12)

          varavara [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

          Poate tu locuiesti pe Marte, eu locuiesc in Romania. Ceea ce stiu sigur este ca daca in alte tari politicienii corupti fac si lucruri bune pentru tara lor la noi sunt preocupati numai de bunastarea lor si apropiatilor lor.
          • -4 (14 voturi)    
            Deci nu e rau sa fii corupt. (Miercuri, 10 aprilie 2019, 10:57)

            Marionette [utilizator] i-a raspuns lui varavara

            Daca furi si esti un jeg de om este ok in cazul in care faci o autostrada. Pe acelasi principiu putem spune ca si Hitler este ok, si Putin e ok.
            Nu prietene, trebuie excluse cu desavarsire din toate structurile de decizie si comanda persoanele oportuniste, corupte, nepregatite.
            Societatile cele mai aproape de meritocratia absoluta (de exemplu tarile nordice - unde exista un scandal de coruptie bancara, sau unde in Islanda au dat jos tot Pahahalermentul in 2008), dar cu toate acestea, cele mai aproape de non-coruptie si meritocratie, aceste societati sunt cele mai prospere economic si cu membrii cei mai fericiti.
            Deci nu autostrazilor ca moneda la ticalosenie!
            • 0 (4 voturi)    
              Deci este bine se respingi coruptia (Miercuri, 10 aprilie 2019, 13:04)

              bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

              Deci în alte țări, unde politicienii sînt la fel de motivați la comportamente anti-sociale ca în România, cetățenii îi țin sub control și îi obligă să joace mai mult sau mai puțin după melodia domniei legii și a drepturilor omului.

              Corupția de găinari a politicienilor români discreditează lobby-urile și negocierile politice, perfect legale, ale politicienilor din acele țări cu cetățeni mai civilizați. Mai mult, ea strică piața peșcheșurilor pentru cei care procedează legal. Astfel că, nu doar că nu îi costă nimic, dar este în folosul tuturor să denunțe porcăriile politicienilor români.

              Vezi, aici este avantajul de a aparține unei națiuni care nu este formată doar din marionete legate prin sfori de marii corupți.
            • 0 (2 voturi)    
              Când umbli prea mult cu (Miercuri, 10 aprilie 2019, 23:33)

              dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

              Sofismele a3, ajungi să nu mai vezi adevărul!
    • +14 (28 voturi)    
      aham (Miercuri, 10 aprilie 2019, 10:17)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      toti sunt corupti numai dracnea e cinstiti
      Toate dosarele impotriva lui sunt inscenari!!!

      serios, tu realizezi cat de penibil esti?! Macat nikul este sugestiv!
    • +10 (16 voturi)    
      eh (Miercuri, 10 aprilie 2019, 10:28)

      AdrianAdr [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Aici ca aproape peste tot rahatul PUTE si aproape toata lumea poate sa il detecteze (olfactiv), poate in Siberia e înghețat si nu.....Toti s-au prins ca acel proces este o chestie politica, menit sa discretizate persoana.

      Apropo: www.facebook.com/steve.hulett.10/posts/10156166880977196
    • -1 (13 voturi)    
      UE: Bruxellesul vrea să scoata regula unanimitatii (Miercuri, 10 aprilie 2019, 10:31)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      In deciziile privind energia si mediul. Sau cum era cand am semnat intrarea in Uniune. Daca taxeaza carbunele se scumpeste curentul, nimic mai simplu. E o taxa universala.
      Si stirea nu avea commenturile activate. De ce?
    • +3 (5 voturi)    
      zise.... (Miercuri, 10 aprilie 2019, 19:37)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      ...marionette ....si mai lua o gura de fan !!!!! Apoi BEEEEEEEE .....de placere !!!
  • +24 (38 voturi)    
    in sfarsit s-au prins si ei (Miercuri, 10 aprilie 2019, 9:50)

    tarsic [utilizator]

    nimeni nu mai crede circul de la Bucuresti facut de slugile pesediste din justitie.
    • +5 (21 voturi)    
      din pacate au fost scutiti ! (Miercuri, 10 aprilie 2019, 10:13)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui tarsic

      Membrii CE nu stiu ce inseamna sa traiesti in mocirla minciunii si dezinformarii cultivata sistematic la granitele R00ssnaciei !
  • +14 (28 voturi)    
    Incredibil (Miercuri, 10 aprilie 2019, 9:50)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Asta e: tot ce vine de la Gestapoul SS al lui Putorel Toader e incredibil. O judecatoare corupta ca A. Florea, care a protejat ani la rand gruparea de hoti si complici din Cta, din care face parte si tata-su, un comunist odios, nu poate fi credibila. Ea e doar o scula jegoasa in mana `statului paralel` (= stat mafiot securist cu Dragneev varf de lance cu scopul de a jefui Romania si a o scoate din UE)
    • +6 (20 voturi)    
      "Comisia cere autorităților române"... (Miercuri, 10 aprilie 2019, 10:21)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ...caror "autoritati" ? Lui Putorel,Ciordache &co ? Astia inca nu s-au prins ca nu au interlocutor credibil la nivelul puterii actuale ?
    • -6 (24 voturi)    
      Statul paralel e SRI+Justitie+o parte din presa (Miercuri, 10 aprilie 2019, 10:34)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Stii cum fac magistratii proteste ilegale proslavite in presa impartiala ca si drama omului simplu. Nimic suspect in asta.
      • -5 (15 voturi)    
        Cum sa acaparezi o tara. (Miercuri, 10 aprilie 2019, 11:52)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        1. Infiltreaza administratia.
        2. Acapareaza presa.
        3. Slabeste puterea prin orice controversa.
        4. Demonstratii amplificate in presa acaparata.
        5. Forteaza alegeri anticipate.
        6. Repeta pana la succes.
        • +7 (15 voturi)    
          Exact ca la Erdogan (Miercuri, 10 aprilie 2019, 12:08)

          sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          Vezi pierderea Istanbulului... si cum vrea repetarea alegerilor pana il recupereaza. Ai invatat bine de la tatucii turci si pesedei :)
  • -6 (18 voturi)    
    ??? (Miercuri, 10 aprilie 2019, 11:08)

    Gigi Kent [utilizator]

    Cum adica "Comisia cere autorităților române... " Nu era Justitia independenta? Cui ii cere mai exact? CSM-ului? Inspectiei Judiciare? Guvernului in ansamblu? Lui Tudorel Toader? Procurorului de caz?
    • +8 (18 voturi)    
      Citesti numa' ce te intereseaza ? (Miercuri, 10 aprilie 2019, 12:00)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Comisia cere "să renunțe la orice acuzație care ar putea fi motivată politic"
      Adica sa ai justitie independenta ! Nu la ciobota jegurilor politice pesediste!
      Pricepi ??