UPDATE Mesajul ambasadorului Ucrainei pentru Kelemen Hunor / Reacția Ministerului de externe de la Budapesta

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 20:29 Actualitate | Esenţial


Oleksandr Bankov
Foto: Facebook
Ambasadorul Ucrainei la București, Oleksandr Bankov, spune că liderului UDMR Kelemen Hunor i-a fost interzisă intrarea pe teritoriul Ucrainei încă din noiembrie 2017 și că acesta a mai încercat de atunci să treacă granița cu pașaportul ungar, dar a fost refuzat. Diplomatul mai spune că va fi ”onorat” să-i ofere personal orice explicații suplimentare. Pe de altă parte, Ministerul de Externe al Ungariei l-a convocat pe ambasadorul ucrainean la Budapesta într-o întâlnire specială care va avea loc luni.

UPDATE 21.06: Ministerul de Externe al Ungariei l-a convocat pe ambasadorul ucrainean la Budapesta într-o întâlnire specială care va avea loc luni, scire MTI, citată de Mediafax.

Purtătorul de cuvânt al Ministerului ungar de Externe, Tamas Menczer, a declarat pentru MTI că această interdicție este "inacceptabilă" și "împotriva Ungariei".

Iată ce spunea însă, într-un mesaj pe Facebook, ambasadorul Ucrainei la București:

”În aceasta situație neplăcută, dar absolut firească aș dori să fac câteva precizări:

1. Domnului Kelemen Hunor i-a fost interzisă intrarea pe teritoriul Ucrainei încă din 03.11.2017. De atunci domnia sa a mai încercat să intre în Ucraina folosind pașaportul ungar și a fost refuzat, drept dovada că i-a fost bine cunoscută decizia autorităților ucrainene.

2. Și de data această conform legislației în vigoare a Ucrainei domnului Kelemen Hunor i-a fost înmânată decizia autorităților de frontieră privind interzicerea intrării pe teritoriul statului ucrainean pe care a și semnat-o. E adevărat că decizia nu conține motive, dar o astfel de practică e comună pentru toate statele europene.

Și bineînțeles sunt deschis și voi fi onorat să-i ofer și personal domnului Kelemen Hunor orice explicații suplimentare”.

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a spus că a fost împiedicat, sâmbătă, să intre în Ucraina, unde voia să participe la a 30-a aniversare de la înființarea Uniunii Culturale Maghiare din Ucraina Subcarpatică. Acesta a spus că nu i s-au oferit motive, dar a primit și o interdicție de a intra în Ucraina până în 13 octombrie 2020.

„Am plecat sâmbătă spre Ucraina, împreună cu doi colegi din UDMR, am vrut să ajung în Ujhorod pentru a participa la a 30-a aniversare de la înființarea Uniunii Culturale Maghiare din Ucraina Subcarpatică. Eram în Ungaria la un punct de trecere a frontierei cu Ucraina și am dat pașapoartele, iar după ce am așteptat o oră în mașină, după care cei de la poliția de frontieră mi-au spus că nu am voie să intru în Ucraina, fără să primesc vreun motiv, fără să mi se dea o explicație. Cei doi colegi cu care eram ar fi putut să intre, dar eu nu. Am primit un formular în limba ucraineană ca să îl semnez și mi-au pus o ștampilă în pașaport cu interdicția de a intra în Ucraina până în 13 octombrie 2020”, a spus Kelemen, potrivit Mediafax.

Acesta a mai spus că l-a informat pe ministrul de Externe, Teodor Meleșcanu, despre acest incident, și va cere luni explicații din partea Ambasadei Ucrainei la București.

















42121 vizualizari

  • +17 (29 voturi)    
    Semeni vant, (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 20:46)

    Alethea [utilizator]

    Culegi furtuna. Intotdeauna esti batut cu propriile arme, aceasta este urmarea violentei ca lectie de viata.
  • +15 (31 voturi)    
    Melescanu (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 20:47)

    CarlosKent [utilizator]

    Si ce treaba are Melescanu cu asta? Ungaria nu mai are ministru de externe? I-a dat Romania pasaportul unguresc?
    • -3 (11 voturi)    
      Esti depasit de evenimente. (Duminică, 7 aprilie 2019, 0:52)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui CarlosKent

      Kelemen a declarat, si n-are interes sa minta, ca nu a avut vreodata Pasaport Unguresc.
    • +5 (11 voturi)    
      Ca la romani... (Duminică, 7 aprilie 2019, 5:39)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui CarlosKent

      Acest Hunor e deputat in parlamentul Romaniei. bine platit de romani. Ca deputat roman ar trebui, eventual, sa se ocupe de soarta minoritatii romane din Ucraina.
      Dar marele lor tupeu, combinat cu interesele egoiste ale politicienilor romani, au facut din UDMR-ul bine remunerat de statul roman o formatiune care nu simte nicio obligatie fatza de acest stat.
      Iar autoritatile romane, de o uriasa nesimtire privind romanii de aici si de pretutindeni, au ajuns in situatia absurda: de a fi obligati sa se preocupe pentru nu de romanii din Ucraina, ci de maghiarii de acolo!
    • +5 (11 voturi)    
      se ne (Duminică, 7 aprilie 2019, 10:39)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui CarlosKent

      folosim un pic cerebelul.
      chelemen a încercat să intre în Ucraina folosindu-și pașaportul românesc. În mod logic, dacă îl credem,, a făcut bine să-l contacteze pe Meleșcanu, ca Ministru de Externe al României, chelemen făcînd pe ofensatul demnitar cu cetățenie română.
      În toată tevatura asta, ungurii nu au de ce să se dea în stambă, dar ne-am obișnuit că lor le place să umble cu fundul gol prin fața pluii.
      Pe de altă parte, foarte interesantă afirmația ambasadorului ucrainean, cum că tov. chelemen a folosit în 2017 pașaportul unguresc, la încercarea lui de a pătrunde în Ucraina ca cetățean maghiar, și tot a fost respins.
      Deh, necazuri de spion reșapat, că altfel de ce i s-ar fi interzis accesul în țara respectivă?
      • -2 (18 voturi)    
        Deci, ukraineanul bun, ungurul rau, asa-i? (Duminică, 7 aprilie 2019, 11:44)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Deci, ukraineanul bun, ungurul rau, asa-i? Ca ungurul asta e cetatean roman, devine cauza agravanta in opinia ta, este? Fiind membru al Parlamentului Romaniei, ungurul e deja penal, asa gandesti, este?
        • +4 (6 voturi)    
          iar rusu' hot (Duminică, 7 aprilie 2019, 19:14)

          rov [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          si corupt...
  • +8 (30 voturi)    
    hunul (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 20:53)

    gopo2016 [utilizator]

    acum vrea ca ministrul de externe sa il ajute, sa se duca la cel ungur ca nu intra ca cetatean roman
  • +7 (33 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 20:56)

    gorky.park [anonim]

    • +11 (13 voturi)    
      Ei, mai ușor cu „au onoare”... (Duminică, 7 aprilie 2019, 12:16)

      Observator roman [utilizator] i-a raspuns lui gorky.park

      ...ți-ai și găsit „ucrainienii [ca și rușii!] au onoare”...
      Poate au talent! :)))))) dar asta e deja altceva.
      În ucrainienii naționaliști, ungurii naționaliști și-au găsit nașul, asta e tot.
  • +17 (35 voturi)    
    Ehei baci Kelemen,de ce nu ne spui? (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 20:57)

    asavreau [utilizator]

    Te dai român,primești leafă de la Statul Român și te legitimezi cu pașaport unguresc!Păi este frumos?Pe de altă parte,de ce nu folosești un pașaport românesc care ți-ar fi dat mai multe șanse să treci granița în Ucraina?
  • +15 (31 voturi)    
    Bravo! (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 21:06)

    Martha Logu [utilizator]

    Asa se procedeaza cu propagandistii sovini! Credea ca-i merge si la voi cum i-a mers la noi. Trebuia sa-i spuneti ca daca mai incearca o data granita, il bagati in sac si-l faceti jumari.
  • -8 (36 voturi)    
    Romania ar trebui sa aibe o pozitie ferma ! (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 21:30)

    FG [utilizator]

    Aceasta atitudine a Ukrainei trebuie criticata ! ... sunt si unguri si romani in Ukraina ! ... multi !!
    Cu asemenea atitudine nu au ce cauta in UE !
    • +1 (5 voturi)    
      Depinde (Duminică, 7 aprilie 2019, 5:23)

      rares.d [utilizator] i-a raspuns lui FG

      ,,,,Ce pasaport a folosit dl. Kelemem?
      Daca l-a folosit pe cel Romanesc atunci sunt de acord cu tine. Daca l-a folosit pe cel magiar atunci esto o problema majora, Ungurii sunt in pat cu rusii, Victor cu Vladimir, cei mai buni prieteni , toata Europa stia asta, si nu numai.In cazul in care ai uitat Rusia a anexat o parte din Ucraina ceeea ce nu-i usor pt poporului Ucrainian.
      ii o lege nescrisa pe care poate poti sa o intelegi, "prietenul dusmanului meu imi este dusman
    • -4 (8 voturi)    
      FG, ai folosit (Duminică, 7 aprilie 2019, 8:08)

      NuSuportProstii [utilizator] i-a raspuns lui FG

      Google translte magyar -română ca sa postezi aici?
    • +6 (8 voturi)    
      văd (Duminică, 7 aprilie 2019, 10:42)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui FG

      că nu te întrebi de ce, încă din 2017, i-a fost interzis accesul în Ucraina.
  • +18 (32 voturi)    
    Interesant acest domn kelemen... (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 21:33)

    Lucky1 [utilizator]

    ...este membru in parlamentul Romaniei si calatoreste cu pasaport si in interes al Ungariei, altfel, nu vad de ce sa soflocat Ministrul de externe al Ungariei si ce interes prezinta pentru Romania promovarea limbii maghiare in Ucraina. Daca promova limba romana, ca parlamentar roman, as mai fi zis...
  • +5 (11 voturi)    
    Torn in two (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 22:00)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Deci detest regimul autoritarist si dictatorial din Ungaria... yet, I have no problem with this issue.... I am torn!
  • +12 (30 voturi)    
    Daca Kelemen Hunor NU este cetatean (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 22:01)

    un domn [utilizator]

    Al Orbanistan ului, atunci de ce se kk pe ei May nisterul de externe ungar ? Ciudat..ori kelemen este cetatean roman, ori este cetatean al Orbanistan ului ! ( implicit sluga Moscow)
  • +15 (27 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 22:03)

    [anonim]

  • +14 (30 voturi)    
    vizita ratata (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 22:08)

    Stefan51 [utilizator]

    altii au singe in instalatie,hunore nu toti sint ca fraierii romani,mars acasa
  • +18 (32 voturi)    
    Ce treaba are Ungaria ? (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 22:10)

    Idealistu [utilizator]

    Din cate cunosc Kelemen Hunor este cetatean roman, presedintele unui partid din parlamentul Romaniei.
    Daca guvernul Ungariei crede ca este cetatean ungar, ii rog sa-l ia in Ungaria. Nu se poate sa aperi interesele Romaniei si Ungariei in acelasi timp, deoarece este evident ca in prezent interesele nationale sunt divergente.
  • +15 (29 voturi)    
    UDMR = Magyar PSD (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 22:14)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Are KH vreo grupare similara de hoti si in Ucraina?
  • +10 (26 voturi)    
    ori e ungur ori e roman (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 22:20)

    contur [utilizator]

    Daca a incercat sa intre din Ungaria cu pasaport (simplu) unguresc, de ce sa ceara explicatii lui Melescanu. Exista si ac de cojoc pt tupeul ungurilor - tupeul ucrauinenilor.
    • +5 (7 voturi)    
      Kelemen nu e nici ungur. (Duminică, 7 aprilie 2019, 0:58)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui contur

      nu e nici roman. Are tata evreu (cu neamuri venite in Toplita in sec. 19) si mama secuianca
  • +11 (25 voturi)    
    aa, pai in varianta initiala nu aparea pasaportul (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 22:28)

    AliKimiku [utilizator]

    Maghiar/ungar.
    Deci care-i problema Hunorului cu Romania cata vreme accesul i s-a refuzat pe baza cetateniei si pasaportului maghiar?
  • 0 (8 voturi)    
    Felicitari ucrainienilor (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 23:44)

    Coco Whistle [utilizator]

    Ptr decizie, eu cred ca nu trebuie sa ofere nici o explicatie ambasada atita timp cit personajul nu a folosit un pasaport diplomatic daca uzantele cer viza ptr acest tip de calatorie. In rest e un simplu cetatean care nu ia viza, ca la americani. Insa, e interesant cum un individ nascut in romania cu domiciliu in romania, parlamentar in romania foloseste documente ale unei tari straine si nu calatoreste intr_o tara care are un criteriu selectiv ptr cetatenii romani. In parlament si functii publice de virf nu ar trebui acceptata dubla cetatenie.
  • +1 (9 voturi)    
    Interzis din 03.11.2017 (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 23:45)

    POMPIERUL [utilizator]

    Mai hunore mai, cum s-o faci pe prostul de prin 2017 si sa ramai asa ? Esti chiar asa de greu de cap ,bre???
  • 0 (8 voturi)    
    Ungurii (Duminică, 7 aprilie 2019, 5:55)

    IonescuG [utilizator]

    Bravo lor, vecinilor nostrii Ucrainieni ! Stiu cum sa procedeze cu ungurii .
    Noi ce am facut ? Le-am dat drepturi, i-am bagat in Parlament, i-am pus la masa cu noi si...? Ei vor sa ne ia pamantul...cica e al lor...

    Rusine ungurilor ! Nici in vecii vecilor nu veti avea un centimetru din Romania .
    Vreti sa traiti ungureste..nici o problema..Ungaria va asteapta !
  • -1 (9 voturi)    
    kelemen ! (Duminică, 7 aprilie 2019, 6:00)

    muscha [utilizator]

    ungaria ,polonia, cehia ,slovacia ,romania sunt cele mai demne state din europa ! uitati-va la olandezi de exemplu :toata ziua cu capul in nori din cauza fumatului ,germania bea ceaiul din samovarul rus ,franta cel mai mare dusman al angliei QED si ETC ! asa ca nu mai discutati despre alti ci fiti demni de romania , nu fiti ipocriti ,ati vazut ce a patit onorabilul plesu ce injura in stanga si-n dreapta si el era un ipocrit !
  • +2 (10 voturi)    
    interzicerea intrarii in Ukraina (Duminică, 7 aprilie 2019, 8:42)

    Ion Ionita [anonim]

    Spre deosebire de Romania, toate celelalte țări vecine cu Ungaria au o atitudine demnă, profund națională în relațiile cu militanții maghiari care își permit să intre pe teritoriile acestora și să facă propagandă șovină, promaghiară. De aceea consider că atitudinea guvernului ukrainian față de lui Kelemen Hunor a fost corectă. Ce scop avea președintele UDMR de a intra în Ukraina în această perioadă de alegeri pentru parlamentul european?
    Cred că este ușor de înțeles. Ce nu este de înțeles, și aceasta este încă o dovadă că guvernul român nu mai are nicio autoritate asupra UDMR, este intervenția purtătorul de cuvânt al Ministerului ungar de Externe, Tamas Menczer, care a declarat pentru MTI că această interdicție este "inacceptabilă" și "împotriva Ungariei". Păi în ce calitate a făcut Ministerului ungar de Externe această declarație? Kelemen Hunor este cetățean român și s-a folosit de un pașaport românesc ! Ca de obicei, ministrul nostru de externe nu are nimic de spus.
  • +4 (8 voturi)    
    Deci (Duminică, 7 aprilie 2019, 9:44)

    Cetateanu [utilizator]

    Membru al parlamentului Romaniei reprezinta interesele altui stat. Pai Mele si Manta in calitatile lor de sefi n-ar trebui sa ne lamuresca? Mai ales ca UnDeMeReu e parte a coalitiei de guvernamant?!
  • -6 (10 voturi)    
    Ukraina e tara adevarata... (Duminică, 7 aprilie 2019, 10:36)

    demaGOGU [utilizator]

    ...care nu isi ia ordine decat de la interesele nationale, spre deosebire de Ro care s-a deschis catre toate vanturile...
  • +2 (10 voturi)    
    In Ucraina nu exista democratie (Duminică, 7 aprilie 2019, 10:58)

    eucomentez [utilizator]

    In Ucraina nu exista democratie si drepturile minoritatilor sunt calcate in picioare. Eu au un regim mai autoritar ca la rusi, de fapt s-a ajuns la o dictatura ca in Coreea de Nord.

    Kelemen Hunor este cetatean roman, ales de cetateni romani si protejat de legile Romaniei. Ambasadorul Ucrainei agita spiritele cu declaratii false, cu interesul ne-ascuns de a intimida cetatenii minoritari din Ucraina inainte de alegeri, pentru a influenta rezultatul alegerilor (nedemocratie).

    De altfel in Ucraina exista si o minoritate de etnie romana destul de numaroasa, care o sa dispara in cativa ani din cauza politicii opresive din Ucraina.
    • +4 (8 voturi)    
      Comentatori nationalisti ... dar habarnisti (Duminică, 7 aprilie 2019, 14:13)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      Nu am vazut sa se comenteze de fapt cea mai rea fata a situatiei: Ucraina nu recunoaste drepturile minoritatilor, de aici pleaca tot scandalul.
      Intamplarea face ca "subiectul" de acum este un personaj care nu ne place "noua" romanilor verzi.
      Dar, pana una-alta Kelemen este cetatean Roman si a prezentat la frontiera pasaport Romanesc.
      Daca Ucraina are ceva de spus, sa spuna deschis, nu s-o lase la latitudinea unor tablagii de frontiera, bucurosi sa poata sa-si arate puterea cand nu pot fi contrati.
      Din pacate pentru ei, si-au luat-o tare de la rusi, iar unul dintre motive este intoleranta fata de minoritatile nationale.
      Tratate astfel, aceste minoritati nu vor ridica un deget in "apararea patriei" - patrie care nu-i respecta.
      Un ditamai teritoriu care s-a proclamat stat independent isi asupreste cetatenii care au alta limba materna... e normal ca acestia cauta sprijin in afara. Numai ca Romania nu face mai nimic in privinta asta.
      • -3 (5 voturi)    
        rectificare (Duminică, 7 aprilie 2019, 15:56)

        Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

        Un amanunt: A prezentat pasaport unguresc.
        • +1 (1 vot)    
          Kelemen spune ca a prezentat pasaport Romanesc (Luni, 8 aprilie 2019, 9:11)

          Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

          Pot sa te cred pe tine sau pe el, dar inclin sa cred ca el stie iar tu banuiesti.
          In afara de unii comentatori, nu am vazut vreun oficial sa fi spus ca pasaportul ar fi fost unguresc.
          Punctul de frontiera era dinspre Ungaria, da, probabil pentru ca este mai accesibil venind din Ungaria unde s-a organizat delegatia.
          Ar trebui sa vedeti evenimentul nu in opozitie fata de maghiari ci din acelasi punct de vedere: drepturile etnicilor maghiari si ale etnicilor romani din Ucraina sunt calcate in picioare la fel de catre statul Ucraina.
          Sunt si alti cetateni romani, de nationalitate romana, care au primit interdictie de intrare pentru motive similare.
          Aici nu e vorba atat despre revendicari de teritoriu cat despre supravietuire fata de politica de anihilare a nationalitatilor in Ucraina
      • 0 (4 voturi)    
        Aproape sa te cred (Duminică, 7 aprilie 2019, 16:01)

        Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

        Pana cand aflu ca dai dreptate Rusiei care le-a tras-o tare peste bot pentru ca erau intoleranti fata de minoritati. Vai Spaniei!... Sa vezi ce i-o trage Rusia, ca intolereaza catalanii....
        • +1 (1 vot)    
          Despre loialitatea cetatenilor este vorba (Luni, 8 aprilie 2019, 9:00)

          Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

          Daca Ucraina si-ar respecta cetatenii ca un stat civilizat, nu ar mai cadea cazarmile in mana omuletilor verzi fara lupta... de fapt nici nu ar indrazni omuletii verzi sa atace o cazarma si s-a si reuseasca sa o cucereasca fara lupta...
          Nu am dat in nicun caz dretate rusiei. Doar ca rusia este o putere rudimentara si se bazeaza pe "oportunitati".
          Nu poti mobiliza cetatenii sa apere tara daca iti bati joc de ei. Ori, a nu recunoaste drepturile nationalitatilor, cu atat mai rau, ale minoritatilor majore cum sunt rusii in Ucraina, transforma statul intr-o forma fara fond. Rusia nu a facut decat sa intinda mana si sa culeaga ceea ce nationalistii ucrainieni i-au oferit pe o tava de argint.
          Nici nu cred ca toti rusii din fostele republici sovietice si-ar dori sa traiasca in Rusia-Putinia dar Ucraina este un caz ceva si mai special. Ucraina este un mix eterogen de nationalitati nu doar ucrainien, asa cum vor autoritatile sa impuna.
          Chiar fara interventia Rusiei, (de iminenta careia nimeni nu se indoia) stabilitatea tarii nu avea viata lunga. Iugoslavia...
    • +1 (5 voturi)    
      Democratie (Duminică, 7 aprilie 2019, 14:46)

      Mircea11 [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      Da, este adevarat ca in Ucraina minoritatea romana este decimata si ca nu exista democratie dar nici Hunor nu are legatura cu democratia.
      Scopul lui declarat/promovat este dezbinarea Romaniei.
      Oricum avand pasaport unguresc si fiind in Parlamentul Romaniei e cam clara activitatea acestuia de spion la cel mai inalt nivel.
  • +1 (5 voturi)    
    Hunor (Duminică, 7 aprilie 2019, 14:39)

    Mircea11 [utilizator]

    Hunor asta cam a cui interese sustine: Romaniei sau Ungariei ?
    E clar ca este un spion cu acte in regula a Ungariei.