Corespondență de la Strasbourg

Coordonatoarea PPE din Comisia decidentă: CV-ul și determinarea Laurei-Codruța Kövesi o fac favorită la funcția de procuror-șef european

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Miercuri, 13 februarie 2019, 12:44 Actualitate | Esenţial


Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres
​Coordonatoarea Grupului Partidului Popular European din Comisia pentru libertăți civile (LIBE) a Parlamentului European, Roberta Metsola, a declarat, miercuri, la Strasbourg, că Laura Codruța Kovesi este favorită la funcția de procuror-șef al Parchetului European. Surse europene consultate de HotNews.ro au declarat că Laura Kovesi și ceilalți doi candidați la funcția de procuror-șef european vor fi audiați în comisia LIBE, pe 26 februarie, de la ora 15.00, la Bruxelles.

„Grupul PPE este ferm pentru susținerea unui procuror-șef european calificat și respectat, care va trebui să conducă lupta împotriva fraudei la bugetul UE și pentru interesul financiar al Uniunii Europene, în ansamblu. Comisia LIBE va intervieva acum cei trei candidați listați pentru acest post în cadrul unei audieri speciale care va avea loc în această lună. Într-o notă personală, trebuie să recunosc că CV-ul și determinarea Laurei-Codruța Kövesi o fac favorită pentru acest post. De fapt, ea s-a plasat deja pe primul loc după selecția făcută de un panel special. Aștept cu nerăbdare să am ocazia de a discuta despre acest rol cu doamna Kövesi și cu ceilalți doi candidați”, a declarat Metsola, potrivit unui comunicat de presă.

Comunicatul a fost transmis de europarlamentarul român Siegfried Mureșan (PNL/PPE), care este și purtător de cuvânt al Partidului Popular European.

„Sprijinul anunțat de Partidul Național Liberal pentru candidatul român la funcția de Procuror European și munca europarlamentarilor PNL din aceste zile încep să dea roade. Grupul Partidului Popular European - familia noastră politică și cel mai mare grup politic din Parlamentul European - își arată sprijinul față de Laura-Codruța Kövesi pentru funcția de Procuror European. Mai întâi, vice-liderul Grupului PPE din Parlamentul European, Esteban González Pons, a anunțat ieri susținerea grupului pentru candidatul român la funcția de Procuror European. Astăzi, Roberta Metsola, coordonatoarea Grupului PPE din Comisia pentru libertăți civile a Parlamentului European - comisie decidentă în procesul de numire a Procurorului European - a transmis că o consideră pe Laura-Codruța Kövesi favorită pentru această poziție datorită CV-ului și determinării candidatei”, a spus Mureșan.

El a menționat că europarlamentarii PNL continuă să se coordoneze cu colegii din PPE pentru a obține majoritatea în Parlamentul European, pentru alegerea lui Kovesi la Parchetul European.

„Noi, europarlamentarii PNL din Grupul PPE, vom continua să ne coordonăm cu colegii din familia noastră politică astfel încât să obținem o majoritate în Parlamentul European pentru alegerea candidatului român”, a menționat Mureșan.

Alegerea Procurorului European se face în comun de Parlamentul European și Consiliul Uniunii Europene.

„Noi, PNL, ne-am făcut datoria și vom obține un vot pentru candidatul român în Parlamentul European. Așteptăm ca Guvernul României, care deține președinția Consiliului UE pe perioada procedurii de numire a Procurorului European, să negocieze un vot bun pentru candidatul român și în Consiliu UE” - a mai spus Siegfried Mureșan.

















8439 vizualizari

  • -24 (36 voturi)    
    daca-i politic de ce nu decid direct (Miercuri, 13 februarie 2019, 13:14)

    ubbu [utilizator]

    fara sa mai tina seama de public.
    oricum publicul din este este totalmente dispretuit.
    • +21 (29 voturi)    
      Ce ma? (Miercuri, 13 februarie 2019, 13:27)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui ubbu

      Vreti sa alegeti voi cum l’ati ales pe Dragnea ?
      • -16 (18 voturi)    
        n-am votat niciodata psd (Miercuri, 13 februarie 2019, 14:03)

        ubbu [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

        dar daca ppe sustine contraperformanta
        sunt cam multe hoituri prin dania.
        vrem referendum cu da si nu pentru ue.
        acum spun nu foarte clar si plec pe teren sa lamuresc lumea ca asa nu merge.
        • +3 (3 voturi)    
          Hmm (Miercuri, 13 februarie 2019, 16:32)

          Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui ubbu

          De ce minti ca nu esti psd-ist? Nu iti face nimeni nimic daca recunosti adevarul. Doar ne dam seama cu ce babu in mental avem de a face. Atat.
        • +1 (1 vot)    
          Nu (Miercuri, 13 februarie 2019, 17:52)

          Jar [utilizator] i-a raspuns lui ubbu

          trebuie sa votezi psd ca sa gandesti ca un psdist;trebuie sa te uiti la A3 sau RTV si e suficient.
      • -3 (3 voturi)    
        Ești un mic funcțional??? (Miercuri, 13 februarie 2019, 16:29)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

        Sau doar un funcțional sadea!?
    • +14 (18 voturi)    
      nu ai (Miercuri, 13 februarie 2019, 14:03)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui ubbu

      rețit un amănunt care se pare că și pt. tine a devenit nesemnificativ.
      Citez : ”CV-ul și determinarea Laurei-Codruța Kövesi o fac favorită la funcția de procuror-șef european”
      Aici nu mai e vorba de numire politică (cum a făcut dragnea cu miniștri din guvern) ci de o numire pe meserie.
      • -13 (15 voturi)    
        cv-ul secret sau ala de la CIA (Miercuri, 13 februarie 2019, 14:51)

        ubbu [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        iar meseria care ?
        18 dosare penale si la numarul victimelor vor mai fi de o mie de ori pe atat.
        recunosc - o fi apărut o noua profesie de tortionar si n-am aflat pe surse.
        experimentul Pitesti a avut un varf de lance, unul Turcanu, si s-a terminat cu condamnari la moarte.
        experimentul Anticorupția are drept varf pe aceasta procuroare de provincie dezgropata de Macovei, intrebarea fiind cu ce fel de condamnari vom comdamna pe dusmanii genului uman ?
        vreti probe ? vreti sa stati in sclavie ? legati-va de garduri si stati acolo pana veti fi salvati de cei pe care nu-i puteti azi salva cu coturile voastre.
        • +2 (2 voturi)    
          Daca (Miercuri, 13 februarie 2019, 18:02)

          Jar [utilizator] i-a raspuns lui ubbu

          e de la CIA si nu e de la KGB,e oceni haraso.
          Ma,securistul ala de Voiculescu si slugile lui de la A3 v-a facut creierul varza.
          Ma ,Gadea ,Ursu,Zamfir si toti ailalti sunt in sclavie?Sau daca sunt"decat" sclavii lui Dan Voiculescu.
          Ah,l-am uitat pe sclavul de Badea!
          Rusine!
        • +1 (1 vot)    
          scrierile (Miercuri, 13 februarie 2019, 18:47)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui ubbu

          lui Pavel Coruț sunt haioase. Pline de spionite și teorii ale conspirației mondiale împotriva românului dac verde cu origini sănătoase (nici parfum de chiaburime), creștin ortodox, cu 2 sau 3 copii și 10 amante.
          Dacă nu te regăsești în așa ceva, mai bine aruncă tastatura că te-au mințit ăia din Kiseleff nr. 10.
          Și când te gândești că pensionara cati abramburica nega existența a 40% analfabeți funcționali, când, se pare, sunt mai mulți.
  • +28 (34 voturi)    
    abia astept! (Miercuri, 13 februarie 2019, 13:39)

    Dan100 [utilizator]

    Ma unge pe suflet sa vad cum europenii sustin performanta romaneasca, in cazul de fata Dna Kovesi, spre disperarea politrucilor si infractorilor din Romania si mai ales din Teleorman! Hai Codruta!
    • -12 (14 voturi)    
      daca vrei sa spargi dintii blocului estic (Miercuri, 13 februarie 2019, 14:13)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Dan100

      e cel mai bine sa folosesti omul lor

      Ca sa nu zica aia, ca vestul le-o da direct. :))
  • +22 (26 voturi)    
    Hai Codruta!!! (Miercuri, 13 februarie 2019, 13:40)

    Gojifruit [utilizator]

    Vedea-i-as “abuzati” in continuare!
    • -13 (17 voturi)    
      Cam asta-i si speranta mea, dar aproape (Miercuri, 13 februarie 2019, 14:06)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Gojifruit

      sigur, daca ajunge procuror sef UE pe fonduri europene tot tarile estice o sa fie abuzate si nu tarile care au fost protejate de impricinata, Franta si Germania prin EADS si SUA prin Microsoft!
  • +14 (16 voturi)    
    Succes (Miercuri, 13 februarie 2019, 13:56)

    sim18 [utilizator]

    Va uram succes!
  • +13 (15 voturi)    
    Ha (Miercuri, 13 februarie 2019, 14:13)

    Cetateanu [utilizator]

    Chiar daca n-o pun, pana una alta miasme puturoase vin dinspre PSDragnea.:))
  • +12 (14 voturi)    
    Hai Codruta ! (Miercuri, 13 februarie 2019, 14:16)

    batmanss [utilizator]

    Curaj ! Pas cu pas vei deveni un simbol al luptei anticorupție. Milioane de români te susțin. Peste hotare se vorbea numai despre Vlad Țepeș , Nadia , Ceaușescu si Hagi. Acum se va vorbi si despre tine , suntem mândrii de performanțele tale !
  • +16 (18 voturi)    
    ai auzit tudorele? (Miercuri, 13 februarie 2019, 15:01)

    Remarque [utilizator]

    CV-ul si determinarea o recomanda!
    Adica te-ai chinuit degeaba cu ievaluarea ta de doi bani si tot circul aferent. Nici n-a contat ca a fost revocata.
    Ai facut toate astea degeaba, ca o sluga nevertebrata.
  • -7 (11 voturi)    
    Câtă prefăcătorie politică (Miercuri, 13 februarie 2019, 16:31)

    CalinMircea [utilizator]

    Care CV? Asta n-a făcut o anchetă în viața ei. Abia a terminat facultatea și dacă nu era ta-su nu o angaja nimeni. A fost tăntălăul perfect pe care îl căuta Băsescu pentru sistemul lui de slugi (ca și amărâtul de Coldea care prindea muște cu gura). Săraca nu rupe o iotă în altă limbă, de aceea s-a întors cu coada între picioare de la Bruxelles când a mai încercat o funcție pe acolo. Pe lângă asta, coana Veorica pare un adevărat academician.
    • 0 (2 voturi)    
      Pt. (Miercuri, 13 februarie 2019, 17:32)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      bucuria ta, Saraca o rupe curent in franceza si engleza,iar de la Bruxelles a fost adusa sefa DNA.Sic!
    • 0 (2 voturi)    
      coane, (Miercuri, 13 februarie 2019, 18:51)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      vezi că efectele dezastruoase ale păliturii capacului de la cratiță, are efecte pe termen lung. Așa se întâmplă dacă te apuci de ce nu știi sș faci și te dai mare.
      Aaaaaa, dacă ți-e foame neostoită de coprocultură, asta-i altă treabă. Poftă bună!