Kelemen Hunor îl contrazice pe ambasadorul Ucrainei la București: Nu am fost în Ucraina în ultimii 20 de ani și nu am folosit pașaport maghiar

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 22:25 Actualitate | Esenţial


Kelemen Hunor
Foto: facebook
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, susține că nu a folosit pașaport maghiar la punctul de frontieră cu Ucraina, așa cum a spus ambasadorul acestei țări la București, și îi cere acestuia să prezinte documentele care au interzis, în trecut, accesul său pe în Ucraina, transmite Mediafax.

Kelemen Hunor consideră reacția ambasadorului Ucrainei la incident ca fiind una „nepotrivită”.

„Ambasadorul Ucrainei la București, Oleksandr Bankov, printr-o apreciere nepotrivită a incidentului de astăzi (sâmbătă – n.r.) afirmă că am încercat să intru în Ucraina cu pașaport maghiar. Nu am fost în Ucraina în ultimii douăzeci de ani și nu am folosit niciodată pașaport maghiar. Pot prezenta documentele incidentului de astăzi. Cer Ambasadorului Ucrainei la București, Oleksandr Bankov, să prezinte, la rândul său, documentele care au interzis, în trecut, accesul meu pe teritoriul Ucrainei”, a arătat Kelemen.

Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a fost împiedicat, sâmbătă, să intre în Ucraina, unde vroia să participe la a 30-a aniversare de la înfiinţarea Uniunii Culturale Maghiare din Ucraina Subcarpatică. Ambasadorul Ucrainei la București, Oleksandr Bankov, precizează că președintelui UDMR, Kelemen Hunor, i-a fost interzisă intrarea pe teritoriul Ucrainei încă din 3 noiembrie 2017 și că de atunci acesta a mai încercat să intre în Ucraina folosind pașaportul ungar și a fost refuzat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















9840 vizualizari

  • -9 (47 voturi)    
    Na, se incinge tarata... (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 22:37)

    Lucky1 [utilizator]

    Ambasadorul Ucrainei la Bucufresti ar face bine sa prezinte opiniei publice copia documentuylui pe care s-a aplicat respingerea intrarii lui helemen in Ucraina. sa vada tot romanul pasaportul maghiar. Altfel, afirmatia data pe net nu este decat o manipulare tipic ruseasca...
    • +2 (10 voturi)    
      loool (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 22:54)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      cine e mai rusofil ? tu sau kelemen neprimitul ...
      • +1 (5 voturi)    
        Cand e vorba de vecini,ungurii sunt ca si chinezii (Duminică, 7 aprilie 2019, 14:58)

        FMM Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        Adica toti seamana intre ei si toti au aceeasi atitudine belicoasa fata de vecini. :))))))))))
    • +9 (11 voturi)    
      N-a fost în Ucraina, n-a fost lăsat să intre! :) (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 23:08)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Așa trebuie interpretate spusele lui Kelemen Hunor :)
      • -4 (4 voturi)    
        Esti ca deobicei un trolist PSD (Duminică, 7 aprilie 2019, 16:26)

        democtrates [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Pana cand documentele oficiale nu apar ciocu-mic. 
    • +1 (9 voturi)    
      Poate amandoi au dreptate... (Duminică, 7 aprilie 2019, 0:11)

      FMM Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      ... cand spun ca cetateanul roman Kelemen Hunor NU a incercat sa intre in Ucraina. Poate pe pasaportul lui maghiar e alt nume.
    • +1 (9 voturi)    
      Sa vedem documentele oficiale (Duminică, 7 aprilie 2019, 10:37)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Pana nu apar documentele oficiale, nu pot sa ma pronunt, desi Ucraina mi se pare departe de standardele europene. Daca cetateanul roman, de etnie maghiara , dl Kelemen Hunor a folosit un pasaport(indiferent ca a fost roman sau maghiar-legea romana permite dubla cetatenie, sunt multi romani cu cetatenie romana-americana, sau romana -canadiana) este o lipsa de diplomatie din partea Ucrainei. Dar sa vedem documentele.
      • +3 (3 voturi)    
        Ce minoritate canadiană are Ucraina? :) (Duminică, 7 aprilie 2019, 12:34)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

        Ucraina nu are statut de egalitate în NATO și UE cu Ungaria, așa cum are România.
        • -1 (3 voturi)    
          Ba pardon, Ungaria cu ale ei doua tancuri (Duminică, 7 aprilie 2019, 14:59)

          FMM Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          Nu are relatie de egalitate cu Romania.
        • 0 (2 voturi)    
          Daca nu citesti ce am scris ? (Duminică, 7 aprilie 2019, 16:29)

          democtrates [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          Nu vorbeam de cetateni ucranieni cu dubla cetatenie ci de cei romani , mai citeste inca o data nu mai fi atat de xenofob.
          • +3 (3 voturi)    
            gresesti profund, (Duminică, 7 aprilie 2019, 21:28)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

            si cu dubla cetatenie si cu xenofobia presupusa.
            Mai exact daca eu, cetatean cu dubla cetatenie si doua pasapoarte aleg sa il prezint la vama pe cel canadian iar vamesul iranian zice ca nu eu la cine ma duc sa ma plang? la Melescanu? De unde mama ursului ar trebui sa stie vamesul iranian ca Ali are dubla cetatenie?
            Treaba e simpla, daca Kele a prezentat pasaportul maghiar e problema lor, daca l-a prezentat pe al nostru, e a noastra.
            Curios e ca deja MAE unguresc a sarit deja de buci in sus. Oare de ce?
            • +2 (4 voturi)    
              problema noastra sigura nu este (Luni, 8 aprilie 2019, 2:22)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

              Deputatul roman Kelemen Hunor, care a jurat la preluare mandatului "Jur să apăr democraţia, drepturile şi libertăţile fundamentale ale cetăţenilor, suveranitatea, independenţa, unitatea şi integritatea teritorială a României", a primit interdictie in Ucraina pentru ca este cunoscut pentru actiunile sale destabilizatoare, in favoarea minoritatii maghiare.

              Teoretic, Romania are suficiente motive sa-i retraga lui Kelemen Hunor atat mandatul de deputat, cat si cetatenia romana.
    • +4 (18 voturi)    
      Nu ii mai plange atata de mila (Duminică, 7 aprilie 2019, 12:03)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Prostituata asta politica nu este chiar un cetatean model.
      • 0 (0 voturi)    
        Nici prin cap nu-mi da sa-l plang... (Joi, 11 aprilie 2019, 0:56)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        .. dar nici nu pot invinui pe cineva de ceva ce poate nu a facut. Trebuie aflat adevarul, inainte sa pui o pecete pe fruntea cuiva.
    • +1 (1 vot)    
      Perfect (Duminică, 7 aprilie 2019, 22:42)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      adevarat; si in Ucraina si in Moldova dar si in Romania, rusnacii isi continua nestingherit cenzura si "kompromat"-urile definitorii...
  • -13 (47 voturi)    
    Dacă nu poate să prezinte dovezi pt. ce afirmă... (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 22:41)

    Nyk1 [utilizator]

    ...ambasadorul ucrainean trebuie expulzat fără ezitare.

    Trebuie să spunem clar și răspicat: aici nu suntem la Cernăuți sau în ținutul Herța; nu poți să fii ambasador la București și să arunci cu fake news cu scopul de a denigra români și de a le restricționa în mod nemotivat libertatea de mișcare!
    • +6 (18 voturi)    
      hahah (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 22:54)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      nu mai bine va luati voi jigodia la Moscova inapoi ? ca la noi se da maghiat...
    • +11 (17 voturi)    
      Cel mai iubit dintre romani (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 23:51)

      ady77 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Kelemen Hunor, si al sau partid care au jucat dintotdeauna la 2 capete.
      Vin alegerile europarlamentare, iar nea Tokes, candideaza in Romania, si in Parlamentul European, reprezinta interesele Ungariei.
      O fi bine ??
    • +14 (18 voturi)    
      si viceversa? (Duminică, 7 aprilie 2019, 0:25)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Daca se doveste ca a mintit Kelemen Hunor, putem sa-l expulzam pe el? Oricum are cetatenie maghiara, deci se descurca el cumva..
      • -3 (5 voturi)    
        De unde stii? (Duminică, 7 aprilie 2019, 16:31)

        democtrates [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        ti-a prezentat personal documentul de cetatenie maghiara? va luati doar dupa vorbe.stiripesurse.ro
    • +3 (7 voturi)    
      Nu imi este clar ce romani a denigrat (Duminică, 7 aprilie 2019, 10:20)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Exista minoritati in Romania care sunt cetateni ai tarii de provenienta , or despre ce balmajeshti tu acolo ?
    • +5 (9 voturi)    
      Esti prea dur (Duminică, 7 aprilie 2019, 10:42)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Daca dl Kelemen Hunor se considera ofensat sa-l dea in judecata, daca intr-adevar are dreptate. Ambasadorul si-a facut datoria in urma ordinelor de la Kiev, deci a-l expulza este prea mult.
      Orice document prin care se interzice intrarea intr-o tara trebuie sa contina doua elemente clare: 1. Motivul, 2. Semnatura de luare la cunostiinta, ori daca acestea nu exista orice document este fals.Dar sa vedem detaliile(adica documentele).
    • +6 (12 voturi)    
      Diferenta de 4 minute (Duminică, 7 aprilie 2019, 12:04)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Intrebare: tu si Lucky1 sunteti de pe acelasi IP sau aceeasi persoana? Ca textul e cam acelasi.

      E cam exagerat sa-l numesti pe Kelemen "roman".
      • -1 (5 voturi)    
        Ei sunt de pe același Kremlin, așa se explică :) (Duminică, 7 aprilie 2019, 12:37)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        ....
        • 0 (0 voturi)    
          Harald (Joi, 11 aprilie 2019, 5:31)

          Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          Ce vrei sa spui exact? Ca IP-ul de pe care ma conectez la acest blog este localizat in Rusia sau orice zona controlata de Statul rus?
          Prin prezentul comentariu imputernicesc HN sa certifice, pe raspunderea mea proprie, daca este sau nu adevarat.
          Inceteaza sa ma mai ataci cu stfel de murdarii. Daca ai argumente, etaleaza-le, sa le vedem cu totii. Si tu ca si ceilalti asociati la ideea ca as fi un trol rus sau clona a oricarui alt comentator fie suferiti de o maladie care necesita un tratament serios, fie aveti un interes ocult in a ma discredita.
      • 0 (4 voturi)    
        De ce? (Duminică, 7 aprilie 2019, 16:34)

        democtrates [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Adica cum sa fie numit? atata timp cat este cetatean al acestei tari? Pe dragnea, pe Teodorovici, pe Ghita (acum si cetatean sarb) cum ii poti numi ??Rasistule.
        • +2 (2 voturi)    
          stii, ungurii sunt caucazieni, albi si alea, alea (Duminică, 7 aprilie 2019, 21:31)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

          Nu sunt alta rasa si oricum nu exista rase umane(cum exista la caini de exemplu)
          Deci cand faci acuze de rasism iti cam dai propria intoleranta pe fata.
        • +2 (2 voturi)    
          Depinde (Luni, 8 aprilie 2019, 0:16)

          imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

          I-as numi "romani traditionali", ceea ce ar insemna ca in scurt timp aceasta definitie ar capta un cu totul alt sens :)
      • 0 (0 voturi)    
        iti pasa tie de Romania??? (Joi, 11 aprilie 2019, 2:12)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        De fapt, din tot ce balmajesti, dovedesti ca nu-ti pasa de nimic, mai ales de adevar.
        Cand ai capul gol si spui numai tampenii, cum iti poate pasa de ceva?
      • 0 (0 voturi)    
        E obositoare dilema... (Joi, 11 aprilie 2019, 6:14)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        " tu si Lucky1 sunteti de pe acelasi IP sau aceeasi persoana? Ca textul e cam acelasi."

        Ai sa-ti spun eu motivul, sa nu-ti mai chinui atat creierasii: Mintile mari gandesc la fel!
  • +4 (8 voturi)    
    hahaha (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 22:52)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    pe buna dreptate... nu stiu cine a lasat jigodiile la noi in tara !
  • +5 (13 voturi)    
    draga Hunor, (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 23:00)

    beeeeeenar [utilizator]

    ucrainienii nu sunt romani sa-i aburesti cum ati aburit Covasna, Harghita, Muresul, Bihorul etc.
    odata ce tu de facto esti pro-Rusia nu ai ce cauta in Ucraina.
    mai baga o fisa dupa ce ajunge actorasul presedinte, poate atunci sa ai mult noroc.

    szia!
    • +1 (1 vot)    
      Actorasul e jurist, de fapt... (Duminică, 7 aprilie 2019, 22:49)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui beeeeeenar

      si nu e sigur ca ia presedentia si nu Poroshenko...
      Dar oricum si ucraiienii sunt politruci, nu numai rusii ori romanii...
  • +7 (11 voturi)    
    Asa-i daca vrei sa stai pe Trei Scaune +UKR (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 23:05)

    Plagarus [utilizator]

    HU & RO & HarCov
  • +2 (10 voturi)    
    Suntem romani doar cand avem nevoie (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 23:11)

    Romania_Fara_Hoti [utilizator]

    si slugarnicul ungur merge la ambasada Ucrainei de la Bucuresti sa ceara explicatii. Dar mai bine ar merge direct la ambasada Ucrainei din Budapesta pt ca problema asta e bozgoria vs Ucraina si in niciun caz cu Romania. Suntem romani doar cand ne convine dar in rest agenti bozgorieni.
  • +4 (10 voturi)    
    Te-ai intors cu coada-ntre picioare... (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 23:18)

    Martha Logu [utilizator]

    ... nu ti-a mers cu astia, te duceai sa faci propaganda sovinista pe acolo... na ca ti s-a infundat, acum sa realizezi cat de permisivi suntem noi cu tine :)))
  • -1 (13 voturi)    
    pasaport (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 23:28)

    jos [utilizator]

    ucraina vrea sa fie considerat stat afiliat UE,dar fara sa tina cont de legile UE!!!pasaportul ucrainean sa aiba dreptul de libera circulatie in UE,dar ei impun legi din fosta CCCP!!!!
    • 0 (2 voturi)    
      Intr-adevar, execrabil politrucul "ambasador"! (Duminică, 7 aprilie 2019, 22:53)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui jos

      Nu se democratizeaza astia nicicand, tot cu cenzura si scenariile staliniste raman si pe viitor...
  • -1 (9 voturi)    
    adica (Duminică, 7 aprilie 2019, 7:33)

    toxx [utilizator]

    hunor stie mai bine decat diplomatul ucrainean, care are si acces la datele politiei de frontiera prin ministerul de externe al lor ? curat murdar, udmr-ule !
  • +6 (6 voturi)    
    MAE (Duminică, 7 aprilie 2019, 8:13)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Meleșcanu ce zice? Așteaptă ordine de la Moscova, de la Ankara? Zice ceva? Că pare lată.
  • +2 (10 voturi)    
    Sfarsitul competentei (Duminică, 7 aprilie 2019, 8:57)

    feroviarul123 [utilizator]

    Lucky1 si NyK1 = clone. Mai bajeti voi știți bancul ala cu securiștii care spuneau bancuri intre ei si la sfârșit șeful lor le zice scoțându-și legitimația: mai răsfirați , băieți mai răsfirați. E cazul sa faceți și voi la fel. sunteți prea evidenți. Ca un mic amănunt zexy: Orice tara are dreptul sa refuze intrarea oricărei persoane. Fara sa dea explicații. Pentru ca este suverana. Dar pentru unii care se cred încă in imperiul habsburgic e mai greu.
  • +1 (7 voturi)    
    au destui serpi si ei (Duminică, 7 aprilie 2019, 10:07)

    iodixit [utilizator]

    un anaconda in plus nu le trebuie caiafa tradatoare!
    • 0 (2 voturi)    
      Ambasadorul ucrainian este unul din ei! (Duminică, 7 aprilie 2019, 22:55)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      Vreun kaghebist ucrainian; Ucraina n-are ce cauta in UE!
  • +2 (10 voturi)    
    Si daca minte maghiaru’ (Duminică, 7 aprilie 2019, 10:23)

    DecebalPerScorilo [utilizator]

    Si daca minte dl. Kelemen .... il expulzam? Ii luam cetatenia?
  • -4 (6 voturi)    
    romani? (Duminică, 7 aprilie 2019, 10:23)

    ceoteldrum [utilizator]

    pai de ce sa dai ambasadorul afara din tara?mai ok ar fi sa plece ungurul cu tot cu neamurile lui
  • -2 (6 voturi)    
    Dar !!! (Duminică, 7 aprilie 2019, 11:23)

    sipu [utilizator]

    acum 20 de ani ce ai cautat in ukraina !!!? ................
  • +8 (12 voturi)    
    fake news cu scopul de a denigra români (Duminică, 7 aprilie 2019, 11:28)

    sipu [utilizator]

    Cand arboreaza steagul ungariei , cand spun ca ziua nationala (Romaniei) pentru ei este o zii neagra tot CETATENI ROMANI sunt !!!? ......................
  • -1 (7 voturi)    
    Comment sters de user (Duminică, 7 aprilie 2019, 11:34)

    qwerasdf [anonim]

  • +1 (7 voturi)    
    Pentru conducatorii nostrii... (Duminică, 7 aprilie 2019, 11:43)

    giomar [utilizator]

    chestia nu conteaza. Ei trebuie sa distruga tara cat mai repede. Ce mai conteaza ca ne facem de k.k.t. din punct de vedere diplomatic. Dovada este reactia guvernului la actiunea acestui bozgur....
  • +2 (8 voturi)    
    diferente (Duminică, 7 aprilie 2019, 12:01)

    cugetatorul [utilizator]

    Kelemen Hunor simte pe pielea lui diferentele dintre respectarea drepturilor intr-o tara care apartine UE si una care nu; cred ca ar fi fost mai intelept din partea lui ca cetatean roman sa incerce sa intre in Ucraina din Romania, nu din Ungaria (mai ales ca se pare a mai avut interdictie in Ucraina in trecut); au fost si tulburari pe acolo recent, cu sticle incendiare aruncate in sediul din Ujhorod ..
    • 0 (2 voturi)    
      Ujgorod (Duminică, 7 aprilie 2019, 14:40)

      ber [utilizator] i-a raspuns lui cugetatorul

      Oficial, orasul se numeste Ujgorod. E ca si cum ai zice
      Kolosvar in loc de Cluj-Napoca.
      • +2 (2 voturi)    
        evident (Duminică, 7 aprilie 2019, 16:07)

        cugetatorul [utilizator] i-a raspuns lui ber

        ca acum poti sa-i spui linistit Ujgorod, metodele naziste (deportari evrei) si comuniste (deportari maghiari etc.) au avut grija sa aduca o localitate de la 80%maghiari 7%slovaci 7%germani 4%rusi in 1910 la aproape 90%ucraineni si rusi 7%maghiari in 2019; romanii din nordul Bucovinei si Basarabia au patit la fel
        • 0 (2 voturi)    
          Da, fara indoiala!. (Duminică, 7 aprilie 2019, 22:59)

          Namaste [utilizator] i-a raspuns lui cugetatorul

          Cosmar de cosmar, insa majoritatea triumfa fericita fiindca n-are frane morale, e beneficiara a matrapazlacurilor...
      • +4 (4 voturi)    
        Mai citeşte înainte de a comenta ! (Duminică, 7 aprilie 2019, 16:19)

        Lu48 [utilizator] i-a raspuns lui ber

        Ȋn ucraină numele este Uzhhorod, în rusă Uzhgorod şi în maghiară Ungvár. Iar în maghiară Clujul este Kolozsvár.
  • +9 (17 voturi)    
    Ce patriot (Duminică, 7 aprilie 2019, 12:07)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Un adevarat patriot, un roman adevarat, traditional... folsoeste pasaport roman, dar se duce la evenimente pentru maghiari. Eheee... acum vine la noi sa ii rezolvam buba.

    In rest, Tinutul Secuiesc sus, autonomie jos, dar el e roman! Eh, poate am eu definitie incorecta despre ce inseamna "a fi roman".

    Dar nu ma surprinde numarul de postaci sau "romani" care il sustin. Dupa ce discursuri vad la TV ale stapanilor, ei cred ca daca cineva a pronuntat "tara mea" si "Romania" mai mult de 6 ori trebuie sa fie decorat de "presedentie" ca patriot.
  • +10 (16 voturi)    
    Nu o da cotita (Duminică, 7 aprilie 2019, 12:19)

    Jolly Roger [utilizator]

    Ambasadorul ți-o zîs clar că ești banat pentru declarațiile făcute în 2017.
    Puțin il freacă grija dacî tu ai fost cu pasaport romanesc, unguresc sau chinezesc.
    Gura bate c##ul.
    Punct!
  • 0 (6 voturi)    
    Trebuia lasat sa intre si oprit la iesire! :)) (Duminică, 7 aprilie 2019, 13:06)

    N.S. [utilizator]

    Mai scapam si noi de un prostituat politic secuiesc!
  • +1 (3 voturi)    
    mare jigodie si asta.... (Duminică, 7 aprilie 2019, 20:59)

    Kornell [utilizator]

    1. Ungaria a luat vreo masura fata de refuzul Ucrainei de a -l primi? De ce sa ia Ro, in conditiiile in care UDMR sunt romani doar la placinte
    2. Dupa declaratiile unor membri Fidesz si mai ales Jobbik la Balvanyos, la scoala de vara a maghiarimii, nu s-a vrut si la noi aceeasi masura fata de ei?? ce e anormal
    3. Pt unguri, Bela Kun (erou al lor, comunist, prim ministru si multe altele) in 1919 a anexat Transcarpathia de la Cehoslovacia (actuala Ucraina subcarpatica) si a dat o parte din ea URSS.....asa ca ei considera ca e a lor, la fel ca si cu Har-Cov a noastra pe care ar vrea-o separata