BEC: ​Prezența la vot, la ora 10.00, a fost de 0,97%. 177.941 de români au votat la referendumul pentru familie, peste jumătate dintre ei în mediul urban

de C.D.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 11:32 Actualitate | Esenţial


Stampila vot
Foto: AGERPRES
​​Până la ora 10.00, prezența la vot la referendumul pentru familie a fost de 0,97%, potrivit raportării Biroului Electoral Central (BEC). Pentru a fi validat, la referendum trebuie să participe cel puțin 30% dintre alegătorii înscriși în listele electorale permanente. 

CONSULTĂ AICI: HARTĂ INTERACTIVĂ Prezența la Referendumul pentru Familie în fiecare județ

În total, până la ora 10.00, votaseră 177.941 de români, dintre care 100.860 (56,7%) în mediul urban și 77.081 în mediul rural. 

În topul prezenției la referendumul pentru familie sunt: Bihor -1,61%, Dâmbovița - 1,35%, Caras Severin - 1,35%, Olt - 1,31% și Mehedinți -1,24%. 

Cea mai scăzută prezență s-a înregistrat în județele Harghita - 0,34%, Covasna -0,47%, Satu Mare - 0,64%, Mureș - 0,67% și Maramureș - 0,67%. 

În București prezența a fost de 0,85%. 

Pe listele suplimentare au votat 16,5% dintre cei care s-au prezentat la vot până la ora 10.00. 

La secțiile de vot din străinătate au votat 3.346 de persoane.

URMĂREȘTE AICI TOATE INFORMAȚIILE DESFĂȘURAREA REFERENDULULUI PENTRU FAMILIE

Referendumul pentru familie se desfășoară timp de două zile, 6 și 7 octombrie. Pentru a fi validat referendumul, prezența la vot trebuie să fie de cel puțin 30% din numărul alegătorilor înscriși pe listele electorale permanente. Potrivit AEP, numărul românilor cu drept de vot și cu domiciliul sau reședința în țară este de 18.278.496. Astfel, cvorumul de prezență este de 5.483.548.


Citeste mai multe despre   


















1883 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    mai creste maine (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 11:41)

    Kornell [utilizator]

    Cand maine la biserica or zice popii ca cine nu merge la referendum nu e bun crestin (cum a facut purtatorul de cuvant al BOR din Constanta), se duc oile la vot
    • 0 (0 voturi)    
      sper sa te inseli (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 12:07)

      cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

      majoritatea turmei va iesi azi...asta e tiparul votantilor pesedisti...cat mai repede la vot, inca de la primele ore..incolonati muncitoreste.
    • 0 (0 voturi)    
      Mai multi in urban decat in rural! (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 12:16)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

      Nu trece daca nu fura Dragnea!
    • 0 (0 voturi)    
      cum? (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 13:46)

      alex..i [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

      Pai maine nu se face slujba in sectiile de votare?
  • +8 (8 voturi)    
    De ce am impresia că mâine va fi 34%? (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 11:41)

    2087 [utilizator]

    Mi se pare mie, sau aşa va fi?
  • +4 (6 voturi)    
    semnalati fraudele! (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 11:44)

    cristi_an [utilizator]

    sigur vor incerca sa fraudeze masiv avand in vedere ca romanii nu or sa iasa la vot!
    Hotnews - aveti un articol separat care sa adreseze toate neregulile si informatii utile despre cum se poate raporta orice frauda
    • 0 (0 voturi)    
      E clar (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 11:58)

      seb_h [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Liste suplimentare=Frauda la liber!
  • +10 (10 voturi)    
    nici o problema.... (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 11:46)

    liviu_ [utilizator]

    oricat de mica e prezenta... mortii se ridica sa voteze noaptea, nu ziua...
    asta cred ca a fost scopul principal pentru care se voteaza in 2 zile... nu pt ca ar creste prea mult prezenta la vot (1-2%), dar pentru ca e mult mai usor sa furi noaptea !

    sa fim seriosi... psd si dracnea NU POT pierde acest referendum! Ei vor sa dea impresia ca sunt un partid puternic si iubit... si TREBUIE sa faca asta PRIN ORICE MIJLOACE!
    reprimarea violenta a protestatarilor pasnici a fost unul din ele!
    Un furt pe fata si premeditat la referendum e alta... si sincer sa fiu e ceva mai "decenta" decat violenta gratuita...

    Oricum am mai zis si o mai zis... doar o minune mai poate face ca acest referendum sa nu fie valitad! si nu cred in minuni!
  • 0 (0 voturi)    
    Stăm acasă (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 12:33)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Că ne pasă