Kovesi, chemată din nou la audieri la Secția de anchetare a magistraților / În aceeași zi la Bruxelles e așteptată o decizie importantă privind numirea procurorului european

de MH     HotNews.ro
Joi, 28 februarie 2019, 11:32 Actualitate | Esenţial


Codruta Kovesi la aeroport
Foto: AGERPRES
Laura Codruța Kovesi ar urma să fie chemată din nou la audieri la Secția de anchetare a magistraților, în dosarul în care este suspectată de luare de mită, mărturie mincinoasă și abuz în serviciu, au precizat surse apropiate anchetei. Audierea la controversata secție specială este programată în 7 martie, zi importantă pentru fosta șefă a DNA, pentru că la Bruxelles vor fi deciși reprezentanții Parlamentului European la negocierile cu Consiliul, pentru desemnarea procurorului șef european.

Surse judiciare au precizat, pentru Mediafax, că Laura Codruța Kovesi va fi din nou chemată la audieri de procurorii Secției de anchetare a magistraților, în dosarul în care are calitatea de suspect. Aceleași surse spun că audierea va avea loc în 7 martie.

Secția pentru investigarea faptelor din justiție susține că Laura Codruța Kovesi ar fi cerut și primit în 2011, când era procuror general, suma de 268.689,36 de lei de la Sebastian Ghiță pentru extrădarea din Indonezia a omului de afaceri Nicolae Popa. Ea a fost chemată la audieri în plină candidatură la șefia Parchetului European.

În 7 martie, când ar fi programată noua audiere a fostei șefe a DNA, la Bruxelles ar urma să aibă loc conferința săptămânală a președinților, care va decide reprezentanții Parlamentului European la negocierile cu Consiliul pentru desemnarea procurorului șef european.

Laura Codruța Kovesi a câștigat votul în Comisia LIBE pentru șefia Parchetului European. Fosta șefă a DNA a obținut 26 de voturi, urmată de candidatul Franței, Jean-François Bohnert (22 de voturi) și cel german, Andrés Ritter, care a obținut un vot. Acesta este mandatul cu care Parlamentul European va merge să negocieze cu Consiliul UE cine va fi viitorul șef al Parchetului European.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















13094 vizualizari

  • +38 (38 voturi)    
    Nu fiti oameni rai (Joi, 28 februarie 2019, 11:35)

    tiberius_p [utilizator]

    e o simpla coincidenta...
    • +14 (14 voturi)    
      e atât de (Joi, 28 februarie 2019, 12:41)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui tiberius_p

      evidentă coincidența asta încât tovarășul felix varanu+dragnea hamsterul flaușat+manechinul ipochimen trădiceanu salivează de satisfacția de a-i face rău Codruței, deși știu și ei că nu are nicio treabă cu extrădarea vdin Indonezia a escrocului popa.
      Iar neindependenta aia de madam flocea, deși nu are nicio dovadă concretă (doar acuza penalului guiță, reiterată de acesta deși i s-a mai dat un răspuns oficial în aceeași problemă), își arată slugărnicia cu care a înzestrat-o mă-sa, ta-su și gargamel.
    • +3 (3 voturi)    
      E interesant (Joi, 28 februarie 2019, 17:35)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui tiberius_p

      ce gandesc cei la la sectia speciala. Cum cred ei ca scapa? In ce gaura cred ei ca se pot ascunde? Emigreaza la Moskova? #alegeri2020. Tribunal special pentru judecarea tradarii nationale guvernarea PSD/ALDE 2016-2020.Parte civila poporul roman care a suferit pierderi banesti.
  • +42 (44 voturi)    
    Sunt penibili (Joi, 28 februarie 2019, 11:43)

    mitg [utilizator]

    Doar asa pot convinge intreaga Europa de importanta numirii lui Kovesi nu doar ca profesionist, ci ca un puternic semnal ca ne-am luat-o in cap.
  • +40 (42 voturi)    
    Marlania nu are limite la Bucuresti (Joi, 28 februarie 2019, 11:45)

    Dalinar [utilizator]

    Gaska de mafioti isi fac de cap in stil mare, becalesc.
    • +9 (9 voturi)    
      E boala nationala (Joi, 28 februarie 2019, 13:01)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      tudorel vine de la Iasi, adina florea de la Constanta (de fapt e din Bacau), seful ei, gheorghe stan, vine din botosani. lia savonea e din alba.. lista poate continua.
      si la guvern, daniel suciu e din bistrita si viorel stefan din botosani.

      de fapt, cred ca vei fi uimit sa afli cat de putini politicieni PSDisti sunt bucuresteni.
    • +9 (9 voturi)    
      la ce te asteptai ??? (Joi, 28 februarie 2019, 13:26)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      la ce te asteptai ??? ciordache a facut facultatea la 50 de ani la fara frecventa, nicolicea a facut la fel in plus a fost coleg de banca cu fiesa si cu nevasta, sexuanal recte rromulanu serban nicolae din soferul unui infractor (voicu) a devenit expert in drept, plesooianu analfabetu, radulescu deranjatul la mansarda, analfabeta viorica, ambramburica ecaterina si tot asa......
  • +23 (25 voturi)    
    Nu se lasa (Joi, 28 februarie 2019, 11:48)

    Gandila [utilizator]

    Cred ca o cheama sa-i ajute cu ceva cursuri de instruire in meserie . Au nevoie de pregatire profesionala la locul de munca . Putea Tudorel sa gaseasca pe cineva bine pregatit care sa nu mai faca practica la locul de munca uni sau alti ...
  • +44 (48 voturi)    
    Om de valoare (Joi, 28 februarie 2019, 11:50)

    Soljenitin [utilizator]

    Recunosti un om de valoare atunci cand toate secaturile se unesc impotriva lui.

    Impotriva Laurei Kovesi au facut zid toti slinosii din PSD impreuna cu toate otrepele kaghebiste.
    • +2 (6 voturi)    
      hmmm..se poate (Joi, 28 februarie 2019, 12:35)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Dar sa vedem ce consilieri are PSD.. tare ma tem ca infractorii astia sunt dirijati de MOssad la cel mai inalt nivel din statul Israel.stat care acord cu Rusia
      • -4 (6 voturi)    
        mai mult chiar (Joi, 28 februarie 2019, 14:03)

        Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        avand in vedere spirjinul pe care Viktor Orban il are de la Trump, nu m-ar mira ca insusi Trump sa sprijine dictaturile din Est prin intermediul CIA tocmai pentru a destabiliza zona si a reduce puterea Europei are al doilea PIB din lume si reprezinta principalul contracandidat al SUA la suprematia mondiala.
        China nu este o problema pentru ca China nu domina apele din zona ei pe cand Europa lucreaza intens si la recapatarea suprematiei navale in regiune (Franta a anuntat deja al 2-lea portavion).

        Asadar, pe teritoriul Romaniei se bat mai multi licurici si serviciile lor.
        CIA/MOSSAD/KGB vs E:U
    • -12 (14 voturi)    
      Sandel... (Joi, 28 februarie 2019, 13:27)

      tache3 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Matei a oferit un frumos buchet de flori #rezist doamnei CLK! iar fostul patron al HN,l-am numit pe Dan Nicolae Tapalaga,s-a intalnit,absolut intamplator pe Aeroportl din Bruxelles...cu numita CLK! Ce -i viata,ah ce-i viata...
  • +19 (31 voturi)    
    #FaraPenaliInFunctiiPublice (Joi, 28 februarie 2019, 11:52)

    cenzuratul [utilizator]

    E evident pt toata lumea ca Slugarel a facut o sedinta cu procurorii de la sectia speciala si le-a cerut sa decapeze si sa ajunga la procurorul sef UE.

    Kovesi ar trebui sa se simta magulita, caci imitatia e cea mai sincera forma de flatare zice-se, nu?
    • +5 (5 voturi)    
      s-ar simti magulita.. (Joi, 28 februarie 2019, 12:27)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      daca ar fi imitatie. dar nu este. slugarel nu este sef la parchet, ci un politician care a ajuns sa dea ordine in justitie. mai trist, nici rezultatele muncii lui nu merg in sensul impus de definitia cuvantului "justitie". cred ca putem de pe acum sa corectam istoria si sa-l punem pe wikipedia ca "Ministrul Infractorilor".
  • +32 (32 voturi)    
    pe ghitza de ce nu-l cheama la audieri? (Joi, 28 februarie 2019, 11:54)

    Antenistontel [utilizator]

    sau macar pe viitoarea pensionara de la targsor, carmen dan, sa spuna cum l-a facut pierdut in serbia!
  • -3 (31 voturi)    
    sa vedeti cum o aresteaza (Joi, 28 februarie 2019, 11:57)

    Itsoc [utilizator]

    bat pariu cu voi ca Sectia o va pune sub arest pe Kovesi.
    Ce-o sa faca UE? o sa activeze articolul 7, big deal pentru Dragnea...
    Ce vor face romanii? nimic...

    Deci problem solved pentru corupti.
    • +6 (6 voturi)    
      Ar vrea ei (Joi, 28 februarie 2019, 12:17)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      Poate s-o aresteze prin OUG, altfel nu au cum. Niciun procuror nu poate fi retinut sau arestat fara aprobarea sectiei de procurori a CSM. Daca nu le-a ajuns ca au facut-o Procuror Sef, poate vor s-o faca si martir, idotii!
    • -1 (13 voturi)    
      Comment sters de user (Joi, 28 februarie 2019, 12:21)

      polonyca [anonim] i-a raspuns lui Itsoc

    • +5 (5 voturi)    
      articolu 7 (Joi, 28 februarie 2019, 12:57)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      le injumatateste averile chiar si lor!
  • +17 (21 voturi)    
    sectia speciala penala (Joi, 28 februarie 2019, 11:57)

    ceoteldrum [utilizator]

    vai de capul lor va fi.la cum arata adina florea va fi inchisa cu barbatii!!va juca table cu borcea sau ghita la panda:)
  • +23 (29 voturi)    
    Mda (Joi, 28 februarie 2019, 11:59)

    TheFaime [utilizator]

    Ultima incercare a disperatilor rosii sa opreasca apocalipsa. Oare au tupeul sa dea o retinere pentru 24 de ore? :)) ca ii vad capabili. Apoi sa vezi tu cum pleaca de la guvernare in secunda 2, se rascoala tara. Abia astept sa se trezeasca poporul asta adormit..
    • +5 (5 voturi)    
      stai linistit, nu o sa se trezeasca (Joi, 28 februarie 2019, 12:32)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      cat timp sunt bani de mici cu mustar, Iphone si vacante, pot astia sa dea si foc la tara ca nu o sa iasa nimeni in strada.
      cati au iesit cand a fost demisa kovesi? 0
      cati au iesit cand a fost chemata la Sectie? o mana
      cati au iesit duminica trecuta? 6-7000.

      Sa revenim la realitate, nu sunt mai mult de 50.000 de oameni carora le mai pasa de tara asta...
  • +17 (25 voturi)    
    Arestarea procurorilor corupti de la Sectia Specia (Joi, 28 februarie 2019, 12:02)

    Cozmin30 [utilizator]

    Este si vina Procurorului General ca nu l-a recuzat si nu l-a revocat pe seful Sectiei Speciale, vazind ce motive aberante au invocat aceste likele.
    Este si vina ICCJ ca nu a suspendat activitatea Sectiei Speciale, in acord cu solicitarile exprese din MCV si din Raportul UE.
    Adica, Procurorul General si ICCJ nu si-au dat seama pina acum ca Florea si Stan asculta ordinele unui grup infractional organizat, ca au comis un abuz in serviciu, ca o hartuiesc pe exceptionala Sefa a DNA ?
    Cum sa te faci ca il crezi pe un infractor fugit din tara ?
    Nu si-au dat seama ca aberatiile lui Guita nu se leaga, nu si-au dat seama ca sunt numai minciuni sfruntate ?
    Si care este acuzatia ? Ca a ajutat la aducerea in tara a unui alt infractor condamnat fugit ?
    Deci likelele din Sectia Speciala nu cred documentele oficiale ale Ministerului de Interne, dar il cred pe Guita !!!
    Si aceste likele sunt lasate sa-si continue activitatea !!!
    Se impune arestarea procurorilor corupti de la Sectia Speciala pentru aderarea la un grup infractional organizat, pentru abuz in serviciu, pentru hartuirea unui procuror sef, care si-a facut corect datoria.
  • +14 (16 voturi)    
    tare poza (Joi, 28 februarie 2019, 12:04)

    pehash [utilizator]

    cine-i incruntata aia din stanga, cu 2 microfoane, care vrea sa iasa in prim-plan si se inghesuie ca vita?
    • +7 (9 voturi)    
      o tuta (Joi, 28 februarie 2019, 13:06)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      motivata de infractori
  • +16 (20 voturi)    
    E batalie care pe care (Joi, 28 februarie 2019, 12:06)

    Astronautul [utilizator]

    Astia nu vor da inapoi...era clar de acum 3 ani.
    Sa nu ne lasam nici noi... societatea incepe sa fiarba.
  • +18 (22 voturi)    
    Guvernarea anti-Romania (Joi, 28 februarie 2019, 12:09)

    V. Istina [utilizator]

    Un ministru de justitie nociv, unealta borfasilor, inventeaza o sectie dupa pofta lui, care practic nu ar trebui sa existe, o populeaza cu procurori vanduti care singuri se declara lipsiti de independenta si incep sa acuze la ordinele hotilor in stanga si in dreapta, si mai ales pe Kövesi singurul roman care a reusit performanta de a fi pe lista scurta pentru sefia institutiei procurorului european si cu reale sanse de a castiga.

    La votul din parlamentul european, reprezentantii guvernului de hoti a votat IMPOTRIVA ROMANIEI!

    Daca intreaga poveste nu se inscrie la tradare de tara, nu stiu ce nume sa-i dau! Ca numai prostie rautacioasa nu e!
  • +18 (20 voturi)    
    Impostorul Ticalos (Joi, 28 februarie 2019, 12:13)

    Isobar [utilizator]

    Nu se lasa.
  • +7 (9 voturi)    
    Coup d'état (Joi, 28 februarie 2019, 12:34)

    andrei31 [utilizator]

    Suntem in fata unei tentative de lovitura de stat, modificare a echilibrului puterilor. Suntem pe cale sa devenim o dictatura democratica asemanatoare Rusiei. Este extrem de important modul in care se va termina po vestea cu LCK. Este un moment similar revolutiei bolsevice si abdicarii fortate a regelui. Cred ca nu am fost niciodata mai aproape de asta din '89 incoace.Avem noroc ca suntem in UE si ca transformare este mai lenta decat si-ar dori P$D. Dar transformarea exista. Atata timp cat P$D va continua sa castige alegerile, ceea ce se va intampla la europene avand in vedere ca sunt favoriti, interventia UE in Romania este limitate. UE nu poate interveni impotriva votului poporului. @hotnews : cand nu publicati comentariile, ar fi frumos sa justificati de ce, macar sa stiu sa nu imi mai bat capul...
  • +6 (8 voturi)    
    DOVADA ca-i o facatura,,, (Joi, 28 februarie 2019, 12:48)

    romania_curata [utilizator]

    reiese si din faptul ca pana la aceasta ora tac toti postacii ciumei rosii!!!
    Sunt asa de disperati, in frunte fufa vesnic nenumita la DNA ,,, ca nici macar pana dupa 8 Martie n-au avut rabdare s-o lase in pace pe Kovesi!
  • +8 (10 voturi)    
    dictatura si hotie pe fata! (Joi, 28 februarie 2019, 12:57)

    liviu_ [utilizator]

    cand o chemi exact la o zi dupa ce a castigat un vot european si cand o chemi exact in momentul in care ar trebui sa se voteze dca este sau nu procuror european, este clar si pentru un copil de gradinita ca estei un dosar POLITIC!!!
  • 0 (4 voturi)    
    Penibila fortare (Joi, 28 februarie 2019, 14:01)

    Teo3000 [utilizator]

    Fara a fi fan LCK, pentru ca a permis unor uscaturi sa existe si sa se dezvolte in DNA si acum sa strice munca oamenilor onesti de acolo, am cautat sa analizez la rece:
    1. Procuratura (oricare ar fi directia si procurorul) isi incheie treaba cand se pronunta sentinta definitiva.
    2. De aducerea la implinire a unei pedepse cu inchisoare se ocupa Politia, nu Procuratura.
    3. Nu vad ce ar fi avut de castigat LCK din aducerea unui condamnat in tara, peste capitalul de imagine castigat din faptul ca a obtinut condamnarea.
    4. Compania lui Ghita pare ca a platit ceva catre Tiriac Air.
    5. Ce a platit nu e clar si nici cum nu dovedeste legatura cu LCK. Singura legatura e cuvantul lui Ghita.
    6. Eu inteleg ca mita poate fi data sub forme diverse, dar per total trebuie ca cel mituit sa aibe ceva de castigat.
    7. Acuzarea nu a indicat niciun castig efectiv, ca "a castigat capital de imagine" este o abureala totala care tine doar la retardati mintal. Oricare din cei aflati atunci la putere ar fi la fel de vinovat pentru asta, toti au castigat imagine publica si oricare din cei multi care se intersectau cu Ghita i-ar fi putut cere sa faca plata catre TiriacAir.
  • -1 (3 voturi)    
    ticalosii (Joi, 28 februarie 2019, 18:15)

    zigot [utilizator]

    sunt atat de prosti ca nu inteleg ce serviciu urias ii
    aduc doamnei Kovesi in numirea in functia de procuror
    sef european!
    sa o faca in cunostinta de cauza si noi sa nu intelegem,
    sau s-a pocait dragnea?