Valer Dorneanu, după declarațiile Cristinei Tarcea: Fiecare e răspunzător pentru comentariile lui. Nu comentez declarațiile altora, mai ales când este vorba despre personalități pe care eu le și respect

de MH     HotNews.ro
Miercuri, 13 februarie 2019, 15:57 Actualitate | Esenţial


Valer Dorneanu, presedintele CCR
Foto: Agerpres
Președintele Curții Constituționale, Valer Dorneanu, a declarat pentru HotNews.ro că singura declarație pe care o are legat de completurile de cinci judecători este cuprinsă în decizia CCR. El a răspuns astfel întrebat despre declarațiile Cristinei Tarcea, care spunea că a discutat cu Valer Dorneanu în legătură cu decizia CCR privind completurile, iar discuția a avut loc pe întuneric, fiind pusă să își lase telefonul în anticameră. Valer Dorneanu a spus că nu comentează declarațiile altora, mai ales când este vorba despre personalități pe care el le respectă.

Președintele CCR a mai spus că fiecare este răspunzător pentru comentariile pe care le face.

"Singura declarație pe care o am de făcut este cuprinsă în decizia Curții cu privire la completurile de 5 judecători. Eu nu comentez declarațiile unora sau altora, mai ales când este vorba despre o persoană publică, respectabilă. Eu comentez ce am spus eu. (...) Fiecare comentează și este răspunzător de comentariile pe care le face. Alte comentarii nu am de făcut. Nu comentez declarațiile unor oameni publici, mai ales când este vorba despre personalități pe care eu le și respect", a declarat președintele Curții Constituționale, pentru HotNews.ro.


"Cu domnul Valer Dorneanu am discutat despre completurile de 5 judecători, la foarte scurt timp după ce s-a pronunțat decizia prin care s-a constat conflictul juridic de constituționalitate, singurul lucru pe care pot să vi-l spun acum este că a fost o discuție în care am fost pusă să-mi țin telefonul în anticamera, iar discuția s-a purtat pe întuneric, atât de întuneric încât la final am luat haina domnului Dorneanu pe mine", a declarat Cristina Tarcea.

Magistratul a mai subliniat că nu a înțeles de ce discuția s-a derulat în aceste condiții. Întrebată ce voia președintele CCR, Cristina Tarcea a spus: ”O justificare a deciziei CCR pronunțată pe completurile de 5 judecători”.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















6712 vizualizari

  • +30 (30 voturi)    
    Intuneric si Rece (Miercuri, 13 februarie 2019, 16:01)

    un domn [utilizator]

    Este sediul din kiseleffzece
  • +23 (25 voturi)    
    Nu comenta (Miercuri, 13 februarie 2019, 16:06)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nu comenta nici ordinele pe care le primea de la Secu. Le executa. Despre ordinele de la Moscova înca nu stim.
    • +9 (11 voturi)    
      Se cam știe despre instruirea lui (Miercuri, 13 februarie 2019, 17:55)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      periodică in Rusia și in România de către băieții
      Kremlinului.Acest individ impreună cu Gargamel
      Beria au misiunea să distrugă Justiția și Statul de
      Drept(atât cât mai este).
  • +9 (11 voturi)    
    Numa zi daca a luat haina ta pe ea (Miercuri, 13 februarie 2019, 16:50)

    iCalin [utilizator]

    ..s daca ai pus-o sa-si lase telefonul afara cum v-a invatat mafia sa procedati la intalniri ,mafiotule ordinar ce esti, da-ti demisia si du-te in pensie ca nu avem nevoie de tine.
  • +5 (7 voturi)    
    tot ce are Romania mai bun (Miercuri, 13 februarie 2019, 17:39)

    levierul [utilizator]

    Dorneanu si PSD!
  • +6 (6 voturi)    
    A nu comenta (Miercuri, 13 februarie 2019, 17:56)

    Kepler [utilizator]

    inseamna a nu avea chiar nici o opinie sau a nu vrea sa spuna nimic. Daca e prima, inseamna ca este doar un executant, daca e a doua, inseamna ca vrea sa se protejeze.
  • +8 (8 voturi)    
    cum zicea cineva... (Miercuri, 13 februarie 2019, 18:12)

    exilatul [utilizator]

    mai bine ar fi daca ro , o tara atit de frumoasa , ar fi populata cu alte natii pt ca cea romana este de ra-at...
  • +1 (3 voturi)    
    A vorbit (Miercuri, 13 februarie 2019, 19:55)

    tarabost [utilizator]

    Exact ca un golan de cartier, care a trecut de cateva ori prin inchisoare, s-a "specializat"ca escroc si acum e sef de banda si nu se mai "murdareste" pe maini, ii trimite pe fraieri sa faca treaba riscanta - el are risc zero si isi poate permite sa fie politicos. Si Gestapo avea astfel de personaje... erau si achetatori din Securitatea Statului (inainte de 89) care foloseau astfel de replici... Am cunoscut un consul al Romaniei intr-o tara mai estica vorbitoare de limba rusa, cu exact aceeasi atitudine, care recunostea amuzat ca a fost activist PCR pe vremea trecuta....
  • 0 (0 voturi)    
    iar noi nu te respectam pe tine (Joi, 14 februarie 2019, 22:34)

    iodixit [utilizator]

    pupincuristule!