DNA se solidarizează cu Augustin Lazăr

de DG     HotNews.ro
Vineri, 26 octombrie 2018, 15:29 Actualitate | Esenţial


Augustin Lazar
Foto: Agerpres
DNA s-a solidarizat vineri cu procurorul general Augustin Lazăr a cărui revocare a fost propusă de ministrul justiției, exprimându-și atașamentul față de valorile statului de drept și de respectarea independenței justiției. Procurorii anticorupție mai transmit că astfel de schimbări din funcție alimentează un climat de intimidare și presiune asupra magistraților.

Într-un comunicat oficial al Direcției, procurorii anticorupție mai spun că orice schimbare din funcție a procurorilor trebuie să fie temeinic justificată, pe baza unor criterii obiective.

Redăm integral comunicatul DNA:

”În contextul declanșării procedurii de revocare a procurorului general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, domnul Augustin Lazăr, Adunarea Generală a D.N.A, întrunită la data de 26 octombrie 2018, la solicitarea a peste o treime din totalul procurorilor din cadrul DNA, în temeiul art. 9 alin 2 din Regulamentul de Ordine Interioară, a exprimat susținerea comunicatului comun al Asociației Forumul Judecătorilor din România și Asociației Mișcarea pentru Apărarea Statutului Procurorilor din data de 25.10.2018. De asemenea, Adunarea Generală a D.N.A a adoptat următorul mesaj:

Procurorii DNA își exprimă atașamentul față de valorile statului de drept și de respectarea principiului independenței sistemului judiciar în ansamblul său, care implică garanții clare, puternice și eficiente de respectare a independenței procurorilor în exercitarea mandatului lor prevăzut de lege. În acest sens, procedurile de revocare a procurorilor cu funcții de conducere trebuie să fie temeinic justificate pe baza unor criterii obiective și să evite riscul unor decizii disproporționate și alimentarea unui climat de intimidare și presiune asupra procurorilor”.

Peste 1.000 de magistrați au semnat o petiție prin care îi cer ministrului Justiției să renunțe la procedura de revocare a procurorului general Augustin Lazăr. De altfel, încă de joi, Forumul Judecătorilor din România și Mișcarea pentru Apărarea Statutului Procurorilor au solicitat ferm Ministrului Justiției să abandoneze imediat procedura de revocare a Procurorului General al României.

Forumul Judecătorilor din România” și „Mișcarea pentru Apărarea Statutului Procurorilor” afirmă că „desfășurarea unei proceduri de revocare cu nesocotirea rolului Consiliului Superior al Magistraturii, al cărui aviz are caracter consultativ, și fără a oferi un drept la apărare procurorului supus revocării nu ține seama nici de Rapoartele Comisiei Europene din cadrul MCV, nici de Criteriile de la Copenhaga, procurorii de rang înalt fiind trecuți practic sub controlul exhaustiv și nelimitat al Ministrului Justiției, fiind desconsiderat rolul Consiliului Superior al Magistraturii în gestionarea carierei acestor magistrați. Cât timp un procuror șef poate fi revocat la aprecierea discreționară a unui om politic, fie el și ministru al justiției, nu mai poate fi vorba de vreo independență, fiind creată o influență politică excesivă”.


Citeste mai multe despre   

















4547 vizualizari

  • +14 (22 voturi)    
    Cinste Lor ! la DNA ! (Vineri, 26 octombrie 2018, 15:33)

    un domn [utilizator]

    pentru Actualul Palrmanet al Romaniei : DNA / SA VINA SA VA IA !
    • -4 (4 voturi)    
      = Big Zero ! (Vineri, 26 octombrie 2018, 17:39)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Bolshevismul se combate din transee !
    • -4 (4 voturi)    
      Era culmea sa nu se solidarizeze... (Vineri, 26 octombrie 2018, 17:40)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Pai Augustin Lazar a fost catelul lui Kovesi si este in continuare catelul lui Johannis, asa cum Tudorel Toader este catelul lui Dragnea. Doi catelusi s-au certat, nimic mai mult.
    • +2 (4 voturi)    
      Arestarea grupului infractional organizat psd (Vineri, 26 octombrie 2018, 20:00)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Procurorii trebuie sa-i trimita in judecata pe judecatorii corupti de la CCR, aflati in slujba mafiei psd si alde, pentru abuz in serviciu, pentru aderarea la un grup infractional organizat, pentru obstructionarea justitiei si pentru favorizarea infractorilor. Pe baza trimiterii in judecata, Presedintele trebuie sa-i revoce pe judecatorii corupti de la CCR.
      Trebuie sa cerem ajutorul UE.
      UE trebuie sa faca mai mult pentru Romania, nu doar sa-si declare ingrijorarea.
      Comisia Europeană, condusă de Jean-Claude Juncker, trebuie sa procedeze la fel cum a procedat cu Polonia, trebuie sa dea în judecată Romania la Curtea Europeană de Justiție, reclamând încălcarea independenței judiciare si sa oblige Romania sa abroge toate legile adoptate in favoarea infractorilor, sa oblige Romania sa o repuna in functie pe fosta Sefa a DNA.
      • -1 (3 voturi)    
        Armata Romana Responsabila (Vineri, 26 octombrie 2018, 23:17)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

        TREBUIE sa ii aresteze pe toti 600 (inclusiv nicushordan si usere) pentru Tradare de Tara
  • +8 (14 voturi)    
    Mda (Vineri, 26 octombrie 2018, 15:40)

    mitg [utilizator]

    Santa Claus si PNL, se-aude ceva?

    Nimic?

    Nici macar o iesire (personala, nu comunicate spalacite) asa de fatada?

    Felicitari adunarii generale.
  • +9 (19 voturi)    
    Lazar le-a stat ca un ghimpe (Vineri, 26 octombrie 2018, 15:46)

    Grasul [utilizator]

    Ticalosii din actuala putere nu mai pot amana eliminarea lui Lazar desi au blocat cat au putut ancheta pentru reprimarea demonstratiei din 10August!
    Unii incearca sa atarga atentia forurilor ONU: "RAPORT către ONU: 10 august—Dovezi ale violențelor, abuzurilor și încălcării drepturilor omului de către Jandarmerie" https://www.declic.ro/blog/raport-onu-10august?utm_source=&utm_medium=email&utm_campaign=blast2018-10-26
  • -13 (21 voturi)    
    Este totusi nevoie de sange proaspat, dar nu asa.. (Vineri, 26 octombrie 2018, 15:48)

    user.citizen [utilizator]

    Este totusi nevoie de sange proaspat, dar nu asa.. La varful statului roman avem functii unde unii par asezati pe viata: Lazar, Isarescu, Ciorbea... Este o regula elementara in management sa rotesti oamenii, sa favorizezi ideile noi si evolutia. Nimeni nu este de neinlocuit. Problema este ca atunci cand iti aduci aminte de aceste reguli doar daca ai un interes, lucrurile incep sa puta...
    • +11 (13 voturi)    
      Sa nu il amestecam pe Lazar cu Isarescu (Vineri, 26 octombrie 2018, 16:14)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui user.citizen

      Lazar e procuror general din 28 aprilie 2016. De doi ani si jumatate. Nu a apucat sa isi duca la capat nici macar primul mandat, de 3 ani.

      Cum il poti compara cu Isarescu, care e guvernator BNR de cand era Iliescu tanar si cu par pe cap.
    • +1 (3 voturi)    
      Sange proaspat ? (Vineri, 26 octombrie 2018, 17:50)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui user.citizen

      Unde ? Pe caldaramul din Piata Victoriei ? Acolo ai vrea sa vezi sange proaspat ?!
    • +1 (3 voturi)    
      Management (Vineri, 26 octombrie 2018, 19:42)

      Putorel Poater [utilizator] i-a raspuns lui user.citizen

      Inainte de a-i roti in mgmt exista regula competentei. Dancila? Hahahaha
    • +3 (5 voturi)    
      Evolutie cu Tractoristi??? (Vineri, 26 octombrie 2018, 23:17)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui user.citizen

      Sau Pavieni? Sau Hoti? Sau Porcalani? Sau Mitralere? Sa continuu?
  • +5 (13 voturi)    
    Solutie (Vineri, 26 octombrie 2018, 15:50)

    Kosmos [utilizator]

    Simplu ..toti cei 1000 de magistrati si cei de la DNA sa intre in greva
    daca au cohones
    • -9 (19 voturi)    
      Greva? (Vineri, 26 octombrie 2018, 16:11)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      De ce greva? Mai bine isi dau demisia in semn de protest. Nu de alta dar nu par a intelege ca nu e treaba lor evaluarea manageriala a procurorilor.

      Mie mi se par motivele invocate de Ministrul Justitiei destul de obiective. Sunt fapte cunoscute din spatiul public, nimic inventat samd. Si nici nu s-a apucat sa invoice discutiile in contradictoriu dintre cei doi sau alte aspecte subiective.

      Si oricum, faptul ca DNA-ul nu sufla nimic despre protocoalele secrete dar are pozitii oficiale in probleme care nu privesc institutia e inca o dovada a gradului inalt de pervertire al justitiei din Romania.
      • +8 (16 voturi)    
        nu e (Vineri, 26 octombrie 2018, 16:28)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        treaba ministrului evaluarea procurorilor (nici măcar managerială, ceea ce ar presupune analiză tehnică, în timp ce gargamel face una politică și foarte personală).
        Analiza de care zici și zice gargamel, o face CSM.
        Cât despre Lazăr, 36 ani de calificativ ”foarte bine” din toate punctele de vedere ale meseriei, nu ale ranchiunei și comenzii politice, nu-ți spune nici ție nimic? Că văd că gargamel vrea să confirme postura de lichea, obedient și pupincurist pe care și-a asumat-o.
      • +2 (14 voturi)    
        !! (Vineri, 26 octombrie 2018, 16:47)

        nlln [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Raportul nu este raport este o MINCIUNA.
        Toader nici nu stie ce inseamna raport.
        Ma mir ca nu a inceput asemeni precedentului...cu ceva activitate profesionala.
        Se pare ca de cand a demis-o pe Kovesi pana acum nu a avut timp decat sa ia notite de la Dragnea.Dar si asa..putea sa puncteze la activitatea profesionala ca a demis-o , prin abuz de putere, pe Kovesi.

        Protocoalele secrete... nu ma intereseaza.
        Au fost acuzati cu probe obtinute in urma protocoalelor:FOARTE BINE:

        Atat timp cat ai furat trebuie sa platesti.Cum se obtin probele? Nu ma intereseaza.

        Hotul neprins , vanzator cinstit vreti sa spuneti?
        Uite ca i-au prins.
        • -1 (3 voturi)    
          Nu este chiar asa (Vineri, 26 octombrie 2018, 19:20)

          Popescul [utilizator] i-a raspuns lui nlln

          As vrea sa intervin si eu in calitate de practician al dreptului. Mi e teama ca gresiti profund. Intr o ancheta penala nu doar ca are importanta cum iti culegi probele, ci este esential. Nu stiu cum sa subliniez mai mult "esential". Cata vreme ai incalcat legea in culegerea unei probe, aceea este inutilizabila in proces. Asa trebuie sa stea lucrurile si la noi daca vrem sa avem o justiție adevarata. Altfel, mai lipsește tortura si procurorii au cazul perfect. Justiția cu orice pret nu mai e justitie, e sacrilegiu. Fara probe pe protocoale nelegale scapa infractorii? Nu i nimic. Ii veti prinde cand veti avea un caz solid. Procurorul sa puna frumos osu la munca si sa construiasca un caz real. Am vazut de ce au fost in stare Portocala, Onea si Eva.

          Pe de alta parte nu pot sa nu observ cat de mici sunt limitele legale pentru luarea de mita de catre magistrati. Vezi cazul individei din dosarul transferurilor. Femeia aceea ar fi trebuit sa ia de la douazeci de ani in sus. Adica sa i execute pe bune. In State isi lua fara probleme 20-30 de ani ptr luare de mita. La salarii si beneficii uriase, raspunderea sa fie pe masura. Ai luat mita ca magistrat? Mergi frumos 32 de ani la închisoare si gandeste te la ce ai facut. Opt ani parca a luat tipa. Praf in ochi. Iese dupa cinci ani ca o floricica.
          • 0 (2 voturi)    
            !! (Sâmbătă, 27 octombrie 2018, 11:26)

            nlln [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

            Va inteleg si sigur aveti dreptate in mare procent.

            Portocala , Onea, Eva sunt exemple din categoria.... nu exista padure fara uscaturi.

            Si sigur mai sunt.
            Dar..de aici pana la a spune ca toate probele obtinute pe baza semnarii unor protocoale sunt ilegale..este cale lunga si foarte intortocheata.

            Se dezbate problema prevenirii " spalarii banilor".
            Nu se va semna nici un protocol? Nu va fi nici o colaborare?
            Nu cred.

            Orice activitate externa ( uneori si interna ) , a oricarei institutii , se bazeaza pe un sistem de colaborare.
            In practica ,acest sistem de colaborare se tranforma intr-un contract, intelegere , se poate numi chiar protocol.

            Ca unii abuzeaza nu inseaman ca toti sunt excroci.
            Prinsi, pedepsiti.

            Problema protocoalelor in Romania nu exista daca nu erau cativa inculpati de rang inalt atinsi de acest lucru.

            S-au turnat ei intre ei .Fiecare a vrut sa isi scape pielea.Numai ca s-a aflat.
            Si ce sa faca? S-au hotarat sa divulge intelegirile care le-au facut cu procurorii , cu scopul initial de a-si ameliora propria situatie.

            Spre exemplu, "raportul Toader" este o astfel de facatura desi Toader nu este procuror iar " raportul" respectiv nu a fost intocmit in urma probelor obtinute prin protocoale.

            A fost intocmit dupa dorinta lui Toader.

            Ok...anulezi protocoalele dar ce faci cu oamenii gen Toader?
            Oamenii gen Toader merg mai departe, conduc/ numesc/ revoca dupa bunul plac.
      • +4 (8 voturi)    
        adevarat nu e treaba lor (Vineri, 26 octombrie 2018, 16:54)

        Europiu [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        cum nici treaba ta nu e sa te bagi in seama la fiecare comentariu numai de dragul de a citi placute suedeze.
        • -1 (3 voturi)    
          jiji kent NU tine post astazi (Vineri, 26 octombrie 2018, 18:12)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

          si vrea placutza suedeza fara numar
    • 0 (0 voturi)    
      Mai sunt si femei (Duminică, 28 octombrie 2018, 13:50)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      la DNA. Ele ce sa faca ?
  • +2 (10 voturi)    
    !!!!! (Vineri, 26 octombrie 2018, 16:38)

    nlln [utilizator]

    Toader si aliatii in prostie s-au pus pe casapit justitia.

    Sper ca sunt atat de abili incat sa se apere( angajatii din justitie nu Toader).

    Oricand poate aparea un Toader in oricare domeniu.

    Un "Toader" fidel aliantei de guvernare, un anafalbabet , pe care il recomanda doar tupeul.

    Ca si in cazul Kovesi asa zisul raport este o facatura.
    O decontare a unor frustari personale( cu cat esti mai prost cu atata ai mai multe frustari, dovada ca nu s-a oprit la revocarea lui Kovesi).

    Un " raport", minciuna, la fel de prost ca precedentul.Un raport , facatura, pentru care nu ar lua nota de trecere daca acest raport ar fi reprezentat o tema de seminar, student fiind.

    Asa " profesionist" , asa raport.
  • -2 (2 voturi)    
    eiusdem farinae (Vineri, 26 octombrie 2018, 17:56)

    cucuveauamov [utilizator]

    m-as fi mirat sa fie altfel. Asinus asinum fricat
  • -1 (3 voturi)    
    Până de Crăciun Corega e PA (Vineri, 26 octombrie 2018, 18:03)

    Soulless [utilizator]

    ... și puțin penal pentru închiderea dosarului robotului vs. numire la PG. Bravo Toader Tudorel !
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Vineri, 26 octombrie 2018, 18:12)

    rerenenegate [utilizator]

    Eu chiar sper sa vina cineva sa-i i bage pe astia (gen psd, alde; nu doar cei de la varf) si nu, nu sa-i bage la inchisoare, ci sa-i ia de ceafa si sa-i dea cu capul de pereti. Cred ca o sa trebuiasca sa ne descurcam singuri.