Cadoul Patriarhului "în semn de prețuire și recunoștință" pentru Firea: o machetă de cristal a Catedralei / Primăria a dat pentru edificiu 45 de milioane de lei numai în acest an

de MH     HotNews.ro
Vineri, 14 decembrie 2018, 16:04 Actualitate | Esenţial


Firea - Patriarh
Foto: basilica.ro
​Primarul Capitalei, Gabriela Firea, a primit vineri de la Patriarhul Daniel o machetă din cristal a catedralei Mânturii Neamului, "ca semn de prețuire și recunoștință pentru tot sprijinul acordat Bisericii". Numai în acest an, Primăria Capitalei a dat 45 de milioane de lei pentru catedrală, iar Gabriela Firea spune că era firesc ca Municipalitatea să aibă o contribuție financiară și nu consideră că este o cheltuială. Ea i-a transmis Patriarhului Daniel că este de fapt "o investiție în spiritualitatea poporului român, care va dăinui peste veacuri".

Vineri, Patriarhul Daniel i-a oferit Gabrielei Firea o machetă de cristal a Catedralei Naționale, "ca semn de prețuire și recunoștință pentru tot sprijinul acordat Bisericii până în prezent, în special la organizarea evenimentului sfințirii catedralei", scrie Basilica.

"Ajutorul pe care ni l-ați dat a fost total: din punct de vedere tehnic, logistic, practic pentru sfințire, dar și pentru zilele de pelerinaj care au urmat, inclusiv pentru hramul Sfântului Apostol Andrei cel întâi chemat, Ocrotitorul României", i-a transmis Patriarhul primarului Capitalei.

Gabriela Firea a spus pentru Radio Trinitas că nu știa motivul întâlnirii cu Patriarhul Daniel și că este un eveniment pe care nu îl va uita niciodată.

Ea a subliniat că era firesc ca Primăria Capitalei să aibă o contribuție financiară, fiind "o investiție în spiritualitatea poporului român care va dăinui peste veacuri".

"Nu consider că este o cheltuială. Este de fapt o investiție în spiritualitatea poporului român, care va dăinui peste veacuri. Este moștenirea pe care noi o lăsăm copiilor, nepoților și strănepoților noștri”, a adăugat Gabriela Firea.

Catedrala Mântuirii Neamului a fost sfințită în 25 noiembrie, deși lucrările nu au fost finalizate.

Patriarhia Română spunea că până la acel moment pentru Catedrala Mânturii Neamului a fost cheltuită suma de 110 milioane de euro, cu tot cu TVA.

"Din această sumă, un procent de aproximativ 25% provine din donații, restul reprezentând sprijinul financiar oferit de autoritățile administrației publice centrale și locale în baza prevederilor unor acte normative”, au transmis reprezentanții Patriarhiei Române.

În ceea ce privește costurile viitoare, Patriarhia spunea că nu se poate estima o sumă, întrucât nu există încă proiectele finalizate. "Cu banii existenți (104 milioane lei primiți la începutul lunii octombrie de la Guvern) se va termina structura de rezistență a «catedralei la roșu», ferestrele și ușile montate, acoperișul (inclusiv învelitoarea din cupru), crucile, subsolurile adiacente din vest, spațiul liturgic exterior și dependințele asimilate”, mai spuneau reprezentanții BOR.

Suma totală acordată de statul român în ultimul deceniu Bisericii Ortodoxe pentru construirea Catedralei Mântuirii Neamului depășește însă pragul de 121 de milioane de euro, au scris jurnaliștii Vlad Stoicescu și Ovidiu Vanghele într-o investigație publicată pe portalul Să fie lumină. Potrivit acestora, Guvernul a contribuit cu peste 82 de milioane de euro. Primăria Capitalei cu mai bine de 18 milioane, tot euro. Sectoarele 1, 2 și 5 cu peste 6 milioane de euro fiecare, pentru tot sprijinul acordat Bisericii". Numai în acest an, Primăria Capitalei a dat 45 de milioane de lei pentru catedrală, iar Gabriela Firea spune că era firesc ca Municipalitatea să aibă o contribuție financiară și nu consideră că este o cheltuială. Ea i-a transmis Patriarhului Daniel că este de fapt "o investiție în spiritualitatea poporului român, care va dăinui peste veacuri".


CITEȘTE ȘI:



















4145 vizualizari

  • +9 (21 voturi)    
    daca lumea o voteaza , nu are dreptate? (Vineri, 14 decembrie 2018, 16:09)

    Francisc 1 [utilizator]

    zic si eu!
    • +8 (12 voturi)    
      Nu are dreptate.Nu sunt banii lui Firea. (Vineri, 14 decembrie 2018, 20:27)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Preafericite,te bate Dumnezeu!Trebuie sa multumesti romanilor.Catedrala se face cu banii romanilor nu cu banii unora,vremelnic aflati in niste functii.Chiar daca ai dat macheta lui Firea trebuie sa mentionezi ca o consideri reprezentanta bucurestenilor care sunt adevaratii ctitori.
  • -30 (48 voturi)    
    bravo! (Vineri, 14 decembrie 2018, 16:18)

    crestin_ortodox [utilizator]

    bine ca se mai si construieste ceva in tara asta!
    • +20 (30 voturi)    
      Se dezvolta tara... pffft (Vineri, 14 decembrie 2018, 16:52)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui crestin_ortodox

      O sa va aduca si niste moaste proaspete, ca sa aveti si-o ocupatie, alta decat cea de asistati sociali, ca si popii, de altfel.
      • -11 (19 voturi)    
        BOR (Vineri, 14 decembrie 2018, 18:07)

        noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

        BOR si patriarhul face exact ce trebuie sa faca, construieste biserici care de altfel sunt pline la fiecare slujba de duminica.

        Daca fiecare si-ar face treaba asa cum si-o face BOR, tara ar fi intr-adevar dezvoltata!
        • 0 (6 voturi)    
          Mai bine taceai (Sâmbătă, 15 decembrie 2018, 4:22)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

          Ca acum te stie toata lumea. Cum naiba sa fie dezvoltata tara cand are 20000 de biserici care sifoneaza la greu bani din economie??? Uiti ca Biserica a tinut omenirea in Dark si Middle Ages for centuries???
          • +1 (5 voturi)    
            Mai bine taceai (Sâmbătă, 15 decembrie 2018, 10:35)

            Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

            Uiti ca bisericile aveau scoli in care romanii desluseau scrisul si bolnite(spitale) in toate manastirile unde isi ingrijeau sanatatea. Cat de "Dark"a fost efectul bisericii la noi ti-o spune Wikipedia prin Diaconul Coresi- a fost un diacon ortodox, traducător și meșter tipograf român originar din Târgoviște. Este editorul primelor cărți tipărite în limba română. A editat în total circa 35 de titluri de carte, tipărite în sute de exemplare și răspândite în toate ținuturile românești, facilitând unitatea lingvistică a poporului român, dar și apariția limbii române literare.
            • 0 (2 voturi)    
              Zau? (Sâmbătă, 15 decembrie 2018, 12:30)

              ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

              Ia sa vedem ce zice Wikipedia:
              "În 1559-1560 s-a stabilit definitiv la Braşov, unde i s-a oferit posibilitatea de a tipări nu doar în limba slavonă, ci şi în limba română, fapt imposibil la vremea respectivă în Ţara Românească, din cauza opoziţiei Mitropoliei Ungrovlahiei."
              "Johann Benkner, judele Braşovului, împreună cu omul de afaceri Lucas Hirscher, l-a convins să revină la Braşov, unde funcţiona o moară de hârtie care producea suficientă hârtie pentru tipar. Până la decesul lui Johanes Benkner, survenit în 1565, Coresi a tipărit la comanda sa cărţi în limbile slavonă şi română. În 1564, Coresi a realizat tipărituri în limba română la comanda nobilului maghiar Forró Miklós."
              Unde exact este rolul bisericii ortodoxe in demersul lui Coresi?
              • -2 (2 voturi)    
                esti amuzant (Sâmbătă, 15 decembrie 2018, 18:18)

                Altiro [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

                Coresi a fost diacon ortodox nu iezuit, nu franciscan, nu muslim, nici levit..
            • 0 (0 voturi)    
              Tipareau in chirilica baiatzal (Sâmbătă, 15 decembrie 2018, 23:44)

              Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

              Si la scolile lor nu aveau acces toti sarantocii. Cat despre romana cum o stim azi, do your homework si informeaza-te despre Scoala Ardeleana si tinerii care se scoleau la Viena si Paris. Nu ar strica sa faci si un studiu comparativ romana-franceza, daca te duce capul, ///.
  • +27 (37 voturi)    
    si noua? (Vineri, 14 decembrie 2018, 16:22)

    constituionalul [utilizator]

    Noi nu primim? Or, duamna a platit din buzunarul propriu si personal?
  • +26 (36 voturi)    
    Da, barosane (Vineri, 14 decembrie 2018, 16:23)

    omezu [utilizator]

    Ca v-a dat din buzunarul ei, nu din banii nostri! Hai sictir!
  • +20 (26 voturi)    
    ! (Vineri, 14 decembrie 2018, 16:25)

    tudorr [utilizator]

    Asa, si cu cat e facturata macheta :)))
  • +15 (23 voturi)    
    VIITORII (Vineri, 14 decembrie 2018, 16:26)

    dincannes [utilizator]

    … vizitatori japonezi incintati vor spune: 国は死んでいる、ベイビーは踏みにじっている
    Adica, tara piere, baba se piaptana !
  • +16 (24 voturi)    
    Hmm (Vineri, 14 decembrie 2018, 16:26)

    aladdin [utilizator]

    A naibii de scumpa macheta aia. Cumva cristalul din care e fabricata a fost adus din alta galaxie? Doar asa s-ar explica pretul.
  • +10 (22 voturi)    
    O idee stralucita (Vineri, 14 decembrie 2018, 16:28)

    ipolitic [utilizator]

    O sa fac si eu o macheta, nu m-am decis inca din ce. Sa nu fie nici prea tare, nici prea moale.
  • +6 (8 voturi)    
    spital (Vineri, 14 decembrie 2018, 16:35)

    RaduRF [utilizator]

    Ar trebui sa primeasca un cadou si
    - de la parintii copiilor cu stafilococ auriu.
    - de la toti bucurestenii pentru aerul curat pe care il respira in fiecare zi
    .....

    Eu zic ca primeste "premii" in ...... fiecare zi.
  • +3 (5 voturi)    
    Trump (Vineri, 14 decembrie 2018, 16:45)

    dickins [utilizator]

    Sa ia lectii de la sarlatanii legali din Romania despre cum se fac afaceri pe banii altora.
  • +3 (5 voturi)    
    odata (Vineri, 14 decembrie 2018, 16:47)

    rochiri [utilizator]

    se dadea un Peste..si se punea pe televizor
  • +10 (18 voturi)    
    doar atat (Vineri, 14 decembrie 2018, 16:54)

    Elfu [utilizator]

    poate doneaza si primaria + biserica ceva pentru spital.


    http://www.daruiesteviata.ro/proiect/primul-spital-de-oncologie-si-radioterapie-pediatrica-din-romania/
    • 0 (6 voturi)    
      nu va mai obositi sa votati comentariul cu + sau - (Vineri, 14 decembrie 2018, 17:25)

      Elfu [utilizator] i-a raspuns lui Elfu

      poate donati si voi cei care cititi
      si stiti ce inseamna cancer

      nu va mai obositi sa votati comentariul pozitiv sau negativ ...
      • -1 (1 vot)    
        Donatii (Sâmbătă, 15 decembrie 2018, 14:53)

        Airwaves [utilizator] i-a raspuns lui Elfu

        Cum va mai amintiti voi ca trebuie sa donati doar in luna Decembrie. In acesta luna va apuca pe to(n)ti, deodata, nevoia de a dona pentru cauze nobile. Da' in restul anul, ce-ati facut? Ipocritilor!
        • +1 (1 vot)    
          din seria : hai sa ne mancam intre noi . (Luni, 17 decembrie 2018, 13:29)

          Elfu [utilizator] i-a raspuns lui Airwaves

          airwaves,

          cred ca nu ai in familie bolnavi de cancer altfel nu ai arunca asa usor cu vorbele ...

          Tu ce ai facut in restul anului ?

          Esti bine, sanatos ?

          Cu ipocrizia cum stai ?
    • +4 (6 voturi)    
      sa doneze pentru spitale? (Vineri, 14 decembrie 2018, 19:27)

      anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui Elfu

      poate cel mult macheta din cristal a unui spital ...
  • +13 (21 voturi)    
    Sfinta (Vineri, 14 decembrie 2018, 16:56)

    amicugri [utilizator]

    Si dupa ce crapa o sanctifica, or sa-i spuna sfinta Gabi ot Bacau si-or sa vina babele si gorobetii sa-si frece portofelele de mortaciune.
  • -7 (9 voturi)    
    Mi se pare normal... (Vineri, 14 decembrie 2018, 17:08)

    c.radu [utilizator]

    ... ca Primăria să dea bani pentru catedrală, pentru că e un edificiu pentru București, pentru secole de acum înainte. Este o investiție spirituală, singura care merită cu adevărat. Sigur, nu vor subscrie la părerea mea cei care nu frecventează Biserica. Dar trebuie să țineți cont că cei care o fac nu sunt puțini.
    Bani aruncați sunt cei pe tot soiul de vouchere și gratuități, spectacole de calitate discutabilă, decoruri și luminițe, în loc să îmbunătățească cu ei calitatea vieții în oraș.
  • +4 (8 voturi)    
    da da... peste veacuri... (Vineri, 14 decembrie 2018, 17:22)

    stefan2008 [utilizator]

    Daca in 200 de ani nu va fi sala de concerte black metal, sa mor io!
  • +4 (8 voturi)    
    Si fetita aceea care striga de foame (Vineri, 14 decembrie 2018, 17:25)

    Coco Whistle [utilizator]

    Ptr o bucatica de carne cu piure pe care s-o imparta cu fratiorii ei, ea ce primeste?
  • +5 (7 voturi)    
    Ieftin (Vineri, 14 decembrie 2018, 17:54)

    tarabost [utilizator]

    Si bun! unde mai gasesti macheta de cristal la 45.000.000 RON platiti din banii fraierilor ... ?
  • +4 (6 voturi)    
    O va face staretza la Plumbuita / Ciolanu ? (Vineri, 14 decembrie 2018, 17:58)

    Plagarus [utilizator]

    Minunea Pandelica o "icoana" parsiva ce plange atunci cand trebuie.
  • +4 (6 voturi)    
    Bravo (Vineri, 14 decembrie 2018, 18:06)

    Celbland [utilizator]

    Patriarhul încurajează furtul, cu condiția să-i dai și lui.
    Unde-i decalogul ?
  • +5 (7 voturi)    
    citat din Ayn Rand: (Vineri, 14 decembrie 2018, 19:45)

    ty [utilizator]

    Când vei constata că în scopul de a produce, trebuie să obţii aprobarea de la acei care nu produc nimic, când vei observa cum banii se scurg spre cei care nu activează în bunuri, ci în favoruri, când vei înţelege că o mulţime de oameni se îmbogăţesc prin luare de mită şi influenţa lor e mai eficace decât munca ta, că legile nu te protejează contra lor, ci dimpotrivă, ei sunt cei care sunt protejaţi împotriva ta, când vei descoperi că este răsplătită corupţia, iar onestitatea devine un sacrificiu de sine, atunci vei putea spune fără teama de a greşi că soarta societăţii în care trăieşti este condamnată.
    (1950)
  • +4 (6 voturi)    
    ... (Vineri, 14 decembrie 2018, 19:48)

    Pseudoandrei [utilizator]

    -Eu personal pe persoana fizica- i-as face cadou o sula din cauciuc foarte moale, cam ce ne-a dat si ea de cand e Primar in capitala 2018 Doamne ajuta!
  • -5 (9 voturi)    
    Am (Vineri, 14 decembrie 2018, 20:00)

    savatuf [utilizator]

    si eu o sugestie ..daca vrem autostrazi ,cred ca biserica ar fii in stare , catedrala drept dovada
  • +1 (5 voturi)    
    dap (Vineri, 14 decembrie 2018, 21:13)

    xox [utilizator]

    In loc ca banii sa fie folositi intelept pentru a ne bucura de civilizatie, vezi strazi, parcari, RADET (nu avem caldura) cretina ii ofera bisericii.
  • 0 (4 voturi)    
    cred ca sa udat (Vineri, 14 decembrie 2018, 21:33)

    gopo2016 [utilizator]

    toata cind ia dat ala cristalul, pai la bani aia pe care ia dat putea sa ii dea o macheta din aur, macar. E zgircit tare popa
  • -2 (8 voturi)    
    CATEDRALA NU COSTA MULT (Vineri, 14 decembrie 2018, 23:47)

    BlueJay [utilizator]

    Este cea mai mare realizare a Romaniei de dupa caderea comunismului si a doua din istorie dupa Marea Unire de la 1918. Au fost bani bine cheltuiti, si nu e o suma mare. Trebuie sa ne gandim ca statul cheltuie lunar cu fiecare parlamentar 44,000 de RON. In Romania sunt 588 de parlamentari deci pe luna se cheltuie 26 de milioane de lei sau 5,5 milioane de EURO cu toti parlamentarii.

    Am cheltuit si cu Americanii de la Bechet 1.2 miliarde de euro pt 50 km de autostrada!

    In plus daca ne gandim si cu National Arena s-a cheltuit 235 de milioane de euro de euro si sunt oameni care nu le place sa se uite la niste ametiti cum alearga dupa o minge!

    Si cu Biblioteca Nationala sau cheltuit 120 de milioane de euro si e cam tot timpul goala
  • -1 (1 vot)    
    beserica (Sâmbătă, 15 decembrie 2018, 10:39)

    ------ [utilizator]

    Fireo fraierii platesc!-tu primesti onoruri,de la caraghiosu din imagine.bravo!