VIDEO Viorica Dăncilă, noi greșeli de exprimare: "Niciun român nu au fost mândri" / "Niciun român i-ar fi rușine să vă răspundă"

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 20 decembrie 2018, 16:28 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila
Foto: Agerpres
Premierul Viorica Dăncilă a avut din nou un discurs cu greșeli de exprimare, când a vorbit în cadrul dezbaterilor din Parlament la moțiunea de cenzură. În două rânduri, atunci când a revenit la microfon pentru a le răspunde celor din opoziție, premierul a avut probleme cu sintagma "niciun român".

"Ați vorbit în numele românilor. Cred că nu aveți acest drept. Când reprezentanții dvs. s-au exprimat în Parlamentul european împotriva României, cum puteți dumneavoastră să spuneți că vorbiți în numele românilor? Sunt convinsă că niciun român, din nicio regiune a țării nu au fost măndri (sic) când dumneavoastră ați susținut acest lucru," a afirmat Dăncilă.

Ulterior, adresându-se lui Florin Roman de la PNL, premierul a spus: "Nu aș vrea să mă cobor la nivelul dumneavoastră și să vă răspund la toate afirmațiile. În rest, nu este greu, dar credeți-mă, că niciun român i-ar fi rușine să vă răspundă, cu atât mai puțin premierul României."

În plus, Viorica Dăncilă i-a greșit numele senatorului Florin Cîțu, numindu-l "Chițu".

Video mai jos - de la min. 2:18:15:




Citește și:

Noi gafe ale premierului Dăncilă, care confundă "predicţii" cu "predilecţii"

Viorica Dăncilă: Cei 58 de kilometri aferenți tronsoanelor 1 si 2 sunt convinsă că va duce la deconcesionarea ... la ... mult așteptată a traficului

Viorica Dăncilă, noi bâlbe, în vizită la o fabrică de magiun

Viorica Dăncilă, la finalul întâlnirii cu premierul croat: „Make a photo?”






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3831 vizualizari

  • -15 (17 voturi)    
    Vă admir . . . (Joi, 20 decembrie 2018, 16:42)

    Cremenarul [utilizator]

    consecvența cu care prezentați opiniei publice române și internaționale gravele greseli de vorbire / gramatică ale dnei Dăncilă !
    Vă rog să continuați !

    Pentru a fi credibili ar trebui să reflectați - cu aceeași consecvență - și abaterile grave de la limba română civilizată ale dlui Klaus IOHANNIS !

    Am constata - spre exemplu - că - spre deosebire de alte publicații - dvs. nu v-ați referit sub nicio formă la indecentele intenții exprimate de dl Klaus IOHANNIS la adresa primului ministru britanic Theresa MAY : „să facem o bilaterală scurtă”, „să o încurajez un pic”.

    Numai prin imparțialitate vă veți putea afirma ca agenție de presă serioasă, credibilă !
    Vă doresc mult, mult succes !
    • -7 (11 voturi)    
      ne concentram pe amanunte neimportante (Joi, 20 decembrie 2018, 18:03)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Cremenarul

      ducem discutia in derizoriu si abatem atentia de la gravele fapte ale acestui guvern si prim ministru:
      sabotarea justitiei, a statului de drept si a economiei romanesti.
      Plus initiative dubioase pe plan extern.
      Dar noi contabilizam balbele lui tanti.
    • 0 (2 voturi)    
      Stimate toarșe Cremenalu, pardon, Cremenaru (Vineri, 21 decembrie 2018, 17:16)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Cremenarul

      Asta este, duamna Veorika ot Videle este într-o poziție de frunte a statului român și la fel ca un păduche, se vede foarte clar cât este ia dă dăștiaptă care este.
      Dacă cineva în poziția ei face astfel de greșeli (pe care Iohanis, oricât ați vrea dvs. să trageți o paralelă, este totuși german, și se exprimă mult, poate nu ați înțeles, MUUULLLT mai corect decâ Veorika), deci reiau, dacă cineva în poziția ei face astfel de greșeli, asta dovedește două lucruri:
      1. este agramată, adică habar nu are de gramatică, ceea ce este mai grav decât pare. Mecanismele gramaticale ale unei limbi sunt logice, iar eșecul de a le înțelege destul de bine pentru a le folosi fără efort în discursuri mai elevate decât cele de la colțul străzii dovedește grave carențe de logică. Un om politic cu astfel de carențe este un pericol la adresa națiunii.
      2. o crasă ignoranță. O lipsă gravă de o minimă cultură necesară unui om politic. Ignoranța cuplată cu lipsa de logică mai sus menționată o transformă pe respectiva într-o marionetă politică ușor de manevrat, ceea ce și este.
      Astfel de ”personalități” nu pot călăuzi națiunea și statul român decât într-o singură direcție: în jos, în prăpastie. Ceea ce este dovedit și de ultimele decizii aberante ale acestui aberant guvern condus de aberatoarea șefă Veorika ot Videle, aka Madame de Pavianne....
  • +10 (12 voturi)    
    :))) (Joi, 20 decembrie 2018, 16:59)

    razeshu [utilizator]

    nu raspunde la afirmatii :))))
    si eu care credeam ca prezenta lui Becali pe sticla e toxica pentru tanara generatie. Ala macar a mai invatat sa vorbeasca in ultimii ani. Nu credeam sa ajung sa l vorbesc de bine vreodata. Nu cand il compar cu PM ul Romaniei cel putin :)
  • +6 (8 voturi)    
    asa (Joi, 20 decembrie 2018, 17:10)

    andrei1232000 [utilizator]

    se intapla cand citesti texte scrise de altii si nu crezi in ele (sau nu le pricepi)
  • +9 (11 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 20 decembrie 2018, 17:19)

    polonyca [anonim]

  • +7 (9 voturi)    
    Duamna Marioneta (Joi, 20 decembrie 2018, 17:30)

    Observatory [utilizator]

    a Tractoristului , arunca cu “perle” înainte de Crăciun .....
    Multumim ambilor tovarăși !
  • +4 (6 voturi)    
    Și altele (Joi, 20 decembrie 2018, 17:35)

    _Un stelist_ [utilizator]

    Trebie
    Dvs. și slții sunt
    A folosit de o sută de ori “vreau să vă spun” și “în același timp”.