Iohannis: Cererea ministrului Justiției de revocare a procurorului general este „complet neadecvată” / Tudorel Toader trebuie să plece de urgență 

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Joi, 25 octombrie 2018, 17:09 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis susține că cererea ministrului Justiției de revocare a procurorului general Augustin Toader este „complet inadecvată” și îi cere din nou demisia lui Tudorel Toader.

„Președintele Klaus Iohannis apreciază activitatea Procurorului General și consideră că cererea ministrului Justiției este complet neadecvată și de natură să genereze neîncredere în sistem și îngrijorare în rândul partenerilor noștri europeni. Modul în care ministrul a prezentat public raportul este unul tendențios și denotă intenția acestuia de a subordona politic procurorii”, se arată într-un comunicat al Administrației prezidențiale. 

Șeful statului adaugă că se încearcă, din nou, acreditarea ideii că procurorii sunt dușmanii societății. 

„Fac un apel la magistrați să nu își piardă încrederea în capacitatea societății românești de a rezista acestui nou asalt asupra statului de drept. Demersul ministrului Justiției de revocare a Procurorului General întărește convingerea Președintelui României că domnul Tudorel Toader trebuie să plece de urgență din fruntea ministerului pe care îl conduce. Statul român are obligația de a proteja ordinea de drept, libertățile și drepturile cetățenilor săi, iar acest lucru nu poate fi înfăptuit fără un Minister Public independent și eficient”, se mai arată în comunicat. 

Ministrul Justiției, ​​Tudorel Toader, a propus, miercuri, revocarea din funcție a procurorului general, Augustin Lazăr. Toader a prezentat, în sinteză, raportul de evaluare de 63 de pagini, în care a identificat 20 de motive pentru care, în opinia sa, Lazăr nu mai poate continua în funcția de procuror general. Ministrul Justiției a susținut că faptele reținute în sarcina procurorului șef DNA sunt în aceeași măsură imputabile procurorului general, punând totodată între capetele de acuzare declarațiile publice ale lui Lazăr în cazul legilor justiției, precum și prestația publică a acestora în cazul protocoalelor încheiate de instituții din justiție cu SRI. 

„Prin urmare, considerăm că actele și faptele enumerate, de netolerat, demonstrează că activitatea contravine obligațiilor constituționale. Nu se mai poate sustine exercitarea funcției de conducere din cadrul Ministerului Public. Prin managementul realizat a deturnat activitatea Ministerului Public. Pentru aceste acte și fapte, declanșez procedura de revocare”, a spus Toader.


Citeste mai multe despre   

















5812 vizualizari

  • -35 (61 voturi)    
    sigur (Joi, 25 octombrie 2018, 17:11)

    cucuveauamov [utilizator]

    "Adecvata" era clasarea lui Lazarica in dosarul lui Klaus
    • +25 (39 voturi)    
      mai pasarica (Joi, 25 octombrie 2018, 17:23)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      cred ca esti si expirata si mai mirosi si foarte urat. Blea!. Esenta de pesedist!
      • -3 (17 voturi)    
        Am (Joi, 25 octombrie 2018, 19:04)

        savatuf [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

        si eu o intrebare pt nasul matale ..fin, daca scoti din ecuatie psd -eua si acolitii ei ...ce miros iti vine din aceasta clasare cu dedicatie?. Cat de prost sa fii sa uiti in dosar acest document . Dar sti ce cred eu cu convingere , nenea Johanis a deschis sampania , in pofida santajului evident si a pozitiei pro lăzarică, singura masura care ii lipseste atat lui cat si lui dragnea , asta tinand cont si de noile informatii, este AMNISTIA. Cred ca in momentul ala multi o sa si schimbe discursul inclusiv presedintele.
    • +2 (16 voturi)    
      să nu te îneci (Joi, 25 octombrie 2018, 19:10)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      de câtă coprocultură bagi în tine. Parcă așa, în dușmănie.
      Chiar crezi că rahatul pe care-l împroști, are vreo umbră de credibilitate?
      • +1 (3 voturi)    
        a negat cineva? loazar sau premierul grivco? (Joi, 25 octombrie 2018, 22:30)

        premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        ca daca cei doi nu neaga...
        rezulta ca e adevarat
        • 0 (0 voturi)    
          Premierul Grivco (Vineri, 26 octombrie 2018, 0:34)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

          Gresit. Inseamna ca nu spun nimic, nimic nu e adevarat ;)

          P.S. Ce buna-i asta cu 'Premierul Grivco' !
    • -2 (4 voturi)    
      O posibilitate sa nu iasa ca tine... (Joi, 25 octombrie 2018, 23:15)

      Sevraj [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Poate ca ar fi util de încercat: orgoliul dlui. Toader poate ca l-a făcut sa greseasca: a trimis solicitarea de revocare domnului Președinte înainte de primirea avizului CSM.
      Să mă explic: chiar daca avizul e consultativ, el trebuie așteptat, altfel se încalcă legea. Deh, procedura… Nu spune nimeni ca Ministrul Justiției nu poate propune revocarea, dar trebuie să respecte legea. Poate in acel aviz consultativ există motive reale pentru a se răzgândi domnul Ministru al Justiției.
      Eu cred ca aici a gresit domnul Toader din graba sau fiindca a vrut sa arate cat de tare este... și ca ar trebui acuzat de necunoașterea/nerespectarea legii și de rea intenție. Cel puțin se poate temporiza revocarea. CSM ar putea ridica această problemă spunând că deși consultativ avizul trebuie sa existe înaintea cererii de revocare si ca dacă dl. Ministru a încălcat legea, atunci ei se consideră inutili, săriti din schemă, ocoliți etc. si sa nu mai dea niciun aviz, chiar sa refuze pentru ca locul lor in peisajul constitutional nu e respectat, "ca se pare ca dl. Toader nu respecta legea si s-a antepronuntat cum ii place marelui jurist sa spuna" . Astfel ridica mingea la fileu si președintele poate să nu dea curs propunerii tocmai din aceste motive, ca nu are aviz. Poate ca e putin lucru, dar unii juriști merita sa analizeze si aceasta posibilitate.
      Scuze pt. mesajul lung (disclaimer : nu sunt jurist si nu stiu daca opinia mea e valida)
      • 0 (0 voturi)    
        TT (Vineri, 26 octombrie 2018, 10:23)

        savatuf [utilizator] i-a raspuns lui Sevraj

        e smecher ..a trimis materialul concomitent la csm si presedentie, tocmai ca in cele 30 de zile werner sa aiba timp de citit suficient si sa poata decide imediat dupa avizul csm.
  • +27 (49 voturi)    
    wow- la manifestatie cu totii! (Joi, 25 octombrie 2018, 17:18)

    tahomir [utilizator]

    Uite ca in sfarsit a luat si KJ atitudine!
    Drept care plec in Piata Victoriei.
    Ceea ce va doresc si voua.
    • +10 (20 voturi)    
      Prima Halta e necesar la kiseleffzece (Joi, 25 octombrie 2018, 18:08)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      acolo e locul undes a asigurat inflorirea celortreibube la Tudorel Strungar Model
      • +5 (13 voturi)    
        Greva fiscala- 2 luni si gata...treaba (Joi, 25 octombrie 2018, 18:46)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        De ce sa platim taxe la un stat mafiot?
  • +5 (19 voturi)    
    . (Joi, 25 octombrie 2018, 17:34)

    theo667 [utilizator]

    Spune bai tare si raspicat la ora de maxima audienta ''dragi cetateni in Romania are loc o lovitura de stat data de sefii celor doua camere cu ajutor sprijin din partea unei tari care ar fi trebuit sa ne fie prietena chiar daca nu am fost de acord sa mutam ambasada. Va cer ajutorul iesiti protestati absolut pasnic pana vor abroga toate legile ticaloase'' SPUNE CEVA SAU MACAR CLIPESTE DE DOUA ORI!
    • +1 (1 vot)    
      Asa e situatia... (Joi, 25 octombrie 2018, 20:41)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      de fapt, numai ca nu e asa simplu , presedintele nu poate face ce ati zis , i s-ar toca si silabele si hienele l-ar acuza de tradare , sau cine stie ce...
  • +10 (18 voturi)    
    toata lumea este de acord cu asta (Joi, 25 octombrie 2018, 17:44)

    silviu_dumitrescu [utilizator]

    "domnul Tudorel Toader trebuie să plece de urgență din fruntea ministerului pe care îl conduce"

    problema este ca Dragnea decide cine anume din echipa de la consultari preia postul: Iordache, Nicolicea, S. Nicolaie ?? pentru ca in nici un caz nu va fi Cazanciuc - ala era doar de decor acolo
    • -2 (2 voturi)    
      si motanu felix (Joi, 25 octombrie 2018, 22:50)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui silviu_dumitrescu

      || Conform liderului PSD, Dan Voiculescu ar vrea o lege a amnistiei ca să candideze la alegerile parlamentare. !!!!!!!!!!!!!!!!!

      ”De ce este, de exemplu, foarte agresivă Antena 3 împotriva noastră(PSD)? Pentru că ginerele lui Voiculescu e trei ani condamnat. Alexandrescu ăla, pe RCS-RDS, iar el ar dori, Voiculescu, să-i fie amnistiată pedeapsa de 10 ani să candideze la Parlamentul European”

      https://www.capital.ro/tutuianu-s-a-ingropat-politic-acuzatii-grave-la-adresa-antenei3.html
  • +8 (16 voturi)    
    sa raspunda toader (Joi, 25 octombrie 2018, 17:45)

    ics_11 [utilizator]

    trebuie contestata procedura de demitere.
    daca ccr a hotarat ca presedintele, indiferent de vointa sa sau de avizul csm-ului, trebuie sa semneze decizia ministrului, atunci este corect ca ministrul justitiei sa-si asume singur decizia si sa raspunda ca atare, iar presedintele si csm-ul sa fie exclusi din procedura.
    ori vorbim de o procedura in care csm-ul si presedintele au intr-adevar un rol important, ori lasam ministrul justitiei sa faca cum vrea el, fara sa mai fie necesar plimbat hartiilor la semnat.
  • -7 (19 voturi)    
    ...... (Joi, 25 octombrie 2018, 17:51)

    Andpr [utilizator]

    Sunt profund ingrijorat...
  • +3 (13 voturi)    
    Mea Johanne, ai grija ce-ti doresti, daca (Joi, 25 octombrie 2018, 18:40)

    xrogo [utilizator]

    Tudorel Toader pleaca de la Ministerul Justitiei s-ar putea sa vina in locul sau unul mai negru-n cerul gurii si-apoi sa vezi jale-n palat, despre Cotroceni vorbesc!
    • +3 (5 voturi)    
      nu cred, n-avem norocul ala (Joi, 25 octombrie 2018, 21:08)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      O sa prinda radacini la Cotroceni. Pai ce alt imbecil mai bun se poate pune in locul lui? Poate tot un alt sas - banuiesc ca lui Iohannis i se trage de la consanguinizare, deci s-ar putea sa se mai gaseasca si altii la fel de "buni" ca el.
  • +6 (10 voturi)    
    Iar s-a defectat robotul (Joi, 25 octombrie 2018, 19:13)

    Soulless [utilizator]

    I'a băgat Pușcalău banda de la Kovesi.
    Până la urmă i'a clasat Tractoristul dosarul Robotului pentru a fii numit la PG ?
  • 0 (2 voturi)    
    Lupta cu noi si pentru noi! (Joi, 25 octombrie 2018, 19:50)

    EU_e_cu_noi [utilizator]

    Presedintele are cel putin urmatoarele parghii:
    -sa ceara clarificari privind decizia CCR referitoare la procedura de revocare a procurorilor, motivare semnata doar de 4 judecatori (nu a existat o majoritate) ;
    -cerere catre MCV/Comisia de la Venetia de a verifica intreaga jurispudenta CCR din 2016 pana astazi privind constitutionalitatea acestor decizii (mai ales cele mai controversate)
    -anularea in justitie a mandatul expirat al judecatorului CCR
    -in cazul in care CSM da aviz negativ, atacarea la CCR a intregii proceduri de revocare care ar minimaliza rolul CSM prevazut de Constitutie in acest proces
    -refuzul de a da curs cererii de revocare pe motiv de nelegalitate
    -refuzul de a da curs cererii de revocare pe motiv ca procedura incalca recomandarile Comisiei de la Venetia privind numirea si revocarea procurorilor
    -referendumul pe justitie
  • +4 (6 voturi)    
    Daca (Joi, 25 octombrie 2018, 21:43)

    savatuf [utilizator]

    intereseaza pe cineva uitati ce spunea Tapalaga in 2016 de numirea lui lazar
    https://www.hotnews.ro/stiri-opinii-20909061-cateva-observatii-despre-propunerea-ralucai-pruna-parchetul-general.htm
    Felicitari domnului Tapalaga , baieti un sfat .. luati lumina de la un ziarist profesionist si mai terminati cu sloganele ..s-a trecut la next level de manipulare
  • 0 (0 voturi)    
    Armata pe ei (Vineri, 26 octombrie 2018, 9:56)

    ruskimushki [utilizator]

    arestarea.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu revocarii lui Lazar (Sâmbătă, 27 octombrie 2018, 9:09)

    georgescuionel [utilizator]

    Domnule Presedinte nu mai ai nimic de pierdut, respinge cererea de revocare a lui Lazar si asuma-ti un referendum de suspendare. Oricum nici nu cred ca te vor suspenda, deja nu cred ca mai au majoritatea in Parlament si dupa bataia care si-au luat-o la referendumul pentru familie le e frica de votul poporului
    E timpul sa spui NU hotarat !