Corina Crețu, către Viorica Dăncilă: Îmi pare rău să constat cât de dezinformată sunteți de către cei din subordinea dumneavoastră

de MH     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 decembrie 2018, 18:11 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila si Corina Cretu
Foto: Guvern
Comisarul european Corina Crețu spune că este trist că în toate "declarațiile triumfaliste" ale guvernanților de la București privind absorbția fondurilor europene este ignorată complet munca oficialilor europeni, care au salvat milioane de euro. Ea mai spune că CE a schimbat Programul Operațional Regional, nu Guvernul, iar Viorica Dăncilă este dezinformată de către cei din subordiea sa, ea precizând că i-a transmis acest lucru personal premierului, în mai multe rânduri.

Corina Crețu - care în ultimele luni a intrat în conflict cu Guvernul - spune că a urmărit cu mare interes declarațiile guvernanților privind absorbția fondurilor europene de către România, iar dacă aceste rezultate vor fi confirmate la evaluarea din ianuarie, felicită sincer autoritățile de la București.

Ea spune că este trist că în toate aceste "declarații triumfaliste" este ignorată munca întregii sale echipe de experți de la DG Regio, care au venit cu soluții, discutate la zecile de întâlniri bilaterale, atât în ce privește achiziționarea de ambulanțe sau redirecționarea fondurilor către IMM-uri.

"Nu cred că există vreo țară, după cum văd în revista presei pe care o primesc în fiecare zi, în care să nu fie menționată Comisia Europeană atunci când se vorbește de fonduri europene. Poate că din punct de vedere politic nu este tocmai cel mai nimerit, dar mă simt datoare față de colegii mei de la DG Regio, față de serviciile mele care au venit cu idei și au salvat milioane de euro, să îmi cer scuze pentru faptul că munca Comisiei Europene a fost ignorată în toate interviurile și declarațiile guvernanților", afirmă comisarul european, într-un mesaj postat sâmbătă pe Facebook.

Potrivit Corinei Crețu, Comisia a schimbat Programul Operațional Regional, nu Guvernul.

Comisarul european are un mesaj pentru premierul Viorica Dăncilă: "Doamnă Prim-Ministru, cu tot respectul (...) îmi pare rău să constat, în fiecare întâlnire pe care am avut-o cu Dvs, cât de dezinformată sunteți de către cei din subordinea Dvs, lucru pe care vi l-am transmis în mai multe rânduri personal. Va asigur în continuare de tot sprijinul meu și al Comisiei Europene, așa cum am declarat și la Bruxelles, la conferința de presă comună cu Dl Jean-Claude Juncker, Președintele Comisiei Europene".

Celor care încearcă în fiecare zi să o atace, prin diverse voci, Corina Crețu le transmite că toate declarațiile sale, inclusiv în România, s-au referit strict la portofoliul său, al politicii regionale, la fondurile pe care le gestionează. Ea afirmă că în toate cele 28 de țări ale Uniunii Europene a dat interviuri, a făcut conferințe de presă și a prezentat situația la zi. "Nu numai că nu e interzis (?), dar e obligația mea să încurajez folosirea la maxim a fondurilor europene și să atrag atenția asupra riscurilor. România nu este o țară care să își poată rată șanse la dezvoltare din orgolii".

Comisarul european mai spune că în ultimii patru ani a fost la dispoziția autorităților române, la unele probleme a găsit soluții, la altele nu, iar Comisia Europeană vrea în continuare să ajute și așteaptă proiecte, mai ales în domeniul infrastructurii de transport.

Corina Crețu și membri ai PSD au intrat în conflict, în ultimele luni, după ce Crețu a acuzat Guvernul că nu depune proiecte pentru finanțare europeană și pierde bani.

Darius Vâlcov, consilierul premierului Dăncilă, a lansat mai multe atacuri la adresa comisarului european Corina Crețu și a președintelui Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, acuzând Bruxelles-ul că adoptă un dublu standard când vine vorba despre România.


















3731 vizualizari

  • +38 (42 voturi)    
    Veorica Tantalica (Sâmbătă, 29 decembrie 2018, 18:19)

    dd68 [utilizator]

    E dezinformata pe naiba!...e proasta satului...ce vrei de la ea...saraca!
    • +10 (12 voturi)    
      Analfabeta! (Duminică, 30 decembrie 2018, 5:14)

      Cacarau1 [utilizator] i-a raspuns lui dd68

      Pe langa ca e proasta satului, dar mi se pare ca Corina Cretu a fost foarte politicoasa cu Proasta si in loc sa ii zica direct ca e proasta rau a zis ca e dezimformata. Si Proasta, pe de alta parte, e rau dezimformata de limba romana.
  • +30 (34 voturi)    
    Cretu poate ca greseste (Sâmbătă, 29 decembrie 2018, 18:46)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    poate că subordonaii i onformeaza corect. Mai sigur e ca Drancila nu pricepe nimic, orice i s-ar spune. E prea proasta ca sa inteleaga ceva
  • +27 (31 voturi)    
    dogzilla (Sâmbătă, 29 decembrie 2018, 18:47)

    ras-putin [utilizator]

    ii dai un box de hirtie igienica si zice ca is servetele de masa.
  • +34 (38 voturi)    
    !!!! (Sâmbătă, 29 decembrie 2018, 18:55)

    nlln [utilizator]

    Nu este dezinformata.
    Stie.
    Asa cum colegii dumneaei de partid stiu ca statul paralel nu exista, l-au inventat pentru a da un nume incompetentei lor, tot asa si Dancila stie exact ce se intampla.

    Dancila trebuie sa se laude cu munca altuia , merite personale nu are .
    Cum sa spuna ca nu a fost in stare de mai nimic?
    Sau ma rog..doar de niste topaieli.
  • +31 (37 voturi)    
    Sa nu uitam (Sâmbătă, 29 decembrie 2018, 19:03)

    florinos [utilizator]

    Sa nu uitam momentul când Viorica a spus ca nu PSD a dat-o jos pe Kovesi ci Iohannis ...

    Daca Viorica Dăncilă ar fi ramas la Parlamentul UE nu ar fi stiut nimeni cât este de limitată, așa se face de râs în țară dar si internațional, cosmic chiar. Oare ce merită aceasta umilință ?
  • +5 (9 voturi)    
    Cumplit, cu Statul Paralel! (Sâmbătă, 29 decembrie 2018, 19:49)

    complet_ret [utilizator]

    nemernicii astia au cumparat-o si pe Corina, ticaloasa si-a tradat Partidul care a facut-o Comisar european!!!
  • +1 (7 voturi)    
    da (Sâmbătă, 29 decembrie 2018, 20:07)

    ------ [utilizator]

    Eu cred ca aceasta doamna Dancila,este nevinovata,nu intelege nimic se misca ca in ceata,daca nu ma insel a fost si reprezentanta Romaniei in nustiu ce comisie europeana ,acum va dati seama cine ne-a reprezentat in forurile europene.
  • +7 (11 voturi)    
    dar totusi (Duminică, 30 decembrie 2018, 0:22)

    pardalian [utilizator]

    cum dracu a supravietuit Vasilica 9 ani in Parlamentul European?!!?!? Cred ca iti trebuie un talent incredibil ca sa mimezi inteligenta!
  • +10 (14 voturi)    
    Pavi si informata si tot nu intelege nimic (Duminică, 30 decembrie 2018, 3:03)

    Dalinar [utilizator]

    Sa fim seriosi, e o analfabeta care se screme sa citeasca!!!
  • +2 (4 voturi)    
    Corina,așa-i hoțul. (Duminică, 30 decembrie 2018, 8:49)

    asavreau [utilizator]

    Când fură.nu se mai oprește din furat.Dacă ai da toți banii europeni prin mâna lui Darius Vâlcov și tot nu ar fi mulțumiți.Vor mai mult.Să știi că au mai fost gânduri ca Vâlcov să ajungă la Palatul Victoria,pe timpul lui Băsescu,dar stilul hărpăreț al acestuia a stopat o astfel de inițiativă.Vâlcov nu are limită și se vede că nici bun simț.Ceilalți sunt o adunătură care-i acceptă obiceiurile,de la Sevil Shaideh la Viorica Dăncilă cu un Liviu Dragnea care coordonează festinul infractorilor.
  • 0 (4 voturi)    
    Tanti Cretu sa se hotarasca (Duminică, 30 decembrie 2018, 10:05)

    adi_69 [utilizator]

    Pana acum era nashpa, guvernul Veorica nu absorbea fonduri europene. Acum, surpriza, situatia e buna, dar e meritul ei...
    Ce face omul pentru o candidatura la PE, eventual pe listele lui Ponta!
  • +3 (5 voturi)    
    Câtă eleganță (Duminică, 30 decembrie 2018, 12:57)

    fdaniel [utilizator]

    Duoamna Crețu ...
    Sigur ați învățat diplomația de la ... (hhhm) admiratul dl.Iliescu.
    D-na Dăncilă nu e dezinformată. E proastă pur și simplu!
    • +1 (1 vot)    
      Thank you! (Duminică, 30 decembrie 2018, 15:30)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      M-ai scutit sa scriu acelasi lucru. Pe cuvant.
  • +1 (1 vot)    
    Paiatza Vasilica este informata,dar nu intzelege, (Duminică, 30 decembrie 2018, 15:08)

    Plagarus [utilizator]

    Marele urs o are deja in program la Baikonur,pt.lansarea cu o clona de-a lui Laika.
    2019 Sputnic va acorda Vasilicai premiul “casca lui Gagarin” !!!