Fostul șef al CJ Cluj ​Horea Uioreanu, condamnat la peste șase ani de închisoare, primește 5.000 de euro daune pentru condițiile grele din arest

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 10 ianuarie 2019, 20:21 Actualitate | Esenţial


Horea Uioreanu (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Fostul președinte al Consiliului Județean Cluj Horea Uioreanu, care ispășeste o pedeapsă de peste 6 ani pentru corupție, trebuie să primească 5.000 de euro daune morale din partea Statului Român și a unor instituții ale MAI, pentru încălcarea unor dispoziții ale CEDO, informează Mediafax. Decizia nu e definitivă.

Potrivit unei decizii emise miercuri de Judecătoria Cluj-Napoca, care a fost postată pe site-ul instituției, în cazul lui Horea Uioreanu au fost încălcate dispozițiile articolelor 3 și 8 CEDO.

„Obligă pârâţii Statul Român, Ministerul de Interne, IGPR şi IPJ Cluj, în solidar, la plata către reclamant a sumei de 2.700 euro (echivalentul în lei la data plăţii), reprezentând contravaloarea prejudiciului moral cauzat ca urmare a încălcării dispoziţiilor art. 3 CEDO. Obligă aceeași pârâţi, în solidar, la plata către reclamant a sumei de 1.800 euro (echivalentul în lei la data plăţii), reprezentând contravaloarea prejudiciului moral cauzat ca urmare a încălcării dispoziţiilor art. 8 CEDO. Obligă pârâţii Statul Român, MAI, IGPR şi Direcția Generală de Poliție București, în solidar, la plata către reclamant a sumei de 300 euro (echivalentul în lei la data plăţii), reprezentând contravaloarea prejudiciului moral cauzat ca urmare a încălcării dispoziţiilor art. 3 CEDO. Obligă aceeași pârâţi, în solidar, la plata către reclamant a sumei de 200 euro (echivalentul în lei la data plăţii), reprezentând contravaloarea prejudiciului moral cauzat ca urmare a încălcării dispoziţiilor art. 8 CEDO. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare”, se arată în documentul citat.

De asemenea, prin decizia instanței, pârâţii sunt obligați, în solidar, la plata către Horea Uioreanu a cheltuielilor de judecată în cuantum de 10.213,13 lei, reprezentând taxă de timbru şi onorariu avocaţial.

Articolul 3 al Convenției Europene a Drepturilor Omului arată că „nimeni nu poate fi supus torturii, nici pedepselor sau tratamentelor inumane ori degradante”, în timp ce articolul 8 stabilește că „orice persoană are dreptul la respectarea vieţii sale private şi de familie, a domiciliului său şi a corespondenţei sale”.

„Nu este admis amestecul unei autorităţi publice în exercitarea acestui drept decât în măsura în care acesta este prevăzut de lege şi constituie, într-o societate democratică, o măsură necesară pentru securitatea naţională, siguranţa publică, bunăstarea economică a ţării, apărarea ordinii şi prevenirea faptelor penale, protecţia sănătăţii, a moralei, a drepturilor şi a libertăţilor altora”, se mai arată în articolul 8 al Convenției.

Surse judiciare au declarat pentru Mediafax că Horea Uioreanu a reclamat în instanță condițiile din arestul preventiv din cadrul IPJ Cluj și al Direcției Generale de Poliție București.

Fostul președinte al Consiliului Județean Cluj Horea Uioreanu a fost condamnat definitiv de Curtea de Apel Cluj în 31 ianuarie 2018 la o pedeapsă de 6 ani și 4 luni de închisoare pentru pentru luare de mită, fals în înscrisuri sub semnătură privată şi tentativă la spălare de bani.

În același dosar au mai fost condamnați oamenii de afaceri Ioan Bene, la 3 ani și 8 luni de închisoare cu executare, și omul de afaceri Vasile Pogăcean, la 3 ani de închisoare. Dacă Pogăcean își ispășește pedeapsa în închisoare, Ioan Bene a fugit în Italia unde execută pedeapsa conform sistemului de justiție italian, care înseamnă mai mult un control judiciar.

Horea Uioreanu a fost reţinut de procurorii DNA în 28 mai 2014 pentru cinci infracţiuni de luare de mită, fals în înscrisuri sub semnătură privată şi complicitate la spălare de bani, şi, ulterior, arestat preventiv pe 29 de zile, alături de oamenii de afaceri Ioan Bene şi Vasile Pogăcean.

Cei trei s-au aflat din 30 martie 2015 sub control judiciar.


Citeste mai multe despre   









Citeste pe MedLife.ro
Mituri despre colesterol










12153 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    Sa vedem acum daca justitia e egala pentru toti (Joi, 10 ianuarie 2019, 20:38)

    LiviuX [utilizator]

    Sa vad cat vor primi cei care stau cu zecile in celule comune, ceilalti condamnati de rand.
    • +4 (8 voturi)    
      Daca nu vor cere in mod expres sa fie despagubiti (Joi, 10 ianuarie 2019, 22:06)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      nu vor primi nimic din oficiu !
      • +4 (4 voturi)    
        Ce nu i-o fi convenit celui care a apreciat (Vineri, 11 ianuarie 2019, 8:15)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        negativ comentariul ?
        Faptul ca exprima un adevar de necontestat ?
        • 0 (2 voturi)    
          sunt (Vineri, 11 ianuarie 2019, 9:45)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          unii pretini pesedaci, cu eventual 1 neuron stingher în scăfârlia goală, suficient pt. papa, pipi, kk și atât. restul e setat pe aprecieri negative.
        • +1 (1 vot)    
          Nu te supara pentru asta... (Vineri, 11 ianuarie 2019, 16:01)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Eu de mult nu mai iau in seama aprecierile negative daca nu sunt insotite si de comentarii. Am cerut si HotNews sa nu mai permita aprecieri negative DECAT daca adaugi un comentariu, pentru a aduce argumente. Dar se pare ca nu le pasa...
      • 0 (0 voturi)    
        Asta mi se pare evident (Vineri, 11 ianuarie 2019, 15:58)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Dar dupa cum se vede, sentinta a fost data de o instanta romaneasca, deci nici macar nu mai trebuie ajuns la CEDO pentru asta, e mult mai simplu si la indemana a mult mai multor detinuti.
  • +6 (8 voturi)    
    baaaahhhh (Joi, 10 ianuarie 2019, 20:48)

    Yo_yo [utilizator]

    Pentru conditii de cacat de trai nu primim nimic? Ca am ramas fara job din cauza ppa nu primesc decat un cacat de somaj de 800 lei.
    Pentru condii jegoase din spitale nuprimim nimic?
    Pentru cozi interminabile la moaste?:)))
    Pentru prostia guvernantilor si "alesilor" locali?
  • +14 (16 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 10 ianuarie 2019, 21:06)

    polonyca [anonim]

  • +4 (6 voturi)    
    in curand si o medalie de luptator al rezistentei (Joi, 10 ianuarie 2019, 21:24)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    impotriva statului paralel si a lui Soros, binomului, basismului si ce o mai nascoci antena 3
  • +7 (9 voturi)    
    democratia originala iliesciana (Joi, 10 ianuarie 2019, 22:36)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    infractorii sunt premiati.
  • +3 (5 voturi)    
    dupa logica asta, (Vineri, 11 ianuarie 2019, 8:11)

    alt destept [utilizator]

    daca ma prinde ratb-ul fara bilet, trebuie sa-mi reduca din amenda ca am stat mult in statie sau ca e autobuzul aglomerat.
    • 0 (0 voturi)    
      vezi ca e cu schepsis (Vineri, 11 ianuarie 2019, 20:38)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui alt destept

      Daca nimeresti in autobuzele cu sauna al tanti Firea aia sunt in stare sa iti ia si taxa de Spa si daca mai comentezi te taxeaza si pentru masaj cu pumnii.
  • +3 (5 voturi)    
    ăștia (Vineri, 11 ianuarie 2019, 9:43)

    nahir [utilizator]

    5.000 euro se adaugă la mita primită sau nu? Ca să știe omu dacă dă statul român în judecată. Că bănuiesc că dj orlando împreună cu ANAF-ul din subordine, nu s-au obosit cu recuperarea banilor, așa cum de altfel o fac și cu felix varanul sau robert negoiță.
  • +2 (4 voturi)    
    In loc de 5000, (Vineri, 11 ianuarie 2019, 11:10)

    John M. [utilizator]

    ii puneam in mana un tarnacop sa lucreze la autostrada Gilau-Oradea pana se achita de banii furati de la stat (adica de la oamenii ce platesc taxe)
  • 0 (2 voturi)    
    oare... (Vineri, 11 ianuarie 2019, 11:35)

    liviu_ [utilizator]

    bucurestenii pot da romania in judecata pt conditiile de kkt din bucuresti (aratate intr-o statistica recenta)?!

    oare pacientii pot da romania in judecata pentru conditiile de kkt din spitale?!

    fara sa fiu rau ca CEDO are momente cand e nedrept...
    pe de alta parte am fost avertizati de ani de zile sa imbunatatim conditiile..... dar psd a amanat ca sa aiba motive de gratieri...

    sunt convins ca aceste procese or sa fie folosite ca motivatie pt amnistie...
    • 0 (0 voturi)    
      Nu cred... (Vineri, 11 ianuarie 2019, 16:04)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Din pacate in justitia romana nu exista principiul precedentului, conform caruia la procese similare sa se dea solutii similare. Deci in principiu poti da in judecata un spital pentru conditiile oferite, dar nimeni nu poate garanta ce se va intampla. Nu numai ca daune, dar nici macar daca ti se va accepta plangerea...