După o discuție cu Iordache, un deputat USR anunță că bugetul pe 2019 va fi adoptat în guvern săptămâna viitoare. Bulai: Dezbaterile în Parlament încep pe 5 februarie

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 27 ianuarie 2019, 15:37 Actualitate | Esenţial


Iulian Bulai
Foto: Facebook
Secretarul Biroului Permanent al Camerei Deputaților, Iulian Bulai (USR), a anunțat, duminică, pe Facebook, după ce a discutat cu Florin Iordache, că Guvernul va adopta bugetul pe anul 2019 cel târziu joi, 31 ianuarie, iar dezbaterile pe legea bugetului vor începe pe 5 februarie.

”În final vom avea date clare despre bugetul țării pe anul 2019.
În calitate de secretar al Camerei Deputaților tocmai am încheiat o discuție telefonică cu președintele delegat al Camerei Deputaților, Florin Iordache. De reținut:
Cel târziu joi, 31 ianuarie, guvernul va adopta bugetul pe anul 2019.
Luni, 4 februarie începe sesiunea parlamentară de primăvara. Nu vineri 1 februarie așa cum se specula, și cum trebuia să înceapă de drept.
Marți. 5 februarie vor începe dezbaterile pe legea bugetului anului 2019.
Vă țin la curent!”, a scris Bulai pe Facebook.

Administrația Prezidențială a transmis, în 16 ianuarie, că România nu are încă buget pentru 2019 "exclusiv din cauza incapacității Guvernului de a concepe, până în prezent, un proiect de buget sustenabil”, avizul CSAT pentru instituțiile din domeniul securității naționale fiind dat din 19 decembrie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5689 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    Tocmai am aflat că Mafia Roșie,Cupola (Duminică, 27 ianuarie 2019, 16:15)

    Rescator [utilizator]

    Ciumei Roșii(a se revedea poza cu cei șase mafioți)
    va prezenta in Parlament Bugetul pe 2019,in Ianuarie
    20-20.Intârzierea bugetului este planificată pentru a
    sugruma orice investiții publice și pentru a umili
    populația.
  • +16 (18 voturi)    
    chiar asa....vorba ardeleanului.... (Duminică, 27 ianuarie 2019, 16:37)

    cepreudonim [utilizator]

    NO....UNDE-I GRABA????

    scarba fata de politicieni...dispret fata de guvernanti!
    • +2 (10 voturi)    
      vor dezbate ”de indata”! (Duminică, 27 ianuarie 2019, 17:31)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui cepreudonim

      care-i probleba, mno?
    • +2 (2 voturi)    
      daca erau ardeleni pe acolo (Duminică, 27 ianuarie 2019, 21:36)

      trandafil [utilizator] i-a raspuns lui cepreudonim

      era pregatit bugetul de mult!.
      Culmea e ca se duce orlando cu trupa lui de muzicanti la Bruxelles si discuta despre bugetul UE, cand ei nu-s in stare sa faca bugetul RO!
      Iar tuta absoluta ii lauda cat de grozavi au fost ei (si ea, bineinteles). In ce comedie neagra traim!?!
  • +2 (10 voturi)    
    Re: Scarba fata de politicieni (Duminică, 27 ianuarie 2019, 17:41)

    democtrates [utilizator]

    Acesti politicieni(si nu ma refer doar la un partid ci la toate) nu-si dau seama sau nu vor sa creada ca stim pentru ce lupta ei: ciolane si scaune in conducerea tarii. Daca nu au inteles inca acesti alesi ca oamenii desi sunt la limita saraciei, ma refer la clasa de jos,(din pacate am ajuns ca in tarile Sud Americane-nu mai exista clasa de mijloc-promotor al progresului), mai au de vandut doar sufletul.In rest nimic. Dar stimati politicieni sufletul meu, al tuturor nu este de vanzare, sa inteleaga si ei ca prin suflet suntem liber "for ever".
  • -1 (9 voturi)    
    A fost pe la Dancila, acuma la Iordache... (Duminică, 27 ianuarie 2019, 17:46)

    CezarN [utilizator]

    Se invarte in lumea buna acest USR...
    Altfel, cine l-ar baga in seama pe Iordache?
    Insa ma bucur ca domnul ne va tine la curent cu ce mai gandeste PSD si ne va aduce lumina de la Iordache - patriarhul fara Dumnezeu.
  • +9 (9 voturi)    
    Aflam de la opozitie ca se face bugetul, (Duminică, 27 ianuarie 2019, 17:47)

    emil bobu [utilizator]

    nu de la putere.

    Dar voi ati vrut PSD, lenesilor. Nu v-ati deranjat sa votati.
  • +4 (6 voturi)    
    dar pnl... (Duminică, 27 ianuarie 2019, 17:54)

    Bolovanul [utilizator]

    Se pare ca pnl a disparut din peisaj...
  • +5 (5 voturi)    
    Da, sigur... (Duminică, 27 ianuarie 2019, 18:19)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    PSD sa faca ceva cand promite? Vrajeala... aveti noroc daca va arata bugetul pana in aprilie...

    Parca o si vad pe Docila cum declara ca guvernul va prezenta bugetul pe 2019 in data de 30 Februarie.
    De ce nu, pana la urma?!
  • +3 (3 voturi)    
    Buget (Duminică, 27 ianuarie 2019, 18:59)

    GICOMANU [utilizator]

    De ce nu a vorbit cu vecinul meu este contabil ?
  • +1 (1 vot)    
    Aveți putina (Duminică, 27 ianuarie 2019, 22:25)

    Observatory [utilizator]

    răbdare , guvernul PSDist studiază aritmetica, încă puțin și vor sti cat face2+2
  • +1 (1 vot)    
    Minciuna (Luni, 28 ianuarie 2019, 4:32)

    milache [utilizator]

    "bugetul pe 2019 va fi adoptat în guvern săptămâna viitoare. Bulai: Dezbaterile în Parlament încep pe 5 februarie"


    Daca dezbaterile incep pe 5 februarie, bugetul nu pate fi adoptat saptamana viitoare. Doarminciuni Pi..Diste !!!