Olguța Vasilescu, după ce a fost refuzată din nou de Klaus Iohannis: Îi fac plângere penală pentru abuz în serviciu

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 7 februarie 2019, 13:14 Actualitate | Esenţial


Lia Olguta Vasilescu
Foto: Captura Antena 3
Lia Olguța Vasilescu anunță că va face plângere penală pe numele președintelui Klaus Iohannis, subliniind că nu există niciun motiv de legalitate pentru respingerea numirii sale în funcția de ministru al Dezvoltării. ”Consider ca dl. Klaus Iohannis se încadrează perfect la infracțiunea de abuz in serviciu, motiv pentru care am început deja redactarea unei plângeri penale în acest sens”, a scris Vasilescu pe Facebook.

Vasilescu argumentează că nu este condamnată penal, nu a colaborat cu Securitatea și nu are nicio incompatibilitate. De asemenea, aceasta spune că expriența sa este mai consistentă decât cea a lui Klaus Iohannis.

Postarea integrală a Olguței Vasilescu:

”Am luat act de noua scrisoare redactată de președintele Johannis și cred ca sunt îndreptățită să fac mai multe precizări:

⁃ 1. Este evident că nu există niciun motiv de legalitate pentru respingerea mea la funcția de ministru al Dezvoltării, așa cum a statuat CCR. Sunt cetățean român, cu domiciliul in România, nu sunt condamnată penal, nu am colaborat cu Securitatea (nici nouă, nici veche), nu am nicio incompatibilitate. Acest lucru îl recunoaște și Klaus Johannis și, deci, singura modalitate legală admisă de Constituție ca să fie motiv de respingere, i-a căzut de la primul paragraf.

⁃ 2. Scrie despre faptul că nu am experiența administrativă, omițând, în text, un amănunt semnificativ din CV-ul meu, transmis și la dosar, că am fost primar al unuia dintre cele mai mari orașe din România și, judecând după scorul electoral obținut pentru al doilea mandat, cetățenii au apreciat performanța mea.

⁃ 3. In plus față de președintele României care a fost doar profesor și primar, am trei mandate de parlamentar și al patrulea în curs (în două îndeplinind funcții de președinte de comisii parlamentare), am fost primar 5 ani și doi ani am deținut funcția de ministru. Așadar, experiența mea e chiar ceva mai consistentă decât a lui Klaus Johannis până a ajunge președinte.

⁃ 4. Motivul real pentru care mă respinge Klaus Johannis se referă la declarațiile politice făcute în decursul anilor, drept garantat de Constituție, la art. 72, alin. 1. De altfel, acest motiv mi se pare a fi cel mai stalinist posibil. La lecția de democrație și Constituție Klaus Johannis a lipsit mereu, dar acum ține să ne arate și sub propria semnătura.

⁃ 5. A invoca un comunicat CSM care se referea tot la declarații ale mele, în condițiile in care nu mai puțin de șase Instanțe judecătorești mi-au dat ulterior dreptate, mi se pare de-a dreptul stupid pentru argumentația respingerii pentru funcția de ministru, mai ales ca vine din partea unei persoane dovedită de Instanțele de judecată că a obținut prin fals imobile și a cărei soție refuză să se prezinte la organele de anchetă pentru a da explicații.

⁃ 6. Comunicarea președintelui se referă și la reputația și imoralitatea mea. Mi se pare mai mult decât penibil și înjositor pentru un președinte să opereze cu instrumente specifice postacilor care aruncă găleți de mizerie în oameni politici pe care nu îi agrează.

⁃ 7. Nefiind vorba de niciun fel de motiv de legalitate pentru respingere, ci doar de ura personală, consider ca dl. Klaus Johannis se încadrează perfect la infracțiunea de abuz in serviciu, prevăzută de art. 297, alin 1 și 2, Cod Penal, motiv pentru care am început deja redactarea unei plângeri penale in acest sens”

Președintele Klaus Iohannis a respins joi pentru a patra oară numirea Liei Olguța Vasilescu în funcția de ministru al Dezvoltării și i-a transmis premierului o scrisoare în care îi cere să vină cu o nouă propunere pentru acest portofoliu. Șeful statului argumentează că Olguța Vasilescu nu are pregătirea necesară pentru această funcție. De asemenea, Iohannis îi impută declarațiile controversate, atacurile virulente la persoană și presiunile asupra justiției.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8861 vizualizari

  • +33 (37 voturi)    
    daca tot face plangere penala (Joi, 7 februarie 2019, 13:17)

    voxpopulix [utilizator]

    Nu face una si pentru blocarea semnaturilor "fara penali in functii publice?"

    Sa ne scuteasca putin de timp.

    Goluta si Tudorel, spaima tarii. Dancila e prea batuta in cap, habar nu are pe ce lume traieste.
    • +27 (27 voturi)    
      Cine a votat lege (Joi, 7 februarie 2019, 14:07)

      mimiloi [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      pentru dezincriminarea abuzului in serviciu? Raspuns corect pesede-alde. Sau nu mai e buna acum?
    • +7 (7 voturi)    
      Olguța este uitucă. (Joi, 7 februarie 2019, 17:09)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      Nu ziceau ei,PSD că vor să redefinească abuzul în serviciu?Conform noii definiții,Olguța nu poate face reclamație pentru abuz în serviciu.Va primi răspunsul-//fapta nu există//.Olguță fată,ai îmbătrânit și nu mai ții minte!Și mai vrei să te măriți!Nu-ți iese socoteala.Dacă nu ești ministru nu mai vin plicurile cu bani și Manda făcuse socoteala că plătește casa cu banii de la nuntă.Fără demnitate,ce nuntă mai este și asta?
  • +32 (34 voturi)    
    Tuta necalificata vrea cadou de nunta ? (Joi, 7 februarie 2019, 13:21)

    Plagarus [utilizator]

    Doamne iart-o ca nu stie ce poate . !!!
  • +32 (34 voturi)    
    Munca la stat sau la privat? (Joi, 7 februarie 2019, 13:22)

    Cris100 [utilizator]

    Măi nene de ce nu vrea tanti să lucreze la privat? Tot pe la stat se înșurubează unii. Daca ești competentă de ce tot atârni ca țiganul la o funcție de la stat și nu mergi în privat? Sau la privat nu te angajează nimeni. Bag de seamă ca tot la stat e mai bine...
  • +33 (35 voturi)    
    Ilan Laufer (Joi, 7 februarie 2019, 13:25)

    florinos [utilizator]

    Sa ne amintim de Ilan Laufer, un playboy refuzat de Iohannis pentru ca nu avea pregatirea necesara ca Ministru.
    Discriminatul Illan Laufer este acum consilier al Vioricăi Dăncilă.

    Din păcate, pentru PSD este un motiv bun sa nu înceapă Autostrada Moldovei, are pe cine sa dea vina.
    • +5 (5 voturi)    
      Păi ce Olguța este bărbat? (Joi, 7 februarie 2019, 17:12)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Viorica are consilieri numai bărbați.Normal.Familie tradițională.Are de gând Olguța să-și facă operație?De schimbare de sex?Că de atitudine nu cred că se face.
  • +30 (32 voturi)    
    Ai grija... (Joi, 7 februarie 2019, 13:25)

    aladdin [utilizator]

    Sa nu dezincriminati abuzul in serviciu intre timp.
  • +31 (33 voturi)    
    Păi cum abuz? (Joi, 7 februarie 2019, 13:25)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Are foloase el, soția sau rudele de gradul I? Să ne explice Ciordache, Nicolae șoferul, Tricolicea și ceilalți borfași cu care s-a înhăitat Goguța Perermista unde e abuzul? Dacă șeful meu îmi spune că sunt incompetent, e abuz? Intreb ca să știu dacă il trimit și eu pe boss la penal, că abia aștept.
  • +25 (27 voturi)    
    Cîtă încrâncenare! (Joi, 7 februarie 2019, 13:26)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Am pus popcorn la cuptor.
  • +28 (30 voturi)    
    Cum... (Joi, 7 februarie 2019, 13:28)

    Laurentiu78 [utilizator]

    poti forta o persoana sa semneze daca nu vrea?!

    O semnatura inseamna o asumare a responsabilitatii si ca atare este o libertate a persoanei/functiei respective. Cum sa ma obligi sa semnez ceva daca nu vreau?!...

    Adica un exemplu tampit. Maine poimaine ma fortezi sa semnez vanzarea tuturor activelor statului pe 10 lei ca daca nu intru la abuz in serviciu?!
    Si dupa aia cine isi asuma semnatura mea?!...Cine e responsabil pentru ea?!
    • -14 (20 voturi)    
      Daca este in fisa postului sa semneze, da, (Joi, 7 februarie 2019, 13:50)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

      legea o poate obliga sa semneze, chiar asta este definitia abuzului in serviciu, fapta functionarului public de-a ignora legea si a leza in acest fel o institutie sau o persoana!
      • +19 (23 voturi)    
        hehe (Joi, 7 februarie 2019, 14:27)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Mirciu, apuci finalul? Ia: 5, 4, 3, 2, 1, KO!
  • +27 (29 voturi)    
    Vaaai.... (Joi, 7 februarie 2019, 13:32)

    strelka [utilizator]

    Pai abuzul in serviciu dupa mintea voastra ar trebui premiat nu pedepsit.....
  • +22 (24 voturi)    
    ura (Joi, 7 februarie 2019, 13:32)

    traiang [utilizator]

    Ca sa ai ura fata de cotofana asta mi se pare ca-ti dai prea multa valoare Sila si scarba mai merge Dragnea EA si toata gasca sunt ''lumina'' tarii care nici nu stim ,nu suntem in stare sa apreciem ca se nasc la sute de ani
  • +20 (22 voturi)    
    wow (Joi, 7 februarie 2019, 13:32)

    liviu_ [utilizator]

    stupidity level 9999

    also... terminata asta... ca multi alti pesedei (gen slugarel)... au inceput sa comunite lucruri politice de pe contul personal... si asta dintr-un motiv simplu: cand iti alegi prietenii nu poti sa te trezesti cu uni care te critica...

    oricum vai de capu nostru...
    ma bucur ca bugetu merge bine... acus se face martie si nu e votat! competenta MAXIMA a psd!
  • -12 (18 voturi)    
    DOAMNA VASILESCU (Joi, 7 februarie 2019, 13:34)

    dincannes [utilizator]

    ... a fost mai bun Iliescu, Constantinescu sau Basescu?
    Ce noroc avem cu Iohannis !
  • +14 (14 voturi)    
    suficiența competenței pe post (Joi, 7 februarie 2019, 13:41)

    clencix [utilizator]

    Legalitatea este numai o necesitate, poți fi, dar competența este suficiența unei numiri pe o poziție în care să se îndeplinească o sarcină de serviciu public (adică să faci obligatoriu ceva util pentru toți, nu numai pentru ai tăi). Prostia, impertinența, tupeul sunt legale și permise, nu necesare, dar meritul e suficient.
  • +14 (14 voturi)    
    a inceput redactarea... (Joi, 7 februarie 2019, 13:45)

    vali2 [utilizator]

    Dar cat o sa-i ia sa termine de scris.. asta e partea a doua. Stie macar sa scrie? :D

    Sau poate are pe cineva care sa scrie pentru ea.. ca la cat e de "ding" s-ar putea sa redacteze numai tampeni
  • -18 (20 voturi)    
    Asta trebuia sa faca de mult, (Joi, 7 februarie 2019, 13:48)

    xrogo [utilizator]

    ce-i drept era apanajul opozitiei asta cu plangerile penale, dar daca nu se paote altfel, sa se faca!
    • +1 (1 vot)    
      a incercat din prima, dar merge greu! (Joi, 7 februarie 2019, 21:53)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      i-o redacteaza gargamel!
  • +18 (18 voturi)    
    tine neaparat sa confime (Joi, 7 februarie 2019, 13:50)

    Francisc 1 [utilizator]

    este exact cum a caracterizat-o iohanis o tata fara minte !
  • +17 (17 voturi)    
    Olguta pe persoana fizica (Joi, 7 februarie 2019, 13:54)

    ipolitic [utilizator]

    Chiar, cum indrazneste un profesor de fizica sa se lege de imoralitatea ei? Martor sa-i fie cuvintele lui VC Tudor (RIP), care o descriu- mai metaforic, mai liric, din tezaurul de epitete al maestrului- ca o persoana cu multe talente.
    Uite in ce hal a ajuns saraca faptura: ea, care nu e o plangacioasa, a ajuns sa planga penal.
  • +16 (16 voturi)    
    pai da (Joi, 7 februarie 2019, 13:55)

    Orizont [utilizator]

    dupa ea, daca aplica la o slujba si nu o angajeaza, se mai duce sa aplice de 4-5 ori si ii da in judecata pentru abuz in serviciu ca nu o angajeaza? minte PSD-ista
  • +16 (16 voturi)    
    Cand va termina redactarea plangerii ??? (Joi, 7 februarie 2019, 13:56)

    Isobar [utilizator]

    ""Nefiind vorba de niciun fel de motiv de legalitate pentru respingere, ci doar de ura personală, consider ca dl. Klaus Johannis se încadrează perfect la infracțiunea de abuz in serviciu, prevăzută de art. 297, alin 1 și 2, Cod Penal, motiv pentru care am INCEPUT deja redactarea unei plângeri penale in acest sens”
    Mult suces in instanta !!!
  • +16 (16 voturi)    
    .. de curiozitate... (Joi, 7 februarie 2019, 13:56)

    gdcos [utilizator]

    .. ii spui si kakabistului ala de Nicolicea? Ca el zice ca nici nu exista o asa infractiune.
  • +14 (16 voturi)    
    parerea mea despre mine (Joi, 7 februarie 2019, 13:56)

    zigot [utilizator]

    nu conteaza , dna vasilescu;
    daca a-ti fi valoroasa a-ti fi recunoscuta de oamenii de
    calitate si nu de codrin stefanescu, nicolicea, iordache,
    serban, iordache, tudorel sau dragnea.
    eu va rog sa faceti selfplangeri, poate ajuta.
  • +16 (16 voturi)    
    Ha, cucoana, ridicolul e pentru saraci, nu? (Joi, 7 februarie 2019, 14:00)

    V. Istina [utilizator]

    Toapa asta infuriata care se infoaie cocoana fina, se umple de un ridicol urias, dealtminteri firesc printre membrii gastii de borfasi din Teleorman.

    Oare cum s-o amuza judecatorul, cand argumenteaza Olguta, ca “n-a lasat-o Johannis” sa fie ministra. De parca asta ar fi un drept al oricarui prost! Nu, cucoana, orice prost are dreptul sa spere sa aiba calitatile necesare pentru a fi numit ministru. Daca va fi numit depinde, conform legii, inclusiv acceptul domnului Presedinte. Este o demnitate a statului roman pe care in mod normal, ar trebui sa o meriti!
  • +18 (18 voturi)    
    abuz in serviciu? (Joi, 7 februarie 2019, 14:05)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Madam, dl presedinte a fost elegant.
    Trebuia sa scrie atat: "nu e buna de ministru , e o patzachina! ".
  • +16 (18 voturi)    
    Nu e abuz in serviciu. (Joi, 7 februarie 2019, 14:28)

    Rahan5 [utilizator]

    Constitutia nu-l poate obliga pe Iohannis sa semneze ceva ce nu vrea. Pentru ca este impotriva logicii Constitutiei : Daca era neaparat nevoie ca Olguta sa ajunga Ministrul Dezvoltarii era suficient ca in Constitutie sa nu mai fie nevoie sa semneze Iohannis.
    Olguta sa ceara altceva : Organizarea unui Referendum in care Presedintele sa nu mai aiba dreptul sa decida daca accepta sau nu sa semneze numirile de ministrii.
  • +11 (11 voturi)    
    femeile astea... (Joi, 7 februarie 2019, 15:47)

    young_e [utilizator]

    NO means NO
  • +4 (4 voturi)    
    Cum??! (Joi, 7 februarie 2019, 19:14)

    europeanul2 [utilizator]

    Abuz in serviciu?
    Hahahahaaaaaaaa
    Ce e aia? Mai exista asa ceva?!
  • +3 (3 voturi)    
    Nu cumva (Joi, 7 februarie 2019, 19:44)

    adrian88000 [utilizator]

    pesedeul a scos abuzul in serviciu din Codul penal ? Sau a vrut sa-l scoata ?
  • +2 (2 voturi)    
    olguta ramatoare in copac (Joi, 7 februarie 2019, 21:51)

    Antenistontel [utilizator]

    pai daca te numea ministru, mai aveai timp sa-ti iei palat gipsy-style pe ”credit de angajament” si sa te resapezi ca mireasa?!
  • +3 (3 voturi)    
    (v)olguta...... (Joi, 7 februarie 2019, 22:21)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Mititica habar nu are pe ce planeta traieste;dupa ce a facut praf vechea lege a pensiilor,inlocuind-o cu una plina de promisiuni realizabile pe lumea cealalta,acum vrea ,o fonctie mai mare,mai tare si mai banoasa...Au .dreptate acei care au spus ca MARLANIA DISTRUGE ROMANIA.LA CRATITA CU EA .