VIDEO Kovesi, așteptată la intrarea la audierea de la Secția specială de susținători, dar și de contestatari

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 7 martie 2019, 13:05 Actualitate | Esenţial


Kovesi, la audieri la Secția specială
Foto: Captura Digi 24
Laura Codruţa Kovesi, fost procuror şef DNA, a ajuns, joi, la sediul Secţiei de anchetă pentru a fi audiată în dosarul privind extrădarea lui Popa. În faţa instituţiei a fost așteptată de două grupuri de manifestanți: susținători care îi scandau numele și câțiva contestatari care au huiduit-o.



Fosta şefă a Direcției Naționale Anticorupție, Laura Codruţa Kovesi, a fost chemată joi la secţia de anchetare a magistraţilor pentru a fi audiată în dosarul în care este acuzată de abuz în serviciu, luare de mită şi mărturie mincinoasă.

Audierea ei urmează să aibă loc în aceeași zi în care conferința președinților, formată din președintele Parlamentului European și liderii grupurilor politice stabilesc echipa de negociere cu Consiliul UE pentru desemnarea viitorului procuror-șef european, post pentru care candidează și Kovesi.

Fosta șefă DNA a declarat, sâmbătă, că au fost prea multe coincidențe în dosarul penal pe care i l-a făcut Secția de anchetare a magistraților. Ea a afirmat că s-a început urmărirea sa penală chiar înainte de a merge la audierea din Parlamentul European, iar acum este chemată din nou la Parchet chiar în ziua în care trebuie să meargă din nou la Bruxelles.

Laura Codruţa Kovesi are calitatea de suspect, faptele anchetate fiind luare de mită, mărturie mincinoasă şi abuz în serviciu. Dosarul a fost deschis în decembrie 2018, ca urmare a unei sesizări a lui Sebastian Ghiţă, care a susținut că i-a dat bani lui Kovesi pentru aducerea în țară a lui Nicolae Popa.

Secția pentru investigarea faptelor din justiție susține că Laura Codruța Kovesi ar fi cerut și primit în 2011, când era procuror general, suma de 268.689,36 de lei de la Sebastian Ghiță pentru extrădarea din Indonezia a omului de afaceri Nicolae Popa.

Kovesi a declarat, în februarie, după ce a fost fost audiată de secția de anchetare a magistraților, că această anchetă îi va afecta "cu siguranță” candidatura la funcția de Procuror european, dar va "merge mai departe”.

















10402 vizualizari

  • +25 (37 voturi)    
    “Contestatari” (Joi, 7 martie 2019, 13:11)

    mitg [utilizator]

    Iarasi a venit reclama la Catena?
    • +17 (23 voturi)    
      He he (Joi, 7 martie 2019, 13:40)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Sunt si cativa membri ai clanurilor interlope alias membri P$D.
    • -15 (23 voturi)    
      dovedesti ca ai aceasi mentalitate ca si ei (Joi, 7 martie 2019, 13:48)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      exact cum au fost si ei in tinerete.
      Lipsit de bun simt.
  • +34 (44 voturi)    
    Reclama (Joi, 7 martie 2019, 13:11)

    florinos [utilizator]

    Cand te huiduie Clanul Sportivilor adica persoane acuzate de violenta, viol si talharii atunci realizezi cat de mult i-a deranjat activitatea lui Kovesi.
    • -19 (33 voturi)    
      asa o fi... (Joi, 7 martie 2019, 13:36)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      dar si cand te aplauda un somer care traieste cersind donatii si care n-a muncit toata viata lui nu e prea grozav!
      • +6 (14 voturi)    
        mai aiete (Joi, 7 martie 2019, 14:17)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        uite cum sta treaba nu sunt somer... tocmai de asta nu pot sa fiu acum acolo sa o aplaud...

        dar o sustin! dar eu evident nu contez, eventual o sa ma consideri platit pentru ca asa te invata la sputnik
        • -4 (10 voturi)    
          bravo tie! (Joi, 7 martie 2019, 14:47)

          kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          si apropo, nu te consider platit, spre deosebire de tine, care ma consideri invatat de sputnik...

          Nu stiu daca intelegi diferenta....
      • +10 (12 voturi)    
        A(ia) 3 (Joi, 7 martie 2019, 14:19)

        mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        niste derbedei
  • +22 (32 voturi)    
    Go Codruta (Joi, 7 martie 2019, 13:19)

    olariub2005 [utilizator]

    calca-i pe cap pe hoti, ticalosi, corupti, etc
    • -3 (13 voturi)    
      adica "decapeaza-i"!!! (Joi, 7 martie 2019, 14:47)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui olariub2005

      si nu doar 4%!
  • +7 (17 voturi)    
    SUSTINMERE PTR CODRUTA (Joi, 7 martie 2019, 13:25)

    NicolaeUrsan [anonim]

    nu te da batuta aproape toti ROMANIIte sustin.
  • +11 (17 voturi)    
    Respect doamna Kovesi! (Joi, 7 martie 2019, 13:32)

    vio7 [utilizator]

    Cainii latra...tu mergi mai departe...multa bafta si La multi ani pentru maine!
    • -8 (12 voturi)    
      la multi ani ! (Joi, 7 martie 2019, 14:58)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui vio7

      cu executare!
  • +15 (21 voturi)    
    Murdaria continua, (Joi, 7 martie 2019, 13:40)

    Isobar [utilizator]

    Aceasta noua gasca ""Sectia de anchetare a magistratilor"" contestata de majoritatea magistratilor,
    acuza pe baza unei depozitii facute de un condamnat
    penal fugit din Romania, o persoana care ar urma sa
    reprezinte cu cinste tara la UE., o persoana care ar
    putea demasca asaltul de acapararea justitiei
    In furia lor de Rinocieri distrugatori nimic nu mai conteaza.
    • -2 (6 voturi)    
      unele corecti (Joi, 7 martie 2019, 15:27)

      vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui Isobar

      Unele corecti : Sebastian Ghita are statut de refugiat politic in Serbia. Inalta curte din Serbia pe baza dosarelor intocmite de DNA-ul condus de Kovesi au stabilit ca acesta este persecutat politic, adicalea dosarele sunt de politie politica adicalea la fel ca alea de prin ani 50 cand romani erau trimisi la canal la ordinul Anei Puker. Nu mai spunem ca au fost si tovarsi de taiat procul si de pahar si apoi madam la lucrat asa cum numai mafioti o fac. Nu degeaba a zis Base ; STAT MAFIOT.
    • 0 (0 voturi)    
      badie , (Joi, 7 martie 2019, 17:03)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Isobar

      ce este un condamnat penal ?
      cine e condamnatul penal fugit din Romania ?
      mazare , bica , udrea , savulescu ?
  • +12 (16 voturi)    
    SS al PCR (Joi, 7 martie 2019, 13:45)

    JustinCase [utilizator]

    Sper sa faca Varanul preinfarct.
    • +5 (7 voturi)    
      lucrurile bune sunt cele finalizate (Joi, 7 martie 2019, 14:20)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

      intotdeauna
  • +10 (14 voturi)    
    asta tinand cont (Joi, 7 martie 2019, 14:18)

    liviu_ [utilizator]

    ca politia a spus deja cine a platit si NU are nici o legatura cu Kovesi...
    dosar politic pe fata!
    nu se mai ascund macar!
    tara asta ESTE in dictatura! (vezi si ce face CSM, BEC, CCR, jandragmii, militia etc)
    • 0 (0 voturi)    
      ia zi tu , cel care le stii pe toate (Joi, 7 martie 2019, 17:08)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ce si cat a platit politia ?
      politia a platit doar o parte din costul transportului , atat cat putea sa plateasca fara sa organizeze o procedura de achizitie , restul l-a platit una din firmele lui ghita , la cererea donei imaculata ,plagiat 4%+96%maculatura !
      tu nu poti sa postezi fara sa consumi ?
  • +7 (11 voturi)    
    mafiotii din psd (Joi, 7 martie 2019, 15:07)

    liviu_ [utilizator]

    si-au trimis interlopii sa o injure pe kovesi...
    deci wow...
  • +4 (4 voturi)    
    Haha (Joi, 7 martie 2019, 16:11)

    europeanul2 [utilizator]

    Pai nu vine vremea cand Kovesi o sa-si intre in paine ca Procuror European? Sa vedeti cum se sparge gasca pesedista. O sa cada precum popicele. O intarata baietii fara sa-si imagineze ce ii paste. Presimt ca vor trebui construite ceva puscarii noi.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu as dori sa am dreptate, (Joi, 7 martie 2019, 18:01)

    Demisia [utilizator]

    dar dupa mai mult de 4 ore de audieri a Dnei. Kovesi azi, cind e aproape confirmata in functia de procuror sef european, spre disperarea PSD-lui, cred ca se incearca santajarea ei cu o condamnare rapida in schimbul retragerii candidaturii pentru acest post, singura modalitate de a o mai impiedica sa ocupe aceasta functie.
    Stiam inca dinainte de a o "demite" ca PSD nu se va opri, ci va continua atacurile furibunde asupra acestei femei care s-a-ncapatinat sa se ia la trinta cu mafia.
    DE DATA ASTA VOTEZ !