Prima reacție a procurorului general după decizia Curții Constituționale privind protocoalele

de MH     HotNews.ro
Joi, 17 ianuarie 2019, 10:10 Actualitate | Esenţial


Augustin Lazar
Foto: Captura video
Procurorul general Augustin Lazăr se declară optimist, după decizia Curții Constituționale pe tema protocoalelor de colaborare cu SRI din 2009 şi 2016, că actele de urmărire penală din dosarele în curs vor fi considerate legale, el spunând că nimeni nu își dorește să facă dosare care să îl compromită în final ca profesionist. În urma deciziei CCR, instanțele judecătorești vor putea stabili, pentru dosarele în curs de judecată și a căror instrumentare s-a făcut și pe baza protocoalelor semnate cu SRI, "în ce măsură s-a produs o încălcare a dispozițiilor referitoare la competența materială și după calitatea persoanei a organului de urmărire penală”.

Augustin Lazăr a dat asigurări, joi dimineață, că întotdeauna dosarele au fost instrumentate, atât în faza de urmărire penală, cât și in cea de cercetare judecătorească, exclusiv în baza Codului de procedură penală, legalitatea probelor fiind verificată, de fiecare dată, de judecători în procedura de camera preliminară.

"Judecătorul verifică în cameră preliminară să vadă validitatea actelor de urmărire penală. Cu sau fără protocoale, atunci când judecătorul constată că un act de urmărire a fost în afara cadrului legal, îl declară nul și nu are nimeni interesul să lucreze degeaba. Până acum, eu nu am văzut astfel de acte, pentru că nimeni nu-și dorește să facă dosare care să îl compromită în final ca profesionist. Eu sunt optimist că, făcându-se verificarea actelor de urmărire penale în dosarele în curs, vor fi considerate ca fiind legale, pentru că că punem un accent foarte mare pe calitatea actului de urmărire penale", a declarat procurorul general.


Instanțele judecătorești vor stabili, pentru dosarele în curs de judecată și a căror instrumentare s-a făcut și pe baza protocoalelor semnate cu SRI, „în ce măsură s-a produs o încălcare a dispozițiilor referitoare la competența materială și după calitatea persoanei a organului de urmărire penală”.

"Înalta Curte de Casație și Justiție și celelalte instanțe judecătorești precum și ministerul Public, Parchetul de lângă Înalta Curte și unitățile subordonate vor verifica în cauzele pendinte, în ce măsură s-a produs o încălcare a dispozițiilor referitoare la competența materială și după calitatea persoanei a organului de urmărire penală și vor dispune măsurile legale și corespunzătoare”, potrivit unui comunicat al Curții Constituționale.


















2633 vizualizari

  • -7 (21 voturi)    
    trebuie (Joi, 17 ianuarie 2019, 10:21)

    cucuveauamov [utilizator]

    sa ai un mare tupeu sa mai scoti capul in lume dupa ce ti se spune ca ai incalcat Constitutia.
    • -6 (14 voturi)    
      Singura declaratie pertinenta (Joi, 17 ianuarie 2019, 10:36)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Pe care s-o dea acest individ ar trebui sa inceapa cu "Domnule procuror sef adjunct, subsemnatul Lazar Augustin... dar ma consider nevinovat si-mi voi proba nevinovatia in fata instantei".
    • +3 (11 voturi)    
      aaaaaaaa (Joi, 17 ianuarie 2019, 10:46)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      tu ai mare tupeu sa scoti capul in lume si punct....si motivele sunt multiple: lipsa de inteligenta, tupeul, prostia, nesimtirea, aberatiile pe care le spui, lipsa de coloana verteblala etc

      CCR a pierdut vreo 3 procese in care s-a dovedic ca CCR NU a respectat contitutia!
      cat de credibil mai e CCR?!
      dar asta nu vezi ca esti platit sa nu vezi!

      also... stii ca intr-un proces juridic mai e un avocat si un JUDECATOR.... ultimul de fapt decide sentinta!
      dar va e teama sa va luati de ei !
      si actunci va luati doar de procurori

      eu zic sa te arunci de pe o stanca pentru ca tu consumi degeaba resursele planetei!
      • +3 (5 voturi)    
        discutabil... (Joi, 17 ianuarie 2019, 10:57)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Ei de fapt au o problema nu cu cel care da sentinta (judecatorul), ci cu cel care "le face dosar", adica PROCURORUL

        Pentru ca DA, fapta exista, dar daca nu ar fi pusa in dosar, pedeapsa nu ar exista

        E atat de simplu....
        • 0 (0 voturi)    
          am primit minus (Vineri, 18 ianuarie 2019, 0:44)

          natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

          dracnea, tu esti?
          sfmmig
    • +2 (8 voturi)    
      Arestarea judecatorilor corupti de la CCR (Joi, 17 ianuarie 2019, 11:01)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Cei care au incalcat constitutia si juramantul depus sunt cei 6 judecatori corupti de la CCR.
      Decizia CCR este neconstitutionala, este aberanta si dovedeste, inca o data, ca la CCR exista 6 judecatori corupti, aflati in slujba mafiei psd si alde.
      Parchetul General trebuia sa-i aresteze imediat pe cei 6 judecatori corupti, aflati in solda mafiei psd si alde, pentru abuz in serviciu, in forma continuata, pentru aderarea la un grup infractional organizat, pentru obstructionarea justitiei, in forma continuata si pentru favorizarea infractorilor, in forma continuata.
      La fel de aberante au fost si deciziile CCR privind inpiedicarea SRI sa colaboreze cu procurorii, revocarea exceptionalei Sefe a DNA si nelegalitatea constituirii completurilor de 5 judececatori de la ICCJ.
      Protocoalele sunt documente tehnice privind colaborarea dintre institutiile statului, in vederea armonizarii luptei impotriva infractorilor.
      Nu exista niciun conflict de natura constitutionala.
      Exista doar un conflict intre oamenii cinstiti si infractori, iar CCR este de partea infractorilor.
    • 0 (4 voturi)    
      Dupa ce urmasii celor ce (Joi, 17 ianuarie 2019, 11:52)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      i-au trimis pe altii la exterminare, vin si guverneaza iarasi, trebuie intr-adevar sa ai tupeu de borfas sa ceri reconciliere si armonie.
      La taiat de stuf cu tine, derbedeule.
  • -6 (18 voturi)    
    ??? (Joi, 17 ianuarie 2019, 10:28)

    cucuveauamov [utilizator]

    "se declară optimist". Optimist in raport cu ce? e ceva rau si el spera sa fie bine? adica decizia CCR nu e buna, dar el spera ca va fi bine? in ce tara un procuror se raporteaza asa la deciziile CCR? va spun eu, in ROMANIA!
    • +6 (12 voturi)    
      prost (Joi, 17 ianuarie 2019, 10:43)

      1234_5678 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      in ce tara nu se respecta separatia puteilor in stat? guvernul + parlamentul denigreaza puterea judecatoreasca si o subjuga, nu respecta deciziile judecatorilor etc. CCR nu sunt judecatori!!! acolo poate ajunge oricine, dorel nu a fost in viata lui judecator, dar a ajuns la ccr. iti spun eu in ce tara, in tara in care oamenii ca tine, care locuiesc in canale, cred ca toti ar trebui sa traiasca in canale, asa ca distrug tara dupa chipul si asemanarea lor, adica CACA.
    • +2 (10 voturi)    
      in ce tara (Joi, 17 ianuarie 2019, 10:48)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      inafara din romania...
      3/4 dim membrii ccr sunt fosti membrii de partid?!

      dar na... postacii tre sa fie postaci!

      also... parlamentul a incalcat constitutia cu codul penal... pe ei d c nu-i critici?!

      parlamentul ignora de 10 ani un referendum care a fost declarat de CCR OBLIGATORIU!!!
    • 0 (6 voturi)    
      CCR este politizata (Joi, 17 ianuarie 2019, 11:10)

      fvb [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      asa ca legea este foarte fluida in Romania.
      nasol ca s-a ajuns in halul asta.
      cat au distrus astia in doi ani nu o sa se repare in zece.
      deja toti jmekerii, borfasii, tampitii, hotii, violatorii, etc sunt vessel si stiu ca atata vreme cat tara e condusa se condamnatul suprem, ei sunt protejati.
      chiar daca maine dispare subit jegul numit pesede, o sa dureze ceva pana omoram cancerul asta pe care l-a sadit in tara noastra.
      • -2 (2 voturi)    
        Cancerul s-a adaptat deja (Joi, 17 ianuarie 2019, 11:53)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui fvb

        .
    • 0 (0 voturi)    
      Du-te ma (Vineri, 18 ianuarie 2019, 9:07)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      si fa-ti norma la stuf.
      Altfel poate te dor coastele.