Klaus Iohannis: Adoptarea unei ordonanțe pe amnistie și grațiere ar fi o catastrofă pentru România

de R.M:     HotNews.ro
Joi, 29 noiembrie 2018, 17:21 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Adoptarea unei ordonanțe de urgență pe amnistie și grațiere ar fi o catastrofă pentru România, a declarat miercuri președintele Klaus Iohannis.

„O astfel de ordonanță care privește amnistia și grațierea unor politicieni până la urmă ar fi o catastrofă pentru România”, a spus șeful statului, întrebat de ziariști cum comentează informațiile legate de o astfel de ordonanță.

Șeful statului a comentat că, dacă PSD vrea să dea ordonanță pentru amnistie „ca să-l scape pe infractorul Dragnea de pușcărie”, aceasta este o „abordare anti-românească”, amintind totodată și de declarațiile ministrului de finanțe privind permisele de muncă pentru români.

Președintele a amintit de momentul OUG 13 care a dus la manifestații ample de stradă la începutul lui 2017 și a făcut apel „la politicienii din PSD care sunt lucizi ca să întreprindă orice consideră ei ca o astfel de OUG să nu iasă din Guvern”. „O astfel de ordonanță ar declanșa o criză politică fără precedent”, a spus Iohannis.

Șeful statului a completat că va face tot ce poate din poziția de președinte să nu se ajungă la o situație de acest tip.

Iohannis a mai spus că, dacă s-ar pregăti o astfel de Ordonanță, s-aș aștepta să fie informat. Întrebat dacă o va chema pe Dăncilă la Cotroceni, Iohannis a răspuns: "Dacă se consolidează această informație, sigur că da".

















4063 vizualizari

  • +17 (29 voturi)    
    in caz... (Joi, 29 noiembrie 2018, 17:26)

    un oarecare [utilizator]

    in caz ca ne intrebam de ce Bulgaria intra in Schengen si Ro nu amintiti-va ca PSD este preocupat doar sa mutileze justitia ca sa isi scape pielea.
    amintiti-va ca voi cand va angajati vi se cere cazier!
    dar sa fii parlamentar, senator sau ministru PSD poi sa ai si dosar penal. plus ca vor sa isi dea amnistitii si gratieri.

    La viitoarele alegeri PSD ar trebui nici sa nu mai treaca pragul sa intre in parlament intr-o tara cu barem un neuron pe cap de locuitor.
    • -7 (19 voturi)    
      Bulgaria in Shengen (Vineri, 30 noiembrie 2018, 7:33)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      e ca in bancul cu Radio erevan.


      Cineva a castigat o masina, si pana la urma s-a dovedit ca era bicicleta, si nu i s-a dat ci i s-a luat

      Asa e si Bulgaria in Shengen. Dar hastagistii le inghit repede pe nemestecate, si cum nu pricep ce citesc datorita spalarii pana la calcaie de patineaza musca in figuri artistice, e ca PSD, coruptia si viitoarele alegeri
      • 0 (8 voturi)    
        nu-mi explic (Vineri, 30 noiembrie 2018, 10:34)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        cum de apărătorii vașnici ai psd sunt de o prostie incomensurabilă.
        Să fie cumva din dorința de a excela și ei măcar în acest domeniu?
        Ești pe drumul bun. Insistă.
  • +10 (18 voturi)    
    Pai nu asta urmaresc liderii PSD, ALDE si UDMR? (Joi, 29 noiembrie 2018, 17:41)

    ty [utilizator]

    Nu cred ca fac cea ce fac doar din prostie.
  • +7 (15 voturi)    
    oug13 (Joi, 29 noiembrie 2018, 17:41)

    gpavel [utilizator]

    oug13 nu era legata de amnistiere si gratiere,ci de redefinirea abuzului in serviciu,restrangand mult cazurile care se mai incadreaza in aceasta categorie,si practic desfintarea acuzatiilor de neglijenta in serviciu,ele trecand practic de la penal ,la civil!
  • -1 (17 voturi)    
    si daca nu va veni, pentru ca e in vizita de stat? (Joi, 29 noiembrie 2018, 17:56)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    ce va face?
    • -2 (2 voturi)    
      ha!!! (Vineri, 30 noiembrie 2018, 10:42)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Vizită de stat pentru pesedaci? De când?
      Aaaa, îți închipui că vasilica va fi în vreo vizită oficială? Unde mă? În Mongolia printre iurte? Că poate acolo să vă mai invite cineva elita (te umflă râsul când zici elită cu referire la pesedaci).
  • -1 (21 voturi)    
    ar fi o catastrofă pentru România (Joi, 29 noiembrie 2018, 18:05)

    Mazeta [utilizator]

    dar o șansă nesperată pentru Carmencita.
    • -2 (2 voturi)    
      da mă rusnacule, (Vineri, 30 noiembrie 2018, 10:48)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      știe toată lumea că carmencita e vădană și în limbă după hamster. Ghinionul ei e că locul e ocupat de Irinuca codoi ceaușescu.
  • +8 (16 voturi)    
    klaus, (Joi, 29 noiembrie 2018, 18:09)

    berenger [utilizator]

    dacă e serios, poate bloca adoptarea unei oug privind grațierea foarte simplu: participând și conducând fiecare ședință de guvern și scoțând astfel de pe ordinea de zi această oug
    • +2 (12 voturi)    
      iesi la miting, faci zid uman la guver si parlamen (Joi, 29 noiembrie 2018, 19:40)

      hopsinoi [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      t?
    • +4 (10 voturi)    
      Crezi ca-l mai lasa sa intre in sala de sedinta a (Joi, 29 noiembrie 2018, 19:46)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      guvernului?
      • -2 (2 voturi)    
        n-au ce face (Vineri, 30 noiembrie 2018, 10:51)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Ar încălca Constituția flagrant.
    • +1 (13 voturi)    
      C Stefanascu: (Joi, 29 noiembrie 2018, 20:00)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      „85% din conducerile județene și conducerea națională este într-o formă de anchetă. (....) Avem 1183 de primari, viceprimari și consilieri județeni și municipali într-o formă de anchetă, începând de la abuz în serviciu, ANI, DNA samd”
      E groasa rau pe la voi.
      Din partea mea puteti da o ordonanta care sa sune cam asa: toti cei care sunt trimisi in judecata sau condamnati care in 30 de zile platesc la fisc 100% din valoarea pentru care au fost trimisi in judecata vor fi liberi. Gasiti voi o formulare acceptabila. Impacati asa si capra si varza: si scapa cine poate si se alege statul cu bani de pensii si salarii.
      • 0 (2 voturi)    
        nu (Vineri, 30 noiembrie 2018, 10:54)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui ty

        cei care-și plătesc paguba să facă minimum de pușcărie posibilă, dar s-o facă.
        Altfel te vei trezi cu hoție extrapolată. Dacă-io prinde, vor da înapoi ce au furat, scapă și o iau de la capăt. Între timp își vor da legi astfel încât ce fac să nu mai fie hoție.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu am nimic impotriva dar (Vineri, 30 noiembrie 2018, 17:33)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          primul lucru banii inapoi.
  • +6 (24 voturi)    
    Jos palaria ! (Joi, 29 noiembrie 2018, 18:33)

    val111 [utilizator]

    Sper ca intr-o zi toti romanii sa inteleaga ca cu oameni ca Iohannis Romania poate prospera. Pacat ca nu avem multi oameni ca el !
    • -4 (20 voturi)    
      n-ar fi case suficiente daca ar fi toti ca el! (Joi, 29 noiembrie 2018, 20:52)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui val111

      ....
      • -1 (11 voturi)    
        Dragnea a furat zeci de miliarde de euro (Vineri, 30 noiembrie 2018, 9:07)

        2087 [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        de la UE si de la statul roman, iar tu te inchini la el, postacule.

        Chiar crezi ca distragi atentia de la jafurile colosale comise de Dragnea?

        E imposibil sa distragi atentia de la asa ceva.

        Dragnea nici nu mai iese din casa ca e huiduit instantaneu cum isi arata fatza, iar tu lucrezi pentru el, deci si tu esti bun de huiduit, t/.
  • +1 (7 voturi)    
    dar o gura de aer pt gruparea mafiota PSDUDMRALDEP (Joi, 29 noiembrie 2018, 19:39)

    hopsinoi [utilizator]

    NL.
  • +2 (10 voturi)    
    romani decembrie e aproape (Vineri, 30 noiembrie 2018, 2:56)

    Coco Whistle [utilizator]

    e luna de foc a romanie. de data asta sint toti impotriva aceste tari: servicii, interese mafiote, pina si o parte a populatiei a celor asistati. nu asa se construieste o tara. nu poti avea lupi care sa protejeze oile. oare aceasta generatie se poate ridica la nivelul inaintasilor nostri?
    cum spunea un lider al romaniei: 'nu-mi place luna decembrie' ar fi timpul sa nu le mai placa lor si sa-si ia portia de dreptate. tara nu e a lor.
  • -7 (17 voturi)    
    let me guess (Vineri, 30 noiembrie 2018, 3:14)

    srpc [utilizator]

    ar fi o catastrofa fiindca ar iesi #rezist in strada, sau care e riscul?
  • -5 (13 voturi)    
    ... (Vineri, 30 noiembrie 2018, 8:59)

    vitan.sandu [utilizator]

    Mai mare catastrofa decat mandatul lui insusi!? Daca adaugam si mandatele basecu, sigur nu exista mai mare catastrofa pentru tara asta decat cei doi!!!
    • +3 (9 voturi)    
      Zii zau si stuchesteti in san sa nu-i deochi ! (Vineri, 30 noiembrie 2018, 9:14)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Dupa care vorbeste-ne despre marii barbati de stat Dragnea-Ochi de Peste Mort (cunoscut intre apropiati si ca Dinti de Grebla si Talin Cariceanu si despre marile lor realizari ! :)))
    • -2 (8 voturi)    
      Din păcate... (Vineri, 30 noiembrie 2018, 9:35)

      Cremenarul [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      aveți perfectă dreptate !
      Beleaua este ca la catastrofa IOHANNIS am participat și eu prin votul meu neghiob !?
      Regret etern că am contribuit, alături de alți liberali adevărați, la promovarea unei mari, foarte mari catastrofe !
  • 0 (6 voturi)    
    Nu mai e cazul... (Vineri, 30 noiembrie 2018, 10:33)

    sareta [utilizator]

    Nuuu...Catastrofa in Romania a inceput in 2012 cu tentativa de lovitura de stat ,atunci cand nemernicii PNL s-au aliat cu PSD dandu-i ajutor sa distruga tara si institutiile ei de baza ! Ce a patit Jugoslavia a fost gluma fata de felul cum asteapta sa sfasie tara, vecinii nostri .
  • +1 (1 vot)    
    Presedintele Johannes . . . . (Vineri, 30 noiembrie 2018, 17:04)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . nu are, potrivit Constitutiei iorgovane a Romaniei, nici o prerogativa care sa impiedice un guvern sa institue politica bunului plac in loc de cea democrat constitutionale. El poate vorbi si cinci zile sa sa dea avertimente cu carul, pentru ca daca guvernul ii e ostil va vorbi doar cu peretii cladirii lui! In Constitutie exista o singura institutie care se poate opune prin cuvant sau forta si in deplina legalitate unor guverne care nu respecta angajamentele luate prin depunerea juramintelor in fata Presedintelui, deci al tarii! ARMATA! Iata ce spune art 118 din Constitutie:
    ARTICOLUL 118

    Forţele armate

    (1) Armata este subordonată exclusiv voinţei poporului pentru garantarea suveranităţii, a independenţei şi a unităţii statului, a integrităţii teritoriale a ţării şi a democraţiei constituţionale. În condiţiile legii şi ale tratatelor internaţionale la care România este parte, armata contribuie la apărarea colectivă în sistemele de alianţă militară şi participă la acţiuni privind menţinerea sau restabilirea păcii. La aceasta ora ordinea Constitutionala, DEMOCRATIA CONSTITUTIONALA, este pusa in pericol si armata prin generalii ei ar trebui sa aiba un cuvant de spus, care sa raceasca capetele infierbantate ce fac tot felul de scenarii menite sa ne excluda din lumea tarilor civilizate si democratice.


    Detalii: https://legeaz.net/constitutia-romaniei/articolul-118-constitutie