Ana Blandiana: Anul 2018 a fost cel mai umilitor an din istoria noastră recentă

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 2 decembrie 2018, 9:56 Actualitate | Esenţial


Ana Blandiana
Foto: ICR Londra
​Scriitoarea Ana Blandiana susține că anul 2018 a fost cel mai umilitor an din istoria noastră recentă, puterea având ca singur obiectiv „demantelarea statului de drept” pentru a-și asigura astfel „confortul delincvenţei”.

​„Anul 2018 a fost cel mai umilitor an din istoria noastră recentă nu numai pentru că suntem conduşi de un grup infracţional organizat, care are ca principal obiectiv demantelarea statului de drept, asigurându-şi astfel confortul delincvenţei, ci şi pentru că acest proces de o gravitate extremă se desfăşoară pe fondul comparativ al centenarului şi în ajunul președinţiei rotative a UE, care ne pun sub reflectoare simbolice degradarea. Umilinţa fără precedent izvorăşte din importanţa toxică pe care o au prostia şi interesul fără ruşine într-un peisaj politic din care au fost extirpate orice idee, orice credinţă, orice umbră de cultură, iar fărădelegea nu se mulţumeşte să calce legea, ci o schimonoseşte şi o face derizorie. Îi doresc ţării mele mulţi ani din care nici unul să nu semene cu 2018 !”, se arată într-un mesaj al scriitoarei.

CITEȘTE ȘI:

















2098 vizualizari

  • +15 (19 voturi)    
    Aici a nimerit-o. (Duminică, 2 decembrie 2018, 10:19)

    prec [utilizator]

    Și ar trebui pus și 2017, nu doar 2018.
  • -15 (19 voturi)    
    Arbagic (Duminică, 2 decembrie 2018, 10:46)

    Tambrian [utilizator]

    Pe vremurile bune doamna Blandiana scria bine si placut. De la motanul Arbacic nu a mai scos nimic deosebit.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu conteaza... (Duminică, 2 decembrie 2018, 23:33)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui Tambrian

      Important este ca scum a pus punctul pe i.
      Are dreptate 100% .
      Am ajuns de rasul tuturor.
      Analfabetii, hotii au ajuns sa conduca tara.
  • +4 (10 voturi)    
    nu-i adevarat ... (Duminică, 2 decembrie 2018, 14:25)

    sareta [utilizator]

    Umilirea a inceput in 2012 cand s-au destructurat instantaneu institutii de baza ale statului !De atunci talharii ajutati de PNL si UDR au reusit sa bage oligofrenii acestei foste tari mandre ,in groapa istoriei .....
    • -3 (3 voturi)    
      Te referi la instituțiile (Duminică, 2 decembrie 2018, 18:49)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui sareta

      comuniste , nu?
      Totul atunci era de nota 0 , dar pe hârtia lui Ceașca era 10 +
      Alea nu au fost instituții și economia era de ultima calitate, noi ne făceam ca aveam economie și pupincuristi de atunci și de acum
      Trăiască PCR Cel mai iubit și intelinget conducator !

      Spălați bine la creier sau la Ștefan Gheorghiu ?!?!?
  • -5 (7 voturi)    
    Mdeah... (Duminică, 2 decembrie 2018, 14:58)

    Nea Hoisan [utilizator]

    Etete, frate! Tucalara si pupila fostului comunistoid, gogu radulescu, a deschis gura! :-)))
  • 0 (4 voturi)    
    Doamna, (Duminică, 2 decembrie 2018, 19:21)

    John M. [utilizator]

    De ce nu ati vrut sa luati sefia SRI atunci cand vi s-a oferit de Conventie?! V-am vazut la tv oripilata de oferta. Acum rabdati si inghititi ca au luat-o smecherii din fostul PCR si UTC si se joaca de-a democratia. Pe astia nu-i mai da nimeni jos ca-s cata frunza si iarba si tin unii de altii ca fratii. Generatia dvs. a pierdut trenul (afara de Cristoiu).
  • -1 (1 vot)    
    aoleu tanti arbagibc, (Duminică, 2 decembrie 2018, 23:44)

    miculescu-rucar [utilizator]

    n-ai mierlit-o bre ?
  • 0 (0 voturi)    
    REVOLTA (Miercuri, 5 decembrie 2018, 8:51)

    P.Cernea [utilizator]

    La nivel declarativ, d-na Blandiana are, desigur, dreptate. Fara a spune absolut nimic nou. O inutilitate ca multe altele. Oare nu va dati seama ca va raciti gura de pomana, stimata doamna? Nici macar superlativul relativ ("cel mai umilitor") nu-si are rostul într-o tara în care deviza de baza este "doamne fereste de mai rau...ca se poate"(macar în aceasta directie românii sunt niste optimisti incorigibili.). Oare n-ar fi mai bine sa lasati politica(oricum e mare înghesuiala în zona asta) si sa va aplecati privirea înspre domenii în care va pricepeti mai bine? Spre Uniunea Scriitorilor, de exemplu,? Sau altfel spus: va plac poeziile care se publica în România literara? "Cine a mai vazut vreodata un copac revoltându-se"?
    • 0 (0 voturi)    
      REVOLTA 2 (Miercuri, 5 decembrie 2018, 9:11)

      P.Cernea [utilizator] i-a raspuns lui P.Cernea

      Revin ca sa mai adaug: D-l Chifu de la USR
      nominalizat din nou pentru nu stiu ce premiu sau juriu. Pe vremuri se spunea "nici o masa fara peste".
      Parafrazez: Nici o gala fara Chifu??