Sorina Pintea, despre revenirea elevilor la școală: „Gripă a fost întotdeauna. Nu e cazul să creăm isterie”

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 27 ianuarie 2019, 19:46 Actualitate | Esenţial


Sorina Pintea
Foto: AGERPRES
Ministrul Sănătății, Sorina Pintea, a declarat duminică la Digi24, în legătură cu revenirea elevilor la școală, în pragul unei epidemii de gripă, că ”nu e cazul să creăm o isterie”, pentru că ”gripă a fost întotdeauna în această perioadă a anului” și că ”sunt lucruri simple pe care le putem aplica în cazul în care prezentăm simptome”. De asemenea, potrivit acesteia, triajul elevilor poate fi făcut și de către profesori.

Sorina Pintea a spus, în legătură cu faptul că sunt multe şcoli în România unde nu există nici asistent medical, nici medic care să facă triajul elevilor la întoarcerea la școală, că ”dascălii pot face triaj”, pot constata dacă elevii prezintă simptomele unei răceli și ”nu este obligatoriu să fie făcut de un medic”.

”Acolo unde absenteismul este de peste 20 la sută într-o clasă sau o școală, inspectoratele pot lua decizia suspendării cursurilor”, a mai spus Pintea, care a adăugat că nu i s-a părut necesar să ceară suspendarea cursurilor, pentru că sunt zone în care virusul gripal nu este atât de prezent.

Ministrul Educației, Ecaterina Andronescu, a anunțat, duminică, că îi așteaptă pe toți elevii la școală luni, subliniind că ”nu puteam lăsa copiii acasă, când e ultima săptămână din semestru” și că trebuie încheiată situația. Aceasta a precizat că aceștia vor fi controlați pentru a li se verifica starea de sănătate, dar ”primul control trebuie făcut de părinți acasă”.

”Este foarte aproape, însă nu puteam să lăsăm copiii acasă în situaţia în care este ultima săptămână din semestru când se încheie situaţiile şcolare. Foarte mulţi copii s-ar putea să mai aibă nevoie de o notă, îi mai ascultă profesorii ca să se decidă media cu care încheie semestrul întâi”, declarat Ecaterina Andronescu la Digi24.



















4001 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    Si polio si cancer (Duminică, 27 ianuarie 2019, 19:58)

    cucurveauamov [utilizator]

    Aproape ca nici nu merita sa te vaccinezi. Viata e o boala cu transmitere sexuala si care se dovedeste a fi mortala in cele din urma.
  • +8 (8 voturi)    
    Atunci de ce nu s-a invatat vineri ?! (Duminică, 27 ianuarie 2019, 20:53)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Ori e epidemie, ori nu...
    Sunt mai sanatosi copii dupa 3 zile ?
    Avem mai multe cadre medicale care sa faca triajul ?
    S-au mai vaccinat 40% dintre copii in astea 3 zile ?

    Vineri se imbolnaveau copiii daca mergeau la scoala, luni sunt imuni...

    Agaricilor !!!
  • +3 (3 voturi)    
    Curiozitate (Duminică, 27 ianuarie 2019, 21:08)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Dar duamna ministreasa a facut ceva de cand a fost inscaunata? Nu, nu sunt sarcastic. Intreb sincer. Pan aa cum a fost o criza a medicamentelor care nu ar fi existat daca PSD nu abrogau legea tehnocratilor, a promis multe, a dat din gura la cateva controale legate de nerespectarea regulamentului sau legii - desi majoritatea au fost pronite de conducerera spitalelor, la fel de politizate ca si postul ei - deci tot gargara, in rest, mult declaratii.

    Ah da, uitasem, mai erau niste lacrime si fumigene cand a murit respectivul anonim de la incendiul din bloc, nu e un motiv pentru care sa ne ingrijoram ca oricum nu ar fi votat cu PSD. In rest, sectia de arsi e in continuare neutilizabila - decat daca nu cumva au "relansat-o", spitalele au tot microbi si igrasie samd.

    Apropo, sistemul cu carduyl de sanatate e tot praf?

    ... deci repet, ce a facut madam de cand sta pe tron?!

    Vad multe vorbe si atat.
  • +4 (6 voturi)    
    :)))) (Duminică, 27 ianuarie 2019, 21:37)

    cvi [utilizator]

    Pai vineri? Vineri a fost gripa si pt. a preveni raspandirea ati inchis scoala. Abia azi v-ati dat seama ca e sezonul gripei?
    Chiar credeti ca ati pacalit pe cineva cu liberul de vineri? pfff
  • +6 (10 voturi)    
    „Gripă a fost întotdeauna" (Duminică, 27 ianuarie 2019, 21:54)

    complet_ret [utilizator]

    Geniala zicala a Ministrei!

    inca o data,multe, multe felicitari celor care in decembrie 2016 au votat pedesereul!
    • -3 (7 voturi)    
      doua chestiuni (Luni, 28 ianuarie 2019, 1:22)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui complet_ret

      1. PDSR e PSD din 2001 si 2. alternativa erau slugoii capitalului strain (PDNL si USR); am ales raul cel mai mic, nu binele
      • +3 (3 voturi)    
        Deci... (Luni, 28 ianuarie 2019, 8:55)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        ...mafia organizata ca sluga a cariatului care alunga investitorii straini e mai putin rea decat cei ce ar fi atras investitii straine...Vreodata postati si voi ceva suspectabil de inteligenta tavarisci ?
        • 0 (0 voturi)    
          Tocmai de aceea (Luni, 28 ianuarie 2019, 12:22)

          complet_ret [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

          "Vreodata postati si voi ceva suspectabil de inteligenta tavarisci ?"

          tocmai de aceea, nu merita sa raspunzi trollilor kaghebisti!

          Daca i-as raspunde, ar zice ca oficial din 1991 nu mai exista KGB: lupul si-a schimbat parul, dar nu si naravul!
  • 0 (4 voturi)    
    39 de morti? Sa ma sune cand suntem la 70 (Luni, 28 ianuarie 2019, 8:20)

    Lok [utilizator]

    Anul trecut au fost 69 de morti de gripa. Nu imi amintesc sa fi fost o epidemie de proportii pandemice ca si anul asta in presa.
    • -2 (4 voturi)    
      In anul 2016..anul lui Ciolos..au fost 107 morti (Luni, 28 ianuarie 2019, 8:23)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Mai mult decat doar dublu fata de anul 2015. Din nou nu imi amintesc nimic serios in presa. Doar atunci eram noi mai salbatici si nu eram interesati de nimicurile astea.
  • +1 (1 vot)    
    Dragi romani (Luni, 28 ianuarie 2019, 12:46)

    JustinCase [utilizator]

    Obisnuiti-va sa muriti cu zecile, si in curand cu sutele.
    Prostie, jeg si analfabeticm a fost intotdeauna, asa ca de ce sa ne mai chinuim?