Elena Udrea și Alina Bica, arestate preventiv pentru două luni în Costa Rica

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 4 octombrie 2018, 21:11 Actualitate | Esenţial


Elena Udrea
Foto: Captura YouTube
Elena Udrea şi Alina Bica vor sta în arest preventiv două luni, în Costa Rica, în timp ce va fi efectuată procedura de extrădare în România, a decis o instanţă judiciară, conform site-urilor de ştiri CRhoy.com şi AmeliaRueda.com, citate de Mediafax.

Elena Udrea și Alina Bica s-au prezentat joi seară în fața unei instanțe din Costa Rica, cu propunere de arestare, după ce miercuri seară cele două au fost reținute de agenți Interpol însoțiți de membri ai Direcţiei pentru Informaţii şi Securitate din Costa Rica, potrivit Diario Extra.

Biroul pentru consultanţă tehnică şi Relaţii internaţionale al Parchetului General din Costa Rica a transmis că a iniţiat procedurile de analizare a cererilor României de extrădare a Elenei Udrea şi Alinei Bica. Cererile de extrădare vor fi analizate separat.

Avocatul din România al Elenei Udrea, Veronel Rădulescu, spunea joi dimineață că șansele de extrădare ale fosrtului ministru sunt zero, în condițiile în care copilul acesteia este cetățean costarican. Totoată, Alina Bica ar putea și ea să scape de extrădare, deoarece este acuzată de o faptă care în legislația de acolo nu are corespondent.

"După acţiuni de investigare şi monitorizare, două femei în vârstă de 44 de ani, ambele românce, date în urmărire de autorităţile române, au fost reţinute miercuri. Una dintre cele două femei, cu numele Udrea, era vizată de o alertă roşie de notificare a Interpol, pentru infracţiuni referitoare la corupţie şi abuz în serviciu, în baza unui mandat emis de Interpol Bucureşti", anunţă Biroul pentru investigaţii judiciare din Costa Rica.



















6105 vizualizari

  • -4 (12 voturi)    
    Aiurea (Joi, 4 octombrie 2018, 21:31)

    JoshuaTree [utilizator]

    Imi pare rău de ea că e mama acum dar unii și-o merita :( păcat de copil
  • +9 (13 voturi)    
    Fetele! (Joi, 4 octombrie 2018, 21:44)

    Tomy007 [utilizator]

    Hai acasa Fetele... am impresia ca vreti sa votati la referendum d-aia va trimit aia...
  • +5 (13 voturi)    
    bun (Joi, 4 octombrie 2018, 22:03)

    falcoind [utilizator]

    asta se cheamă ceea ce ia și PSD-ul la mitinguri. Sper să fie "excelente" condițiile de detenție, cu "vaselină" multă, ca la final să ii iasă un maxim de 50 euro / act . Să prindă vârsta de 70 măcar după gratii încă. Si să ii urmeze toate leprele care au adus și duc țara in continuare de râpă.
  • +3 (13 voturi)    
    Șpaga (Joi, 4 octombrie 2018, 22:56)

    Celbland [utilizator]

    Este posibil ca Elena Udrea să dea o șpagă de 20-30 milioane euro din sutele de milioane furate de la românii care au votat-o și să scape de extrădare.
  • +12 (12 voturi)    
    "saracele"!!!!!!!!!!!!!!!!! (Joi, 4 octombrie 2018, 23:16)

    exilatul [utilizator]

    2 luni de puscarie in costa rica inseamna 2 ani in ro , daca socotesti "conditiile de ...sejour" ..in costa rica au dreptul sa te tina inchis 1 an pina iti judeca cauza...asa ca , nu e exclus sa regrete alegerea....
  • +8 (10 voturi)    
    PENALE (Vineri, 5 octombrie 2018, 1:28)

    burebista [utilizator]

    Cand au furat ,trebuiau sa se gandeasca . Prea mult ,prea mult au furat din bani POPORULUI si au profitat de functi doar sa poata fura nu sa faca ceva pt TARA . Au furat pe NESATURATE . Confiscarea urgenta a intregi averi .
  • +1 (13 voturi)    
    Pentru cine nu a realizat (Vineri, 5 octombrie 2018, 6:51)

    kthor7 [utilizator]

    povestea Udrea Bica se intampla acum pentru ca era planuita sa se intample. Aceeasi distragere a atentiei precum in referendumul pro familie. Dragnea trebuie sa abata atentia de la dictaturizarea tarii. In acelasi timp in care interpolul o prinde pe Udrea, Tudorel da drumul la OUG-uri pe legile justitiei. Lumea se va uita la Udrea si Bica. Personal, cred ca Udrea si Bica nu conteaza in acest moment pentru poporul roman, daca lasati asta sa va fure atentia, va veti trezi din nou sub comunismul rusesc si dictatura, impuse de Dragnea prin planurile Valcov.
    Credeti ca pana acum interpolul nu putea sa actioneze??? Gresiti. Elena Udrea nu s-a aratat ptr prima oara azi in Costa Rica. E acolo de mult. Deci?
    • -2 (8 voturi)    
      biata femeie...Draga Udrea...snif, snif.... (Vineri, 5 octombrie 2018, 9:06)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui kthor7

      hai s-o lasam in pace, ca avem lucruri importante de facut: sa-l barfim pe Dragnea si sa ne temem de rusi.

      De parca nu le-am putea face pe toate!!!
  • +9 (9 voturi)    
    interesantă (Vineri, 5 octombrie 2018, 7:57)

    nahir [utilizator]

    consternarea lui Veronel, avocatul udrei, când a auzit de la oficialul costarican care a făcut comunicatul oficial în privința celor două păsări migratoare, că nu este un impediment nașterea copilului în Costa Rica, în privința extrădării acesteia.
    2 luni vor sta la popreală, așa că gargamele, vezi ce faci să nu depășești termenul ăsta, timp în care actele statului român trebuie să ajungă pe masa judecătorilor costaricani.
  • -4 (10 voturi)    
    se intoarce diaspora! (Vineri, 5 octombrie 2018, 9:04)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    si inca e aia bogata!
  • +8 (8 voturi)    
    Stare de alertă printre borfași. (Vineri, 5 octombrie 2018, 9:21)

    asavreau [utilizator]

    Costa Rica nu mai este sigură.Toți ochii sunt acum pe Madagascar,dar Mazăre cere mult pentru cazare și are condiții proaste.
  • +4 (4 voturi)    
    Si cand te gandesti (Vineri, 5 octombrie 2018, 11:52)

    Kosmos [utilizator]

    Ca noi avem mandat de arestare pe Elan Scwartzenberg cel care a intermediat Bechtelul si un Steinmets iar Statul roman inca ofera contracte grase pe armamant Israelului .. Revoltator nu-i asa?