Ce a discutat Tarcea cu Dorneanu despre completurile de 5: „Singurul lucru pe care îl pot spune: discuția s-a purtat pe întuneric, atât de întuneric încât la final am luat haina domnului Dorneanu pe mine”

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 13 februarie 2019, 15:25 Actualitate | Esenţial


Cristina Tarcea
Foto: AGERPRES
Președintele ICCJ, Cristina Tarcea, a declarat la ieșirea din sediul CSM, că a discutat cu președintele CCR Valer Dorneanu despre completurile de 5 judecători, subliniind că întâlnirea a avut loc într-o cameră atât de întunecată, încât la final a greșit și a plecat cu haina lui.

„Cu domnul Valer Dorneanu am discutat despre completurile de 5 judecători, la foarte scurt timp după ce s-a pronunțat decizia prin care s-a constat conflictul juridic de constituționalitate, singurul lucru pe care pot să vi-l spun acum este că a fost o discuție în care am fost pusă să-mi țin telefonul în anticamera, iar discuția s-a purtat pe întuneric, atât de întuneric încât la final am luat haina domnului Dorneanu pe mine”, a declarat Cristina Tarcea, citată de Mediafax.

Magistratul a mai subliniat că nu a înțeles de ce discuția s-a derulat în aceste condiții. Întrebată ce voia președintele CCR, Cristina Tarcea a spus: ”O justificare a deciziei CCR pronunțată pe completurile de 5 judecători”.

Secția pentru judecători a CSM a discutat, miercuri, acțiunea disciplinară exercitată în decembrie 2018 de Inspecția Judiciară pe numele Cristinei Tarcea.

„În privinţa abaterii disciplinare prevăzute de art. 99 lit. f), inspectorii judiciari au reținut că preşedintele Înaltei Curți de Casație și Justiție a refuzat nejustificat să îndeplinească îndatoririle de serviciu cu privire la constituirea completurilor de 5 şi de 2 judecători prevăzute la art. 31 alin. (1) lit. b) şi art. 32 din Legea nr. 304/2004, modificată şi completată prin Legea nr. 207/2018. Cu referire la abaterea disciplinară prevăzută de art. 99 lit. o), s-a reţinut că, prin refuzul de a implementa dispozițiile de imediată aplicare ale Legii nr.207/2018 anterior menţionate, 40 de cauze de competența completurilor de 5 judecători şi 11 cauze de competenţa completurilor de 2 judecători nu au fost repartizate aleatoriu unor completuri în compunerea prevăzută de legea în vigoare la data înregistrării lor”, informează Inspecția Judiciară, printr-un comunicat de presă.

Potrivit Inspecției, acţiunea disciplinară a fost înaintată Secţiei pentru judecători în materie disciplinară a Consiliului Superior al Magistraturii care va decide cu privire la răspunderea Cristinei Tarcea.

















11233 vizualizari

  • +2 (22 voturi)    
    pe intuneric? (Miercuri, 13 februarie 2019, 15:35)

    vodatepes [utilizator]

    Astia din jusitite recunosc ca o fac in grup si pe intuneric.
  • +2 (20 voturi)    
    Sex master Dorneanu. (Miercuri, 13 februarie 2019, 15:36)

    Lok [utilizator]

    Foarte tare. Intra #metoo in scena.
  • +22 (26 voturi)    
    Ca la (Miercuri, 13 februarie 2019, 15:36)

    tarabost [utilizator]

    Gestapo....
    • +7 (11 voturi)    
      hoțului (Miercuri, 13 februarie 2019, 18:18)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui tarabost

      de dragnea (cine știe, poate era pitit pe undeva printr-un ungher și mai întunecos) îi e frică să nu-l intercepteze serviciile lui Soros, ale lui Johannis și ale statului paralel (ori poate cei 4 asasini reșapați după eșecul din urmă cu câteva luni), motiv pt. care d-na Tarcea nu a avut acces în sala respectivă cu celulalrul personal. Dorneanu l-o fi avut la el? Dar lumină de ce nu au avut? De frică să nu li se vadă minciuna și hoția pe față?
      Paranoia e boală grea. Oricum OLAF i-a rezervat hamsterului un spațiu adecvat.
    • +1 (1 vot)    
      Atentie (Joi, 14 februarie 2019, 11:52)

      Cindrel [utilizator] i-a raspuns lui tarabost

      D-na Tarcea, Va recomand sa va aruncati telefonul, paltonul, salul, caciula, manusile, geanta, ... ca au fost "lucrate" in antecamera, cat timp ati stat pe intuneric cu sibiliticul Dorneanu.
      Statul de Drept Dragnea_tariceanu, lucreaza numai pe intuneric !
  • +21 (23 voturi)    
    Norma,numele...dormeanu.... (Miercuri, 13 februarie 2019, 15:38)

    gigiN [utilizator]

    ...este in mod necesar asociat cu intunericul !!!
  • +17 (21 voturi)    
    dorneanu venise travestit (Miercuri, 13 februarie 2019, 15:41)

    Antenistontel [utilizator]

    in hainele nevesti-sii!
    • +10 (10 voturi)    
      ori, poate, (Miercuri, 13 februarie 2019, 18:20)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      la întâlnire o fi venit chiar dragnea, travestit în dorneanu, dar cu un machiaj nu foarte reușit.
      Săraca d-na Tarcea, a avut parte de un blind date neașteptat.
  • -14 (30 voturi)    
    Becu e problema? (Miercuri, 13 februarie 2019, 15:43)

    immortal [utilizator]

    Problema e lipsa becului sau că șefa judecătorilor încalcă cu bună știință legile țării?
    WOW!
    • +4 (8 voturi)    
      Daca tot faci o afirmatie, nu crezi ca ar trebui (Miercuri, 13 februarie 2019, 17:52)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui immortal

      sa o si sustii? Ce lege a incalcat ea (numar, an, articol), cand si cum? Sau iti vorbeste gura de una singura??
    • 0 (0 voturi)    
      o fi avut (Joi, 14 februarie 2019, 8:19)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui immortal

      hamsterul informații că sunt plantate camere de filmat.
      Ce nu știe fraierul de el este că sunt camere de filmat în infraroșu, așa că e deja înregistrat pentru eternitate.
      Cine altcineva decât un hoț, să se gândeacă la atâtea măsuri de protecție?
  • +9 (11 voturi)    
    Iarna nu-i ca vara! (Miercuri, 13 februarie 2019, 15:51)

    Con_stan_tin [utilizator]

    Cum ar fi sunat declarația asta cu haina pe întuneric dacă era vară.
  • +18 (20 voturi)    
    Noaptea ca hotii !... (Miercuri, 13 februarie 2019, 16:00)

    contributor.bis [utilizator]

    Suntem din ce în ce mai aproape de un regim putinian.
    Avantajul ar fi ca vom avea un RomNet numa' al nostru...
    Ce fericiti vom fi !?!...
  • +18 (20 voturi)    
    pai... (Miercuri, 13 februarie 2019, 16:01)

    ceoteldrum [utilizator]

    de cand cu guvernarea psd si tara e in pitch black!!
  • +5 (7 voturi)    
    intrebam! (Miercuri, 13 februarie 2019, 17:10)

    ber [utilizator]

    Apucaturi de mafioti! Care este atunci statul paralel?
  • -4 (8 voturi)    
    pe intuneric? (Miercuri, 13 februarie 2019, 17:19)

    noi2013 [utilizator]

    Si doamna in cauza de ce a acceptat sa discute in astfel de conditii? Sau de ce nu a iesit cu aceste declaratii imediat, sa arate situatie ingrata in care a fost pusa?!
  • -3 (5 voturi)    
    N-are nici o dovada si... (Miercuri, 13 februarie 2019, 17:28)

    Alius [utilizator]

    nimeni nu poate sa dovedeasca ceva, indiferent de ce s-a intamplat. Din pacate, acum e tardiv. Trebuia sa fi fost atunci tare pe ea si sa spuna ce avea de spus.
  • +6 (8 voturi)    
    Să ințelegem stimată Doamnă că (Miercuri, 13 februarie 2019, 17:43)

    Rescator [utilizator]

    cetățeanul sovietic Valer Dorneanovici stă in
    birou pe intuneric ca liliecii!?Așa se explică *contribuția* individului la distrugerea Justiției și a
    Statului de Drept.
  • +4 (6 voturi)    
    Hello Darkness, my old friend (Miercuri, 13 februarie 2019, 18:12)

    Trojan.H [utilizator]

    Get used to it!
  • -1 (3 voturi)    
    alooo! (Miercuri, 13 februarie 2019, 22:02)

    miculescu-rucar [utilizator]

    madame sacaz ! cand stabileai ilegal completurile , cu serei si denea , o faceai la lumina ?
    • +1 (1 vot)    
      bai alcool (Joi, 14 februarie 2019, 8:13)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      completurile erau stabilite prin tragere la sorti.
  • +1 (1 vot)    
    statul de drept cufundat in intuneric (Joi, 14 februarie 2019, 5:51)

    Coco Whistle [utilizator]

    numai grupurile mafiote mai fac asa ceva cind comploteaza. statul de drept in romania e eliminat tocmai de cei care sint platiti sa il suporte. banii tarii sint impartiti regeste grupurilor mafiote, se fac plati catre pensie anticipat, salarii si beneficii peste orice masura. faptul ca nu mai exista verticalitate ne spune ce lupta in strada, pasnica e singura solutie ptr schimbare. ei nu se schimba, dar noi?
  • -2 (2 voturi)    
    palton (Joi, 14 februarie 2019, 12:22)

    vasilica_costica [utilizator]

    am o intrebare, daca tarcea a plecat cu paltonul, dorneanu a plecat cu rochia ? sau cu blana ... lu tarcea - parcea ?
  • +2 (2 voturi)    
    cred ca.. (Joi, 14 februarie 2019, 14:42)

    CRMS [utilizator]

    doamna vorbeste metaforic, iar ceea ce vrea sa ne transmita astfel este foarte grav...mai ales prin metafora "a imbracat haina lui Dorneanu"
  • 0 (0 voturi)    
    Intalnire de taina (Vineri, 15 februarie 2019, 10:20)

    Mircea11 [utilizator]

    Nu am inteles cine a cerut si organizat intalnirea !