Victor Negrescu, după afirmațiile lui Günther Oettinger: România nu are partide extremiste în Parlamentul național / Nu pot decât să încurajeze sentimentele eurofobe

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 5 septembrie 2018, 22:03 Actualitate | Esenţial


Victor Negrescu
Foto: Parlamentul European
Ministrul delegat pentru Afaceri Europene, Victor Negrescu, a scris miercuri pe Facebook că declarațiile precum cele ale comisarului german Günther Oettinger, care a spus că România alături de alte țări vor să distrugă proiectul european, nu pot decât să încurajeze sentimentele eurofobe. Acesta respinge ”aceste tipuri de stigmatizări care nu au legătură cu realitatea ” și subliniază că ”România nu are partide extremiste în Parlamentul național sau în Parlamentul European, România sprijină toate demersurile pentru un viitor pozitiv pentru Uniunea Europeană și adoptarea, pe cale de consecință, a viitorului buget european”.

”Actualul comisar german, Günther Oettinger, a reacționat evocând faptul că anumite țări, printre care și România, doresc să pună piedici Uniunii Europene.
Consider că astfel de declarații nu pot decât să încurajeze sentimentele eurofobe și, mai mult decât atât, să inducă cetățenilor europeni ideea că statele din Estul și Sudul Europei ar putea fi, eventual, responsabile de eșuarea proiectului european. Într-o perioadă caracterizată de efortul comun de a identifica răspunsuri la provocările existente la adresa proiectului european, în care avem nevoie de mai multă coeziune, consider că astfel de declarații nu pot decât să afecteze unitatea statelor membre”, a scris Negrescu pe Facebook.

Negrescu a mai scris că România are una dintre populațiile cele mai pro-europene din Uniunea Europeană și că ”nu are partide extremiste în Parlamentul național sau în Parlamentul European, România sprijină toate demersurile pentru un viitor pozitiv pentru Uniunea Europeană și adoptarea, pe cale de consecință, a viitorului buget european”.

În final, Negrescu a spus că respinge aceste tipuri de asocieri care nu au legătură cu realitatea. 

Comisarul european pentru buget Günther Oettinger a spus că România, Ungaria, Polonia și o parte din guvernul Italiei vor să slăbească și să distrugă proiectul european, într-un discurs în care a subliniat că proiectul se află în pericol mortal din cauza unor oponenți din afară și din interior, potrivit Politico.eu.



















1416 vizualizari

  • -12 (22 voturi)    
    Nu stiu ce i-a trecut prin cap lui Oettinger, (Miercuri, 5 septembrie 2018, 22:12)

    2087 [utilizator]

    dar a exagerat grav. Sper sa revina la realitate.
    • +15 (17 voturi)    
      ... (Miercuri, 5 septembrie 2018, 22:16)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      Actiunile conducatorilor Romaniei asa arata.
    • +16 (18 voturi)    
      baiatul de mingi al PSD (Miercuri, 5 septembrie 2018, 22:54)

      arap [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      Cica Romanai nu are partide extremiste. Dar PSD ce dracu e ? Cumva terorist ?
  • +13 (15 voturi)    
    Rapid a mai invatat baiatul asta (Miercuri, 5 septembrie 2018, 22:24)

    trandafil [utilizator]

    minciunile psdiste!
  • +15 (17 voturi)    
    Cred ca glumesti (Miercuri, 5 septembrie 2018, 22:29)

    Werwolf1 [utilizator]

    Cum naiba nu are partide extremiste in parlament ? Da' PSD ul ce e ? Uneori si verisorii de la UDMR o mai iau pe ulei si se cred pe vremea lui Horthy . Avem partide extremiste ,cum sa nu
  • +15 (17 voturi)    
    Populatia o fi pro-europeana (Miercuri, 5 septembrie 2018, 22:42)

    Liv0007 [utilizator]

    dar guvernul si parlamentul nu prea apreciaza politicile UE, ei vor doar fondurile din care sa fure cat mai mult posibil.
    UE are tot interesul ca Romania sa prospere si sa consume cat mai multe produse de valoare si nu doar second-hand, astea pot merge si prin Africa. Cu cat tarile membre sunt mai puternice economic cu atat mai bine pentru UE. O Romanie slaba nu este de nici un ajutor, ba din contra, este o vulnerabilitate.
    Sunt altii care vor ca Romania sa fie un vecin slab si controlabil prin politicieni corupti.
  • +8 (8 voturi)    
    Razboiul Lumilor (Miercuri, 5 septembrie 2018, 23:40)

    AsaCeva [utilizator]

    Ca in filmul cu pricina, extraterestrii stateau ascunsi pana la reactivarea lor de catre semeni. Asa si limbricu' asta. Deci el, in loc sa faca AFACERI EUROPENE, dupa cum ii spune dracului functia, se razboieste, in numele flausatului, cu EUROPA. Pe bune?
  • +8 (10 voturi)    
    Alianta extremista !!! (Miercuri, 5 septembrie 2018, 23:58)

    Isobar [utilizator]

    ”România nu are partide extremiste în Parlamentul național sau în Parlamentul European"
    dar Romania prin camarila ei sa angajat intr-o politica
    de partid extremist care duce o politica nationala impotriva propriului popor si o politica de nealiniere la
    normele UE, cu exceptia cand decidenti au nevoie de bani.
    "România sprijină toate demersurile pentru un viitor pozitiv pentru Uniunea Europeană și adoptarea, pe cale de consecință, a viitorului buget european”.
    Proiectul European nu reprezinta o vaca de muls pentru
    "alianta extremista"
  • +2 (2 voturi)    
    bai tu auzi ce spui ????? (Joi, 6 septembrie 2018, 8:24)

    viziru [utilizator]

    bai tu auzi ce spui ????? va veni vremea cand toti veti plati ........ avem inca rabdare.....