DOCUMENT USR a depus o lege pentru desființarea secției de anchetare a magistraților. În plus, modificări la numirea șefilor DNA, DIICOT și Parchetului General

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 15 februarie 2019, 11:21 Actualitate | Politic


Parlamentari USR protesteaza fata de Florin Iordache
Foto: Hotnews
 documente
(15 Feb 2019) PDF, 2MB
27 de parlamentari USR au depus un proiect de lege pentru modificarea unor acte normative din domeniul justiției în care propun desființarea secției de anchetare a magistraților, dar și eliminarea prevederii potrivit căreia președintele României poate refuza o singură dată numirea șefilor la DNA, DIICOT și Parchetul General.

Mai exact, parlamentarii USR propun abrogarea articolului din legea privind organizarea judiciară prin care a fost înființată, în cadrul Parchetului general, secția de investigare a infracțiunilor din justiție.

De menționat, că înființarea acestui organism a fost susținută intens de PSD-ALDE și ministrul Justiției, Tudorel Toader. De asemenea, secția a chemat-o la audieri pe fosta șefă a DNA, Laura Codruța Kovesi, suspect într-un dosar deschis la sesizarea fostului deputat Sebastian Ghiță, fugit din țară în decembrie 2016.

Parlamentarii USR mai propun eliminarea articolului din legea privind statutul judecătorilor și procurorilor potrivit căruia președintele României poate refuza o singură dată, motivat, numirea în funcție a șefilor DNA, DIICOT și Parchetului General.

De asemenea, numirile și revocările în aceste funcții trebuie să se facă cu „avizul conform” al CSM.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














6643 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    Da... (Vineri, 15 februarie 2019, 11:31)

    sim18 [utilizator]

    Este un pas important!
  • +11 (13 voturi)    
    bravo... (Vineri, 15 februarie 2019, 12:09)

    liviu_ [utilizator]

    problema e ca 99% sigur nu o sa treaca :(
  • -14 (20 voturi)    
    Cumva trebuie să dea socoteală și joiana, și (Vineri, 15 februarie 2019, 12:12)

    prec [utilizator]

    Onea, și Portocală și mulți, mulți alții.
    Acum are și Kioveși ocazia să-și demonstreze nevinovăția, nu? Să demonstreze că-i nevinovată.
    • +8 (8 voturi)    
      Conform principiului referitor (Vineri, 15 februarie 2019, 13:00)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui prec

      la prezumtia de nevinovatie , nu Codruta trebuie sa-si dovedeasca nevinovatia , ci acuzatorii trebuie sa-i dovedeasca vinovatia!
      • 0 (0 voturi)    
        Gresit (Vineri, 15 februarie 2019, 19:24)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui kokos

        Doar pesedistii umblau si strigau cu prezumtia de nevinovatie. Aia e valabila doar pentru ei. Pentru restul, e invers! D-aia si doreau legea aia sa vada cine finanteaza ONG-urile care sunt impotriva lor.

        In ochii lor, cine nu e comunist sau securist, este vinovat! Sunt multi ca prec care gandesc asa.
  • +7 (7 voturi)    
    asta vreau sa aud (Vineri, 15 februarie 2019, 12:30)

    andimi [utilizator]

    de la opozitie vreau sa aud loud and clear ca in momentul in care vor castiga alegerile vor intoarce TOATE legile aiuritoare date de psdisti! Sa anuleze taxa pe lacomie, sa revigoreze pilonul 2, sa anuleze pensiile speciale, sa refaca independenta justitiei! De ce nu aud asta de la PNL? USR? PMP?
  • +7 (7 voturi)    
    BRAVO USR + (Vineri, 15 februarie 2019, 12:48)

    anonim_2017 [utilizator]

    orice initiativa publica este binevenita, trebuie sa se opreasca cumva acest asalt asupra justitiei si furturile din tara asta! numai ei au dreptate in toate? si chiar pot face ce vor in tara asta?
  • +5 (5 voturi)    
    mda (Vineri, 15 februarie 2019, 14:11)

    transpenibilus [utilizator]

    Prpblema e asa. PSD o sa decapiteze justitia, o sa-si bage slugile lor si dupa aia vor vota proiectul USR astfel ca sectia sa se desfiinteze si slugile lui dragnea sa nu poata fi abuzate cum au abuzat ele.

    E tipic GIO PSD.