Fifor: Forţele Navale se pregătesc să finalizeze concepţia legată de cele trei submarine pe care Armata le vrea în dotarea sa

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 august 2018, 12:43 Actualitate | Esenţial


Mihai Fifor
Foto: Facebook
Ministrul Apărării Naţionale, Mihai Fifor, a declarat sâmbătă că Forţele Navale se pregătesc să finalizeze concepţia legată de cele trei submarine pe care Armata României le doreşte în dotarea sa, transmite Agerpres.

"Discuţia despre submarine este în continuare pe rol. Forţele Navale se pregătesc să finalizeze concepţia legată de cele trei submarine pe care Armata României le vrea în dotarea sa, submarine pe care ni le dorim construite tot într-un şantier naval din România, aşa cum se întâmplă şi în cazul corvetelor. Probabil că multă lume a zis că avem idei science-fiction. Eu vă spun că nu. Am fost în urmă cu câteva luni în Grecia, la colegii noştri. Am văzut acolo capacităţile de construcţie a submarinelor pe care ni le dorm şi noi la Marea Neagră în dotarea Forţelor Navale româneşti. Este un proiect industrial care cred eu că se poate pune în practică fără niciun fel de problemă şi în România", a spus Fifor la un eveniment organizat la Vaslui.

”De îndată ce Forţele Navale vor finaliza concepţia pentru înzestrarea cu submarine vom înainta acest proiect de înzestrare cu submarine către Parlamentul României şi către CSAT pentru avizele necesare şi va trebui să identificăm şi resursa bugetară pentru realizarea acestui obiectiv. Nu discutăm despre un proiect pe termen scurt sau mediu, discutăm de un proiect pe termen lung, pentru că deocamdată principalele programe de înzestrare sunt deja pe rol”, a adăugat ministrul Apărării.

El a subliniat că în contextul în care România este principalul furnizor de securitate şi de stabilitate la Marea Neagră trebuie să aibă o capacitate de descurajare şi de asigurare a acestei părţi din Flancul estic foarte bine pusă la punct.



















1518 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    dar ancheta ?! (Sâmbătă, 25 august 2018, 13:02)

    ics_11 [utilizator]

    Fifor a cerut comisie de ancheta pentru ca Dan Nica ar fi fost amenintat cu moartea pe facebook.
    Cand solicita Fifor o ancheta pentru abuzurile jandramilor ?!
    Dar pentru cele cateva sute de huligani "vazuti" de Cazacu, Paraschiv, Enache si Carmen Dan in 10 august, cand cere o ancheta ?!
    • 0 (0 voturi)    
      fifor (Duminică, 26 august 2018, 21:33)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

      Ce? de la fifor astepti tu niste decizii gandite, si corecte pe deasupra? Asta nici macar nu stie ca cea mai mare nava de lupta construita in romania la prima salva mai mai ca s-a dus la fund? Au bagat-o astia urgent in santier sa o dreaga, sta pe apa, dar n-au curajul sa o scoata mai departe; asa si submarinele aste -datorita idelungatei experiente romanesti in constructia submarinelor- la prima imersare e foarte posibil sa nu mai iasa la suprafata.. (Aaaa, a spus asta la Vaslui? da, stim ca la Husi se face un vin f. bun).
  • +1 (5 voturi)    
    Conceptul poate... (Sâmbătă, 25 august 2018, 13:44)

    schumi [utilizator]

    Conceptul poate...
  • +7 (7 voturi)    
    Toate trei andocate pe fundul Belinei l'u DLN ? (Sâmbătă, 25 august 2018, 15:04)

    Plagarus [utilizator]

    Muzeograf de epave + balarii,acest fiForel.
  • +7 (9 voturi)    
    mare dobitoc (Sâmbătă, 25 august 2018, 15:37)

    AliKimiku [utilizator]

    Faptul ca Marina Romana vrea 3 submarine e un lucru foarte bun dar tampenia cu constructia pe santierele romanesti e epocala.
    Ce nu spune malagambistul e ca acele corvete vor fi construite pe un santier romanesc dar cu know-how olandez. Si sa-i explice cineva habarnamistului ca un submarin nu e o corveta.
    E ca si cum ai zice ca maine industria aeronautica romaneasca(care chiar are capabilitati) se apuca sa faca un avion de tip F22, ca ce mi-e Soim-ul, ce mi-e F22 tot cu aripi si tot zboara.
    • +1 (3 voturi)    
      Fiforski a spus ca vrea ,,Armata" (Sâmbătă, 25 august 2018, 17:03)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      nu Marina. In Romania cuvantul ,,Armata" se intelege fortele intrunite si nu numai Arrmata Terestra. In SUA si Anglia este alta treaba (sunt puteri Oceanice). In Romania importanta Marinei este mult mai mica chiar si decat in Rusia care are iesire la vreo 5 mari si 2 oceane.
      Cu alte cuvinte, cand in Romania zici ,,Marina" se intelege ceva ,,foarte mic si subordonat" Statului Major General, mai ales in ,,dorinte de a cumpara submarine".
      Deci, in Romania, cand zici ,,Armata vrea", inseamna ca ,,Statul Major General" vrea.
      Iar in Statul Major General ,,Legea" o face Armata Terestra.
      In primul rand sunt sanse de 90% ca Fiforski sa minta.
      El, daca ar fi cinstit, ar trebuii sa dea numele primilor 10 ofiteri de rang inalt din Statul Major General care vor aceste submarine. Macar in Consiliul CSAT.
      Eu sunt aproape sigur ca acesti ofiteri care vor submarinele nu exista. Daca chiar exista, eu cred ca inseamna ca sunt ori prosti ori tradatori.
      Romania nu are nevoie de Submarine (in situatiea precara a apararii antiaeriene in care se afla) pentru cel putin urmatorii 20 de ani. Fiecare submarin achizitionat inseamna mai multe sisteme anti-aeriene mai putin cumparate. Exact ce doreste Rusia. Iar submarinele nu o sa deranjeze prea mult Rusia. Dimpotriva, in caz de razboi, navele miltare, inclusiv submarinele, sunt cele mai usoare tinte de distrus de catre Rusia, chiar in interiorul bazelor maritime, (mai ales cu armament nuclear). Daca noile Corvete au o scuza pentru a fi cumparate ( vanatoare de submarine -deminari etc, in fata portului Constanta) submarinele nu au aceasta scuza.
      • -1 (1 vot)    
        mai baiete (Duminică, 26 august 2018, 10:25)

        sachei [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        tu ce vorbesti acolo???? submarinul e ala care merge pe sub apa.
        • +1 (1 vot)    
          Submarinul este (Duminică, 26 august 2018, 14:35)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui sachei

          acel corp de otel de mai multe sute de tone si multe milioane de Euro, si cu un echipaj foarte costisitor de instruit si care este intretinut la suprafata in interiorul portului, in vederea satelitior, dronelor etc.
          Din viata activa a unui submarin doar un mic procecent este in imersiune in misiuni de lupta, chiar si pe timp de razboi. In restul timpului stau in port si isi asteapta moartea.
          Pagubele provocate de schije/ lovituri indirecte asupra unui submarin sunt mult mai costisitoare de reparat dacat la corvete.
          Corvetele, chiar si partial avariate, pot la nevoie sa iasa in larg pentru diverse misiuni. Un submarin, chiar si daca e usor lovit, nu va putea iesii din port o lunga perioada.
          Rachetele anti-aeriene in schimb le poti ascunde cu usurinta prin tot felul de adaposturi printre si dealuri si paduri. Ca sa le gasesti e ca si cand ai cauta acul in carul cu fan.
  • +2 (2 voturi)    
    Mihai Fifor tu gândești când vorbești? (Sâmbătă, 25 august 2018, 17:58)

    asavreau [utilizator]

    În problema cu Dan Nica ai dovedit că nu gândești,dar n ici în chestiuni de apărare națională să nu gândești!Deci vrei 3 submarine dar încă nu sa stabilit ce vei face cu ele!Și dacă,după stabilirea//concepției//rezultă că trebuie 5 submarine sau 2!Ce te faci?Dacă așa te ocupi de înzestrarea armatei este vai de noi și îți spunem că va fi și vai de tine.Am o întrebare,ce funcție are Dan Nica,de te ocupi de el?Îi iei costum blindat?
  • 0 (0 voturi)    
    Atentie, trolii de la orizont!ul de est (Duminică, 26 august 2018, 15:47)

    1A [utilizator]

    S-a dovedit ca trolii muscali sunt instruiti sa vina cu idei la limita pro si contra, multe din ele ''apropape'' logice dar defectuoase per ansamblu avand rolul de a crea confuzie, de a descuraja si a baga zazanie. Tipic politicilor comuiste.

    Indiferent de coruptia si putreziciunea morala fara limite din PSD, intarirea Armatei Romane cu capabilitati naprasnice este prioritate zero!
    Tehnica militara compatibila si interoperationala in interiorul aliantei NATO este mai necesare ca niciodata pentru securitatea Romaniei.
    Armata Romana trebuie sa sustina o intensificare a capabilitatilor NATO de deszcurajare si preventie prin riposta strategica cu armament nuclear in cazul in care infrastructuri sau tari NATO sunt atacate.

    Hai Romania, hai Armata Romana!