FOTO VIDEO Peste 2.000 de oameni au protestat, de Ziua Națională, în Piața Victoriei din Capitală: „Demisia”, „Centenar fără tâlhar!”, „Sărbători fără infractori”

de Red. Stiri     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 17:55 Actualitate | Esenţial


Protest 1 Decembrie, Piata Victoriei
Foto: Hotnews
Protest în București de 1 Decembrie. Peste 2.000 de persoane au manifestat sâmbătă seară în Piața Victoriei, scandând împotriva guvernării PSD-ALDE şi afişând pancarte cu mesajul „Uniţi”. Oamenii au spus că au ieșit în stradă de Ziua Națională pentru a demonstra că încă le pasă și că vor să fie conduși de „politicieni normali și cinstiți”.

La ora 19.00, manifestanții au format un tricolor uman, pentru marcarea Centenarului. Oamenii au folosit cartoane colorate în albastru, galben și roșu, pe care le-au luminat cu lanternele de la telefoanele mobile.

După ce au format drapelul, participanții la protest au intonat imnul României, iar apoi au scandat „Demisia!”, „România, trezește-te!”, „Justiţie, nu corupţie”, „Hoții!” sau „Afară cu comuniştii din ţară”.

Alte scandări ce s-au auzit în piață: „Analfabeta”, „Centenar fără tâlhar”, „Sărbători fără infractori”, „La închisoare, nu la guvernare”.

Proteste au avut loc și în alte orașe din țară.
_______________

HotNews.ro a transmis LIVE TEXT desfășurarea protestului din Capitală:

UPDATE 20.20 În Piața Victoriei mai sunt în jur de 100 de manifestanți. Protestul s-a stins.

UPDATE 19.48 În Piață la aceasta oră mai sunt câteva sute de persoane care încă protestează, în ciuda frigului pătrunzător. „Nu vrem sa fim o nație de hoți”, se scandează.

UPDATE 19.17 După momentul tricolorului, numeroși manifestanți au început să plece.

Altă scandare din Piață: „România - UE, Liviu Dragnea - m**e”

UPDATE 19.11 Se scandează „Analfabeta” și „Centenar fără tâlhar”

UPDATE 19.02 Manifestanții au format tricolorul cu ajutorul cartoanelor colorate și a lanternelor de la telefoane.



UPDATE 18.43 Aproximativ 2.000 de manifestanți la această oră.

Manifestanților le sunt împărțite foi A4 colorate în albastru, galben și roșu. La ora 19.00 se va încerca realizarea unui tricolor.



„PSD ciuma rosie” - se mai scandează.

Oamenii se plimbă pentru a se încălzi. În Bucuresti sunt -3 grade Celsius.



UPDATE 18:25 Numărul manifestanților a crescut. În Piața Victoriei sunt acum peste 1.000 de protestatari.



UPDATE 18.15 Se strigă: „Jandarmeria apără hoția”.

UPDATE 18.10 Manifestanții scandează în continuare „Demisia”, precum și „M*** PSD”.





Traficul se desfășoară normal în Piața Victoriei. Prezență modestă a jandarmilor, fără ținută de intervenție.


Oamenii scandează „La închisoare, nu la guvernare” și „Demisia! Demisia!”, în fața Guvernului.



UPDATE 18.00 Oamenii spun că au ieșit în stradă de Ziua Națională pentru a demonstra că încă le pasă și că vor să fie conduși de „politicieni normali și cinstiți”. „Era nevoie, suntem din Alexandria. Să se vadă că sunt alții care doresc și altceva. Eu doresc multe, e greu de spus în câteva cuvinte. E foarte rău ce se întâmplă acum, ne îndreptăm spre dictatură. României îi lipsesc politicienii normali, cinstiți, oameni onești. Din păcate, nici populația nu e foarte departe, e cumpărată ușor, e destul de comodă. Sunt probleme multe”, a declarat Mihai Vasilescu, în vârstă de 41 de ani.

„De 1 Decembrie, noi credem ca există un singur mod în care putem sărbători și onora România și Centenarul ei: ajutând-o să rămână acolo unde își dorea să fie și acum 100 de ani: în Europa. Valorile celor care au făcut Unirea de la 1918 sunt aceleași pe care le prețuim și azi: domnia legii, democrația, solidaritatea și libertatea. Pentru ca România de azi să rămână acolo unde îi este locul, adică în Uniunea Europeană, este, însă, nevoie să scape de grupul infracțional care a ajuns la conducerea ei și vrea să o scoată în decorul Europei. De 1 Decembrie, venim în Piața Victoriei să strigăm două lucruri: La mulți ani, România! și Demisia! Această țară merită mai mult decât un Guvern incompetent și toxic, a cărui unică misiune este să îl scape pe Liviu Dragnea de pușcărie”, se arată în descrierea evenimentului.

Lista orașelor în care au fost anunțate proteste de 1 Decembrie: București, Pitești, Bacău, Timișoara, Alexandria, Călărași, Râmnicu Vâlcea, Slatina, Târgu Mureș, Miercurea Ciuc, Slobozia, Drobeta Turnu Severin, Constanța, Iași, Bistrița-Năsăud, Zalău, Satu Mare, Botoșani, Reșița, Deva, Arad, Baia Mare, Sfântu Gheorghe, Piatra Neamț, Vaslui, Târgu Jiu, Oradea, Cluj, Ploiești, Giurgiu, Focșani, Galați, Craiova, Brăila, Târgoviște, Tulcea, Brașov, Buzău și Suceava.


Citeste mai multe despre   
















5792 vizualizari

  • +24 (48 voturi)    
    Lista de Revendicari (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 18:03)

    un domn [utilizator]

    P$D in Ilegalitate ( se pregateste PNL apoi )
    Confiscarea Activelor Politicienilor pana la rude de gradul al IV lea - la Trezorerie se vor strange minim 40 miliarde euro
    Inchisoare pentru Ion Iliescu fara eliberare conditionata ( se pregateste Petre Roman de inchisoare in cel mai scurt timp )
    Proclamatia de la Timisoara in Constitutie
    Maxim 300 parlamentari, nu Penali !
    Impozitarea Activelor BOR ului pentru minim 30 de ani ( cat au beneficiat de Pomeni de la Statul Roman)
    Nationalizarea activelor Varanului ( infiintate pe banii securitatii - Crescent)
    Recuperarea Tezaurului de la URSS

    Apoi, putem spera ca in 30 de ani avem speranta !
    • -26 (56 voturi)    
      incepem cu casele de la Sibiu? (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 18:46)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      si pe urma continual cu ce vrei tu!
      asa e normal, incepem de sus, de la "seful statului"
      • +22 (44 voturi)    
        nu zau? (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 19:15)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        toate casele din sibiu incap intr-o curte din teleorman.
        ai uitat sa zici ceva de basescu....
        • -10 (40 voturi)    
          deci e cu prag, ala n-a furat mult? (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 19:30)

          premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

          parca nu va placea cu prag :)))))))))))
          • -1 (15 voturi)    
            La stapanul nostru (Duminică, 2 decembrie 2018, 7:56)

            tony-s [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

            iohanis nu se pune, el poate fura cat vrea.
        • -1 (19 voturi)    
          O casă în centrul Sibiului (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 22:44)

          Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

          costă cât zece curți din Teleorman
      • +3 (13 voturi)    
        Ce va place... (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 22:19)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        Tipic cu distragerea atentiei. Bun, daca a facut ceva ilegal si Ioha, ii va sosi timpul. Nu facem discriminari. Dar intre timp, imi aduc vag aminte ca presedintele tarii n ueste condamnat penal. Pe cand stapanul tau este DUBLU condamnat penal.

        Ia zi tu, cu cine sa incepem?!
      • -4 (10 voturi)    
        Plictiseala... (Duminică, 2 decembrie 2018, 0:00)

        naitza [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        M-am cam plictisit cu M..e PSD. Asa ca am gasit ceva mai "profund": Gat PSD! Ce zici? Te bagi?
      • +5 (17 voturi)    
        Tipic (Duminică, 2 decembrie 2018, 0:59)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        Postacii PSD nu au idei multe dar sunt fixe:
        - flota
        - casele din sibiu
        - flacara violet
        - statul paralel
        - soros
        • +4 (14 voturi)    
          Nici macar nu-s ale lor (Duminică, 2 decembrie 2018, 3:26)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

          Is ale shefilor lor, ei doar posteaza. Zilnic primesc tematica generala. Asa ii si deosebesti pe domenii, unii is cu casele, altii is cu taieri de salarii, altii cu soros, etc....slugi neghioabe.
    • -2 (18 voturi)    
      Cu cât se mai plătește ora de protest la #rezist? (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 21:32)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Nu mai sunt la curent de câteva luni cu remunerația orara, dovedita cu foaie de pontaj, data de firma #rezist a miliardarului acela care are nume asemănător cu al unui fost premier al României.

      Cat se mai da pe ora pentru figurație?
      • 0 (14 voturi)    
        Macar nu sint platiti de la bugetul de stat (Duminică, 2 decembrie 2018, 7:43)

        Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Sau din furtaciuni.
  • -20 (56 voturi)    
    nu mai e bitcoinul ce a fost :)) (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 18:24)

    premierul grivco [utilizator]

    nu mai sunt fonduri
    s-a fasait si protestul asta
    lasa ca ne vedem la alegeri ;)
  • -20 (56 voturi)    
    Lista oraselor e mai mare decat nr participantilor (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 18:28)

    newlook [utilizator]

    Lista oraselor e mai mare decat nr participantilor.
    • -14 (40 voturi)    
      Aduc si ursul? (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 19:14)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Aduc si ursul?
      Mie-mi place. Au tobe, canta frumos. Au si urs?

      Cred totusi ca cel mai potrivit ar fi Dansul Pinguinului.
    • +2 (14 voturi)    
      Lista zombiilor psd scoase cu parul (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 20:27)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      la Parada Prostiei a fost enorm de mare.
    • -2 (12 voturi)    
      In lipsa (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 20:40)

      tony-s [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      de participanti macar pomelnicul ala sa contina multe orase...de mare angajament vaslui, drobeta, alexandria, calarasi.... parca participau doar corporatisti smecheri nu toata pleava.
  • +25 (39 voturi)    
    A zis bine acel om din Alexandria (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 18:30)

    emil bobu [utilizator]

    Sunt multe probleme, ne indreptam spre dictatura, populatia e cumparata usor, suntem si unii care vrem altceva.
  • -27 (53 voturi)    
    pe aeroportul CDG , (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 18:30)

    miculescu-rucar [utilizator]

    intr-o cursa charter cu destinatia Bucuresti s-a imbarcat un detasament de jandarmi francezi echipati de lupta ;
    de pe aeroporul charleroi a decolat o nava de transport apartinand fortei de interventie rapida a ue , cu destinatia Bucuresti , la bordul careia se afla doua detasamente de jandarmi belgieni .
    • +18 (28 voturi)    
      Aduci vesti bune (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 20:26)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      Probabil vin sa ii salte pe politicienii care au ciordit din fondurile UE.
    • -3 (15 voturi)    
      Vrem o tara (Duminică, 2 decembrie 2018, 7:58)

      tony-s [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      ca afara, cu jandarmi ca-n franta si belgia.
  • +15 (31 voturi)    
    Singurii care sarbatoresc (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 18:48)

    Coco Whistle [utilizator]

    Ptr ca sint inca liberi. Speranta moare ultima, pina la capat.
    • +10 (26 voturi)    
      Suntem cu totii liberi, (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 19:30)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      dar slugile PSD traiesc in inchisoarea mintii lor si vor muri limitati, inapoiati, nu sunt capabili sa invete ca se poate si altfel, ca nu trebuie sa se inchine la Dragnea sau sa cada in depresie.

      Romanii pot trai liberi si cu un guvern bun.

      Trebuie doar sa voteze corect.
  • -13 (41 voturi)    
    si daca janadarmii actionaeza europeneste? (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 19:10)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    ca la Paris si Bruxelles?
    • +14 (30 voturi)    
      Ceașcă tot așa credea (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 19:34)

      Geirge [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Da te-ai gândit ce ar fi și ce ar fi dacă 1 milion de români ar acționa europenește ca la Paris și Bruxelles.
      • -8 (30 voturi)    
        adica sa voteze? (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 19:47)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Geirge

        ar fi excelent, nu crezi?
  • -17 (39 voturi)    
    anacronic... (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 19:24)

    demaGOGU [utilizator]

    ...la Paris se lupta, la propriu, ptr drepturile sociale ale lucratorilor uberizati si precarizati de capitalul transnational, in timp ce la Bucuresti acelasi capital (trans)national si-a scos oamenii in strada ptr a-si proteja privilegiile.
    • +14 (38 voturi)    
      Inteleg ca modelul URSS (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 19:43)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ti ar fi pe plac, de ce nu emigrezi acolo ?
    • -9 (35 voturi)    
      la noi McDonalds si KFC isi dau mana.... (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 19:48)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      doar ca sa mai scoata ceva bani din buzunarele romanilor.

      Si noi cadem pe spate de placere!
  • -3 (17 voturi)    
    mizerabili (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 20:22)

    srpc [utilizator]

    #rezist = dusmanii Romaniei
    • +4 (16 voturi)    
      Look who's talkin' (Duminică, 2 decembrie 2018, 3:27)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Al' de isi primeste orinele direct de la Cremlin.
  • -1 (13 voturi)    
    Lumea in piata, (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 20:47)

    yol [utilizator]

    Trolii la flegme pe aici...
    Nationalism de bodega, televizoare inghitite, scoala vietii, muste la fund...
  • -2 (16 voturi)    
    Foarte inteligenti (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 20:56)

    tony-s [utilizator]

    organizatorii care au pus protestul exact de ziua nationala cand oamenii sarbatoresc, nu injura si zanganesc catuse.
  • +2 (8 voturi)    
    Hotnews (Duminică, 2 decembrie 2018, 10:48)

    florinos [utilizator]

    Hotnews ar trebui sa verifice câte din comentariile de mai sus au fost trimise din Rusia sau de la comandamentul PSD despre care vorbea Udrea si mai recent Gabriela Firea.
    • +1 (5 voturi)    
      Ambasada URSS si kiseleffzece sunt (Duminică, 2 decembrie 2018, 14:09)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Pe Aceeasi parte a trotuarului, minim 15 comentatori de aici sun salariati la ambele sedii: kiseleffzece si ambasada URSS