Secția pentru investigarea magistraților, care o anchetează pe Kovesi, apărată de șefa CSM: Speculații publice, formulate într-o modalitate continuă și agresivă

de MH     HotNews.ro
Vineri, 15 februarie 2019, 15:36 Actualitate | Esenţial


Sediul CSM
Foto: AGERPRES
Criticile vizând Secția pentru anchetarea magistraților legat de dosarul Laurei Codruța Kovesi sunt "formulate într-o modalitate continuă și agresivă, cu depășirea limitelor admisibile ale discursului public", susține președintele Consiliului Superior al Magistraturii, Lia Savonea. Ea spune că astfel de afirmații "sunt de natură a intimida și afecta în mod grav independența procurorilor implicați în derularea procedurii judiciare în curs, precum și de a exercita presiune cu privire la modalitatea în care activitatea acestora ar trebui să se desfășoare".

Lia Savonea a transmis un comunicat de presă referitor la "discursul" clasei politice și al unor lideri de opinie în legătură cu activitatea de urmărire penală derulată de Secția pentru Investigarea Infracțiunilor din Justiție în urma citării Laurei Codruța Kovesi în calitate de suspect într-un dosar penal

Potrivit șefei CSM, în ultimele zile au fost lansate în spațiul public de către clasa politică și de către lideri de opinie afirmații grave ce acreditează ideea desfășurării unei cercetări penale de către Secția pentru Investigarea Infracțiunilor din Justiție în afara cadrului legal, la comandă politică și în scop de intimidare.

Savonea dezaprobă "astfel de speculații publice, formulate într-o modalitate continuă și agresivă, cu depășirea limitelor admisibile ale discursului public, de natură a intimida și afecta în mod grav independența procurorilor implicați în derularea procedurii judiciare în curs, precum și de a exercita presiune cu privire la modalitatea în care activitatea acestora ar trebui să se desfășoare".

De asemenea, președintele Consiliului Superior al Magistraturii atrage atenția cu privire la "imperativul respectării separației și echilibrului puterilor în stat în cadrul dezbaterii publice, ce trebuie abordată în mod echilibrat și cu responsabilitatea necesară garantării independenței procurorilor, în vederea creșterii și consolidării încrederii societății în actul de justiție".

CITEȘTE ȘI:


















4192 vizualizari

  • +17 (21 voturi)    
    Lacheii si slugile au iesit la atac (Vineri, 15 februarie 2019, 15:40)

    marvel [utilizator]

    Savonea, Florea...
  • -18 (22 voturi)    
    Cand #rezist rade cu un ochi si plange cu altul? (Vineri, 15 februarie 2019, 15:42)

    cenzuratul [utilizator]

    Cand da PSD ordonanta de gratiere si scapa simultan si Dragnea, si Kovesi.
    • +6 (6 voturi)    
      nu (Vineri, 15 februarie 2019, 16:46)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      te arunci putin cu capu inainte?!
      sau in mintea ta urmarit penal si condamnat penal sunt acelasi lucru?!
  • +14 (18 voturi)    
    Lia Savonea ? (Vineri, 15 februarie 2019, 15:49)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Sluga pesedista si magistrat corupt din gasca pro-hotie a lui Catalin Voicu.. Aceasta otreapa are tupeul sa ia apararea Justitiei POLITICE pe care o exercita o institutie abuziv creata si care incalca orice principiu al separararii puterilor in stat. Probabil atunci cand speculatiile se vor transforma intr-un val de manie populara, Lia Savonea va fi printre primele care vor plati pentru TICALOSIA ei,
  • +12 (16 voturi)    
    Lia Savonea = Dan Voiculescu (Vineri, 15 februarie 2019, 15:50)

    bili_coiosu [utilizator]

    Ce era sa zica savoniera? Daca ii dai peruca jos o sa descoperi un cap de varan.
    • +4 (6 voturi)    
      Iar de ii ridici fustita, ii descoperi si codita! (Vineri, 15 februarie 2019, 16:53)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui bili_coiosu

      Asta asaaa, numai pentru rima, ca deh, tot rumanu’ e poet…
      Altiminteri sunt gata sa ingenunchez ca un adevarat cavaler si sa cer iertare d-nei, daca imi arata macar o luare de pozitie similara atunci cind Antena 3 & Co. puneau tunurile pe “procurorii implicati”, sau daca imi spune ca Antena3 n-a facut asta niciodata (promit s-o cred pe cuvint)!
  • +8 (10 voturi)    
    independenta? (Vineri, 15 februarie 2019, 16:17)

    andimi [utilizator]

    ”astfel de afirmații "sunt de natură a intimida și afecta în mod grav independența procurorilor implicați în derularea procedurii judiciare în curs...”. Care independenta madam? Pai aia tin de o creatie politica. Asta e o noua Rodica Stanoiu! Deja este nesimtire si bataie de joc la adresa bunului simt! Cand iesim in strada?
  • +6 (8 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 15 februarie 2019, 16:20)

    DiDiRo [anonim]

  • +3 (5 voturi)    
    se bucura ei azi (Vineri, 15 februarie 2019, 16:28)

    moka [utilizator]

    dar stai sa vezi cand multi din artizanii acestei sectii vor cadea secerati de ea.
    Si fratiorii lui Dragnea tre sa stie foarte bine ca pana acum s-a folosit de ei pentru a pune mana pe putere in halul asta. Dar dupa ce se va fi descotorosit de actualii dusmani, vor urma actualii parteneri.
    si antenele sa nu planga atunci cand vor fi desfiintate cand nu va mai avea nevoie d eele
  • +5 (7 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 15 februarie 2019, 16:32)

    qwerasdf [anonim]

  • +6 (6 voturi)    
    criticile... (Vineri, 15 februarie 2019, 16:46)

    liviu_ [utilizator]

    sunt pertinente!
    mai mult... comisia de la venetia si MCV sunt de aceeasi parere!
  • +2 (4 voturi)    
    Luare de pozitie (Vineri, 15 februarie 2019, 18:20)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Suna bine ceea ce spune presedinta CSM, cele spuse de dansa au o aplicabilitate larga, inclusiv in cazul persoanei anchetate acum.

    Ciudat este ca dansa face aceste afirmatii doar acum, cand o structura infiintata in interes propriu de catre condamnatii penali avand actualmente putere de decizie, ancheteaza tocmai persoana sub conducerea careia condamnarile au putut avea loc. Cum de nu au deranjat-o pana acum "speculații publice, formulate într-o modalitate continuă și agresivă, cu depășirea limitelor admisibile ale discursului public"? Or nu aude/citeste nici din intamplare declaratii facute de Dragnea, Tariceanu, Dancile, Toader, Nicolicea, Valcov, Nicolae si alti titani politici ai Romaniei?

    In acest context pozitia luata de sefa CSM este una a ghiocelului... fata de penalii politici.
  • +1 (1 vot)    
    Ia te uita (Vineri, 15 februarie 2019, 20:35)

    tarabost [utilizator]

    ce vocala a devenit javra...
  • 0 (0 voturi)    
    Savonea este o corupta ! (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 20:03)

    Lim Vasy [utilizator]

    Doamna Lia Savoanea, sunteti aparatoare infractorilor si penalilor din Romania. Pana cand o sa va mai platim salariul sa luptati impotriva acestei tari ?!