Cum au fost reținute Elena Udrea și Alina Bica. O notificare roșie pentru corupție a fost emisă de Interpol București

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 4 octombrie 2018, 8:53 Actualitate | Esenţial


Elena Udrea in Costa Rica
Foto: Facebook / Elena Udrea
Inspectoratul General al Poliției Române a confirmat reținerea Elenei Udrea și Alinei Bica în Costa Rica, în urma schimbului de date și informații transmise prin Interpol. Pentru cele două femei s-a primit o notificare roşie în baza de date Interpol pentru infracţiunile de mită, abuz în serviciu și corupție, emise de Interpol Bucureşti.

"În urma schimbului de date şi informaţii transmise prin Centrul de Cooperare Poliţienească Internaţională din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române, în cursul acestei nopţi, în Costa Rica, au fost localizate şi reţinute Udrea Elena Gabriela şi Bica Alina Mihaela", precizează IGPR, citat de Agerpres.

Membri ai Agenţiei de Investigaţii Judiciare, afiliată la Biroul Naţional Central Interpol Costa Rica, în colaborare cu ofiţeri ai Direcţiei de Informaţii şi Securitate Naţională (DIS), după investigaţii, supraveghere şi monitorizare, au oprit miercuri două femei din România, în vârstă de 44 de ani, la solicitarea autorităţilor române, potrivit site-ului sitiooij.poder-judicial.go.cr.

Pentru Udrea s-a primit o notificare roşie în baza de date Interpol pentru infracţiunile de mită şi abuz în serviciu, emise de Interpol Bucureşti.

Conform sursei citate, ea ar fi fost arestată pe o arteră publică, în jurul orei locale 10,00, în sectorul Sabana Oeste.

În cazul Alinei Bica s-a primit o notificare roşie în baza de date Interpol pentru infracţiunile de mită şi corupţie, emise tot de Interpol Bucureşti.

Ea a fost arestată în jurul orei 14,00 tot pe o stradă din Sabana Este. Ambele au fost plasate sub ordinele unei Curţi Penale din San Jose, pentru a se lua măsurile corespunzătoare, mai spune sursa citată.

Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, preciza în luna iunie că procedura de extrădare din Costa Rica este posibilă, chiar dacă România nu are un tratat bilateral în acest sens.

''Extrădarea este posibilă chiar dacă nu avem un tratat bilateral cu Republica Costa Rica. (...) Este necesar ca persoana condamnată ce urmează să fie extrădată să fie dată în urmărire internaţională (...) care se dispune de Centrul de Cooperare Poliţienească Internaţională, la solicitarea instanţei emitente a mandatului de arestare", explica Toader. Potrivit ministrului, România nu are un tratat bilateral cu Republica Costa Rica în domeniul extrădării, însă cooperarea în această materie poate să aibă loc în temeiul curtoaziei internaţionale, cu asigurarea reciprocităţii sau în baza convenţiilor multilaterale la care ambele state au calitatea de parte.

El mai preciza că intervalul de timp în care se poate finaliza procedura de extrădare ţine de legislaţia din Costa Rica. Elena Udrea a fost condamnată definitiv pe 5 iunie de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie la 6 ani de închisoare în dosarul "Gala Bute" pentru luare de mită şi abuz în serviciu.

Un complet de cinci judecători de la Instanţa supremă a respins apelul declarat de Udrea şi de către ceilalţi inculpaţi, fiind menţinută sentinţa dată de instanţa de fond. Elena Udrea se află în Costa Rica de la începutul acestui an, unde a născut recent o fetiţă. Fosta şefă a DIICOT Alina Bica a fost condamnată definitiv, pe 26 iunie, de magistraţii Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie la 4 ani de închisoare cu executare într-un dosar în care era acuzată de favorizarea făptuitorului şi în care era implicat fostul ministru al Economiei Adriean Videanu. Acesta a fost însă achitat de judecătorii Instanţei supreme.

















10525 vizualizari

  • +23 (23 voturi)    
    Notificare rosie (Joi, 4 octombrie 2018, 9:05)

    Martinezu [utilizator]

    Deci cai ar fi, dar nu se doreste.
    Numai Udrea si Bica beneficiaza de notificari rosii?
    Ceilalti de ce nu au acest drept?
    • +14 (14 voturi)    
      @Martinezu, pt acelasi motiv pt care Dragnea (Joi, 4 octombrie 2018, 9:39)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      si ai lui or sa spuna , bineinteles daca vor fi intrebati, ca pt. Nutza protocoalele secrete nu sunt ilegale !

      PS. Alta gasca-n alta traista !

      PPS. A se citi "gasca" = "grup", "banda" ! :)))
    • -4 (12 voturi)    
      Pentru ca ordinul vine de la kremlin (Joi, 4 octombrie 2018, 9:44)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      prin cozile de topor romanesti.
    • +13 (13 voturi)    
      Abia astept momentul ... (Joi, 4 octombrie 2018, 10:41)

      ciuma.rosie [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      ...unei notificari rosii pe numele lui Dragnea fugit in Brazilica . In rest " placuta suedeza " la toti psd-istii !!!
  • +24 (24 voturi)    
    mazarica... (Joi, 4 octombrie 2018, 9:13)

    xht20 [utilizator]

    oare ce culoare avea notificarea lu' Mazare?
    • +17 (17 voturi)    
      Da ...... (Joi, 4 octombrie 2018, 9:31)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui xht20

      .... a lui Sebastian Ghita ???? Oare....ce culoare o avea..????? Ca vad ca totul merge int-o singura directie....
      • +6 (6 voturi)    
        pai.. (Joi, 4 octombrie 2018, 10:26)

        xht20 [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        .. Ghitza e mai aproape, nu i-au trimis notificari colorate, posibil o recomandata.
    • +11 (11 voturi)    
      Mai aproape de maro decat de rosu (Joi, 4 octombrie 2018, 9:45)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui xht20

      .
    • +11 (11 voturi)    
      Roz (Joi, 4 octombrie 2018, 9:46)

      uncetateansimplu [utilizator] i-a raspuns lui xht20

      Roz
  • +5 (9 voturi)    
    mda (Joi, 4 octombrie 2018, 9:24)

    Xorciser [utilizator]

    Nu vad cum o sa o extradeze pe Udrea cu copil mic.

    Chiar sunt curios care sunt caile legale.
    • +7 (7 voturi)    
      e si taticul oficial pe acolo, pe langa ma-sa (Joi, 4 octombrie 2018, 10:04)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      + ca exista si centre de plasament. Adica aceleasi masuri care sa iau in cazul oricarei infractoare: ramane la alt membru al familiei sau este luat de stat.
      Nu stiu legislatia de acolo, dar ar fi interesant sa-i ia copilul pentru ca este cetatean costarican si sa-i dea ei un sut in cur pentru ca este infractoare si nu este un model bun pentru plod.
    • +5 (7 voturi)    
      copil mic (Joi, 4 octombrie 2018, 10:36)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Si copilul poate fi extrădat. Ramai acolo doar dacă te măriți cu un localnic și are cetățenie adevărată.
  • +9 (13 voturi)    
    Curiozitate (Joi, 4 octombrie 2018, 9:32)

    bluuuz [utilizator]

    Cand s-a primit o notificare roşie in ce o priveste pe Udrea de la Interpol Bucuresti? Cumva imediat dupa varza calita de la Strasbourg? Cate coincidente zilele astea: Udrea, roexit. Ambele teme fara un rezultat concret pentru ca Udrea nu va ajunge in Romania decat dupa Ghita (adica niciodata), iar Romania nu va iesi din UE pentru ca e prea complicat pt toate partile implicate.
  • +13 (17 voturi)    
    Momentul notificarii (Joi, 4 octombrie 2018, 9:43)

    ww [utilizator]

    Care este momentul notificarii? Ambele sunt in Costa Rica de aproape un an. Cum de s-a emis abia acum, dupa ce a naacut Udrea, aceasta notificare?
  • +8 (8 voturi)    
    ... (Joi, 4 octombrie 2018, 11:53)

    tirolez [utilizator]

    Se pare ca au reusit sa faca din asta stirea zilei. Nu-i mai pasa nimanui de UE si cat de penibila a fost Dancila. Si cat de disperat era Dragnea aseara. Felicitari, presupun.