Viceprimarul Capitalei, după ce a spus că a mințit legat de mitingul din 10 august: Am fost chemat la Parchet

de MH     HotNews.ro
Joi, 31 ianuarie 2019, 11:30 Actualitate | Esenţial


Aurelian Badulescu, la Parchetul General
Foto: Agerpres
Viceprimarul capitalei Aurelian Bădulescu spune că a fost chemat la Parchet, luni, după ce a declarat că a mințit la audieri în cazul protestului din 10 august, reprimat violent de Jandarmerie. Declarațiile sale au fost făcute în contextul în care PSD București a anunțat miercuri că i-a retras sprijinul politic.

Aurelian Bădulescu a declarat, joi, la Realitatea TV, că a fost chemat la Parchetul General, după ce a spus că i-a mințit pe procurorii care anchetează violențele de la protestul din 10 august 2018.

"Am fost chemat luni la Parchet. (...) Eu nu pot să fac comentarii, ar fi subiectiviate. Rămâne ca ancheta să stabilească cine este, dacă este, dacă se face vinovată Jandarmeria sau nu”, a declarat viceprimarul Aurelian Bădulescu, citat de Mediafax.

Întrebat dacă a existat un ordin ca jandarmii să intervină brutal asupra manifestanților, Bădulescu a răspuns: "Nu pot să confirm acest lucru în acest moment”.

Viceprimarul Aurelian Bădulescu a susținut, miercuri, că a mințit când a fost audiat la Parchet în cazul protestului din 10 august. Declarațiile sale au fost făcute în contextul în care PSD București a anunțat retragerea sprijinului politic în ceea ce-l privește.

Aurelian Bădulescu a avut delegate atribuțiile Gabrielei Firea în timpul protestului reprimat violent de jandarmi în 10 august.

În două intervenții la Realitatea Tv și România TV, el a susținut că pentru partid a mers „până acolo încât a trebuit să mintă”.


















9100 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    Carmen (Joi, 31 ianuarie 2019, 11:40)

    tarabost [utilizator]

    ar putea incepe sa impacheteze....
    • +6 (6 voturi)    
      Secretara de la Videle (Joi, 31 ianuarie 2019, 12:59)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui tarabost

      Prize la prize, pulane la pulane, desi in graba s-ar putea sa le amestece.
  • +10 (12 voturi)    
    insotitor (Joi, 31 ianuarie 2019, 11:52)

    anion [utilizator]

    Sa-l ia la Parchet si pe fostul PM, Mihai Tudose. Cred ca prin declaratia facuta recent stie cum Dragnea si Dan comanda sa faca lucrurile in PSD impotriva cetatenilor.
    ''De aceea iese lumea în stradă şi protestează, fiindcă toate acestea fac mult rău şi se văd cu ochiul liber. Cât am fost premier, m-a preocupat faptul că iese lumea în stradă şi uneori am reuşit să port un dialog cu protestatarii, fiindcă nu-i poţi ignora pe românii nemulţumiţi. Eu am dialogat cu ei, înainte de a pleca de la Palatul Victoria, ce a urmat după, pe 10 august… E incalificabil să trimiţi Jandarmeria să bată protestatari. Este grav că s-a ajuns la aşa ceva''. Auzi Jandarmerie? Tu cu ce ne mai aburesti?
  • -9 (15 voturi)    
    Sa se arate pricinica si sa terminam (Joi, 31 ianuarie 2019, 11:55)

    xrogo [utilizator]

    cu circul asta ca jandarmii au batut oameni nevinovati si ca violentele au fost regizate de Dragnea!
  • +10 (12 voturi)    
    Jocuri PSD iste (Joi, 31 ianuarie 2019, 12:09)

    Martinezu [utilizator]

    Oamenii astia mint la orice ora despre orice. Nu trebuie sa mire e nimeni ca o sa spuna ca s-a inteles gresit. Omul e avocat!!
    Un simplu telefon de la Dragnea si o sa declare ca a fost agresat de catre teroristii participanti la lovitura de stat.
  • +10 (12 voturi)    
    pesedistii recunosc ca au mintit si au incalcat (Joi, 31 ianuarie 2019, 12:10)

    qwerasdf [utilizator]

    legea

    pesedistii sunt dati afara din partid pe capete, pentru ca liviu se crede un dumnezeu

    fraierii de la latrina 3, tot cred ca psd e bun
  • +10 (12 voturi)    
    Mai-e vreunul cu incredere in pesedei? (Joi, 31 ianuarie 2019, 12:13)

    clencix [utilizator]

    De parcă nimeni nu știa asta ... Pesedeii nu ar câștiga niciun vot din afara mafiei lor dacă ar spune adevărul din interiorul politicilor lor. De asta vor numai "discuții interne" și pedepsesc pe cine calcă omerta. Ei convin ce să spună ""românilor", ce e în realitate e altceva. Transparența la ei înseamnă sinucidere curată.Teldrumul se pare ca avea acțiuni la purtător fără nume, de asta e greu să-i prinzi cu insula-n gură.
  • +10 (12 voturi)    
    La multi ani! (Joi, 31 ianuarie 2019, 12:15)

    omezu [utilizator]

    Nu uita sa-i tragi dupa tine si pe Livache si pe "duamna" Dan, borfasilor!
  • +8 (10 voturi)    
    Și câte minciuni ne-au fost servite! (Joi, 31 ianuarie 2019, 12:18)

    asavreau [utilizator]

    Bucureștenii au ajuns în perioada PSD cel mai prost oraș din România.Până la Oprescu și Firea,cum se spunea,la București se dădea ora exactă.Era un exemplu de urmat.A ajuns un exemplu de//așa nu//.Mizerie,minciună,servicii comunale proaste,anarhie.Nimeni nu verifică,nimeni nu știe ce trebuie să facă,cine să facă,ce pățește dacă nu face.
  • +2 (4 voturi)    
    Fiti linistiti (Joi, 31 ianuarie 2019, 12:48)

    Cogito nemo sum! [utilizator]

    E doar un bluf.
  • +7 (7 voturi)    
    curat (Joi, 31 ianuarie 2019, 12:58)

    daldepsd [utilizator]

    ... murder. Daca spunea lucrul asta inainte sa fie amenintat cu retrogradarea, avea sens, puteam discuta despre onoare. Asa, parca e doar o incercare de negociere cu PSD-ul si nimic altceva. Daca tine, tine daca nu o sa declare la parchet ca a vrut sa spuna altceva, ca n-a inteles, are timp pana luni sa gaseasca abureala destula, ca are de unde a se inspira. Oricum se stie ca bataia a fost la comanda dar se mai asteapta pana se trece la lupta deschisa. Cum o fi pe 10 August 2019?
  • +1 (1 vot)    
    Oare de ce nu l-au chemat azi sau (Joi, 31 ianuarie 2019, 21:46)

    kokos [utilizator]

    maine , erau prea ocupati?Pana luni e mult , pesedistii o sa-i inchida gura cumva , prin santaj sau promisiuni.