Iohannis refuză din nou propunerile pentru Dezvoltare și Transporturi, Olguța Vasilescu și Mircea Drăghici: PSD să vină cu nume care să mă convingă că ministerele sunt bine conduse

de MH     HotNews.ro
Luni, 14 ianuarie 2019, 17:38 Actualitate | Esenţial


Iohannis
Foto: Administratia Prezidentiala
Președintele Klaus Iohannis a anunțat luni seară că va refuza din nou propunerile de miniștri pentru Dezvoltare și Transporturi - Lia Olguța Vasilescu și Mircea Drăghici. El a spus că PSD trebuie să vină cu niște nume care să îl convingă că ministerele vor fi bine conduse.

"Aceste două propuneri vor fi refuzate în această săptămână. Într-o zi-două vor fi reexaminte documentele și expediate la guvern", a declarat Iohannis, la Cotroceni.

El a spus că nu a primit alte propuneri și că discuțiile pe care le-a avut nu au vizat alte nume pentru aceste două portofolii.

Potrivit președintelui, rezolvarea acestei situații este "foarte simplă": "Nu are decât partea guvernamentală să citească cu atenție legislația invocată de mine, iar PSD să vină cu niște propuneri care să mă convingă că ministerele sunt bine conduse".

Întrebat cum vede totuși soluționarea acestui conflict cu Executivul, șeful statului a reluat același răspuns: "Rezolvarea e cât de poate de simplă - Guvernul trebuie să îndeplinească condițiile, să prezinte actele celor nominalizați în conformitate cu legislația în vigoare, iar PSD să vină cu propuneri care mă conving pe mine și pe ceilalți că ministerele vor fi bine conduse".

În ceea ce o privește pe Adina Florea, propusă de ministrul Justiției de trei ori la șefia DNA și refuzată de președinte, Iohannis a răspuns: "Documentele sunt în analiză și vor primi într-un termen adecvat un răspuns. (...) Dosarele sunt în studiu și primesc răspuns în termen adecvat".

​Premierul Viorica Dăncilă i-a transmis joia trecută o scrisoare președintelui Klaus Iohannis în care reiterează cele două propuneri pentru Dezvoltare și Transporturi, Olguța Vasilescu și Mircea Drăghici. Premierul susține că acestea respectă toate prevederile legale.

Potrivit Guvernului, în documentul transmis la Cotroceni, premierul precizează faptul că cele două propuneri pentru funcțiile de ministru – Lia-Olguța Vasilescu și Mircea-Gheorghe Drăghici – îndeplinesc condițiile de legalitate prevăzute de art. 2 din Legea nr. 90/2001, cu modificările și completările ulterioare. De asemenea, persoanele propuse nu se găsesc în unul dintre cazurile de incompatibilitate prevăzute de Legea nr.161/2003 privind unele măsuri pentru asigurarea transparenței în exercitarea demnităților publice, a funcțiilor publice și în mediul de afaceri, prevenirea și sancționarea corupției, cu modificările și completările ulterioare.

​În aceeași zi, în cursul dimineții, președintele Klaus Iohannis îi transmisese două scrisori premierului Dăncilă în care explică de ce i-a respins propunerile de numire a noilor miniștri la Transporturi și Dezvoltare. În prima scrisoare, președintele explica de ce nu i-a numit pe Ilan Laufer și Olguța Vasilescu, la Dezvoltare, respectiv Transporturi, în prima fază a remanierii. Despre Laufer șeful statului spune că nu sunt îndeplinite condițiile legale, iar despre Vasilescu că nu are expertiza necesară. În cea de-a doua scrisoare, șeful statului susține că nu i-a numit pe Mircea Drăghici și pe Olguța Vasilescu la Transporturi, respectiv Dezvoltare, deoarece din documentația trimisă nu există vreo mențiune cu privire la îndeplinirea condițiilor de legalitate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















9216 vizualizari

  • -21 (33 voturi)    
    Udrea si Boagiu ar fi bune? (Luni, 14 ianuarie 2019, 17:43)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    ca au condus bine cele 2 ministere.
    • +4 (8 voturi)    
      intrebare (Luni, 14 ianuarie 2019, 23:32)

      Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Crezi ca de asta s-au zbatut sa o scoata pe Udrea din puscarie? Vor sa o puna ministru? Cred ca Iohannis va refuza sa o numeasca. Ca sa fie clar, pana una, alta, PSD-ul este cel care a ajutat-o pe Udrea, antenele au jelit-o ca este persecutata, Tudorel a cerut eliberarea ei. Nu mi se pare ca Iohannis ar fi vreun mare prieten pentru doamna Elena, mi se pare ca scandalagii de serviciu ai PSD-ului sunt cei mai buni aliati ai ei.
      • -6 (10 voturi)    
        tu existi in realitate? crezi ce ai scris? (Marţi, 15 ianuarie 2019, 1:25)

        premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Arlecchino

        udrea a fost eliberata de justitia pe care o apara unii in strada.
        daca tudorel a facut cerere sa fie eliberata este pentru ca asa a decis instanta
        daca antenele o jeleau ca e persecutata, justitia a confirmat antenele si a eliberat-o
        p.s. cand antenele vorbeau de onea si portocala ziceai ca mint, azi csm a facut scut si s-a opus arestarii unor urmariti penali in justitia romana
        • +6 (8 voturi)    
          Udrea a recunoscut furturile PDL (Marţi, 15 ianuarie 2019, 2:18)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

          Dar nu și pe ale ei. Totuși cumva cineva o tine în Costa Rica - comportament clasic de clan mafiot.
          Nu justiția a eliberat-o , ci legile strâmbe ale lui Ciordache și Slugarel promovate de și pentru infractorii din PSD și alde.
        • +7 (7 voturi)    
          O mica corectie (Marţi, 15 ianuarie 2019, 8:21)

          kiko123 [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

          Avocatul lui Udrea, a invocat alcătuirea ilegală a completurilor de 5 judecători fapt ce a facut ca ÎCCJ sa suspende executarea pedepsei în "Dosarul Gala Bute".Smecheria cu completurile de 5 judecatori a fost facuta de PSD-Alde care au modificat legea respectiva.
  • +17 (29 voturi)    
    Tupeul ciumei roșii nu are limite! (Luni, 14 ianuarie 2019, 17:52)

    prec [utilizator]

    Ăștia trebuie lapidați, nu lăsați să „conducă” țara!
    • +2 (4 voturi)    
      corect! (Marţi, 15 ianuarie 2019, 9:15)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Iar in fapt Iohanis i-a refuzat de prima data
  • -17 (27 voturi)    
    premierul de la grivco vrea sa puna el ministrii? (Luni, 14 ianuarie 2019, 18:03)

    premierul grivco [utilizator]

    asa ceva nu se poate, ca l-a respins Basescu!
    ce e greu de retinut?
    • +3 (7 voturi)    
      Ești ilogic (Marţi, 15 ianuarie 2019, 2:22)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

      Dacă Băsescu l-a putut refuza pe Iohannis ca ministru de interne, de ce nu poate refuza pe Olguța? Că nu s-a votat nicio Constituție nouă, doar a apărut Dorneanu la CCR și Slugarel slugărește din guvern.
  • +17 (33 voturi)    
    Dancila...Kaput:)! (Luni, 14 ianuarie 2019, 18:04)

    doru68 [utilizator]

    Aceasta trebuia sa fie atitudinea dumneavoastra, din prima zi de mandat, in raport cu PSD, domnule Klaus Iohannis! Daca s-ar fi intamplat asta poate:
    - nu ne mai talhareau, violau si ucideau, azi, vecinii, copii, fratii si prietenii, bestiile eliberate din inchisori de puscariabilii cu gulere albe;
    - eram in Schengen;
    - Ateneul Roman nu ar fi fost, in 9 ianuarie, gazda inaltilor oaspeti europeni, dar si a infractorilor, beizadelelor si altora asemeni lor;
    - Dancila era la Bruxelles, pierduta pe holuri, nu in fruntea Guvernului Romaniei iar ceilalti membri ai guvernului latrau pe la Antena 3, nu stabileau politicile statului;
    - Jandarmeria era a Romaniei, nu a PSD;
    - Dragnea era in puscarie sau...fugit prin Brazilia, nu ne teroriza si ameninta, asa cum o face acum;
    - PSD AR FI FOST IN OPOZITIE!
    Asta inseamna sa fi prea domn cu infractorii si sa dai o a doua sansa unor indivizi care nu o meritau nici pe prima!
    • +4 (14 voturi)    
      Rectific...10 ianuarie... (Luni, 14 ianuarie 2019, 20:15)

      doru68 [utilizator] i-a raspuns lui doru68

      Cu referire la comentariul meu, cu privire ceremonia de la Ateneul Roman.
    • +6 (6 voturi)    
      Nu se putea (Luni, 14 ianuarie 2019, 23:26)

      Dodel540 [utilizator] i-a raspuns lui doru68

      Psd l-ar fi suspendat in secunda 2. Acum nu mai pot face asta. Pentru ca UE, pentru canu mai au majoritate in parlament.
      A fost o problema de timing din pacate.
  • +16 (22 voturi)    
    or sa moara postacii rusofili... (Luni, 14 ianuarie 2019, 18:16)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    or sa moara postacii rusofili... primesc bonus sa manance rahat revoltati.
  • +16 (22 voturi)    
    Daca... (Luni, 14 ianuarie 2019, 18:28)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...o refuzai si pe Veorica, poate acum aveam anticipate, alt guvern, alt....
  • +15 (23 voturi)    
    Bine a facut presedintele. (Luni, 14 ianuarie 2019, 19:31)

    valll [utilizator]

    Cat tupeu si cata badaranie trebuie sa ai incat, dupa ce primul om al tarii si-a exprimat neincrederea in cele doua propunerii, sa vii tot cu aceleasi propuneri! Si mai vorbesti despre colaborare si consens!
  • +17 (25 voturi)    
    Cum poti, Veorico? (Luni, 14 ianuarie 2019, 19:37)

    valll [utilizator]

    Cum poti sa vii la presedinte cu aiureala asta si inca sa mai insisti sa o impui? Doar fiindca Olguta crede ca e un geniu si ca poate tzopai din minister in minister?
    A lasat primaria din Craiova balta si s-a dorit senatoare. A lasat senatul balta si s-a dorit Ministerul Muncii. A demisionat doar ca sa-l tranteasca pe Grindeanu si dupa ce l-au matrasit, a revenit. Apoi s-a plictisit si a lasat ministerul Muncii abramburit fiindca si-a dorit Transporturile. Fiindca nu i-a mers, acum vrea la Dezvoltare. Ce baza sa ai in ea?
  • +12 (20 voturi)    
    Cum să convingă? (Luni, 14 ianuarie 2019, 19:53)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cum ar putea să convingă o grupare infracționala fals numita partid, de fapt, o cloaca de hoti si complici de-ai lor? Orice ar propune nu poate fi decât un individ corupt si incompetent.
  • +6 (8 voturi)    
    In sfarsit s-a prins si Iohannis... (Luni, 14 ianuarie 2019, 21:28)

    Klaus_ [utilizator]

    Foarte bine ca Iohannis le-o trage PSDistilor. E ca si cum le-ar spune MUlE PSD dar in mod repetat rar si tare. Iar PSD stie ca daca o sa-l suspende pe Iohannis o sa piarda alegerile viitoare. Asa s-a intamplat si pana acum cand l-au suspendat pe Basescu. Deci Iohannis poate sa le-o traga de cinci ori pe zi si incompetentii n-au ce sa-i faca decat ... sa-i faca pe plac si sa inghita tot ;)
  • -1 (3 voturi)    
    Johann iar pune carul inaintea boilor, (Marţi, 15 ianuarie 2019, 7:35)

    xrogo [utilizator]

    el prima data respinge si apoi spune ca reexamineaza documentele, curat murdar coane, exact ca in Caragiale!
    • 0 (0 voturi)    
      Hai, lasa-ne tovarase (Marţi, 15 ianuarie 2019, 15:25)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      du-te la antena3.
      Jos ciuma rosie: pd-alde-udmr !
  • +2 (2 voturi)    
    Ce are oare Vivandiera lui Vadim, (Marţi, 15 ianuarie 2019, 11:47)

    Rescator [utilizator]

    numita Volguța Tuteva de este bună la orice minister!?Această ființă nu are o meserie,nu a muncit
    niciodată.Este doar o cațaveică obraznică,tupeistă
    și bună de gură.
    Nefericitul hoțoman Drăghici este trezorierul Mafiei
    Roșii,Cupola Ciumei Roșii.Vă dați seama ce prăpăd
    ar face la Transporturi acest ipochimen!?
    Desigur că toate nenorocirile astea cad in sarcina
    păpușii Kremlinului,numitul Dictator malefic și toxic
    Liv Jong Unu.
  • -1 (1 vot)    
    Am considerat ca NIVELUL (Marţi, 15 ianuarie 2019, 17:15)

    A310 [utilizator]

    MAXIM DE TICALOSIE a fost atins de basescu , dar m-am inselat amarnic , acest iohannis este cu mult mai TICALOS .