Horea Uioreanu, fost presedinte al Consiliului Judetean Cluj, condamnat la 6 ani si 4 luni de inchisoare cu executare

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 31 ianuarie 2018, 10:21 Actualitate | Esenţial


Horea Uioreanu (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Horea Uioreanu, fost presedinte al Consiliului Judetean Cluj, a fost condamnat definitiv la 6 ani si 4 luni de inchisoare cu executare, in dosarul de coruptie deschis in 2014, informeaza Actual de Cluj. Magistratii Curtii de Apel Cluj s-au pronuntat, miercuri, asupra recursului facut de avocatii lui Horea Uioreanu, dupa ce tribunalul Cluj l-a condamnat anul trecut la sase ani si jumatate de inchisoare cu executare si i-au redus pedeapsa cu doua luni.

Horea Uioreanu a fost retinut de procurorii DNA in 2014 si apoi arestat preventiv pentru luare de mita, fals in inscrisuri sub semnatura privata si complicitate la spalare de bani. Potrivit anchetatorilor, acesta ar fi luat mita 15% din valoarea contractelor derulate pe bani publici.

Omul de afaceri clujean Ioan Bene a primit si el o condamnare definitiva cu executare in dosarul "Mita la CJ", in care a fost condamnat si Uioreanu. Bene fusese condamnat la 3 ani si 10 luni, iar miercuri, Curtea de Apel i-a redus sentinta cu 2 luni.

Intr-un alt dosar, pe 5 mai 2016, Horea Uioreanu a fost condamnat si de Curtea de Apel Cluj la doi ani de inchisoare cu suspendare pentru instigare la savarsirea infractiunii de folosire de informatii ce nu sunt destinate publicitatii, in scopul obtinerii de foloase necuvenite, potrivit Agerpres. Pe 22 decembrie 2016, el a fost condamnat definitiv de Inalta Curte de Casatie si Justitie la doi ani de inchisoare cu suspendare pentru instigare la savarsirea infractiunii de folosire de informatii ce nu sunt destinate publicitatii, in scopul obtinerii de foloase necuvenite. Horea Uioreanu a fost trimis in judecata de DNA sub acuzatia ca a primit ilegal, in perioada 2013 - 2014, informatii clasificate de la Anca Albu, fost subofiter al SRI Cluj.

















3500 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Judecata politică (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 10:32)

    Celbland [utilizator]

    “Judecătoarea” Olguța Vasilescu ne va spune la TV că este victima statului paralel, iar pentru șpăgile de 15%, era eligibil pentru guvern, la fel ca Darius Vâlcov.

    Trăiască hoția politică !!!
    • +5 (5 voturi)    
      Au scos violatorii si baga politicienii! (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 12:16)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      Nu pot sa zic ca ma bucur, dar merita aceeasi pedeapsa cu criminalii, ca hotii ...
      • +5 (5 voturi)    
        Prima mustata . (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 13:02)

        si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        Un bun inceput !
    • 0 (0 voturi)    
      abia astept (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 13:20)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      sa vad daca holguta sare la bataie pentru uioreanu, fost (o mai fi?) penelist.
  • +3 (3 voturi)    
    un fost stalp (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 10:39)

    nash pandelica [utilizator]

    al usl'amului.
    duca'se !
    el al mititica, usl'amul pe pustii ! :-))
  • -7 (11 voturi)    
    de la ce partid este? (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 10:48)

    kingdavid hotel [utilizator]

    de obicei se punea partidul in titlu, ca sa fie evident.
    • -2 (10 voturi)    
      PNL (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 12:03)

      Paulzice [utilizator] i-a raspuns lui kingdavid hotel

      Asta e de la PNL. Nu se scrie in titlu partidul, decat daca e PSD
    • +5 (7 voturi)    
      vezi ce culoare are cravata (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 12:11)

      averageJoe [utilizator] i-a raspuns lui kingdavid hotel

      .. desi hotii nu tin cont de culoare.. ... .
    • 0 (4 voturi)    
      daca (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 13:22)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui kingdavid hotel

      n-a sarit niciun postac de-al tau in apararea lui, inseamna ca nu e pesedist.
      Te bagi gratis? Ca iti dai seama ca pablito nu o sa va plateasca daca aparati dusmanii pesedeului.
      • 0 (2 voturi)    
        era doar o intrebare? (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 14:13)

        kingdavid hotel [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        de ce ai sarit asa de infierbantat?!
  • +8 (10 voturi)    
    Asteptam cu drag o definitiva (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 10:50)

    ciuma.rosie [utilizator]

    si la Ploiesti . Maiestrul Cosma & famiglia, de asemenea fost presedinte consiliu judetean Prahova, spagar de 10-20% la orice contract, 8 ani cu executare in prima instanta ! Doamne ajuta !!!
    • -1 (3 voturi)    
      La Ploiesti a avut grija febletea (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 15:10)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      Codrutei, vestitul Portocala, sa faca toate dosarele praf!
  • +9 (9 voturi)    
    Tocmai bun de pus ministru (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 11:25)

    ankido [utilizator]

    in guvernul Dancila.
  • +7 (7 voturi)    
    Explicatie (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 11:31)

    buncrestin [utilizator]

    Uite de ce nu reuseste PNL sa invinga PSD. Pentru ca modelul lor politic este acelasi. Cand ajung la putere, fac exact aceleasi lucruri.