Kovesi, după ce a fost audiată de Secția de anchetare a magistraților: Cu siguranță va fi afectată candidatura mea la funcția de Procuror european / Voi merge mai departe

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 15 februarie 2019, 13:47 Actualitate | Esenţial


Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres
Laura Codruța Kovesi a declarat vineri, după ce a fost fost audiată de secția de anchetare a magistraților, că această anchetă îi va afecta „cu siguranță” candidatura la funcția de Procuror european, dar va „merge mai departe”.

„Cu siguranță va exista o afectare a candidaturii mele (...) Eu voi merge mai departe. Mă voi prezenta la audieri în 26 februarie în Parlamentul European”, a spus Kovesi, la întrebările ziariștilor și printre scandările câtorva zeci de susținători ai săi, care strigau „Kovesi” și „Nu ceda!”.

Fosta șefă a DNA a precizat că în timpul audierilor i s-a adus la la cunoștință „calitatea de suspect” sub acuzațiile de abuz în serviciu, luare de mită și mărturie mincinoasă.

Laura Codruța Kovesi a precizat că a depus două cereri de recuzare pentru „afectarea imparțialității” și a fost informată că i se va comunica ulterior răspunsul la aceste cereri. În dosar nu există „măsuri preventive”, a precizat ea.
În opinia sa, nu poate fi vorba de o coincidență între această audiere și candidatura sa la conducerea Parchetului European, unde pleacă din postura de favorită, în condițiile în care dosarul penal cu privire la extrădarea lui Nicolae Popa a fost deschis în ianuarie 2017 iar ea a fost audiată cu puțin timp înainte să se prezinte la audierile din Parlamentul European.

„Nu e nicio coincidență. De doi ani și jumătate sunt hărțuită cu plângeri penale, am 18 dosare penale. Toți cei care și-au făcut treaba în magistratură au probleme”, a continuat ea, citând ca exemplu inclusiv cazul șefei Înaltei Curți de Casație și Justiție.

Despre acuzațiile formulate împotriva sa de Sebastian Ghiță:
  • Nu am comis niciodată, dar niciodată fapte penale
  • Acuzațiile făcute de un inculpat din dosarul DNA sunt pure fabulații
  • Nu am avut niciun fel de atribuții legate de extrădarea condamnatului Popa Nicolae
  • Nu am exercitat niciun act abuziv pentru că nu aveam aceste atribuții
  • De extrădare s-a ocupat Poliția Români și Ministerul Justiției
Despre acuzația că ar fi primit în mod direct bani pentru a plăti extrădarea
  • Există un comunicat al Poliției Române, plata s-a făcut de Poliția Română
  • Există un comunicat al Parchetului General din care rezultă că plata s-a făcut de Poliția Română
  • Deci avem două comunicate oficiale
Despre acuzațiile că s-ar fi întâlnit cu Sebastian Ghiță la evenimente private:
  • Nu am avut întâlniri în afara unui cadru instituțional. Am participat la evenimente organizate de instituții ale statului
  • Nu am vorbit niciodată nici la telefon, nici prin mail, nu am folosit mailul cucuveaua
  • Pot să apară poze de la aceste evenimente sau poze false. Nu exclud să existe înregistrări de la evenimente ale instituțiilor
  • Nu am discutat niciodată cu nimeni despre dosare penale în afara cadrului instituțional








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















83757 vizualizari

  • -86 (120 voturi)    
    Ulciorul nu merge de multe ori la apa (Vineri, 15 februarie 2019, 13:47)

    cenzuratul [utilizator]

    Cu plagiatul a scapat, va mai scapa si de data asta...?

    #FaraPenali
    #NoiSuntemSectiaSpecialaPtAnchetareaMagistratilor
    • +61 (83 voturi)    
      Esti “decat” (Vineri, 15 februarie 2019, 13:53)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      Penibil.
      • +9 (31 voturi)    
        vitejia poporului acesta (Vineri, 15 februarie 2019, 14:32)

        Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui mitg

        dovedita cand i s-a cerut cedarea nordului Ardealului, armata s-a retras fara sa trga un foc de arma.
        Cand rusii le-au cerut sa evacueze Basarabia, armata s-a retras fara sa traga un foc de arma.
        Astia suntem.
        Cum sa fie "clasa politica" altfel ?
        E la fel ca si "clasa" magistratilor, jurnalistilor si inclusiv a dvs.
      • -1 (3 voturi)    
        fara numar ptr tine : (Vineri, 15 februarie 2019, 23:29)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui mitg

        kosta rika , kosta rika ,
        langa bica si nutzika !
        e cam urata litera asta k(apa) , vine de la klaus ,koldea , kovesi , kgb ...etc.
    • +19 (31 voturi)    
      bateie (Vineri, 15 februarie 2019, 13:55)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      5% nu e plagiat decat in mintea ta rosie!

      also sefu de la anchetarea magistratilor (ala de la vechea institutie, nu asta noua)
      avea 90% sau 100% plagiat si nu urlati in halu asta...
      probabil pt ca era d-ala bun care lucruria impreuna cu voi ghetele psd!
      • -18 (24 voturi)    
        pe intelesul tau (Vineri, 15 februarie 2019, 15:19)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        tu ai n buzunar 100 de lei . din acestia 4 lei sunt furati . esti hot sau nu ?
        • -1 (3 voturi)    
          corectie (Vineri, 15 februarie 2019, 18:50)

          savatuf [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

          5 lei . Ideea ca daca furi 5 % nu se pune , asta e noul prag.
      • 0 (8 voturi)    
        DAR CIND (Vineri, 15 februarie 2019, 19:32)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        … a mintit ca nu exista protocoale ! Inca 5% !
        Cind a zis ca nu-l cunoaste pe Ghita, inca 5% !
        Cind accepta arestarea cu catuse, inca 5% !
        Cind anchetarile se faceau cu prioritati politice, inca 5% !
        Cind dosare grele stateau in astepare de prescriere, inca 5% !
        Cine fura azi de 5%, miine fura un bou !
        Fara penali si FARA MINCINOSI !
    • +40 (52 voturi)    
      PSD a infiintat un parchet anti Kovesi (Vineri, 15 februarie 2019, 13:59)

      Mannpawel [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      PSD afacut un parchet de anchetare a lui Kovesi si a dusmanilor parrtidului si a pus in fruntea acestui parchet fiica unui PSD-ist...
    • +29 (37 voturi)    
      Voi sunteti... (Vineri, 15 februarie 2019, 14:22)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      ...viitorii puscariasi.Un pic de rabdare,nu mai aveti mult.
    • +26 (34 voturi)    
      la tine (Vineri, 15 februarie 2019, 14:23)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      și mintea e cenzurată.
      Normal că vouă, hoților, nu vă convine ca LCK să ajungă procuror șef al justiției UE. Toate tunurile vor fi pe voi și nu veți mai avea vreo șansă să scăpați.
    • +11 (13 voturi)    
      .. ok.. (Vineri, 15 februarie 2019, 14:57)

      gdcos [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      .. asta era rea si a plagiat.
      De curiozitate, ce parere ai de seful de la IJ? Acuma ca lucrurile sunt normale.
    • +13 (17 voturi)    
      da, voi sunteti (Vineri, 15 februarie 2019, 16:11)

      Brici [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      SectiaSpecialaPtAnchetareaMagistratilor infiintata de un penal infractor PSD-ist (Dragnea) + un infractor care a luat mita 800.000 de dolari (Tariceanu) si condusa de o fiica tot de PSD-ist din gasca ce fura tara asta de 30 de ani de cand e la putere.
      Deci ati carat ulciorul 30 de ani la apa si acum cineva vi l-a spart. Degeaba incercati sa-l lipiti in sectii speciale de lipitori de-ai vostri, e spart definitiv.
    • +3 (3 voturi)    
      haha... (Vineri, 15 februarie 2019, 18:10)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      pai de data asta e mai simplu. Acuzatiile vin de la un infractor ca Ghita ce s-a p///at in gura ta si a justitiei din tara ta. El sta cu spritul in mana si da interviuri pe skype iar tu esti lingaul lui. Mars sclavule la munca, lasa net-ul ca nu e de tine.
    • -3 (5 voturi)    
      Jeg psd-ist... (Vineri, 15 februarie 2019, 23:06)

      naitza [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      ...erori genetice. Asta sunteti voi. Mars la a3, jeg bolsevic.
  • -55 (71 voturi)    
    mi-a placut blondul cu florile! (Vineri, 15 februarie 2019, 13:50)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    Ala unde lucraeza, de fapt?

    In rest, justitia sa-si faca treaba!
    • -27 (37 voturi)    
      ca o apă cristalină (Vineri, 15 februarie 2019, 13:57)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Cred că este Cristi din Banat.
    • +33 (39 voturi)    
      ba baiete... (Vineri, 15 februarie 2019, 14:00)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      daca nu as fi la servici, m-as fi dus si eu sa o sustin!

      ce justitie ma?!

      "justitia" facuta de o institutie aflata in subordinea clara a unui partid?!
      "justitia" facuta de o sefa care pupa in dos inamicul fatis al lui Kovesi?!
      "justitia" facuta de o persoana a carei tata este membru psd?! si a si declarat ca progenitura lui "o sa faca ordine"?!
      "justitia" facuta de o institutie a carei impartialitate este pusa sub semnul intrebarii de catre MCV si comisia de la venetia?!

      despre "justitia" aia vorbesti?!

      de asemenea... ai ceva impotriva frazei "dracnea e un hot si un infracor"?
      pentru ca acolo justitia si-a facut treaba, a tras aceasta concluzie... si voi urlati ca nu e corecta justitia! deci cum ramane cu "justitia sa-si faca treaba" tovarase?! sa-si faca treaba doar cand vrem noi si impotriva persoanelor care vrem noi?!

      in momentele astea se vede cel mai bine minciunea, rautatea, nesimtirea, ipocritia si complicitatea voastra la furt!
      • +20 (26 voturi)    
        Tacsu' lu Florea s-a laudatca el a invatat-o (Vineri, 15 februarie 2019, 14:40)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        "cum merg lucrurile"
        Nici nu mai e nevoie sa vorbim despre "ce naste din pisica..."
        Despre "conflictul dintre generatii" nu se pune problema in pzd asa ca putem conta pe tacsu ca a invatat-o temeinic daca o spune in gura mare
      • -14 (20 voturi)    
        babaiete (Vineri, 15 februarie 2019, 15:22)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        ce servici ai tu ,daca in timpul muncii bati netul ?
        • +8 (10 voturi)    
          Nu conteaza, (Vineri, 15 februarie 2019, 16:28)

          2016 [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

          are un serviciu, nu ca tine si altii de aceeasi teapa, care luati cateva copeici de la sultanul Dragneev pentru postarile imbecile!
        • +1 (3 voturi)    
          Nu de postac bullshevin ca tine (Vineri, 15 februarie 2019, 18:50)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

          Rusine bah!!!
          • 0 (2 voturi)    
            iar ai (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 0:34)

            miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

            fumat junk !
            nu-ti ajung banii pe care-i primesti ptr injuraturile aduse romanilor sa-ti iei un pot premium ?
        • +2 (6 voturi)    
          Ti-am dat un minus cu sete... (Vineri, 15 februarie 2019, 23:57)

          naitza [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

          ...un minus cat roata carului, postacule. Esti nelipsit pe aici, postand mereu ineptii, tu si inca vreo cativa. Tu ce servici ai?




          PS: Vezi ca stapanul tau a inceput sa invite barbatii prin toaleta, poate ca i se arata, se antreneaza pentru ce-l asteapta?
          • -2 (4 voturi)    
            ia cu (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 2:12)

            miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui naitza

            xanax si calmeaza-te !
      • -2 (8 voturi)    
        Prietene (Vineri, 15 februarie 2019, 19:23)

        savatuf [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        nu esti atent la nuante..Cu siguranță va fi afectată candidatura mea la funcția de Procuror european / Voi merge mai departe... Oare ce vrea sa spuna inculpata dupa ce a vazut probele..nasol moment se pare ca probele nu sunt doar ..politice .
    • +24 (36 voturi)    
      Ce o să mai plângeţi, slugilor! (Vineri, 15 februarie 2019, 14:02)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      După ce ajunge Codruţa procuror-şef european nu vă mai scoate nimeni din satele voastre. La privată veţi merge toată viaţa.

      N-o să vă mai aducă nimeni la Bucureşti ca Dragnea pe 9 iunie să minţiţi pentru el.

      O să plângeţi vremurile astea, în care chiar şi nişte slugoi inutili ca voi au de lucru, plătiţi de PSD să dezinformeze.

      Luaţi-vă la revedere, nu vă angajează nimeni în economia reală, nu valoraţi doi bani pentru nimeni.
      • -1 (7 voturi)    
        Te (Vineri, 15 februarie 2019, 19:02)

        savatuf [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        oftici ,nu e asa. Slujirea penala , cine a mai auzit. Ba cine imi raspunde si mie la o intrebare ..de ce iohanis a demis-o si pe lazarica l-a scapat , acu sa va vad.. asta daca HN nu ma cenzureaza iar.
        • +1 (3 voturi)    
          simplu! (Vineri, 15 februarie 2019, 23:07)

          revo [utilizator] i-a raspuns lui savatuf

          de BOU!!! ce mai intrebi? mai e de intrebat?
          apropo, oare azi, cand Kovesi era la interogatoriu, spre ce munte zbura BOUL?
    • -12 (20 voturi)    
      Despre blond (Vineri, 15 februarie 2019, 14:15)

      Gandila [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Cere-i numarul de telefon , sigur o sa-si faca treaba !
    • +16 (20 voturi)    
      cum, (Vineri, 15 februarie 2019, 14:24)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      nu știi?
      Ăla e cel care i-a angajat pe cei 4 asasini ai lui dragnea.
    • +6 (10 voturi)    
      dar tu unde lucrezi ? (Vineri, 15 februarie 2019, 15:49)

      lp [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      ca esti vesnic pe-aici, printre comentatori. Sau job-ul tau e sa scrii mizerii ?!
    • +3 (3 voturi)    
      Psd-ist jegos... (Vineri, 15 februarie 2019, 23:10)

      naitza [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      ...justitia voastra o sa-si faca treaba...adica treaba mare pe ei si pe voi, postacii de kkt. Daca aveti impresia ca nu veti plati, sunteti chiar batuti rau in capetele alea seci...
  • -43 (73 voturi)    
    ha ha ha ha (Vineri, 15 februarie 2019, 13:52)

    vodatepes [utilizator]

    Oare ce a fost in sufletul lui Ludovic Orban cand a iesit de la DNA si a trebuit sa se retraga din cursa pentru primaria Bucurestului. E madam sa vezi si tu cum ai facut zob sufletul lui Orban desi era nevinovat tarat 3 ani prin procese. Ia de aici bestie ce ai dstrus vietile oamenilor.
    • +11 (21 voturi)    
      sa mori tu?! (Vineri, 15 februarie 2019, 14:02)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      da bestiile din psd care au adus minerii si jandarmii nu au distrus oameni ma?!
      bestiile care distrug economia tarii nu au distrus oameni?!

      voi nu considerati ca e vinovata Kovesi... voi o urati doar pentru ca e cerinta de partid! voi o urati pentru ca furati sau visati sa furati!
      asa se explica si rautatea voastra si amuzamentul cand altcineva sufera!

      voi nu vreti binele Romaniei si stiti bine asta!
      • +2 (6 voturi)    
        Ma (Vineri, 15 februarie 2019, 19:08)

        savatuf [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        nene ma cum dracu e kovesi mai cinstita dac o compari cu mizerabili din psd. Deci daca psd ei sunt penali asta o scuza pe mandra, care ce sa vezi a belit ciuma rosie ..bravo ei ...dar a incalcat legea. Prietene penalii la puscarie , dar toti nu dupa preferinte. Atentie HN am postat din nou
        • 0 (2 voturi)    
          Ba noi (Vineri, 15 februarie 2019, 19:50)

          soringusar [utilizator] i-a raspuns lui savatuf

          Ba noi pe tine...
    • +9 (17 voturi)    
      fan club tepes? (Vineri, 15 februarie 2019, 14:04)

      .Cris.Tian [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      bah, da tepes, nu strica 'viata' infractorilor? cat de sarac cu gandurile sa fii?

      hai sa vedem ce dovezi sunt impotriva ei de la infractorul 'azilant' ghita si apoi vorbim.
    • +9 (17 voturi)    
      vaaaai (Vineri, 15 februarie 2019, 14:26)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      ce grijă ai tu de sufletul lui orban.
      De unde v-a cules mă, dragnea? Din haznaua din fundul curții?
    • -3 (23 voturi)    
      corect (Vineri, 15 februarie 2019, 14:27)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Nu cred in concidenta audierii, dar nu dau 2 bani nici pe miorlaiala codrutei. Este fix sistemul abject al "justitiei", in special dpdv uman, din Romania, pe care l-a folosit si din care face parte. Orban este un exemplu bun, pentru ca tot pe un denunt inventat al unui infractor s-a bazat. Fraierul ala n-a mirosit niciun ban, dar asa e cand e ordin pe unitate.

      Partea mai proasta este ca lumea se gandeste numai la cazuri high profile si dna. Sa vedeti ce misto este cand esti acuzat de evaziune abuziv pe neve si tarat in anchete ani de zile, cum a patit unul pe care-l cunosc. Si dupa x ani de abuzuri dublate de zero logica elementara, nu mai spun judiciara, se da nup. Sau, cum o freaca la rece aceiasi procurori si ce rezolutii dau daca faci o plangere clara si documentata pe o infractiune. Si m-am referit numai la procurori, ca si la judecatori e jale. Doar cine a servit procese stie...
    • +8 (10 voturi)    
      Kovesi... (Vineri, 15 februarie 2019, 16:19)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      are 18 dosare penale ..la cat au tot stors-o astia, daca era vinovata o dovedeau pana acum. Atat de tampit sa fii sa nu vezi ca ei din disperare fac asta, s-o blocheze, daca recurg la scrisoarea unui fugar inculpat penal ?Kovesi si-a facut datoria corect, nu procurorii dau sentinte, desteptule... oricum ea e apreciata de cine trebuie , nu de niste bizoni ca voi , oricum rata achitarilor in justitie e de 10% cea mai mica din UE, dar voi nu stiti decat "abuzuri, abuzuri..."-inventate de hotii aia care striga "hotii" si va sucesc voua mintile , ca alta sansa nu au . Habar n-ai ce e adevarul, ca nu-ti folosesti mintea decat pt ura ...
    • -1 (1 vot)    
      Amândoi merită!!! (Vineri, 15 februarie 2019, 17:46)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Nu le plângem lor de milă. Să ne plângem nouă de milă.
    • +3 (3 voturi)    
      Ma pui in incurcatura... (Vineri, 15 februarie 2019, 23:51)

      naitza [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      ... pe un psd-ist il f--e grija de Orban. Decizia de a nu candida i-a apartinut lui Orban, care s-a pus la dispozitia justitiei stiindu-se nevinovat, nu DNA i-a interzis, nu avea cum. Nu acelasi lucru se poate spune si despre jegurile de la psd, multi deja condamnati, nu doar acuzati ca Orban: Dragnea, Mitraliera etc., care au candidat ca sa scape de puscarie sub umbrela imunitatii. Pe ei cum de nu i-a impiedicat DNA postacule? Au dreptate aia care va numesc erori genetice psd-istilor.
  • +30 (54 voturi)    
    Justita in Ro (Vineri, 15 februarie 2019, 13:53)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    O Justitie care apara hotii si se răzbuna pe cei care lupta cu coruptia. Ro e Stat mafiot care nu merita sa mai faca parte din UE, cu un min. la Justitiei lichea securista si recunoscut avocat al hotilor.
    • +14 (20 voturi)    
      Numai Rusia şi PSD vor să ieşim din UE. (Vineri, 15 februarie 2019, 13:58)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Niciun om cinstit şi normal la cap nu vrea să ieşim din UE.
      • +9 (9 voturi)    
        Ei, mai sunt.. (Vineri, 15 februarie 2019, 16:20)

        blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        destui fraieri care pun botul la toate mizeriile si cred ca e mai bine in afara UE..
        • -2 (4 voturi)    
          UK? (Vineri, 15 februarie 2019, 18:44)

          Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

          De ce a iesit din UE atunci?? Vei vedea ce progres vor avea Englezii in 3-5 ani dupa ce nu vor mai depinde de mafia de la Bruxelle!
          • +2 (2 voturi)    
            tu nu vezi ca nu se mai inteleg intre ei? (Vineri, 15 februarie 2019, 23:14)

            revo [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

            nu vezi ca trag de timp, poate, poate nu mai ies?
            Scuza-ma, dar e suficient sa-i fata tampitului aluia, Nigel Farage, si te lamuresti!
            Apropo, el s-a mutat in Europa, traieste aici, nevasta-sa lucreaza la Bruxelles...

            Ia citeste cum se face politica de catre baietii saraci, rupti in cur (avem si noi destui), care se vand pe 3 ruble:
            https://www.hotnews.ro/stiri-international-21108494-tabara-pro-brexit-continua-scuture-argumentele-folosite-campanie-ultimul-lista-fiind-cel-privind-imigratia.htm

            Fii atent, nu trecusera 24 de ore de la referendum...
          • +1 (1 vot)    
            UK .. (Luni, 18 februarie 2019, 18:14)

            blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

            a iesit din cauza unei propagande de tip nationalist a lui Nigel Farage , ceva la care ar pune botu' si romanasii verzi si prosti . Ei deja au pareri de rau ca a o sa iasa , pt ca au deja pierderi, dar se vor redresa in 3-5 ani , pt ca au putere economica, nu ca noi .Se vor redresa, dar nu vor atinge un nivel asemanator celui pe care-l aveau un UE . Ei pleaca din cauza unor orgolii prostesti , pe care le cam regreta , orgolii speculate de unii pescuitori in ape tulburi, care profita de pe urma Brexit-ului .Nu e nicio mafie la bruxelles, romanii se cred mai destepti, dar daca eram noi asa destepti de ce nu ne apropiem de Franta , Olanda , etc decat pana la genunchiul broastei ca dezvoltare ?! Ce buni sunt romanii la teorie....sufera de scenarita,vad "departe" dar nu sunt in stare sa vada rahatul de la usa casei...
    • +5 (15 voturi)    
      Eu chiar nu inteleg (Vineri, 15 februarie 2019, 14:16)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      De ce nu candideaza codrta la presedintie? Cu ciolos prim?
      • +1 (1 vot)    
        Pt ca nu vrea... (Luni, 18 februarie 2019, 18:17)

        blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

        se pare ca nu-i place...Acu' pe bune, carui om normal. cinstit , decent , de bun simt din tara asta i-ar place sa fie presedinte peste o mafie care-i va pune numai piedici , peste niste romani extrem de fraieri, care accepta la nesfarsit aceiasi banditi la guvernare ? E prea greu sa fii onest pe-aci...
  • +13 (21 voturi)    
    Metode de intimidare... (Vineri, 15 februarie 2019, 13:56)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...tipic ceausiste. Daca nu exista aceasta candidatura cu siguranta NU exista nici un dosar . Ce ma amuza sunt cei care au facut sesizarile...."studentii nostri plecati la studii peste mari si tari, ghita, udrea..."
  • +13 (21 voturi)    
    Sustin LCK ! Sa-si DOVEDEASCA nevinovatia ! (Vineri, 15 februarie 2019, 13:56)

    Velma Kelly [utilizator]

    #Stat DeDrept
    #FaraPenaliInFunctiiPublice
  • +14 (24 voturi)    
    observ (Vineri, 15 februarie 2019, 13:57)

    Toreador [utilizator]

    cu stupefactie ca PSD a marit pe langa alocatia copiilor (sanchi ... PNL i-a tepuit) si contributia la masinaria de propaganda ... sunt curios, cu cat va plateste sobolanul ala per postare???? Cat va da? De abia astept ziua in care Dragnea va cadea ... se apropie ... mai sunt 2 ani de chin pana la generale .... testul va fi la europarlametare ... de abia astept sa va vad cum plangeti ca niste sobolani
    • +6 (14 voturi)    
      In doi ani.... (Vineri, 15 februarie 2019, 14:47)

      Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

      Nu mai ramane nimic din tara asta!
    • -1 (3 voturi)    
      Bravo, (Vineri, 15 februarie 2019, 19:15)

      savatuf [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

      ai inteles ca nu arestarile abuzive, ci votul conteaza. Esenta democratiei nu este in tribunale ci la urne si votul nu e like pe fb
  • +12 (20 voturi)    
    La panda ca disperatii ! :)) (Vineri, 15 februarie 2019, 13:58)

    sfarleaza [utilizator]

    Bolsevicii de serviciu pandesc cu disperare publicarea stirilor sa posteze primii. Fantastic cu cata celeritate isi insira delirurile :)) Le da dragnea spor de viteza.
    • +4 (4 voturi)    
      Ii motiva in toaleta (Vineri, 15 februarie 2019, 15:44)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      nu e clar insa cine sta si soarbe apa din buda in timp ce-o ia la matz: domnul presedinte, ori sluga ?
  • -12 (32 voturi)    
    inceputul e mai greu (Vineri, 15 februarie 2019, 14:04)

    cucuveauamov [utilizator]

    de acum o vom tot vedea dand cu subsemnatul. Zeița coborata la statutul de muritoare (penala).
    • +10 (14 voturi)    
      Ghitza tu esti? (Vineri, 15 februarie 2019, 15:45)

      Brici [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ca adresa de mail cucuveaua coadademaimuta... a fost creata de Ghitza penalu' fugar urmarit international,,abonat la furt de bani de la stat.
    • +1 (1 vot)    
      Ca orice Psd-ist... (Vineri, 15 februarie 2019, 23:13)

      naitza [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ...esti o eroare genetica. Mars la a3 bolsevic jegos.
  • +16 (20 voturi)    
    Jalnic (Vineri, 15 februarie 2019, 14:23)

    Caligula [utilizator]

    Asta e proba definitorie care arata cat anti-europeana este calea pe care alianta PSD-ALDE o parcurge.

    Asemenea partide si politicieni nu au ce cauta in UE, locul lor e in cimitirul comunismului.
  • +20 (28 voturi)    
    Nu cedati in lupta cu infractorii! Bravo! LCK, USR (Vineri, 15 februarie 2019, 14:25)

    anonim_2017 [utilizator]

    mai este un pas pana la o dictatura in Romania, toti cei care au facut ceva pentru Romania au fost maziliti sau inlaturati incet, dar sigur!
    astea sunt argumente ca anchetezi un procuror? numai minciuni, un procuror de talia LCK nu s-ar fi compromis cu asa ceva, doar te uiti la fetele penalilor si este suficient, d-alde Gita si restul...
    Nu cedati, in tara asta nu toata lumea fura sau minte!

    iar adevarul intotdeauna iese la iveala!
  • +14 (22 voturi)    
    Dna Kovesi... (Vineri, 15 februarie 2019, 14:45)

    astronaut [utilizator]

    nu va dati , nu va lasati si nu uitati ca ''urletul magarului n'ajunge in ceruri '' !
  • +15 (17 voturi)    
    Nastase se credea Dumnezeu (Vineri, 15 februarie 2019, 15:04)

    kent8 [utilizator]

    a ajuns in puscarie. La fel se va intampla si cu lichelele care acum se cred pe cai mari. Le e frica de Kovesi si au declansat prigoana impotriva ei. Numai ca de ce le e frica nu vor scapa.
  • -10 (24 voturi)    
    Eu nu stiu de ce atacati atat procuroriipentru (Vineri, 15 februarie 2019, 15:24)

    xrogo [utilizator]

    ca este investigata LCK, doar nu voi spuneati ca nu e nimic special sa fii cercetat de procurori, daca e nevinovata inseamna ca procurorii s-au inselat si LCK, cu cunostintele sale exceptionale o sa desfiinteze toate acuzatiile si-o sa iasa alb ca zapada din acest dosar!
    Dar, tot dupa cum spuneati voi, pana o sa-si dovedeasca nevinovatia ea trebuie sa faca un pas inapoi, adica sa-si dea demisia din functia de magistrat!
    • +2 (6 voturi)    
      Serios? Asa fara nici o dovada (Vineri, 15 februarie 2019, 18:53)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Te apuci de invinuit in stanga si in dreapta, si saracii oameni trebuie sa-si dovedesca Nevinovatia? Justitie de rit kaghebist, ca aia te luau de acasa noaptea si te trimiteau la Canal sau la Casa Poporului, ca nu puteai dovedi ca esti nevinovat.
    • +1 (1 vot)    
      M. Badea? (Vineri, 15 februarie 2019, 23:18)

      naitza [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Tu esti nataraule? Tu ii numesti procurori pe slugile astea? Sa vezi tu, cand va trebui sa dea Alinutza de la Constanta cu subsemnatul...Stii tu pentru ce. Documentul ala secret pe care l-a furat si l-a bagat "sub prag" infractorului condamnat Valcov, ala cu cimitirele...
    • +1 (1 vot)    
      imaculata fecioara procuror (Vineri, 15 februarie 2019, 23:20)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      te referi cumva la inocenta domnisoara, Adinuta, care a declarat oficial ca ea nu a fost niciodata un procuror independent, ci a supt-o, constiincioasa, supusa si fidela, sefului ierarhic? Oare cine-o fi seful ei acum? Oare cati sefi o fi avand ea acum? Cum o face fata, mititica?
    • +1 (1 vot)    
      Tu ... (Marţi, 19 februarie 2019, 18:08)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      vorbesti de sectia aia care e ilegala ?! Despre ce vorbim aici, despre facaturi de procese ? Sectia aia e maciuca lui toader . Vor sa faca si mafiotii "justitia" lor si prostii pun botu' la chestiile astea ...
      Le va merge un timp, ca inca e multa ticalosie si prostie, dar numai UE se poate opune. Daca vor invinge in final borfasii , sa nu te miri de nimic, probabil esti mai tanar si habar n-ai ce a insemnat comunismul , o sa vezi numai nedreptati . Daca tie ti se pare "dreptate" cand infractorii ajung la butoane si ordona "anchetarea" procurorilor, atunci o sa ai ce meriti .
  • +13 (15 voturi)    
    Nu mor caii cand vor cainii (Vineri, 15 februarie 2019, 15:47)

    lp [utilizator]

    o sa faca spume dragnea si toti nenorocitii lui de sustinatori - inclusiv ticalosul de gusa - sper ca cei de la UE or s-o puna pe LCK procuror sef si sa-i vedem dup-aia pe toti pigmeii astia cum dau din colt in colt
  • -8 (18 voturi)    
    Se intoarce roata !!! (Vineri, 15 februarie 2019, 16:05)

    angels [utilizator]

    Altii au fost luati cu catuse din trafic, de pe strada, din pat....unii chiar de ziua lor sau inaintea unor evenimente importante!!! A-ti uitat! Pai astea sunt metodele procurorilor instruiti de ea....,,sa decapeze, sa paradeasca destinele unor oameni nevinovati...achitati dupa ani de zile de batjocora ...
    Cred ca merita si ea EXACT acelasi tratament !!!...dupa ce baschetbolista s-a aruncat singura la ,,cosul de gunoi al istoriei" !!!
    • +14 (14 voturi)    
      saracutii (Vineri, 15 februarie 2019, 16:11)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui angels

      asa e, bietii ghita; voiculescu, nicolaescu; mazare, bica; udrea, severin, dragnea, tariceanu, catalin voicu; toti oamenii buni; curati, cinstiti si cu frica de dumnezeu surghiuniti si alungati din tarisoara lor pe care cu bratele lor au ajutat-o.
      offf; viata grea!
    • +3 (3 voturi)    
      da-da, (Vineri, 15 februarie 2019, 18:30)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui angels

      A-M uitat! LOL!

      Mai, da' voua acolo la fabrica de trolli niste lectii de gramatica nu va dau? Ca asa va deconspirati toti: paralelism cu limba romana, fi-v-ar neamu' de ras!
    • 0 (0 voturi)    
      Din cate stiu eu... (Vineri, 15 februarie 2019, 23:28)

      naitza [utilizator] i-a raspuns lui angels

      - Mazare e in Madagascar, cu destinul "frant" de milioanele furate de la noi,
      -Lenutza lu' cocos e in Costa Rica, cu destinul "frant" rau, nu am auzit sa inapoieze sacosa aia cu milioane pe care ii luase spaga,
      -Ghitza, stii tu care: ala care guitza, are destinul "frant" prin Serbia, unde toarna la greu catre FSB(aia care va platesc pe voi sa postati pe aici, fostul KGB),
      -nici de N. Constantinescu, ala de la Constanta, de unde este si Alinutza, aia care livreaza documente "sub pragul" infracorilor, nu am auzit sa fie la puscarie.
      Exemplele pot continua...



      PS: Roata se roteste, ai dreptate, o sa vedeti voi...
  • +1 (3 voturi)    
    Ehe... (Vineri, 15 februarie 2019, 17:01)

    Bittick [utilizator]

    Odata terminata intalnirea cu slugile ciumei rosii a avut destul timp sa prinda cursa de ora 17:05 catre Buxelles. In locul ei nu m-as mai intoarce in Teleormanistan pana nu primesc postul la parchetul european.
  • 0 (10 voturi)    
    Bilant Kovesi !!! (Vineri, 15 februarie 2019, 18:08)

    angels [utilizator]

    LCK de prin 2006 pana in 2018 a fost prin fruntea justitiei din RO....ba procuror sef....ba sef DNA...2018-2006
    Unde ne-a adus?? Nne-a adus pe primul loc in UE la nr. condamnarilor CEDO pt. procese inechitabile, probe inexistente sau false, etc. Cine plateste aceste despagubiri? Numai Dan Rusanu arestat de DNA si tinut in arest vreo 6 luni degeaba fiind apoi achitat, a cerut despagubiri de 6,5 milioane! Propun ca sustinatorii orbiti si manipulati sa plateasca aceste despagubiri!
    Daca media nationala privind achitarile este de 1-5-1,6%, iar DNA raporteaza peste 10% ....catastrofal!!!.... rezulta fara echivoc ca DNA a fost si este cel mai prost parchet din Romania!!! Doar habarnavistii, strainii direct afectati(Microsoft, EADS,etc) si spalatii pe creier o mai sustin la aceasta kovesi !!!
    *3 ANI (2015-2017). “EFICIENŢA” LUI KOVEŞI. SCAD CONDAMNĂRILE, CRESC ACHITĂRILE CU MAI BINE DE 50% FAŢĂ DE 2015.
    În 2013, rata achitărilor în DNA a fost de 8,11%.
    În 2014, rata achitărilor în DNA a fost de 10,16%.
    În 2015. DNA a avut 1069 de persoane judecate definitiv de instanţe, dintre care 973 de persoane au fost condamnate definitiv şi 96 de persoane au fost achitate definitiv. Aşadar, procentul real de achitări al DNA în 2015 a fost de 8,98%.
    În 2016. DNA a avut 1013 de persoane judecate definitiv de instanţe, dintre care 879 de persoane au fost condamnate definitiv şi 134 de persoane au fost achitate definitiv. Aşadar, procentul real de achitări al DNA în 2016 a fost de 13,2%.
    În 2017. DNA a avut 835 de persoane judecate definitive de instanţe, dintre care 713 de persoane au fost condamnate definitive şi 122 de persoane au fost achitate definitiv. Aşadar, procentul real de achitări al DNA în 2017 a fost de 14,6%.
    Sursa: date oficiale DNA, răspuns pe 544/2001 al DNA.
    *În Franţa, procentul de achitări pe fapte de corupţie este în jur de 1%.
    Cine mai latra acum???
    • +1 (1 vot)    
      Uite ca... (Vineri, 22 februarie 2019, 13:35)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui angels

      latra UE, Departamentul de Stat al SUA,+ inca nu stiu cate asociatii juridice si organizatii din "whole world " . Apropos, stiai ca Kovesi a primit cea mai inalta distinctie a statului francez (nu spun care) ? Cati romani crezi ca au primit-o ? dragnea si tariceanu ? in fine , ideea e ca te-ai obosit degeaba , ai o parere distorsionata fata de realitate si tocmai ca spalatii pe creier sustin ciuma-rosie si pe alte secaturi , nu pe Kovesi (n-au cum ,daca isi pritocesc neuronii pe la A3 ) si nu vad adevarul. Mai nene, esti intretinut de psdragnea sau ai vreun interes ? ca altfel nu se explica , exceptand o dezinformare crasa . oricum , adevarul va iesi finalmente la suprafata , uite iti dau sa studiezi si asta , ca tot ai citat site-ul DNA :
      http://www.pna.ro/bilant_activitate.xhtml?id=43
  • -2 (8 voturi)    
    le-o trage Kovesi la ordinea zilei... (Vineri, 15 februarie 2019, 18:09)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    Kovesi e stanca frate, nici nu are cu cine discuta in comisia lui papura de disciplina. I-au deschis 18 dosare? Haha, sa le arate tuturor alora pe care i-a pus la zdup ca rezista cu brio. A mers, a luat cunostinta, a facut declaratii concise la iesire, isi mentine aceleasi puncte de vedere ca intotdeauna, popularitatea o sa ii creasca si mai mult (ca intrase cumva intr-un con de umbra), si o sa devina piesa importanta in razboiul NATO-UE contra Mafia Romaneasca. Kovesi ar putea fi numita "primul roman al natiunii".
  • -3 (9 voturi)    
    Aparam independenta justitiei. Daca ne place! (Vineri, 15 februarie 2019, 18:14)

    sajudecamcucapulnostru [utilizator]

    Cum le stim noi pe toate! Justitie independenta! Dar numai daca judeca ai nostri pe ceilalti!
    • +1 (1 vot)    
      Mai atoatestiutorule... (Vineri, 22 februarie 2019, 13:45)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui sajudecamcucapulnostru

      Justitia e independenta daca se respecta criteriile emise in Constitutie, Tratatul de aderare la UE -in principal, dar si in alte acorduri .Exact ce nu respecta toader , exista imixtiunea politicului in justitie , asta e grozavia .Deci problema nu se pune la modul 'cine pe cine judeca" (asertiunea asta nefericita deja ne imparte subiectiv in doua tabere) ci cum trebuie judecat , adica CORECT, conform legislatiei si jurisprudentei UE .
      Nu e vorba numai de "judecata" ci de o intreaga organizare judiciara, care la fel trebuie sa respecte niste chestii, exact ce distruge tudorel-slugarel .
      Asa simplist cum expediezi d-ta problema, spune mult despre capacitatea de a intelege niste lucruri ...
  • +1 (7 voturi)    
    Nuti si Bica v-a rezervat deja apartamentul in CR! (Vineri, 15 februarie 2019, 18:41)

    N.S. [utilizator]

    Sau poate doriti un sezlong si un coktail in Madagascar la zeul Mazare!