Florin Iordache, despre decizia Curții privind protocoalele SRI-Justiție: Când într-un dosar ai niște acte obținute nelegal discutăm de niște nulități absolute

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 16 ianuarie 2019, 14:38 Actualitate | Esenţial


Florin Iordache
Foto: cdep.ro
Vicepreședintele Camerei Deputaților, Florin Iordache, a declarat miercuri, după ce Curtea Constituțională a admis sesizarea Parlamentului pe tema protocoalelor SRI-Justiție, că atunci când „într-un dosar ai niște acte obținute nelegal discutăm de niște nulități absolute”.

Acesta a declarat, la Digi 24, că el a susținut, în sesizarea adresată CCR, că „sunt cel puțin două protocoale, din 2009 și 2016, care nu respectă Codul de procedură penală” și că „SRI și-a mărit competența și a făcut acte de urmărire penală”.

„Mi-am propus ca toate acele acte de urmărire penală făcute nelegal să fie declarate potrivit legilor în vigoare” iar în acest caz „discutăm de o nulitate a acelor acte”, a argumentat Iordache.

Întrebat ce se va întâmpla cu deciziile definitive ale Justiției într-o serie de dosare instrumentate și pe baza acestor protocoale, Florin Iordache a răspuns: „Nu știu, doamnă, aștept și eu să văd cum motivează Curtea și în funcție de asta discutăm”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















6401 vizualizari

  • +23 (29 voturi)    
    Sa ne intelegem (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 14:43)

    Martinezu [utilizator]

    Ele nu au fost ilegale. Voi le faceti ilegale sa scapati .
    Daca vreti, interziceti orice proba si veti fi curati ca lacrima.
    Nici gura na va miroase a ceea ce mancati ca il declarati rahat.
    • +12 (16 voturi)    
      normal (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 15:02)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      nici nu contează că e vinovat!
    • +7 (11 voturi)    
      corect .... (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 15:33)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      corect .... daca dragnea a furat ce conteaza ca SRI-ul a facut cercetarea FURTUL ramane ...... ciordache si dragnea la puscarie......
      • +6 (8 voturi)    
        Se aplică și pentru diplomele lui Iordache. (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 15:41)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui viziru

        Au nulitate absolută.La fel și locurile de deputați obținute ilegal.
  • +15 (19 voturi)    
    da?! (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 14:43)

    sim18 [utilizator]

    Asta si urmareai, jmecherule!
  • +19 (23 voturi)    
    Iar ai căzut din celebra căruță din Caracal (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 14:44)

    Rescator [utilizator]

    ipochimenule.Nu putea-i să rămâi la fabrica de
    canapele din măreața ta urbe!?Nu realizezi că
    și cu inregistrări și fără inregistrari hoții răman tot
    hoți,talharii tot tâlhari și corupții din politică tot corupți.
    Va veni ea și vremea socotelilor!
  • +13 (15 voturi)    
    definitive (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 14:46)

    ovidiu2 [utilizator]

    Decizia nu are efect asupra sentințelor definitive. Daddy, încă nu ai scăpat!
  • +15 (19 voturi)    
    spune asta o nulitate absoluta (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 14:47)

    cristi_an [utilizator]

    si mai lua o gura de asfalt de la teldrum
  • +13 (17 voturi)    
    Liber la hoti (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 14:48)

    bestol [utilizator]

    CCR va ramane in istorie alaturi de PSD-ALDE drept groaprii justitiei din Romania.
    • +1 (5 voturi)    
      care CCR e CCR-ul PSD-ului.... (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 15:35)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui bestol

      care CCR e CCR-ul PSD-ului.... CCR nu e impartial, nu trebuie sa fii jurist sa obserzi deciziile pro PSD si infractori date de CCR, CNA, CNADR si avocatul boborului pesedit pe nume Ciorbica cel cu imprumut de 10 milioane euro de la banca.....
  • +14 (18 voturi)    
    Decizie CCR (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 14:49)

    george65 [utilizator]

    O nulitate absoluta esti si tu,Ciordache!
  • +10 (12 voturi)    
    Singurele... (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 14:49)

    raulito [utilizator]

    ...nulități absolute sunteți voi, hoții !
  • +11 (15 voturi)    
    Instanta hotaraste (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 14:49)

    soundtrack [utilizator]

    daca informatiile din documente au fost obtinute legal sau nu.
    FBI, CIA si alte servicii livreaza informatii justitiei cu mandat de la judecator, daca aceasta cere.
    La noi, daca ai vorbit in baie si n-ai tras apa cand te-au ascultat serviciile, cu mandat de la judecator fireste, este considerat neconstitutional, desi legal!!!!!!
    Adica politicienii vor sa fure ca-n mileniul trei, dar a fie anchetati ca-n secolul XIII, cu lupa si cainele.
  • +9 (13 voturi)    
    Next level (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 15:00)

    Bittick [utilizator]

    Ucigasul din Medias, batausul din Galati sau talharul din Alba Iulia, astia au reprezentat doar "incalzirea" acum o sa avem parte de "adevaratii maestri" precum Vitalie Proca, ucigasul din padurea Baneasa etc. Ciuma rosie merge inainte, Dragnea presedinte! De ce? Pentru ca (acum) poate!
  • +5 (9 voturi)    
    Daca vorbim de nulitate absoluta (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 15:11)

    un_bun_cetatean [utilizator]

    ala esti tu!
  • +1 (3 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 15:11)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    saracu' ... el tot fericit ramane, indiferent de situatie ...
  • 0 (6 voturi)    
    ne meritam soarta (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 15:15)

    ciufy [utilizator]

    degeaba comentati.... recunoasteti ca 99,99% dintre noi, dupa ce am luat o amenda de circulatie binemeritata, cautam cu lupa prin procesul verbal sa vedem daca nu cumva agentul a uitat sa scrie numarul strazii si astfel sa anulam procesul verbal in instanta. Acest popor asa a fost invatat inca de pe vremea fanariotilor... sa fure, sa ciupeasca, sa ocoleasca legea. Asa si alesii acestui popor: ce conteaza ca exista fapta de coruptie, daca in dosar lipseste o virgula sau proba a fost culeasa mai pe ocolite, tot dosarul e nul... Numai in Romania se poate asa ceva. Filmele alea cu mafioti, fbi, ascultari, etc is science fiction pentru noi...
  • -7 (13 voturi)    
    V-as vedea daca unul dintre postacii de mai (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 15:19)

    xrogo [utilizator]

    sus ar fi in situatia de a fi fost condamnat intr-un asemenea proces, tot asa ati fi comentat, noroc ca aceste comentarii nu au nici un rezultat palpabil inafara exprimarii unei frustrari explicabile dupa ce-ati sustinut atat de mult timp colaborarea DNA-SRI!
    • +3 (9 voturi)    
      Dupa cum comentezi (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 15:32)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      sa intelegem ca esti afectat de situatie? Adica ai comis-o si vrei sa scapi fara pedeapsa?
    • +1 (3 voturi)    
      evident (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 17:57)

      sanutevad [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      stii ce ti-ar zice nea Costel?
  • 0 (0 voturi)    
    faza huliganica (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 20:34)

    nedumeritul [utilizator]

    puterea a depasit faza huliganismului.Daca filmezi o crima ,filmul este nul pentru ca nu ai acceptul criminalului sa-l filmezi.
    Sunt curios unde se vor opri.
    Politia care m-a filmat cu radarul pentru viteza nu are voie sa ma amendeze pentru ca m-a filmat fara acordul meu.
  • -1 (1 vot)    
    DOMNILOR PROCURORI (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 23:31)

    dincannes [utilizator]

    Poate trebuia sa-i convingeti pe hotomani (aratindu-le dovezile, sa zicem "ilegale") sa recunoasca fapta si sa execute astfel numai jumatate din pedeapsa.
    Mintea romanului din urma...
  • -1 (1 vot)    
    Asa grait-a... (Joi, 17 ianuarie 2019, 1:54)

    Prostu' satului [utilizator]

    ... tractoristul din Caracal.
    Sau nu e nici macar tractorist?!?