Comisarul european Günther Oettinger: România, Ungaria, Polonia și o parte din guvernul Italiei vor să distrugă proiectul european

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 5 septembrie 2018, 17:09 Actualitate | Internaţional


Gunther Oettinger
Foto: Captura Twitter
Comisarul european pentru buget Günther Oettinger a spus că România, Ungaria, Polonia și o parte din guvernul Italiei vor să slăbească și să distrugă proiectul european, într-un discurs în care a subliniat că proiectul se află în pericol mortal din cauza unor oponenți din afară și din interior, relatează Politico.eu.

"În opinia mea, proiectul (UE, n.r.) este în pericol de moarte", a declarat el, marți seara, într-un eveniment organizat de Asociația federală a serviciilor de asistență non-statutară din Germania de la Bruxelles.

"Unii din Europa doresc să-l slăbească sau chiar să-l distrugă - Polonia, Ungaria, România, guvernul Italiei", a spus el.

Oettinger a declarat că aprobarea rapidă a viitorului buget pe termen lung al UE de către liderii naționali și Parlamentul European ar arăta că Europa rămâne capabilă să acționeze în fața unor astfel de provocări.

El a adăugat că UE este expusă riscului autocraților care folosesc războaiele comerciale și agresiunea, menționându-i aici pe președintele rus Vladimir Putin, președintele turc Recep Tayyip Erdoğan și pe "inteligenții chinezi".

Oettinger a spus de asemenea că guvernul țării sale, Germania, nu arată suficient entuziasm față de UE, mai ales când vine vorba de buget. El a spus că ministrul social-democrat al finanțelor, Olaf Scholz, este "un trezorier mai strict în această privință" decât predecesorul său conservator, Wolfgang Schäuble.

Oettinger a menționat că primul capitol al acordului de coaliție al guvernului german este intitulat "un nou început pentru Europa".

"Nu văd nimic despre asta în dezbaterile actuale de la Berlin. Absolut nimic ", a spus el.
























4182 vizualizari

  • -16 (50 voturi)    
    Mai draga..... (Miercuri, 5 septembrie 2018, 17:15)

    polonyca [utilizator]

    ........... nici nu meriti macar un raspuns !!! Voi singuri distrugeti EU prin egoism , arogata vostra nesfarsita si ambitiile vostre neo-colonialiste !!! E demonstrat practic ca voi ne credeti cetateni de categoria a II-a in UE....Ati fost si sunteti profund incorecti fata de polpulatiile tarilor foste comuniste.......si mai aveti tupeul sa ne puneti pe noi la colt !! In acest fel.....este clar ca nu se ca construi nici un alt UE !! Decat , eventual , cel al vostru al imbuibatilor putrezi de bogati si de un egoism feroce !!! Sa va fie rusine !!! Fara stima...:)
    • +13 (35 voturi)    
      mai polonyca, mai usor cu polonicul pe scari (Miercuri, 5 septembrie 2018, 17:45)

      loveparade [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      pt cultura ta generala, EU a fost formata cu scopul initial de a evita razboiul intre natiunile europene si nu ca sa te simti TU cetatean de prima mana.
      in prostia ta, nu realizeazi ce inseamna sa traiesti in pace dar vor realiza copiii tai care, daca nu vor fi carne de tun, vor culege ciuperci prin paduri fugind de avioanele si dronele "cetatenilor de mana intai".
      in alta ordine de idei, daca vrei sa fii cetatean de mana intai, pune mana si munceste!
      • -11 (23 voturi)    
        Mai draga...... (Miercuri, 5 septembrie 2018, 19:47)

        polonyca [utilizator] i-a raspuns lui loveparade

        ...... am tot citit ce ai asternut tu.......da nu pot sa te inteleg deloc !! Orice ar fi.......imi cer scuze ca doresc arzator sa ma simt si eu respectat , sa ma simt si eu cetatean de prima clasa !! Chiar asa .....printre polonicele mele....In rest , m-as declara multumit daca si tu ai munci macar jumatate din cat muncesc eu !!:) Hai sictir...
        • +1 (1 vot)    
          ......muncesc (Joi, 6 septembrie 2018, 1:18)

          ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

          ..... .......... muncesc ........ mu..... n.....cesc.....
        • +4 (6 voturi)    
          Respectul se castiga (Joi, 6 septembrie 2018, 11:49)

          CipCC [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

          Ptr. cultura ta generala respectul se castiga, si se castiga prin munca si corectitudine.
          Adica tu ce-ai vrea? Odata intrat in UE toate tarile sa-ti cada la picioare ca esti tu roman spalat pe creier..... Intri intr-un club al tarilor care au stiut si au dovedit ca stiu cum sa faca bani si ca populatia acestor tari sa o duca la cel mai inalt nivel . Acum vin unii din Romania si spun ca nu e bine ce fac ei.... Pai bai idiotule nimeni nu are timp sa faca ca tine si sa ajunga la un rezultat prost doar sa-ti demonstreze ca gresesti.
          Ca idee, ai intrat, respecta regulile celor care au mai multa experienta si iti va merge mai bine....Este chiar atat de simplu....Si inceteaza a mai cersi respectul altora
          • 0 (0 voturi)    
            pt. CipCC (Luni, 24 septembrie 2018, 16:56)

            octo [utilizator] i-a raspuns lui CipCC

            e adevarat ca tarile asa zise de mana intai au devenit competitive economic in special sustinerii planului Marshall de catre americani. Noi astia mai blegi, am ramas in blocul sovietic care ne-a inghetat in timp. Acum nu pot spune ca romanii nu muncesc din moment ce se lasa exploatati de companii straine, pe salarii de munca necalificata. Ori acestor europeni nu le convine sa scoatem capul la lumina si sa ne asezam la aceeasi masa cu ei. Ne vor saraci, aserviti lor si sa le cumparam produsele de mana a doua care la ei nu le dau nici la porci. Asa ca mai usor cu pianul pe scari. Se vede treaba ca in loc sa se reformeze, ii arata cu degetul pe sclavii lor.
      • -6 (8 voturi)    
        Mdeah... (Miercuri, 5 septembrie 2018, 20:21)

        Nea Hoisan [utilizator] i-a raspuns lui loveparade

        De la avocatu Cicero cetire, secolu I inainte de Cristos: "Poporu care nu-si cunoaste istoria ie precum copilu care nu-si cunoaste parintii, nu stie de unde vine deci nici incotro s-o apuce...". Revenind, dvs la care UE faceti referire? Intreb pentru o cumnata pen'ca, cica de-a lungu timpului, au fost mai multe incercari de a fauri o UE:
        UE nr 1 -> Imperiu Imparatilor Romani
        UE nr 2, mai putin studiata -> tracu Vitalian, valea Dunarii, sec VI dupa Cristos
        UE nr. 3 -> sfantu imperiu Roman de natiune de r.ahat (scuze HN...)
        UE nr. 4 -> Imperiu corsicanului Buonaparte
        UE nr. 5 -> imperiu 'coatelor si burtilor goale" recte haustro-hungar
        UE nr.6 -> ne place au ba, da' aia ie, Hitler...
        UE nr. 7 -> euro-germania de astazi

        Deci, la care dintre UE de mai sus faceti referire? Ca toate au fost create cu "sabia"? Sugerati cumva o "benefica" pace adusa prin mijlocirea "sabiei"? Neuitand de vorbele lu Cicero, care dintre UE de mai sus, toate create prin "sabie" intru pace, a rezistat cel mai mult, printre diverse ciuperci, drone, munca, pace, cetateni de prima manasi alte avioane? Pffff, saraca lume bogata...
        • +5 (5 voturi)    
          Ai uitat de URSS (Joi, 6 septembrie 2018, 10:40)

          VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Nea Hoisan

          si scufia de aluminiu.

          Daca asta inseamna pentru tine (se pare ca sunteti chiar "voi") UE, inseamna ca aveti probabil sub 30 de ani, nu ati trait in comunism, nu stiti ce inseamna granite inchise si dictatura.

          Pentru mine UE este libertate, respect si prosperitate.

          Ca nu e o solutie perfecta sunt total de acord, dar am invatat ca asa este in viata, sunt limitari.

          Ca nu e o solutie de prosperitate pentru toti... poate tine si de individ oleava...

          Daca vreti sa vedeti diferenta, incercati Rusia. Sau macar incearca sa traiesti si in alta tara, alt oras, macar mai la marginea satului...

          Acum ani credeam ca proiectul o sa se distruga din cauza coruptiei interne, acum stiu ca din cauza problemelor psihologice ale cetatenilor (vezi Brexit).

          Frustrarea, frica (fata de tot ce e un pic diferit) si invidia (fata de partenerii germani un exemplu) sunt principalele sentimente negative ale cetatenilor Uniunii.
    • -11 (33 voturi)    
      Tipic german (Miercuri, 5 septembrie 2018, 18:13)

      MarcelP [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Deci nici nu te poti astepta la altceva de la un german. Nu putea spune decat despre Europa de Est, normal. Dar despre cum Merkel a umplut UE de creaturi colorate din Africa, despre aia nu vorbeste domnul comisar. Normal, convenabil. Cel mai usor e sa dai vina intotdeauna pe cel mai slab care nu are cum sa se apere. Mortu-i de vina!
      Ce-ar fi fost daca avea un pic de echilibru? Daca spunea de Dragnea, dar spunea si de Merkel. Ce frumos era si corect.... N-ai sa vezi asa ceva de la germani. Dupa parerea mea fix nemtii sunt cei care distrug UE, cu tampeniile lor multiculturale. De altfel oamenii de rand in germania sunt turbati din cauza acestor politicieni de nimic, care sunt rupti de realitate si cauzeaza un dezastru fara precedent pentru batranul continent.
      Vai s-amar. Asemenea politicieni ar trebui sa-si tina gura daca nu sunt capabili decat sa minta gros, cu tupeu de tractorist.
      • -4 (4 voturi)    
        ...sa-si tzina gura ? (Joi, 6 septembrie 2018, 8:36)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui MarcelP

        ..DA ! DAR DUPA GRATII.
    • +12 (22 voturi)    
      bre (Miercuri, 5 septembrie 2018, 18:54)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Dupa ce te-ai trezit poti sa te culci la loc :)))
    • +4 (6 voturi)    
      De unde tragi tu concluziile astea (Joi, 6 septembrie 2018, 11:41)

      CipCC [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      In primul rand nu ne- a obligat nimeni sa intram in UE.
      In al 2 lea rand daca-s bogati inseamna ca muncesc si au de unde.
      Asta cu saracia mai depinde si de tine. M-am saturat de oameni care asteapta sa le cada din cer si sa li se para ca viata e nedreapta.

      Intre timp mergi si uita-te la latrina A3.
  • -13 (33 voturi)    
    pai (Miercuri, 5 septembrie 2018, 17:21)

    hamham [utilizator]

    parerea lui nea costel, drojdier:
    ia mai da-l si pe asta in p mea de politruc.
    • +16 (30 voturi)    
      Ai gresit drojdierul (Miercuri, 5 septembrie 2018, 17:44)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui hamham

      asta e parerea lu' tzatza Olguta, drojdier PSD.
    • +4 (16 voturi)    
      Mai......spala-te..... (Miercuri, 5 septembrie 2018, 17:53)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui hamham

      ...... un pic cu apa rece !!! Pe fata...:)))
      • +4 (4 voturi)    
        ...nu ajuta ... (Joi, 6 septembrie 2018, 8:38)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        ..poate cu shmirghel...
    • -8 (18 voturi)    
      Sincer (Miercuri, 5 septembrie 2018, 18:02)

      Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui hamham

      Mi se pare o parere justa si profund justificata
    • -5 (7 voturi)    
      hei (Joi, 6 septembrie 2018, 2:38)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui hamham

      Eu cred ca aceia care distrug Europa sunt cei care permit fara jena ocuparea Europei de catre milioane de musulmano-africani.
      In 2030, multe din marile orase ale Europei vor fi majoritar musulmane: Viena, Berlin, aglomeratia pariziana, Bruxelles, Amsterdam.
      • +4 (4 voturi)    
        Whaaa (Joi, 6 septembrie 2018, 10:43)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui john70

        ne dai si noua un llink despre ultima afirmatie?
      • +2 (2 voturi)    
        Fals (Joi, 6 septembrie 2018, 12:59)

        carvil [utilizator] i-a raspuns lui john70

        In 2030 musulmanii vor fi minoritari ca si acum. E o fumigena asta cu invazia muslmanilor, facuta de smecheri si crezuta de prosti.
  • -15 (31 voturi)    
    nehotărâre (Miercuri, 5 septembrie 2018, 17:26)

    Mazeta [utilizator]

    Oettinger zice: Polonia, Ungaria, România, Italia.
    N.O. zice: România, Ungaria, Polonia, Italia.
    • -11 (21 voturi)    
      Ottinger intareste perceptia divizarii UE (Miercuri, 5 septembrie 2018, 18:08)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      O prima remarca, "analiza pe genunche" a dlui Ottinger aduce multa satisfactie la Moscova si Budapesta, in sfarsit Romania e pomenita quasi-oficial de un inalt birocrat UE alaturi de Ungaria, in grupul tarilor estice.

      Grupajul geografic preponderent estic e multumitor pt Putin, pt ca amplifica insultele si umilirea est-europenilor fata de vestici aroganti si condescendenti si le aduce aminte ca erau candva "tovarasi de suferinta" in lagarul comunist antioccidental.

      E genul de discurs public care ar trebui evitat cu minima diplomatie, daca se doreste repararea unor pagube produse de propaganda rusa sau cea maghiara "iliberala".

      Nu Romania sau Polonia au creat imensele tensiuni din Occidentul care i-a adus la putere pe Trump sau Salvini si nu Ungaria autocratului Orban a bagat AfD in Bundestag (daca maine sunt alegeri AfD devine al doilea partid din Germania).

      E vorba de un sir de erori grosier facute de ceea ce unii numesc "cea mai slaba generatie de politicieni occidentali de dupa al doilea razboi mondial".

      Dl Ottinger stie deja ca in UE nu are cine sa stea in fata lui Putin sau a "chinezului inteligent" (China va aprecia bataia de joc si probabil va raspunde in stilul ei, pe termen mediu si lung), pt ca in mod intentionat s-a dorit ca la administrarea proiectului european sa participe doar contopisti si contabili, simpli administratori si functionari.

      In nici un caz oameni politici de mare anvergura care eventual ar fi avut idei vizionare "prea indraznete" si ar fi vrut sa transforme Europa intr-o superputere mondiala de talia USA sau a Chinei, ca asta era "fascism" si "neocolonialism".

      S-au luat decizii sub imperiul corectitudinii politice, unele suicidare civilizational, in total dezacord cu Carta drepturilor omului in UE, care chiar in preambul afirma ca tot proiectul trebuie sa respecte "identitatile si traditiile popoarelor europene" !

      Migratia de masa ilegala si toleranta fata de islamizare au creat conditii perfecte pt valul nationalist anti-UE !
    • +3 (7 voturi)    
      Te deranjeaza ordinea dar esti deacord cu cea ce (Miercuri, 5 septembrie 2018, 21:41)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      zice Oettinger . . .
    • +2 (2 voturi)    
      Ai dreptate (Joi, 6 septembrie 2018, 10:45)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      E click bait. (momeala pentru a fi citit articolul)

      Si eu m-am agatat, d-aia am citit prostia de articol.

      Cui ii place Uniunea va trebui sa lupte pentru ea si sa fie pregatit sa schimbe ceva.

      Cui nu ii place sa faca un exercitiu de imaginatie si sa ne spuna si noua cum vede viitorul
  • -6 (38 voturi)    
    Nu este adevărat (Miercuri, 5 septembrie 2018, 17:27)

    Nyk1 [utilizator]

    Cei ce vor să distrugă proiectul european sunt mai degrabă cei ce invită imigranți „fără număr”, fără a schița măcar o analiză asupra consecințelor sociale și demografice pe care le implică importul de oameni din societăți unde IQul mediu este mult sub cel european, iar statisticile privind criminalitatea sunt cu mult peste.

    De altfel, acestea sunt motivele pentru care avem și sintagme precum „proiect european”, și nu „proiect african” sau „proiect musulman”.
    • +1 (17 voturi)    
      Cainele si catelul (Miercuri, 5 septembrie 2018, 19:33)

      Ovidiu P [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      IQ-ul mediu la noi este si el sub cel vestic. Atunci de ce ne-au primit in UE? E ca in poezia Cainele si Catelul. Vrem si noi, dar altii nu!
      • +4 (4 voturi)    
        altii fiind PSD-isti de frunte (Miercuri, 5 septembrie 2018, 21:42)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu P

        . . . .
      • -5 (7 voturi)    
        Iar aceasta statistica ai luat-o din...? (Miercuri, 5 septembrie 2018, 23:29)

        Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu P

        Iar aceasta statistica ai luat-o din...? Aaaa, de nicaieri? Ai scos-o acum? Mda. Ma gandeam. E clara treaba.

        Comparatia ta e ca nuca in perete. Noi suntem in Europa si pentru a intra in UE am parcurs cam un milion de etape si am intrat pe usa din fata. Primitivii din tarile arabe si din Africa au facut-o pe usa din spate invitati doar de Germania.

        Eu ma bucur teribil ca exista tari ca cele mentionate de catre comisar. UE va accepta ca exista si alte tari in afara de asa-zisul nucleu dur sau se va trezi in minoritate in ”propria” Uniune. Deja nu mai e vorba doar de Ungaria. Au mai venit Romania, Polonia, Cheia, Slovacia, Italia, Austria. Mie imi iese cam un sfert din Uniune. Mie cam asa imi da. Si stati sa se ”aseze” mai bine Bulgaria, Croatia, Slovenia. N-am nici cea mai mica indoiala ca si aceste tari le vor da cu flit imirantilor daca vor avea ocazia. Dar nu-i bai, nemtii si suedezi isi pot pastra sutele de mii de medici, avocati profesori, ingineri de sorginte musulmana. Vor avea ocazia sa ne arate cum e cu multiculturalismul.
      • +3 (3 voturi)    
        Sunt uimit (Joi, 6 septembrie 2018, 10:53)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu P

        sa vad comentariu asta pe Hotnews.

        Vezi ca te-ai pierdut, pe aici lumea cam uraste ce e diferit, pe cei saraci, pe cei din rural si pe cei care sunt de alta culoare sau religie.

        Poate se uita cum eram injurati in aproape toata Europa (ca saraci si colorati) inainte sa ocupe tinta injuraturilor emigrantii din Asia si Africa.
    • +5 (15 voturi)    
      Nu imigrantii distrug Europa (Miercuri, 5 septembrie 2018, 21:47)

      visury [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Europa e distrusa de politrucii corupti vanduti Moscovei si ostili principiilor europene.
  • +16 (34 voturi)    
    Mintea de pe urma (Miercuri, 5 septembrie 2018, 17:28)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ati primit un popor de hoti care voteaza hoti, cu un parlament de hoti si complici la jaf - asta e! România nu merita sa fie in UE - e un stat unde o mafie securisto-comunista si-a insusit puterea prin CRIMA doar ca sa se imbuibe,
    • -3 (5 voturi)    
      alo (Joi, 6 septembrie 2018, 9:27)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ivane,mai usor cu 'poporul de hoti''
      vezi ca-ti iese dracu' samagonu' pe nas si te-neci.
      daca nu meritam in ue,nu-i asa ca ne face loc tac-tu putin,locsor caldut,la sanul maicii rusii?
      • +4 (4 voturi)    
        Omu e pe drepresie (Joi, 6 septembrie 2018, 10:58)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Point

        si probabil ca il intelegi...

        Dar nu cred ca are vreo treaba cu rusii cand te auto blamezi.

        sau poate crezi ca e vestita autocritica promovata de comunisti... asta se poate
        • -2 (2 voturi)    
          ba are (Joi, 6 septembrie 2018, 15:21)

          Point [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

          prietene.se cheama subversiune si se aplica pe aici la greu.e cu bataie lunga,pana la decade, si lasa sa se infiltreze ideea ca toti romanii sunt hoti,talhari,violatori sau cine mai stie ce.
          iar nenea ala cu ochii pe noi cam stie ce face
    • +5 (5 voturi)    
      Stai linistit (Joi, 6 septembrie 2018, 10:57)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      situatie e nasoala in multe locuri in lumea asta si problemele sunt de multe multe feluri.

      La noi se vor schimba politicienii si ar trebui sa ne implicam mai mult cand se intampla asta.

      Pe de alta parte traim timpuri sigure si afluente, parte datorita UE.
  • +24 (30 voturi)    
    Si uite cum (Miercuri, 5 septembrie 2018, 17:28)

    2016 [utilizator]

    numele Romaniei este asociat cu gasca de mafioti condusa de sultanul Dargnea! Pana in ianuarie 2017 nimeni din UE nu putea sa afirme ca Romania are interese contrare, acum din ce in ce mai multi oficiali ataca acest subiect. Am ajuns aici, numai datorita paranoicului de Dragnea, care a dat foc la tara ca sa-si salveze el pielea!
    Va sfarsi insa la puscarie sau prin Costa Rica sau Madagascar! In Brazilia nu poate, ca si acolo il astepta aia cu "portile deschise"! (la puscarie, bineinteles!)
    • +4 (4 voturi)    
      Un vis (Joi, 6 septembrie 2018, 11:02)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui 2016

      ar fi... puscaria din Costa Rica (Limon).

      Bate orice Jilava... de la mare departare.

      Mai e o varianta cu astia din America Centrala.
      sa platim articole acolo in care sa zicem cat sunt de bogati si unde pot fi gasiti (asta e usor ca zice carnaciorul singurica).
  • +5 (27 voturi)    
    Lets say it straight (Miercuri, 5 septembrie 2018, 17:31)

    Kosmos [utilizator]

    Aceleasi forte care aduc imigranti cu milioanele pe filiera l-au adus pe Trump la putere.
    Aceleasi forte doresc destramarea Europei pt ca solutia de stat dublu nu este agreata . Pt atingerea scopului se finanteaza extremismul de dreapta
    Aceleasi forte care au initiat Brexitul isi freaca mainile pt o Europa dezbinata
    Aceleasi forte si-au trimis emisari la Bucuresti pt sustinerea Partidului Crima Organizata
    Aceleasi forte au batut palma cu rusii
    • -4 (26 voturi)    
      Rusia nu face decat sa profite de dezbinarea UE (Miercuri, 5 septembrie 2018, 18:25)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Evident ca toti adversarii geostrategici ai Europei, de la clica kgbista si comunistii chinezi pana la adeptii musulmani ai jihadului, vor folosi fiecare fisura, fiecare portita oferita iresponsabil de catre liderii politici ai Uniunii Europene.

      Dar nu ar fi fost posibila aducerea de "milioane" de migratori ilegal peste frontierele UE daca aceste frontiere ar fi fost cu adevarat frontiere, daca unele tari UE ar fi facut de la bun inceput ceea ce face acum Italia, ce a facut Australia, ce a aplicat de zeci de ani USA si Canada (imigratie controlata, pe cote si criterii clare).

      Trump nu ar fi avut nici o sansa daca nu s-ar fi acumulat in societatea americana o frustrare imensa in randul a zeci de milioane de albi saraci permanent insultati si sufocati de dictatul unor autoproclamate elite care si-au arat deschis dispretul ("deplorabilii" le spunea dna Clinton, "stirbii" le zicea socialistul Hollande).

      Extremismul de dreapta si de stanga a fost 40 de ani minuscul in Europa de vest, desi URSS era chiar mai activa la nivel de infiltrare si creare de astfel de paravane.
      Iata ca brusc, in doar cativa ani, exact dupa valuri de migratie si atentate islamice, acest "extremism" prospera, pt ca politicienii europeni nu au oferit solutii corecte, uneori nici macar nu au vrut sa asculte doleantele atator milioane de europeni!

      Brexitul a fost un raspuns britanic "national" la exagerari in reglementarile supranationale ale Comisiei UE si mai ales la probleme de imigratie, din nou, necontrolata suficient.
      Si cum "corectitudinea politica" te trimite la tribunal daca critici imigratia africana sau indo-pakistaneza, betivul de Farage a preferat sa injure romanii si polonezii (s-a ajuns pana la crime, cu polonezi injunghiati pe strada).

      Iar "penalii" din politica noastra, critica aiurea justitia si serviciile de informatii, nu e nici o ideologie "iliberala" la ei, e doar disperarea de a scapa de puscarie, atat. Si pt asta manipuleaza amaratii care ii voteaza pt alocatii.
      • +5 (11 voturi)    
        falsa problema cu migratia (Miercuri, 5 septembrie 2018, 22:49)

        arap [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        E agitata continuu de forte sustinute fatis de Moscova. Problemele sunt altele, somajul, competivitatea economica, politica externa comuna, solidaritatea europeana. Orban si altii ca el aveau pozitii anti-europene cu mult inaintea valului migrationist. Au fost tolerati desi si-au batut joc de justitie, presa, pluralism politic. Acum Europa plateste pretul tolerarii unor asemenea demagogi iliberali care se inmultesc speculand teme populiste.
  • +13 (27 voturi)    
    Oettinger s-a referit la guvernele acelor tari (Miercuri, 5 septembrie 2018, 17:40)

    Habermas [utilizator]

    Si da, este adevarat. Fiecare cu motivele lui (si ... toate inspirate de Moscova, cu exceptia Guvernului Poloniei, aia prosti in mod original).
  • -13 (25 voturi)    
    sigur ca da, sclavii din Oest sunt de vina... (Miercuri, 5 septembrie 2018, 17:52)

    demaGOGU [utilizator]

    ...ptr ca au inceput sa se ridice in genunchi si sa isi ceara o bruma de drepturi!
    • +8 (10 voturi)    
      a se inlocui cuvantul "sclavii" cu puscariabilii (Miercuri, 5 septembrie 2018, 21:48)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      iar cuvantul "bruma de drepturi" cu amnistie.
    • +4 (4 voturi)    
      Amice (Joi, 6 septembrie 2018, 11:20)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      m-ai facut sa rad.

      Poate doar Brexitul sa aiba ceva legatura cu ce zici... valul de emigranti est europeni, multi dintre ei educati.

      Nu degeaba indianul si pachistanezul a votat Brexit - poate sa para ciudat, cunosc situatia din pacate mult prea bine.

      Noi ar trebui sa ne cerem drepturile in propria tara si apoi sa vb de altii.
  • +11 (21 voturi)    
    Pai (Miercuri, 5 septembrie 2018, 18:53)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Trei tari de mana a treia si una semiesuata cica distrug proiectul european. Pai europenii aia cu pedigree ce pazesc? De ce nu scot batele pe jerpelitii astia trei? Adevarul e ca nimeni in vest nu mai are c...e si cam asta e tot. Discutii, conferinte, congrese fara vreo finalizare si apoi de la capat, asta e povestea in care se complac trendsetterii UE.
    • -6 (8 voturi)    
      Oooo, tu europeanule! (Joi, 6 septembrie 2018, 0:28)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Oooo, tu europeanule! Lumea a treia, europeni cu pedigree (ha ha ha), jerpeliti, bâte. Bravos! Curat inaltator, frate jeane! Aia cu pedigree zici? In care parte a istoriei au aratat ca au pedigree, ca nu mi-e clar?

      Pedigree-ul ar fi trebuit sa le spuna ca Europa avea un Acord, cel de la Dublin, care reglementa clar in materie de azil politic. Nu intri in curtea mea cand ai tu chef.

      Te informez ca asa se face intr-o uniune. Se discuta. Nu bati cu pumnul in masa ca Adolf Hitler, ca Napoleon sau mai stiu eu ca ce alte lifte din Europa cu pedigree. Tarilor carora nu le place dialogul din UE cerut de atatea ori de Orban sau de Salvini, se pot retrage oricand. Nu le tine nimeni legate.

      Ma bucur ca prostii care au primit imigranti cu sutele de mii vor ramane cu ei pe cap. Imi place sa ma amuz uitandu-ma la disperarea celor din Chemnitz, la ridicolii cu ”Je suis Charlie”. Sunt scene mai bune decat orice comedie. Ma amuz pentru ca in sfarsit s-a intors roata si traiesc pe propria lor piele efectele prostiei de a primi niste salbatici printre ei cei cu ”pedigree”.

      Te informez ca ”astia trei” nu mai sunt doar trei, sunt vreo sapte, adica deja un sfert din toata UE. Stai sa se ridice croatii si slovenii impotriva imigrantilor.

      Stiu cel putin doi lideri de statura mondiala care râd de se prapadesc de prostia europenilor tai cu ”pedigree”: tovarasul Vladimir Putin si tovarasul Xi Jinping. Acum pe bune, si eu daca as rade daca as fi in locul lor. UE a reusit sa-si bage singura mortul in casa, care a produs o uriasa problema in familie. Traim vremuri interesante.
  • +4 (8 voturi)    
    Eu , Foarte simplu: (Miercuri, 5 septembrie 2018, 20:03)

    Observatory [utilizator]

    EU nu are nevoie de România , doar România are nevoie de EU, sa le mănânce bugetul, au o pierdere dacă vorbim de Anglia, dar România ...hai ca macane !
  • -7 (11 voturi)    
    Mulgeti pana la os (Miercuri, 5 septembrie 2018, 20:37)

    Arminius [utilizator]

    Romania, Polonia, Ungaria- sunt anti, Grecia nu e deloc un fan UE (mai ales de cand Germania voia sa schimbe datoriile pe insulele grecesti), Cehia pregateste CZexitul, Marea Britanie deja a spus pa, Norvegia, Islanda, Elvetia nu sunt membre, Serbia, Croatia, Muntenegru, Albania, nici ele.
    Cine ramane? Aha, Germania, Austria, Olanda, Suedia si Franta (toate cu ambasade foarte vocale)
    Interesul poarta fesul.
    Egalitate, dar nu si pentru catei.
    • +4 (4 voturi)    
      Simplificare pana la os (Joi, 6 septembrie 2018, 11:23)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

      A disparut ceva bucata de continent in comentariul tau.

      La revedere!
  • +10 (10 voturi)    
    Asa e (Miercuri, 5 septembrie 2018, 21:07)

    kent8 [utilizator]

    Dragnea ne impinge tot mai la est. Visul sau e sa dispara UE ca sa poata fura in liniste.
  • +11 (11 voturi)    
    Alt „nazist” (Miercuri, 5 septembrie 2018, 21:54)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    Oops, nu sar Vâlcov și țața Volguța să-l acuze pe „nazistul” Oettinger că amenință biata Românie? Hai, Volguța, Vâlcov, mai scremeți înc-o mârlănie de care ar fi și Vadim mândru
  • +9 (9 voturi)    
    Ce indrazneala ! (Miercuri, 5 septembrie 2018, 22:37)

    aramos [utilizator]

    Cum sa critice UE Romania lui Daddy ? Nu stie ca Daddy e genial ? Ca Viorica da pe afara de inteligenta ? Ca Iordache, Nicolicea si Plesoianau lupta cu statu' paralel ?
  • -4 (4 voturi)    
    Fraza cheie "In opinia mea...", (Joi, 6 septembrie 2018, 9:15)

    xrogo [utilizator]

    restul sunt bazaconii!
  • +3 (5 voturi)    
    poate aia de NU AU VOTAT (Joi, 6 septembrie 2018, 10:07)

    programatoru [utilizator]

    citesc, si sa vada ca nu e chiar asa, ca nu conteaza cu cine voteaza, si sa mearga la vot si sa aiba grija sa nu voteze cu

    urmatorul pas , e sa se mai adune inca 2-3 nemultumiti de astia, si sa traseze o granita imaginara intre ei si noi, daca nu ne revenim

    si nu ca nu ne-am merita-o , cu astfel de conducere, dar pentru oamenii tarii e nedrept, pentru ca suntem 99% pro-UE