Mark Rutte: Nu suntem de acord pe toate punctele, cum ar fi Schengen, dar suntem de acord pe multe chestiuni

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 12 septembrie 2018, 20:43 Actualitate | Esenţial


Mark Rutte si Viorica Dancila
Foto: gov.ro
Premierul olandez Mark Rutte a declarat miercuri că, în urma discuţiilor cu autorităţile de la Bucureşti, s-a căzut de acord asupra mai multor teme care vizează cooperarea bilaterală şi în cadrul UE, dar "nu pe toate punctele, cum este Schengen", scrie Agerpres.

"Nu suntem de acord pe toate punctele, cum este Schengen, dar e adevărat că suntem de acord pe multe alte chestiuni. În primul rând, UE: proiectul european este foarte important, o piaţă puternică în care toate naţiunile să lucreze şi să lucrăm împreună pentru a putea furniza o securitate colectivă pentru toţi cetăţenii săi. Şi în timpul Preşedinţiei române (la Consiliul UE - n.r.) discuţiile se vor focusa pe Brexit, pe migraţie şi cred că Preşedinţia română va fi ţinută minte pentru multe motive, dar unul dintre cele mai importante va fi bugetul pe următorii cinci ani, proiectul pe următorii cinci ani. Deci, România îşi va pune însemnele în acest sens pe următorii cinci ani, moştenirea sa se va vedea foarte clar. Am încredere totală în Preşedinţia română şi Olanda va lucra constructiv întotdeauna cu România atunci când există probleme", a afirmat Mark Rutte la Palatul Victoria, în cadrul declaraţiilor comune susţinute alături de premierul român Viorica Dăncilă.

Premierul olandez a menţionat că discuţiile au vizat, de asemenea, relaţiile bilaterale şi economice.

"Desigur, sunt un pic gelos pe situaţia României şi pentru provocările pe care le avea în momentul de faţă România şi, desigur, creşterea în schimburile comerciale dintre România şi Olanda este de 15%, mult mai mult decât creşterea economică chiar a României de 7%, atingând o valoare în cuantum de peste 5 miliarde de euro. Şi în primăvara anului 2019 vom organiza un nou forum de afaceri, Olanda şi România", a spus Rutte.

El a adăugat că o altă temă abordată a fost cooperarea în domeniul apărării.

"Desigur, nu ne-am concentrat doar pe cooperarea economică, dar avem o cooperare foarte bună pe domeniul apărării. De exemplu, noi cooperăm foarte bine cu România în domeniul militar, în speţă în cadrul NATO, şi, desigur, mobilitatea militară de care a dat dovadă România în acest sens a fost de bun augur pentru ambele naţiuni. Deci, o legătură puternică bilaterală, o cooperare foarte bună în cadrul UE şi o cooperare foarte puternică în cadrul NATO. Aştept nerăbdător viitorul nostru împreună!", a mai declarat Mark Rutte.



Citește și:


Citeste mai multe despre   


















2921 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    .. (Miercuri, 12 septembrie 2018, 21:49)

    cartograful [utilizator]

    adica mai pe romaneste n-au discutat aproape nimic concret.
    • 0 (16 voturi)    
      mai mult decat concret, olandezul a cerut Cta... (Miercuri, 12 septembrie 2018, 22:06)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      ...i s-a spus pas, iar noi mai stam o tura la Schengen.

      c'asa'i in UIE!
      • +2 (6 voturi)    
        lasa gargara (Joi, 13 septembrie 2018, 10:30)

        igorashu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        Du-te prin Olanda si vezi cum arata strazile, trotuarele, spitalele, scolile, marginile drumurilor, campurile, pasunile...
        Asa ar putea arata si Romania daca n-ar fi furata de PSD-ALDE-PNL-UDMR si toti lingaii lor.
        Asta e problema pe care o reclama olandezii (si nu numai). Sa facem curatenie. E singurul punct prin care mai pot pune presiune pe noi sa schimbam ceva. Nu portul Constanta, asta e retorica iliesciana...
        • 0 (6 voturi)    
          hai...ma....chiar asa (Joi, 13 septembrie 2018, 11:25)

          Je__ [utilizator] i-a raspuns lui igorashu

          Zici ca ii intereseaza ca nu sunt maturate strazile pe la noi?

          Ai de mine....auzi...da de arhipelagul indonezian si de masacrarea populatiilor indigene din sumatra si manila, de catre olandezi ai auzit?
          Stiai ca aia erau o societate prospera, faceau comert liber cu mirodenii si faceau concurenta olandei, ca oferau piper si englezilor, francezilor si juma din Asia?

          Stiai ca vajnicile companii olandeze au omorat pe toti (copii, femei, barbati), au pastrat doar cativa batrani ce stiau cum se cultiva piperul, si au adus negri din africa si au colonizat sa aiba monopol?

          Mai baiete, mai citeste din istoria statelor UE, si ai sa intelegi multe la ce se intampla in ultimul secol. Ca nu ti-e tie maturata strada au o jena fix in DOS!
          • 0 (4 voturi)    
            :) (Joi, 13 septembrie 2018, 12:42)

            igorashu [utilizator] i-a raspuns lui Je__

            Tipic pesedist, ca sa nu zic comunist...
            In loc sa-ti asumi o critica si sa imbunatatesti situatia, tot ce faci e sa zici "ia uite ce a facut ala".

            Poate ai sa intelegi ca daca ne-am ridica, la nivel de tara si societate, din mocirla in care ne aflam am putea sa avem si economia si armata care sa ne permita sa discutam de la egal la egal.
  • +4 (28 voturi)    
    Mai nea Mark Rutte (Miercuri, 12 septembrie 2018, 21:52)

    ady77 [utilizator]

    Spune pe aia dreapta, despre Schengen.
    Bataia pestelui e portul din Constanta, va incurca teribil, daca nu ar fi fost, cu 3 maini erati de acord.
    Restul e doar vraja marii.
    Veorica nu a avut foile la ea, asa ca stai linistit.
    • +2 (2 voturi)    
      Lasa ca se-ntoarce Mazare si rezolva el portul (Joi, 13 septembrie 2018, 14:26)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui ady77

      Constanta si ce mai e pe acolo.
  • +1 (19 voturi)    
    povesti (Miercuri, 12 septembrie 2018, 22:41)

    elysyum [utilizator]

    ORANJADA nu da 2 bani pe colonii CA SI GERMANIA
    doar trag seva din ele vor portul CONSTANTA pt ca sa il scoata din circuit sa nu concureze si sa ia din cascaval ROTTERDAMULUI. AR TREBUI sa nu fie IMPORTAT de nici un euro de la bugetul statului de la tarile care impiedica aderarea la SCHENGEN si nici o unitate bugetara sau firma cu capital majoritar de stat sa nu aiba cont la banci apartinand statelor respective...
    • +2 (2 voturi)    
      port (Joi, 13 septembrie 2018, 12:41)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui elysyum

      Probabil ca ai dreotate dar te intreb : ce facem noi, romanii pentru ca portul Constanta sa fie mai eficient, mai cautat, mai rentabil pana la urma. Despre cum arata orasul Constanta nu mai vorbesc. Se vede si din ...Madagascar !
  • -7 (13 voturi)    
    rutte , (Joi, 13 septembrie 2018, 0:28)

    miculescu-rucar [utilizator]

    schimba ruta !
    ai venit cu margele de sticla colorata sa iei portul Constanta si romanii corupti,ultra conservatori-anti leghe,anti marihuana-nu au pus botul si ai plecat cu coada intre picioare !
    iubitoarea de companioni interlopi ,ambasadoarea ta nu ti-a spus ca la Noi pe Teleorman ,femeile poarta salbe ,cercei si inele din aur nu gablonturile voastre ieftine cu care ati creat un imperiu .
  • -2 (6 voturi)    
    Reguli cretine (Joi, 13 septembrie 2018, 6:42)

    Pac-pac [utilizator]

    O aberatie aceasta regula ca toti sa fie de acord in acceptarea unui nou membru. De ce nu cu min. 75%? Adica lasi practic loc unuia sa forteze ori o mare concesie, ori sa-si etaleze sentimentele nationale (ungurii), ori pur si simplu sa te santajeze.

    Pana la urma urmei, ne explica cineva ce e aia Schengen si ce am avea de castigat (punctual) din acest lucru?
  • 0 (8 voturi)    
    Olanda (Joi, 13 septembrie 2018, 9:16)

    Martinezu [utilizator]

    lasand la o parte aberatiile legate de portul Constanta trebuie precizat ca Olanda este la o distanta de cateva mii de ani de Romania. Si nu, bogatia actuala nu vine din bogatiile coloniilor asa cum incearca PSD istii pe aici sa sugereze.
    Bogatia lor vine din respectarea legii si a bunului simt.
    Acolo s-a impamantenit o conduita adoptatata atat de bastinasi cat si de expatiii ce convietuiesc in armonie acolo. Respectul fata de cetatean este maxim.
    Acest Rutte primul lor ministru merge la birou cu bicicleta. Si atentie mare: nu o face odata de dragul presei. NU . El este Olandez si olandezii aleg bicicleta daca biroul lor este in acelasi oras.
    Asta ca sa va dati seama cam pe unde se situeaza nivelul lor de respect.
    Acolo cand se incepe o lucrare ea se delimiteaza clar, pietonii sau masinile sunt corect indrumate, iar la finalul termenului constati ca lucrarea s-a incheiat, totul arata ca in proiect si comunitatea a castigat.
    • 0 (8 voturi)    
      Da...asa e (Joi, 13 septembrie 2018, 11:29)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Deci cum spuneai, bogatia a venit din camata practicata cu regii Frantei si Spaniei.

      Adica aia faceau razboi, si astia le dadeau bani cu imprumut. Si cand unu se supara si nu mai platea, ii mituiau pe altii sa intre in razboi.

      Pe langa asta, coloniile is mizilic. Prin Africa de sud, cand au descoperit diamantele, au masacrat toata sefimea de trib, expropriat si incediat toate culturile si omorat animalele, si au adunat toti negri cu femei copii si restu....si i-au facut minieri. Saracii, niste bieti pastori au devenit ingineri geotehnici.

      Eh....istoria asta....cica nici nu mai e nevoie sa se invete la scoala. Acum se invata chestii moralizatoare si de bun simt care genereaza bogatie!
      • +4 (6 voturi)    
        Ce discurs aveti voi (Joi, 13 septembrie 2018, 11:59)

        Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Cand intrebi un PSD ist sadea de ce Romania este ultima din Europa si chiar din lume iti spune ca ceilalti au furat.
        NU vorbesc aici de Franta Olanda Germania Spania Italia si alte tari normale la cap.
        Hai sa luam exemplu Koreei. Unde este sudul si unde se afla nordul azi.
        Hai sa ne intrebam cum Japonia distrusa de razboi a reusit sa ajunga in varf.
        Hai sa ne intrebam cum de Rusia care a furat un continent este unde este cu un PIB ceva mai mare decat al Olandei.
        Este mai usor sa aruncam vina pe altii in loc sa observam ca primarii , politicienii si rudele lor sunt milionari intr-o tara din ce in ce mai pustie.
        De ce sa nu blamam orice tara vestica pentru incapacitatea noastra de a face macar o investie cu cap. Este mult mai usor asa.
        Strainii ne fura si de aia aruncam noi gunoaiele peste tot. De aia construim noi case fara autorizatii si fara utilitati.
  • +2 (2 voturi)    
    e mai romantic fara Schengen (Joi, 13 septembrie 2018, 9:30)

    Moaradepadure [utilizator]

    ...si mai palpitant
  • -3 (5 voturi)    
    :) (Joi, 13 septembrie 2018, 10:01)

    Gigi Kent [utilizator]

    "am încredere totală în Preşedinţia română ... "

    Eu nu cred asta pentru ca de multe luni incoace toata propaganda #rezist si postacii afiliati imi explica cum ca Veorica e de porc si o sa ne faca de ras dimpreuna cu guvernul PSD in Europa. Nu se poate asa ceva, domnule Rutte!!!