VIDEOREPORTAJ România vrea să cumpere trei submarine. De ce?

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 26 decembrie 2018, 8:54 Actualitate | Esenţial


Romania va cumpara submarine
Foto: DVIDS
Armata română vrea ca în următorii ani să cumpere trei noi submarine, nave pe care le-ar dori construite chiar la noi în țară. Cât de relevante sunt submarinele în războiul naval din ziua de azi, ce misiuni ar putea executa, de ce ar avea nevoie România de submarine, cât de mult ar conta și cum s-ar schimba raporturile de forțe din Marea Neagră, de ce trei submarine și nu doar unul sau două - sunt câteva întrebări la care HotNews.ro a încercat să găsească răspunsuri într-un scurt videoreportaj.


Video realizat și cu echipament Nikon.

----
Vezi și:


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















23876 vizualizari

  • +31 (35 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 26 decembrie 2018, 9:04)

    [anonim]

    • -16 (32 voturi)    
      sau (Miercuri, 26 decembrie 2018, 9:53)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui

      Unul pentru prietenii lui Dragnea, unul pentru prietenii lui Iohannis și unul pentru prietenii lui Cioloș.
      • -6 (14 voturi)    
        Bine zis (Miercuri, 26 decembrie 2018, 17:00)

        Irina25 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Rau primit.
        Nu ne place adevarul.
    • +8 (26 voturi)    
      Corectie (Miercuri, 26 decembrie 2018, 11:37)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui

      Unul de folosire, unul de backup si unul de piese de schimb.
      • +18 (22 voturi)    
        Dupa faza cu avioanele la frig, (Miercuri, 26 decembrie 2018, 15:07)

        Tommy Bahama [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        ma intreb daca submarinele astea or functiona cand ploua.
        • +2 (8 voturi)    
          Discutabil (Miercuri, 26 decembrie 2018, 16:50)

          imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Tommy Bahama

          Inca sunt tentat sa includ si Otokar in comparatie.
          Daca poriectul este supervizat de PSD, ma astept la un fiasco cel putin asemanator cu cel in cae e implicat Otokar.
        • +5 (7 voturi)    
          ...repetiția... (Miercuri, 26 decembrie 2018, 17:46)

          baligosul [utilizator] i-a raspuns lui Tommy Bahama

          În timpul WW II, Marina Militară a avut un submarin cocoșat, mici erori la construcție, azi avem un submarin care nu a mai făcut o imersiune de mai mult de 25 de ani, dar plătim echipajul, cu următoarele submarine...cine știe la ce or fi bune?
    • +10 (12 voturi)    
      sau poate pt. a apara insula Belina. (Miercuri, 26 decembrie 2018, 14:54)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui

      .
    • 0 (12 voturi)    
      submarine (Miercuri, 26 decembrie 2018, 19:05)

      jambon [utilizator] i-a raspuns lui

      E pregatirea opiniei publice pentru achizitia unor rable de la amerloci pe care sa ni le bagam in fund!
      • +1 (5 voturi)    
        Te pregatesti pentru asta? (Joi, 27 decembrie 2018, 9:54)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui jambon

        dream on!
    • +1 (1 vot)    
      submarine (Duminică, 30 decembrie 2018, 20:30)

      jambon [utilizator] i-a raspuns lui

      ,,Partenerii ,,strategici mai au ceva perimat de vandut si cum stapanii au dat ordin,gata !Ce-om face cu trei submarine prapadite, cred ca nici ei,cumparatorii nu stiu!
  • +21 (25 voturi)    
    si mai simplu (Miercuri, 26 decembrie 2018, 9:41)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    unul in patrulare, unul in stand-by in caz ca se impute treaba, unul la revizie-alimentare-reparatii depinde.

    noua ne trebuie multe, problema e unde ne arde buza mai tare? aer apa terestru?

    acum se simt cei 25 de ani de durut in fund in ce priveste Romania, apararea fiind unul dintre domeniile in care politrucii au "excelat" cu durerile. ar mai fi, sanatate, educatie, infrastructura, clasa de mijloc... factura e dureroasa ( dar sanatoasa) in cazurile astea. nu poti sta cu destu in f... 25 de ani si dup'aia sa nu doara cand il scoti. metaforic vorbind.
    asa e cand votezi giboni.
    • +3 (5 voturi)    
      ,,, ce program avea Ceaușescu... (Miercuri, 26 decembrie 2018, 17:51)

      baligosul [utilizator] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

      Îmi amintesc că Ceaușescu preconiza construirea unui portelicopter, după Mărășești, avea ,,dictatura" bani, nu precum democrația de azi...
  • -2 (26 voturi)    
    Pentru ca avem BANI (Miercuri, 26 decembrie 2018, 9:45)

    PlutoniumBoy [utilizator]

    si nu mai avem in ce investi !
  • +1 (27 voturi)    
    Submarine (Miercuri, 26 decembrie 2018, 10:11)

    DrPepper [utilizator]

    Chiar ma bucura stirea. Trebuia sa avem de mult o mini flota de submarine. 3 este minimul necesar chiar si pentru patrulare.
    Daca o sa vedem si covetele / fregatele construite o sa putem spune ca a vem o marina defensiva. Acum chiar nu avem. Indiferent ce spune lumea de spitale / scoli.. bani sunt doar ca au fost tot timpul sifonati de cei de la putere. Vina este a noastra ca nu suntem in stare sa alegem politicieni de valoare.
    Daca ar fi si contruite la noi, pretul efectiv va fi unul mic pntru ca salariile raman in tara, TVA + impozit pe profit,
    Succes
  • -9 (35 voturi)    
    Toate cheltuielile pentru armata sunt indoielnice (Miercuri, 26 decembrie 2018, 10:26)

    dessik [utilizator]

    Ce risc de razboi mai exista pentru o tara membra UE? Bani aruncati doar ca sa ne facem "obligatia" fata de NATO.
    • +2 (24 voturi)    
      Cred că ești dus cu pluta sau postezi din subsolul (Miercuri, 26 decembrie 2018, 12:38)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui dessik

      lui Kuzmin.Nu vezi ce face și ce zice nentu Putin!?
      • +5 (13 voturi)    
        Asa-i ca ti se umezesc izmenele ... (Miercuri, 26 decembrie 2018, 13:37)

        Tommy Bahama [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

        ... cand vorbeste Putin?
        Stati, bre, linistiti, mai beti o bere, mai suciti mici, ca doar americanii ne apara. Ce au de facut?
      • +3 (19 voturi)    
        de unde atatea minus-uri? (Miercuri, 26 decembrie 2018, 14:08)

        dessik [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

        Chiar nu faceam trolling. Voi credeti ca in epoca armelor nucleare se apuca Rusia sa atace un stat NATO/UE? Romania ar trebui sa cheltuie cat mai putin, exact atat cat sa nu se ratoiasca Trump la noi (prea mult), si sa investeasca banii in economie. Dar deh, la ce guvern avem, ei si-ar pune surplusul tot la ei in buzunar.
        • -2 (6 voturi)    
          Posibil (Miercuri, 26 decembrie 2018, 16:51)

          imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui dessik

          Dar suna a comentariu anti-NATO.
        • 0 (4 voturi)    
          Corect (Miercuri, 26 decembrie 2018, 17:55)

          Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui dessik

          Să punem 2% din PIB pentru armată acolo cât să fim OK, dar nu mai mult. Încă și din cei 2%, ar trebui să investim în ingineri militari, să putem folosi armata pentru a construi autostrăzi și tuneluri.
          • -2 (8 voturi)    
            Nykolai, lasa diversiunile (Miercuri, 26 decembrie 2018, 19:31)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

            Doar in doctrina voastra(adica sovietica) armata se ocupa de agricultura, construcii civile, etc.
        • +1 (3 voturi)    
          pai (Miercuri, 26 decembrie 2018, 18:28)

          ardeleanu_ion123 [utilizator] i-a raspuns lui dessik

          pai ia zi, in ultimii 30 de ani au fost razboaie altele decat nucleare? au fost. si atunci, intrebarea ta e cretina sau rau-intentionata?
        • +1 (5 voturi)    
          Bati campii. Rusia ataca deja state UE, (Miercuri, 26 decembrie 2018, 21:08)

          V. Istina [utilizator] i-a raspuns lui dessik

          doar ca nu in sensul strict conventional. Iar Nato e o alianta care functioneaza dupa reguli clare. Ca orice reguli, sunt imperfecte, la fel ca alianta. Rusia are din pacate pentru noi avantaje militare, logistice si politice care pot pune Romania in situatii extreme, ca si intreaga alianta. Sa putem rezista macar cateva saptamani singuri e o chestie de minim bun simt militar.
  • -11 (19 voturi)    
    devenita avanpost militar al Occidentului... (Miercuri, 26 decembrie 2018, 10:28)

    demaGOGU [utilizator]

    ...incepe sa aiba sens investitia in infracstructuri militare si nu civile (edu, sanatate, roads, rail, etc)

    populatia a emigrat masiv, sau e in curs de emigrare, ceea ce poate rationaliza, epdv al vestului, o logica a inarmarii accelerate.
  • +12 (14 voturi)    
    Trei este minimul necesar, (Miercuri, 26 decembrie 2018, 11:21)

    Habermas [utilizator]

    valabil inca de acum 50 de ani (adica de la invazia sovietica a cehoslovaciei din 1968).
  • +2 (16 voturi)    
    parandărăt (Miercuri, 26 decembrie 2018, 11:25)

    Toni_Romania [utilizator]

    pentru parandărătul politicienilor
  • +15 (17 voturi)    
    Ca sa caute "Delfinul" (Miercuri, 26 decembrie 2018, 11:36)

    Susufler0 [utilizator]

    pt ca iar s-a dezlegat parama si s-a pierdut ! :))
  • +10 (16 voturi)    
    sa fuga dragnea cu submarinul (Miercuri, 26 decembrie 2018, 11:45)

    Francisc 1 [utilizator]

    ca a vazut ca cu elicopterul nu merge!
    • 0 (2 voturi)    
      Dragnea se da la fund? (Joi, 27 decembrie 2018, 9:58)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Irinuca stie?
  • -5 (33 voturi)    
    Asta ne mai lipsea (Miercuri, 26 decembrie 2018, 11:58)

    gicuuu [utilizator]

    Pai da, mai trebuie sa mai cumparam din cand in cand niste armament ca nu degeaba americanii sunt preteni cu noi.
    Detinem recordul mondial la generali de 4 stele, zic sa inchiriem cate unu de asta sa ne scoatem banii de submarine :)))
    • +3 (29 voturi)    
      Vorbești să nu adormi.Cred că ești fan Putin. (Miercuri, 26 decembrie 2018, 12:44)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui gicuuu

      De cate ori Armata vrea o achiziție pentru Apărare ,de atatea ori
      Kuzmin iși pune trolli la muncă.Chibrite și biscuiți poate cumpăra
      sau trebuie aprobare de la Kremlin!?
      • +5 (15 voturi)    
        Paranoia.. (Miercuri, 26 decembrie 2018, 16:18)

        gicuuu [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

        N-ai inteles si pe deasupra cred ca visezi cum te fugaresc rusii
        Achizitia de submarine mai poate astepta, cand deocamdata nu avem nici...tancuri, avioane, elicoptere ... cam tot ce inseamna tehnica armata terestra.
        Ce avem ori pica din cer ori se strica la iesirea din garaj, deci acolo trebuie investit intai
        Achizitia de subarine miroase a dedicatie!
        • -3 (5 voturi)    
          Ce să le pretinzi bizonilor! (Miercuri, 26 decembrie 2018, 17:38)

          prec [utilizator] i-a raspuns lui gicuuu

          Ei trebuie să aplaude ce zice pesedeaua!
        • +1 (11 voturi)    
          Gogule, Rusia e la 300 km in Crimeea (Miercuri, 26 decembrie 2018, 19:33)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui gicuuu

          Ne despart 300 km de mare, nu de teren arabil pe care sa ne dam cu tancurile.
          PS - avioanele si elicopterele nu sunt tehnica armata terestra.
  • +9 (19 voturi)    
    Nu e rau sa avem submarine (Miercuri, 26 decembrie 2018, 12:31)

    V. Istina [utilizator]

    Numai sa fie cu adevarat functionale, iar toate suspiciunile de coruptie si frauda in achizitionarea lor sa fie cercetate de zece instante independente, iar vinovatii daca exista, sa fie pedepsiti in modul cel mai aspru cu putinta. Altfel, parca vad ca ne trezim cu trei submarine, unul chior unul schiop si celalalt depresiv, cu care nu poti sa iesi in larg, cand vin rusii!
  • +5 (13 voturi)    
    Motive întemeiate (Miercuri, 26 decembrie 2018, 13:15)

    fdaniel [utilizator]

    Știu că ne trebuie și (poate) e OK că le cumpărăm...
    DAR, orice (=ORICE) acțiune a grupării infracționale care a pus stăpânire pe țară (cu largul acord, indiferență chiar entuziasm al boborului) nu poate decât să mă sperie așa că eu cred ca mai degrabă e ceva de genul :
    "Vezi că se agită cam mult americanii/olandezii/.. klingonienii și ne scade eficiența furatului. Cumpără ceva de la ei să ne lase în pace."

    Adică e un fel de șpagă internațională. Unde mai pui că sigur pică și un parandărăt.... național.
  • +3 (19 voturi)    
    Rromania? (Miercuri, 26 decembrie 2018, 13:54)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    ``Romania doreste sa cumpere``
    Chiar asa?
    Cine mai e Romania asta?
    Tagma jefuitorilor care mai vrea sa traga o teapa bugetului tarii ?
    Niste procente ceva?
    Hai sictir!
    • -2 (2 voturi)    
      Si... (Miercuri, 26 decembrie 2018, 23:01)

      Ion_RoaitaDA [utilizator] i-a raspuns lui Ion_RoaitaDA

      Daca ma gandesc mai bine, apropo ca PC-ul meu a fost infectat azi de un virus/troian/script samd ceva din URSS...
      Nu mai bine s-ar infiinta o unitate militara, pe modelul URSS/ Coreea de Nord care la un moment dat sa paralizeze sau macar sa contacareze amenintarile statelor din afara NATO?
      Ar necesita mai putini bani, nu ar fi asa de evidenta, exista potential, si e `portabila`, poate sa opereze si de la Polul Nord, daca are legatura la Net.
      Ce ziceti, tavarisci?
  • -2 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 26 decembrie 2018, 14:20)

    [anonim]

  • +1 (7 voturi)    
    Haha (Miercuri, 26 decembrie 2018, 15:24)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Unul in planuri desenate bine platite, unul in acte dar fiecare termen de predare extins la infinit si unul mereu in constructie pe santier. Total cateva sute de milioane de dolari si nici un submarin fizic :)))
  • +5 (9 voturi)    
    Ne trebuie submarine, insa... (Miercuri, 26 decembrie 2018, 16:18)

    istoriograf [utilizator]

    ...daca vrem sa le construim singuri ne trebuie tehnologie, experienta si materiale speciale. Daca in materie de aeronautica mai avem ceva experienta din trecut (cat o mai fi ramas), in materie de constructii de submarine capabilitatile sunt zero. Astazi submarinele (chiar si cele diesel) au devenit foarte sofisticate altfel in tehnologiile militare moderne sunt depistate si distruse cat ai zice peste. Ar fi un proiect sisific care ar costa multe miliarde si ar dura foarte multi ani. Nici nu stiu daca mai dispunem de oamenii necesari in cercetare si proiectare sau pentru productia care nu este de cargouri si spargatoare de gheata simple. cred ca capacitatea navala defensiva si mai ales cea de descurajare ar creste enorm dar mi se pare ca nu este realizabil nici cu forte proprii si nici prin achizitionare.
  • +4 (12 voturi)    
    In documentar (Miercuri, 26 decembrie 2018, 16:52)

    Rahan5 [utilizator]

    ,,istoricul" Nicolae Hariuc indruga niste prostii de te doare capul.
    Cea mai importanta:
    ,,Turcia are mai multe submarine". Adica trebuie sa aiba si Romania submarine.
    Submarinele turcesti nu sunt detinute pentru activitati in Marea Neagra, ci pentru interceptia comunicatiei maritime de mare importanta Port Said (Canalul Suez) -Gibraltar + blocada insulelor grecesti + lovirea vaselor ostile care se pot apropia de Turcia si pot lansa avioane / rachete de croaziera contra Turciei.
    In caz de Razboi In Marea Neagra, Rusia, si cu atat mai putin Turcia, nu sunt silite sa foloseasca linia de comunicatii maritime Nord-Sud din Marea Neagra.
    Romania nu poate sa impuna blocada maritima insulelor din Marea Neagra pentru ca aici nu exista insule.
    Submarinele romanesti nu e nevoie sa loveasca vasele rusesti care lanseaza rachete de croaziera si avioane, pentru ca aceste avioane / rachete pot sa fie lansate din peninsula Crimea / Novorossiisk fara sa mai fie nevoie ca niste vase rusesti sa se apropie de Constanta.
    In caz de razboi in Marea Neagra, bazele de submarine turcesti sunt mult mai bine protejate in afara Marii Negre decat bazele romanesti de la Marea Neagra (Constanta, Mangalia) .
    Ceausescu a facut o mare prostie ca a cumparat submarinul ,,Delfinul".
    Dar se pare ca obsesia existentei ,,Delfinului" nu le da pace la mai multi din Romania dupa 29 de ani de la caderea lui Ceausescu.
    • +1 (7 voturi)    
      esti un mare strateg (Miercuri, 26 decembrie 2018, 19:37)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Dar poti sa ne spui cate submarine are Rusia in Marea Neagra? Si de ce le tine aici? Dar in general de ce tine toata flota din Marea Neagra?
      • -1 (7 voturi)    
        Submarinele rusesti din (Miercuri, 26 decembrie 2018, 21:30)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Marea Negra au unul din scopurile principale ajutorarea Flotei Ruse care face operatiuni in Marea Mediterana, daca intra Rusia in razboi nedeclarat cu Israelul, si Turcia ramane neutra.
        Israelul are obiceiul sa faca Razboaie Nedeclarate (atacuri aeriene prin surprindere asupra Siriei lui Assad) asa ca Turcia, care este oricum in relatii proaste cu Israelul, va lasa submarinele rusesti sa treaca prin Bosfor, iar acestea vor planta mine in spatiul maritim din Estul Mediteranei controlat de Israel.
        In plus Grecia nu va deranja Rusiei tranzitul vaselor. Grecia fiind principala aliata a Rusiei din zona.
        Banuiesc ca nu doresti sa soliciti celor 3 noi submarine romanesti sa atace Traficul Naval Israelian dintre Gibrlatar si Israel, asa cum se pregateste sa o faca Rusia.
        • -1 (3 voturi)    
          Gibraltar? Israel? (Joi, 27 decembrie 2018, 18:21)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          La ce razboaie nedeclarate visezi Rahane?
          Cat despre folosirea unor submarine ca puitoare de mine este o idee geniala. Cred ca israelienii vor fi luati prin surprindere totala.
    • +1 (1 vot)    
      @Rahan5 etc (Luni, 31 decembrie 2018, 3:11)

      MosTeaca_ [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Dece, Rusia operează 7 submarine în M. Neagră (Brigada 4 Independentă de submarine) ?
      Treaba asta te califică de mincinos ordinar.
      Mai descarci și alte cel puțin 2 minciuni ordinare.
      Dar chestia cu d-ta e lămurită, așa că n-am timp de alte precizări.

      Acum câțiva ani, un studiu al Marinei Militare RO estima că avem nevoie de 4-6 submarine. 6 submarine, ultramoderne, ar ține în șah-mat, marina post-bolșevică, cu aceleași năravuri !
      Aici, e cheia minciunilor ordinare decartate, prostovanilor, de trollul Rhan5 !

      Propuneri, orientative, de submarine așa-zis "clasice", dar ultramoderne, de secolul 21, cu rază mare de acțiune, bine înarmate, cu semnături, radar, acustică și hidrodinamică, foarte slabe, cu propulsie, de suprafață și imersiune (motoare electrice cu magneți permanenți, silențioase, foarte puternice), de mare putere, cu surse auxiliare anaerobe AIP de putere în imersiune (pile de combustie cu acid fosforic, cu etanol etc),
      https://en.wikipedia.org/wiki/Type_214_submarine
      (ThyssenKrupp Marine Systems - Germania)

      https://en.wikipedia.org/wiki/Scorpène-class_submarine
      (Naval Group - Franța)

      Propunerile astea sunt foarte viabile, și sunt bine cunoscute în departamentele de marina militară ale multor state puternice, foarte serioase în apărare, care s-au înzestrat cu aceste tipuri de submarine.

      31 dec.2018
    • 0 (0 voturi)    
      Armata României (Luni, 31 decembrie 2018, 9:30)

      MosTeaca_ [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Am toată încrederea în Marina Militară Română ! La fel, în întreaga noastră Armată ! Sperăm ca, în ciuda piedicilor pe care le vedem cât le vedem, să devină cât mai repede o forță de descurajare de temut.
      Urez, tuturor, de La Mulți Ani !
      31 dec.2018
  • +5 (9 voturi)    
    Cum adica de ce?! (Miercuri, 26 decembrie 2018, 16:58)

    Irina25 [utilizator]

    In cele trei submarine ar putea fi depozitata si tinuta la rece intreaga rezerva strategica de zacusca a Romaniei.
    • -1 (1 vot)    
      si magiunul TOPOLOVENI (Joi, 27 decembrie 2018, 10:11)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      si magiunul TOPOLOVENI... cu care rambursam creditul mamut de 20 md de la Fmi
  • +1 (11 voturi)    
    Foarte bine (Miercuri, 26 decembrie 2018, 16:58)

    europeanul2 [utilizator]

    Ar fi extraordinar! Asta ne-ar oferi o putere considerabila in Marea Neagra. Sper sa ajungem sa le avem!
    Vecinul de la rasarit devine din ce in ce mai agresiv. Pana sa ne sara altcineva in ajutor trebuie sa ne protejam singuri si, pe de alta parte cand altcineva are nevoie de ajutor trebuie sa i-l oferim.
    Sa ghicim acum cine e impotriva acestui lucru!
  • -1 (7 voturi)    
    Cursa inarmarilor (Miercuri, 26 decembrie 2018, 17:11)

    HP [utilizator]

    Razboi Rece - NATO avanseaza - Rusii avanseaza - Americanii pluseaza - Rusii pluseaza - Romania se doteaza.

    O logica o fi in toate astea - problema e cum se poate dezamorsa ?

    Nimanui nu-i surade ideea unui bombardament nuclear.
  • 0 (6 voturi)    
    zambesc iar cand citesc stirea (Miercuri, 26 decembrie 2018, 19:13)

    Je__ [utilizator]

    zic astia ca vor sa cumpere 3 submarine, ca sa se bucure gugustiucii cand in final se cumpara doar 1
  • 0 (10 voturi)    
    Alti bani aruncati aiurea (Miercuri, 26 decembrie 2018, 19:39)

    quietguy58 [utilizator]

    Alti bani aruncati aiurea.
  • +1 (15 voturi)    
    la mintea ..cocosului... (Miercuri, 26 decembrie 2018, 21:04)

    Observatory [utilizator]

    Are are de ce are Mare Neagra, care este o mare inchisa, are nevoie de submarine?
    Bani aruncati in vant ,cand copii mor prin spitalele imputite si bolnavii de cancer nu gases medicamente.

    o tara bolnnava grav, plina de ticalosi hoti
  • 0 (0 voturi)    
    submarine stealth (Joi, 27 decembrie 2018, 9:57)

    maxi lopez [utilizator]

    toata treaba e cat de stealth e submarinul, altfel e carne de tun.

    un video care explica ce fac suedezii:

    https://youtu.be/ZPkYbFq8KLk