Bogdan Mateescu, despre comunicatul CSM care îi acuză de "ingerințe” în cazul Kovesi pe Tajiani, Weber și Verhofstadt: Nu are acordul meu și al altor colegi aflați în minoritate

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 3 aprilie 2019, 19:02 Actualitate | Esenţial


Judecatorul Bogdan Mateescu
Foto: Facebook
Judecătorul CSM Bogdan Mateescu precizează că scrisoarea deschisă a Secției pentru judecători a Consiliului Superior al Magistraturii, care denunță presupuse presiuni politice din partea unor lideri europeni în dosarul Kovesi deschis de Secția specială pentru investigarea magistraților, nu are acordul său și al altor colegi „aflați în minoritate” și subliniază că a cerut șefei CSM, Lia Savonea, să menționeze „cu majoritate” în textul adoptat, dar acest lucru nu s-a întâmplat.

Bogdan Mateescu a afirmat că este vorba de un „unui text pus pe mail timp de o oră” și că a cerut - fără măcar să primească un răspuns - ca discuția să aibă loc joi, în cadrul Secției.

Iată mai jos postarea lui Bogdan Mateescu:

„Întrucât mi-am manifestat dezacordul în urma consultării via poștă electronică și deși am solicitat președintelui CSM să menționeze "cu majoritate" în cazul în care această se întrunește, iar această mențiune nu apare, cred că trebuie să spun public că scrisoarea deschisă a secției pentru judecători nu are acordul meu și al altor colegi aflați în minoritate.

Am solicitat, fără succes, fără un răspuns măcar, să evităm un astfel de demers atât timp cât un judecător deliberează într-o procedură legală și să discutăm mâine, în secție, față în față - așa cum dezbate un organ colegial chestiuni importante - dacă se impune un astfel de demers, să analizăm temeinic afirmațiile și eventualele fapte care le-au generat.

Dacă în urmă analizei, iar nu a examinării superficiale a unui text pus pe mail timp de o oră, aș fi ajuns la concluzia că se impune o reacție, nu aș fi ezitat să fiu alături.

Majoritatea din secția pentru judecători a apreciat, însă, altfel, și a emis scrisoarea deschisă.

Este dreptul colegelor mele, sigur, dar și al meu că membru ales de aproape o mie de judecători să subliniez că nu sunt de acord cu acest mod de lucru”.


Secția pentru judecătorii din CSM a afirmat miercuri, într-o scrisoare deschisă, că președintele Parlamentului European, Antonio Tajani, liderul grupului ALDE, Guy Verhofstadt și Manfred Weber (PPE) ar fi făcut presiuni asupra judecătorului din dosarul Laurei Codruța Kovesi. „Prin declarațiile și prin acțiunile lor, au pus presiune pe judecătorul național învestit cu soluționarea cauzei, ingerințe cu consecința subminării independenței justiției, înfăptuită prin Înalta Curte de Casație și Justiție și celelalte instanțe", mai susțin judecătorii din CSM.

Mai multe aici






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















9079 vizualizari

  • +23 (31 voturi)    
    Savonea (Miercuri, 3 aprilie 2019, 19:10)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Varful de lance al Ciumei Rosii in CSM. O individa care face de râs notiunea de magistrat
  • +4 (8 voturi)    
    Respect maxim d-le judecator! (Miercuri, 3 aprilie 2019, 19:21)

    Criscat [utilizator]

    asa sa fiti toata viata!
  • +4 (8 voturi)    
    antena 3 si PSD n-a pus presiune (Miercuri, 3 aprilie 2019, 19:22)

    Itsoc [utilizator]

    nuuu, nicidecum lishajele mediatice de la a3 si declaratiile politice ale psd ului nu puneau presiune pe procurorii DNA, mama voastra de comunisti imputiti!
  • +3 (7 voturi)    
    cum a ajuns majoritatea in CSM? (Miercuri, 3 aprilie 2019, 20:02)

    stefan2008 [utilizator]

    Exista undeva publica informatia cu privire la cine a votat pe cine pentru a ajunge membru CSM?
    Careva dintre voi este prieten pe FB cu Cristi Danilet pentru a-i pune intrebarea asta?
    As vrea sa inteleg cu a fost posibil ca o taratura ca Savonea sa ajunga in CSM si chiar presedinta CSM. Pe baza caror competente, pe baza carei experiente?
  • +4 (6 voturi)    
    Sapuniera psdului are de "lucru "trasat de DLN (Miercuri, 3 aprilie 2019, 20:22)

    Plagarus [utilizator]

    Harnica Savonea a pronunţat şi una dintre deciziile de admitere a excepţiilor de neconstituţionalitate în cazul Tender pe vremea când acest lucru suspenda judecata ceea ce a tergiversat procesul omului de afaceri
  • -1 (3 voturi)    
    Declaratie politica (Joi, 4 aprilie 2019, 7:54)

    DanTeo [utilizator]

    Aka Matilet candideaza la functia de Judecator-sef european.
  • +1 (3 voturi)    
    minoritate (Joi, 4 aprilie 2019, 8:29)

    vodatepes [utilizator]

    Democratia spune ca minoritatea se supune majoritati Domnul singur recunoaste ca e in minoritate. Restul articolului si comentarile unor de pe aici sunt gargara specifica ciumei rosii.
  • +1 (1 vot)    
    Care presiune ? (Joi, 4 aprilie 2019, 9:00)

    Mircea11 [utilizator]

    Ati favorizat ca lucrurile sa se imputa in Romania astfel incat mirosul se simte in toata Europa.
    Ce altfel de mesaje ati vrea sa primiti?
  • -1 (3 voturi)    
    majoritate (Joi, 4 aprilie 2019, 9:04)

    gpavel [utilizator]

    hotararile se iau prin vot,deci "prin majoritate",se subintelege acest lucru(un judecator ar trebui sa "priceapa"),hotararea are aceeasi valoare !(hotararile prin unanimitate nu sunt mai "valoroase",ci din contra)
    • 0 (2 voturi)    
      Majoritate presupune vot (Joi, 4 aprilie 2019, 10:40)

      offside [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      Exact asta e subiectul discutiei - consultarea s-a facut pe email si cei care s-au opus masurii au cerut vot dupa o discutie in plen pe subiect. Care nu a avut loc, ci a iesit comunicatul / scrisoarea - redactata a.i. sa para ca e rezultatul unui proces decizional serios. Iar faptul ca nu s-a publicat si opinia minoritara e o deja bine incetatenita manevra a sprijnitorilor PSD - atat la CC cat si in CSM - si o abatere serioasa de la regulile jocului. CSM este parte din angrenajul institutiilor publice, aflate in slujba binelui public (poporul suveran) - asta presupune si prezentarea opiniilor divergente care s-au infruntat in procesul decizional (sa poti vedea cum s-a ajuns la decizia finala). Pare complicat pentru votantul social-democrat de factura romaneasca.
  • 0 (0 voturi)    
    Tumorele! (Joi, 4 aprilie 2019, 12:14)

    JustinCase [utilizator]

    Fa-i dosar penal lui Tajani!!