Conducerea Parchetului General, așteptată să decidă astăzi în privința cererii fostei șefe a DNA de recuzare a șefului Secției de anchetare a magistraților

de MH     HotNews.ro
Luni, 18 februarie 2019, 9:54 Actualitate | Esenţial


Laura Codruta Kovesi
Foto: Captura Privesc.eu
Conducerea Parchetului General este aşteptată să ia o decizie în privinţa cererii de recuzare formulate de Laura Codruţa Kovesi împotriva lui Gheorghe Stan, şeful Secţiei pentru anchetarea magistraţilor, secție care instrumentează dosarul fostei șefe a DNA. Kovesi a cerut recuzarea lui Gheorghe Stan și a procurorului de caz Adina Florea pe motiv de "afectare a imparțialității".

Gheorghe Stan, actual șef al Secției pentru anchetarea magistraților, se afla la conducerea Inspecției Judiciare în perioada în care acestă instituție a declanșat mai multe acțiuni de cercetare disciplinară împotriva Laurei Codruța Kovesi.

Vineri, fosta șefă a DNA s-a prezentat la Secția pentru anchetarea magistraților, unde i s-a adus la cunoștință că are calitatea de suspect într-un dosar penal, și a depus două cereri de recuzare împotriva Adinei Florea și a lui Gheorghe Stan.

Cererea de recuzare a procurorului Adina Florea a fost respinsă de procurorul-șef al Secției pentru anchetarea magistraților, Gheorghe Stan. În privința cerererii de recuzare a lui Gheorghe Stan decizia ar urma să fie luată de conducerea Parchetului General. Conform Codului de Procedura Penală, "procurorul ierarhic superior soluționează cererea în 48 de ore".

Ministrul Justiției, Tudorel Toader, a susținut duminică seară, la România TV, că cererea de recuzare a șefului Secției de anchetare a magistraților formulată de Laura Codruța Kovesi este fără obiect, deoarece Gheorghe Stan nu instrumentează cauza fostei șefe DNA: "Recuzarea înseamnă când partea dintr-un dosar exprimă îndoieli cu privire la corectitudinea celui care sesizează în dosar. Cu privire la doamna Florea înțeleg faptul că i s-a respins cererea de recuzare. Cu privire la șeful secției, el nu lucrează în dosar. Dacă el nu lucrează în dosar, nu ai motive să îi ceri recuzarea. Ce ar fi dacă domnului Lazăr i s-ar cere recuzarea pentru un caz la care lucrează un procuror?".


Laura Codruţa Kovesi are calitatea de suspect, faptele anchetate luare de mită, mărturie mincinoasă şi abuz în serviciu. Dosarul a fost deschis în decembrie 2018, ca urmare a unei sesizări a lui Sebastian Ghiţă, care a susținut că i-a dat bani lui Kovesi pentru aducerea în țară a lui Nicolae Popa.



Secția pentru investigarea infracţiunilor din justiţie a transmis, vineri seară, un comunicat de presă prin care anunță că Laura Codruța Kovesi este urmărită penal pentru luare de mită, abuz în serviciu și mărturie mincinoasă.

De asemenea, secția anunță că în acest caz în urmă cu două zile s-a decis extinderea urmăririi penale și începerea urmăririi penale in rem pentru favorizarea făptuitorului şi fals în declaraţii. Secția specială susține că în 9 ianuarie 2017 Parchetul General ar fi comunicat în mod nereal, prin Biroul de informare şi relaţii publice, că procurori ai Secţiei de urmărire penală şi criminalistică ar fi dispus începerea urmăririi penale cu privire la faptă într-o cauză penală.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3598 vizualizari

  • +17 (23 voturi)    
    Motive de recuzare sunt,dar nu vor hotii din psd ! (Luni, 18 februarie 2019, 10:08)

    Plagarus [utilizator]

    Adina Florea: ”Eu nu am fost niciodată un procuror independent, pentru că am lucrat în acest sistem care își desfășoară activitatea în baza controlului ierarhic " ????
  • +18 (22 voturi)    
    am observat (Luni, 18 februarie 2019, 10:08)

    liviu_ [utilizator]

    cum gheorghe ala a refuzat cererea in vreo 1-2 ore ..
    nici macar nu s-a uscat hartia...

    inca o dovada ac este un dosar politic! asta daca mai era nevoie de dovezi...

    politia a spus clar ca banii aia nu au nici o treaba cu Kovesi... dar slugile lui slugarel merg inainte...
  • -20 (26 voturi)    
    hai (Luni, 18 februarie 2019, 10:13)

    cucuveauamov [utilizator]

    taica Lazar trebuie sa mai incetineasca putin ajungerea dupa gratii a Zeitei, mai ales ca s-ar putea sa ajunga impreuna
    • +9 (15 voturi)    
      Cucule, (Luni, 18 februarie 2019, 10:50)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      visezi cai verzi pe pereti! Toti sunt in aceeasi oala: daca unul pica, ii trage pe toti dupa el. Asa ca mai lasa-ti ideile "geniale", toti romanii cu neuronii acasa stiu realitatea. Niciun procuror sau judecator nu a luat o decizie importanta fara sa primeasca aprobarea de "sus". Asa functioneaza un stat mafiot, iar Romania este, din pacate.
      Mai bine veze-ti de copii/nepoti, lasa cele cateva copeici primite de la PSDragneev.
    • +12 (14 voturi)    
      cucu (Luni, 18 februarie 2019, 11:01)

      Jude [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Te-ai trezit ?
      Vad ca esti impreuna cu xrogo.
      Trezeste si pe Mazeta , A320 , demagogu si restul echipei.
  • -15 (21 voturi)    
    Se pare ca mult titrata Kovesi ori nu (Luni, 18 februarie 2019, 10:20)

    xrogo [utilizator]

    cunoaste legea ori se face ca n-o cunoaste, pentru a trage de timp sau pentru a-i oferi lui Lazar o cale de atac ilegala impotriva sefului sectiei speciale, iata art.67 din Cpp:
    (2) Cererea de recuzare se formuleaza doar impotriva persoanei din cadrul organului de cercetare penala, a procurorului sau a judecatorului care efectueaza activitati judiciare in cauza. Este inadmisibila recuzarea judecatorului sau a procurorului chemat sa decida asupra recuzarii.!
    • +6 (10 voturi)    
      "Suspiciuni privind partinirea”(“Besorgnis der B (Luni, 18 februarie 2019, 11:12)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Judecătorul care analizează cererea de recuzare sau de abţinere nu trebuie să analizeze doar capacitatea colegului său de a soluţiona în mod obiectiv cauza, ci și impactul acestui fapt asupra încrederii publicului în actul de justiţie efectuat de judecătorul cu privire la care există suspiciuni asupra aparenţei sale de imparţialitate.
      Echivalentul “indoielilor intemeiate cu privire la impartialitatea judecatorului”.
      Acest " dosar " nu este pregătit cu multă atenţie și din timp, se creează riscul tergiversării judecării lui, iar un termen de judecată «ratat» este acela în care nu se mai câștigă nimic pentru proces, din vina instanţei (lipsa procedurilor, surprinderea completului de judecată cu cereri, excepţii la care nu poate răspunde în cadrul ședinţei etc.) și creează în mod justificat nemulţumire din partea justiţiabililor, iar capitalul de încredere în instanţă descrește”
      Nu este suficient ca magistratul să fie independent și imparţial, ci trebuie ca acest lucru să se și vadă (justice must not only be done, it must be seen to be done).!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      Imparţialitatea presupune ca judecătorul să ia decizia în cauză în urma dezbaterilor contradictorii, pentru că acestea nu ar mai avea niciun sens dacă s-ar desfășura în faţa unui judecător părtinitor, care a luat deja hotărârea în cauză.

      În materie penală, atunci când suspiciunea cu privire la imparţialitatea judecătorului provine din partea acuzatului, Curtea Europeană a Drepturilor Omului a statuat că se are în vedere și optica celui acuzat,
  • +17 (23 voturi)    
    Stan si Florea trebuie recuzati (Luni, 18 februarie 2019, 10:21)

    terex [utilizator]

    sunt slugi pesediste care executa ordine politice.
  • -13 (19 voturi)    
    hotul striga hotul (Luni, 18 februarie 2019, 11:02)

    vodatepes [utilizator]

    incercarea de a revoca pe seful sectiei arata ce facea madam cand era sefa la DNA cum intra in dosare peste procurori de caz si dirija mersul anchetei. Deci hotul striga hotul
  • +10 (16 voturi)    
    in ca hal a ajuns justitia romana (Luni, 18 februarie 2019, 11:23)

    un oarecare [utilizator]

    Dragnea isi amana procese dupa procese
    Udrea vine acasa dupa ce fugise din tara
    Ghita dupa ce fugise s-a intors si el.
    Kovesi este anchetata politic doar ca nu cumva sa ajunga la vreo functie de conducere anti-coruptie la nivel EU.

    ultimul stinge lumina, romania se intoarce intr-o era foarte foarte intunecata.
    • +3 (3 voturi)    
      Pe Ghiță îl așteaptă Năstase. (Luni, 18 februarie 2019, 12:32)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      Cu pâine și sare și grupuri de pesediști mirosind a mici și bere.