Tudorel Toader, despre deținuții aduși în țară din Italia: Este o dovadă a capacității noastre de a asigura condiții în închisori la standarde europene

de MH     HotNews.ro
Marţi, 2 aprilie 2019, 16:50 Actualitate | Esenţial


penitenciar
Foto: Hotnews
Ministrul Justiției, Tudorel Toader, susține că aducerea în țară din Italia a 13 români pentru a-și ispăși în România pedepsele cu închisoarea arată încă o dată capacitatea României de a asigura condiții la standarde europene în penitenciare.

"Faptul că 13 au fost aduși, din Danemarca i-am adus pe toți, noroc că nu erau mulți, este încă o dată dovada capacității sistemului ANP-ului din România de a asigura condiții corespunzătoare la standarde europene de executare a pedepsei", a declarat Tudorel Toader, la Parlament.

Administrația Națională a Penitenciarelor (ANP) a anunțat, marți, referitor la extrădarea a 13 români din Italia, pentru a-și ispăși pedepsele în țară, că aceștia au fost preluați și vor fi încarcerați la Penitenciarul București-Rahova.

Ministrul de interne Matteo Salvini a anunţat marți că 13 deţinuţi români vor fi trimişi cu avionul la Bucureşti, pentru a-şi ispăşi pedeapsa în patrie. Anunţul a fost postat pe o reţea de socializare, alături de mesajul #dalleparoleaifatti (de la vorbe la fapte) şi în primele 30 de minute a fost redistribuit de peste 3.000 de utilizatori, primind un record de reacţii, peste 16.000.

















2664 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Ergo, a venit vremea ca PSD-istii (Marţi, 2 aprilie 2019, 16:54)

    Habermas [utilizator]

    sa se intoarca la bastina, in celule.
    Asa ca ia masuri, Tudorele! Fa ceva!
  • +3 (3 voturi)    
    ??? (Marţi, 2 aprilie 2019, 16:54)

    abisala [utilizator]

    Pai nu ziceati ca nu aveti conditii si d-asta trebuie eliberati?
    • 0 (0 voturi)    
      daaa.asta ma gandeam si eu (Marţi, 2 aprilie 2019, 18:23)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui abisala

      ..deci..zilele alea libere pentru conditii improprii au fost..ce?
      ce imbecicili in guvernul asta..
  • +2 (2 voturi)    
    condiții (Marţi, 2 aprilie 2019, 16:54)

    osica [utilizator]

    Păi parcă erau condiții proaste și de aia le dați drumul pe străzi
  • +2 (2 voturi)    
    Nu, Bubosule, arată că sunteți milogi nenorociți! (Marţi, 2 aprilie 2019, 17:18)

    prec [utilizator]

    Unde au comis fărădelegile??? Acolo să ispășească pedeapsa.
  • +3 (3 voturi)    
    abroga: recursul compensatoriu. (Marţi, 2 aprilie 2019, 17:26)

    ...!?! [utilizator]

    ,,Este o dovadă a capacității noastre de a asigura condiții în închisori la standarde europene''


    tribubosule!
  • +5 (5 voturi)    
    Nu mai... (Marţi, 2 aprilie 2019, 17:36)

    ElDiablo [utilizator]

    ... era nevoie dar, iata dovada suprema, Gonorel e bolnav psihic!
  • +2 (2 voturi)    
    Vine gratierea & amnistierea la pachet cu DLN (Marţi, 2 aprilie 2019, 17:48)

    Plagarus [utilizator]

    Cu doi puscariabili la sefia Camerelor,vine si Liberarea pt. hotii de prin Ieuropa.
  • +2 (2 voturi)    
    Adică ... (Marţi, 2 aprilie 2019, 17:51)

    Celbland [utilizator]

    ... povestea cu recursul compensator și condițiile proaste din închisori a fost o mare minciună a lui Tudorel.
  • +3 (3 voturi)    
    Bubos cică nu mai e... :) (Marţi, 2 aprilie 2019, 17:53)

    Observator roman [utilizator]

    ...că s-ar fi operat, dar milog nenorocit i se poate spune în continuare.
    Ba chiar un mincinos dovedit: mai ținem minte când inventa suprapopularea penitenciarelor ca să scoată tot jegul afară, pe străzi. Acum, că-i aduce pe hoții „noștri” din Italia, suprapopularea mai există sau nu?
    Sictir, (ex)Bubosule!
  • +1 (1 vot)    
    Pasca masii de conditii, parca de aia ii eliberai!!! (Marţi, 2 aprilie 2019, 19:00)

    V. Istina [utilizator]

    Acum brusc avem conditii “europene”? Asa, de ieri pe azi?

    Da’ in caminele studentesti avem conditii ”europene”? In spitale, in scoli?

    Ce faci tu ma nemernicule, va fi de neuitat in istoria tarii, iar numele tau va ajunge in dex sinonim cu miselia si ticalosia pseudointelectualului vandut mafiei!

    Ce vremuri, sa injur negii scarbei asteia, ca s-au dat asa usor batuti!