Tudorel Toader: 5,02% dintre cei care au beneficiat de recursul compensatoriu în 2018 au revenit în penitenciar / Vom analiza consecințele faptelor comise și luni vom prezenta propuneri

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 16 ianuarie 2019, 16:59 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Facebook
Ministrul Justiției, Tudorel Toader, va discuta luni cu premierul Viorica Dăncilă măsurile „legislative și non-legislative” care pot fi adoptate după analizarea legii privind recursul compensatoriu, dar spune că numărul persoanelor care au beneficiat de efectele legii și au revenit în penitenciar este în scădere dacă sunt comparate datele din 2018 cu cele din 2014.

Potrivit ministrului, în 2014 au fost liberați condiționat 11.392 de condamnați iar în 2018, 8.859 de deținuți, iar concluzia este că „numărul celor care revin în penitenciar e în scădere”.

„În 2014, au revenit în penitenciare 3.598 de deținuți, față de 2018, când au revenit în penitenciare 448 de liberați condiționat”, a argumentat ministrul Justiției, într-o scurtă declarație de presă, după ce a avut o întrevedere cu premierul Viorica Dăncilă.

Astfel, din totalul celor care au beneficiat de recursul compensatoriu, statistica Autorității Naționale a Penitenciarelor „arată că 5,02% au revenit în penitenciar”, a continuat Tudorel Toader, care a precizat că „autorul faptei de la Mediaș nu face parte din categoria celor ce au beneficiat de recursul compensatoriu”.

Acesta a adăugat că în zilele următoare va face o „analiză generală a dinamicii fenomenului infracțional, o nouă evaluare a datelor statistice ale ANP privind beneficiarii, vom analiza cauzalitatea, structura consecințele faptelor comise de beneficiari” iar „luni dimineață vom avea o întrevedere cu premierul, voi prezenta rezultatele evaluării, propuneri legislative și non-legislative ce pot fi luate”.

Președintele Klaus Iohannis a cerut miercuri Guvernului să facă o analiză profundă a situației și să vină urgent cu soluții astfel încât cetățenii să nu se teamă pentru siguranța lor.

HotNews transmite LIVETEXT declarațiile ministrului Justiției:
  • Legea recursului compensatoriu a fost inițiată de Guvernul tehnocrat, a fost avizată favorabil de CSM în componența anterioară, care însă a propus schimbarea naturii juridice a reglementării
  • Legea a fost susținută și votată inclusiv de parlamentarii PNL și USR*

*N. red.: Niciun deputat USR nu a votat Legea la votul final din 9 mai de la Camera Deputaților, camera decizională pe acest proiect legislativ. În ceea ce privește deputații PNL, unul singur - deputatul Ioan Cupșa - a votat "pentru", 56 au votat "împotrivă" și 2 s-au abținut. Votul final poate fi consultat aici.

  • Legea a fost promulgată de președinte fără să o critice la CCR
  • Legea a fost criticată în controlul a priori, însă obiecțiile de neconstituționalitate au fost respinse
  • Statistica de la Penitenciare arată o scădere a populației din penitenciare, o scădere a numărului celor condamnați care au beneficiat de eliberare condiționată, o scădere a numărului celor care revin în penitenciare după ce au fost eliberați condiționat, o scădere generală a recidivei
  • În 2014, au fost liberați condiționat 11,392 de condamnați. În 2018 au fost liberați 8,859 de deținuți
  • Numărul celor care revin în penitenciar e în scădere
  • În 2014, au revenit 3,598 de deținuți, față de 2018, când au revenit 448 de liberați condiționat
  • Din totalul celor care au beneficiat de recursul compensatoriu, statistica ANP arată că 5,02% au revenit în penitenciar
  • Autorul faptei de la Mediaș nu face parte din categoria celor ce au beneficiat de recursul compensatoriu
  • M-am văzut cu doamna premier privind procesul legislativ și consecințele legii
  • În zilele următoare vom face o analiză generală a dinamicii fenomenului infracțional, o nouă evaluare a datelor statistice ale ANP privind beneficiarii, vom analiza cauzalitatea, structura, consecințele faptelor comise de beneficiar
  • Luni dimineață, vom avea o întrevedere cu premierul, voi prezenta rezultatele evaluării, propuneri legislative și non-legislative ce pot fi luate
  • Voi comunica măsurile decise

Citește aici mai multe despre istoricul și polemicile pe marginea acestui proiect legislativ








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7893 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Sluga infractorilor (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 17:08)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Tudorel Slugarel
    • -2 (2 voturi)    
      Nu lasa faptele-statisticile sa strice propaganda (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 20:42)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      Nu lasa faptele-statisticile sa strice propaganda, bunatate de spalare pe creier.
  • +7 (7 voturi)    
    pot sa va zic eu ce va spune (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 17:10)

    Itsoc [utilizator]

    "guvernul ciolos este initiatorul legii care terorizeaza romanii si ca legea e de fapt venita de la uniunea europeana care a cerut conditii mai bune pentru puscariasi"

    "in vederea solutionarii problemelor de luat pumni in gura de la eroii puscariilor, domnul dragnea va fi insarcinat cu puteri totale pentru a se ocupa de situatie"


    altfel manipularea e clara, valul de puscariasi care a luat cu asalt romanica precum si valurile urmatoare sunt strategia "minerilor" care sa restabileasca ordinea. un popor infricosat va accepta noul lor stapan doar daca le promite sa-i scape de napasta pe care domnul ciolos a cauzat-o tarii.

    asta e de fapt scopul premeditat al puscariasilor eliberati in paralel cu reducerea efectivelor de politie: infricosarea populatiei.
    Nu e pentru dragnea sau altii, astia or sa scape acu, ca ccr a declarat neconstitutionale protocoalele.

    Pe aceasta cale tin sa felicit atat votantii psd activi (care acum isi iau omorul in scarile blocului) cat si pe cei inactivi (61%) care urmeaza sa-si ia omorul cand se vor astepta prea putin.
  • -12 (16 voturi)    
    scurt (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 17:12)

    cucuveauamov [utilizator]

    toata propaganda a fost demontata. Inca o data #rezistentii s-au facut de ras. A cata oara?
    • +6 (6 voturi)    
      „În 2014, au revenit în penitenciare 3.598 de (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 19:40)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      deținuți, față de 2018, când au revenit în penitenciare 448 de liberați condiționat”
      Cu ce ocazie in 2014 "au revenit în penitenciare 3.598" Tudorel nu ne spune. Nu mai pierd timpul sa caut.
      Legea recursului compensatoriu a intrat în vigoare la 19 octombrie 2017.
      "recidiva se produce în 1 – 5 ani”, a explicat Sorin Dumitrașcu Liderul Federației Sindicatelor din Penitenciare.
      Tudorele cat a trecut de la recursul compensatoriu? UN AN si vreo 2 luni. Ai rabdare unde te grabesti asa cu concluziile finale?
      Acelasi lider de sindicat mai zice asa: ”Estimăm că peste trei ani sistemul penitenciar va avea cu trei – cinci mii de deținuți mai mult decât a avut în octombrie 2017. Promoția Toader se va adăuga la acea dinamică normală de intrări-ieșiri din închisori”
      Tudorele luni lui Dancila sa-i spui doar povesti frumoase, sa nu o sperii.
    • +2 (2 voturi)    
      Scurt.. (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 20:39)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      . .. spui niste minciuni si gata. Ia explica-ne tu, daca poti, asa obiectiv cum te stim, cum a fost demontata toata propaganda.

      Ce zicea "propaganda" si ce minciuni au fost demontate de tudorica lingaul fara frica?

      Ascultam frumos.
    • +3 (3 voturi)    
      Scurt. (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 20:42)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      A cata oara este prins cu minciuna? Nu mai numaram, ca este de fiecare data cand deschide pliscul.

      https://www.g4media.ro/ciolos-publica-stenograma-sedintei-de-guvern-din-31-ianuarie-2017-care-arata-ca-executivul-grindeanu-a-adoptat-pe-repede-inainte-proiectul-de-lege-a-recursului-compensatoriu.html
    • 0 (0 voturi)    
      scurt (Joi, 17 ianuarie 2019, 11:23)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      hartiile oficiale dovedesc ca tu si slugarel MINTITI!
      scurt!
  • +6 (6 voturi)    
    ce imi plac statisticile bubosului (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 17:16)

    cristi_an [utilizator]

    dar cum ramane cu statistica celor afectati de eliberarea monstrilor? cu victimele cum ramane???
  • +6 (6 voturi)    
    minciunile de la ora 5.... (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 17:16)

    taro [utilizator]

    nici nu mai pierd vremea sa verific daca Toader minte sau nu.

    Un singur lucru ma intereseaza sa aud de la Toader: demisia!
    • +5 (5 voturi)    
      Un jegos nu demisioneaza (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 19:40)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Toata viața a răzbit ca o sluga carierista ce este. Se va intoarce la Taraba Univesitara care l-a ales rector, adica printre cei care l-au votat pentru k îi seamana leit in caracter si mediocritate profesionala/
  • +5 (5 voturi)    
    Gaze de la sulfurosul staroste al hotilor,nea T.T. (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 17:17)

    Plagarus [utilizator]

    Asta-i "omul nou " din iepoca veche.
  • +7 (7 voturi)    
    corectie... (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 17:26)

    liviu_ [utilizator]

    5% s-au intors includ cei DEJA judecati si cu recurs!
    deci criminalii din medias si celelalte cazuri meddiatizate NU intra in aceasta categorie...
    procentul este de fapt mult mai mare!

    dar nu asta e problema... interesant e cum psd vrea sa iasa "ala bun" dintr-o situatie pe care ei au facut-o!
    dau vina pe guvernul ciolos care a initiat legea, dar EI au votat-o si au adaugit-o (doar in favoarea infractorului!)
  • +7 (7 voturi)    
    Al naibii (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 17:27)

    Ord [utilizator]

    cat rau au facut tehnocratii astia intr-un an iar PSD-istii nu au putut sa-i tina sub control. Nici sa se opuna unei astfel de legi dupa ce au scapat de ei. Nu au reusit PSDistii, atat de puternice erau blestemele puse pana la a 7-a spita, care se stie, erau fiinte de lumina pura.
  • +5 (5 voturi)    
    Din viața de zi cu zi (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 17:27)

    Mirobo [utilizator]

    Azi m-am dus la ATM cu mama sa-si ridice pensia de frica sa n-o schilodeasca vreun @eliberat@ de-al lui Tudorel &CO.
    Cam asta e situația.
  • +14 (18 voturi)    
    Mai,Slugarele ,cand spui tu ceva,.... (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 17:28)

    gigiN [utilizator]

    ..exista doar doua variante :fie minti,fie mananci K....Dar cum tu nu minti niciodata,......
    • +1 (1 vot)    
      a treia varianta (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 21:35)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      minte mincind kkt, cu polonicu'. nu se mai satura.
  • +13 (15 voturi)    
    Slugarel nu se lasa (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 17:33)

    voxpopulix [utilizator]

    Sa ne spuna care este si procentul de cazuri inchise. Au prins 5%, asta nu inseamna ca doar 5% au comis infractiuni.

    Si cum politia si jandermeria din Romania sunt ocupate cu batut protestatari, slabe sanse sa vorbim de un procent decent de cazuri rezolvate.

    Oricum, cei mai mari criminali din tara asta sunt Slugarel, Dragnea, Taricea, Dancila. Voi si toata mafia din jurul vostru sunteti vinovati pentru orice crima, orice accident, orice deces in spitalele.

    Voi furati banii de la educatie, sanatate, infrastructura - sunteti mai rai decat cei pe care i-ati eliberat in incercarea disperata de va feri colegii de executarea pedepselor.
    • +5 (5 voturi)    
      5% (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 17:58)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      sunt aceia deja judecati cu condamnari..peste 6 luni un an se va vedea exact in acte dezastrul
  • +11 (13 voturi)    
    cum adica au revenit in penitenciar? (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 17:38)

    Bokila [utilizator]

    Penitenciarul e locul unde se ispasesc condamnari definitive.
    Sa credem ca autorii unor presupuse fapte penale din 2018 au fost deja judecati pe fond, s-a publicat si motivarea dupa care au fost judecati si in apel si deja sunt condamnati din nou definitiv?
    Mare minune....asa o fi si cu coruptii?
    Eu observasem ca motivarea dureaza luni bune pana la un an si apelul cam tot atat...sau asta e valabil doar pentru hotii din guvern, din parlament si clientela lor politica?
  • +13 (13 voturi)    
    tupeu de borfas (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 17:49)

    Bokila [utilizator]

    ca la slugarel....mai rar
    o tine langa cu proiectul din 2016 care nu mai are absolut nicio legatura cu ce au votat psd+alde si minte cu nerusinare invocand sustinerea pnl si usr
  • +15 (15 voturi)    
    aha (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 17:51)

    transpenibilus [utilizator]

    Blestemat sa fi cu tot grupul infractional cu care esti in cardasie.

    Soer sa-ti faca un control al averii derbedeii liberati din PROMOTIA TOADER.
  • +12 (12 voturi)    
    e bine tovarasi, stati linistiti si asteptati-va (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 17:52)

    Itsoc [utilizator]

    ...randul !

    Tudorel va asigura ca e de bine, acum trebuie doar sa va imbracati frumos cu hainele cele bune si sa va pregatiti sa va viziteze domnii cu "boxerul" in mana si sa va lesine cu pumnii sau dupa caz sa va execute rapid cu un pumn bine plasat in mandibula si sa va intinda in scara blocului.

    Cadoul PSD pentru cei 81% dintre romani care au votat psd in 2016.
    Va pup dulce si nu veniti in Vest, aici se da cu bombe!
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 18:01)

    a.nonim [utilizator]

    Nu e vorba de 5%, ci de durata scurta de timp in care au recidivat. Daca 5% (plus cei care inca n-au fost prinsi) n-au rezistat nici macar un an fara a comite o noua infactiune, la ce ne putem astepta mai departe?
  • -9 (9 voturi)    
    Sunt și aspecte pozitive ale recursului (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 18:27)

    Con_stan_tin [utilizator]

    compesatoriu. Societatea iese în câștig dacă numărul celor care muncesc după ce au ieșit din închisoare depășește numărul victimelor provocate de această măsură.
    • +2 (2 voturi)    
      .... (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 22:12)

      ak33 [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      sper ca tu si familia ta sa fie victima , iar societatea romaneasca sa aibe de castigat
    • +1 (1 vot)    
      pai dupa "logica" (Joi, 17 ianuarie 2019, 11:24)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      asta sa nu mai bagam deloc oameni in puscarii!
      ca pana mea de cele mai multe ori banii necesari pt puscarie + procese depasesc daunele facute!
      hai sa desfiintam puscariile!
    • +1 (1 vot)    
      Da (Joi, 17 ianuarie 2019, 11:47)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Hotia e si ea o munca, asa cum puscaria e si ea o facultate.
  • +6 (6 voturi)    
    Arogantă criminală a lui Tudorel. (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 18:37)

    asavreau [utilizator]

    Oare câți oameni trebuie tâlhăriți sau uciși pentru ca Tudorel să înțeleagă că infractorii trebuie să stea în pușcărie.Tudorel o fi om?Nu emană nici-un fel de omenie la informațiile despre infracțiunile infractorilor eliberați anticipat.
  • +5 (5 voturi)    
    minte ,ca deobicei. (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 19:18)

    Francisc 1 [utilizator]

    http://www.cdep.ro/pls/steno/eVot.Nominal?idv=16697
    http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck.proiect?idp=16229
  • +5 (5 voturi)    
    la puscarie cu gruparea mafiota PSDUDMRALDE (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 19:44)

    hopsinoi [utilizator]

    .
  • +4 (4 voturi)    
    sa aiba parte familia ta de unul iesit acum prin (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 19:45)

    hopsinoi [utilizator]

    recurs
  • 0 (0 voturi)    
    si totusi.... (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 20:02)

    Sorin.Borodi [utilizator]

    448 nu reprezinta 5,02 % din 8859.
  • +1 (1 vot)    
    restul de 95% pandesc victima la colturi (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 21:03)

    mirceacr [utilizator]

    da 5% s-au intors, si restul de 95% si-au reluat activitatea !

    au fost scosi criminalii si violatorii din inchisori iar oamenii mor pe strazi injunghiati !

    tara e pierduta ! fugiti ca nu mai e nimic de sperat !
  • +1 (1 vot)    
    Cifre aruncate la mișto (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 21:04)

    Mirobo [utilizator]

    5.02 % din total in cat timp de la eliberare?
    Din informatiile date reiese ca la recursul din 2014 au recidivat 30%.Revin cu intrebarea-in cat timp de la eliberare?
    Recursul din 2018 recent a intors in inchisoare pana acum doar 5%.
    Nu sunt date exacte.Cati din cei eliberati au iesit din tara?Cati au comis infractiuni in afara tarii?Natura lor-cu sau fara violenta?
    Multe intrebari.
    Raspunsuri trunchiate,inexacte,partinitoare.