Prefectul Capitalei, Speranţa Cliseru, anunță că depune plângere împotriva cetățeanului care a filmat-o, pentru "amenințare și ultraj"

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 30 august 2018, 20:16 Actualitate | Esenţial


Speranta Cliseru
Foto: Agerpres
Prefectul Capitalei Speranţa Cliseru anunță, într-o declarație acordată site-ului știripesurse.ro, că va depune o plângere penală - pentru amenințare și ultraj, dar și o acțiune pentru atac adus reputației sale - pe numele cetățeanului care a filmat-o.


"Astăzi s-a întâmplat un fapt de o gravitate extremă: în timp ce mă aflam la o întâlnire privată, am fost urmărită și hărțuită de o persoană necunoscută, care mi-a adresat mai multe întrebări acuzatoare, a făcut referire la o anchetă în curs a Parchetului Militar și a culminat cu atenționarea că ar trebui „să stau ascunsă și să mă gândesc de mai multe ori atunci când ies în public”.

Anunț opinia publică în legătură cu faptul că am luat decizia de a depune împotriva acestei persoane, pe care între timp am identificat-o, o plângere penală pentru amenințare și ultraj, dar și o acțiune în răspundere civilă delictuală pentru atacul adus reputației mele.

Și eu, ca toți cetățenii României, doresc să se afle adevărul, dar acesta nu se poate identifica decât în urma unei anchete profesioniste și nu prin amenințarea și hărțuirea proferate de persoane care nu au calitatea să investigheze", a declarat Speranța Cliseru pentru știripesurse.ro.


Un bucureștean i-a atras atenția joi prefectului că, dacă nu a avut nicio legătură cu violențele jandarmilor de la protestul din 10 august, atunci ar trebui să iasă public să spună asta. Momentul schimbului de replici a fost postat pe Facebook de bărbatul care a găsit-o pe Cliseru la o terasă, după ce anterior identificase masina Prefecturii parcată pe trecerea de pietoni.




Citeste mai multe despre   



















6518 vizualizari

  • +50 (50 voturi)    
    Astazi... (Joi, 30 august 2018, 20:26)

    Urangutanu [utilizator]

    "Astăzi s-a întâmplat un fapt de o gravitate extremă: în timp ce mă aflam la o întâlnire privată..."

    #intalniripeTinder
    • +26 (26 voturi)    
      fapte de o gravitate extremă .. (Joi, 30 august 2018, 21:50)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui Urangutanu

      Vreau sa-l felicit pe cel care a filmat, așa trebuie procedat, să se pună presiune pe cei care ne umilesc deși sunt plătiți din banii noștri.

      Când jandarmii gazează și agresează femei si copiii nevinovați totul este normal pe plantația lui Dragnea și a PSD-ului anului 2018, când ești filmată la o șuetă în timpul programului de lucru se spune ca există fapte de o gravitate extremă ... penibil.

      Doamnă Prefect Speranţa Cliseru, ați ajuns de râsul întregii țări, nu este mai bine să vă dați demisia de onoare și să plecați undeva să va relaxați ? Poate peste un an revista Viva va realiza un pictorial și cu dumneavoastră.

      Vr
      • +13 (13 voturi)    
        Auzi la tine: "Demisie de onoare"!! (Joi, 30 august 2018, 23:26)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui florinos

        Unde ai mai vazut sau auzit de onoare la PSD-isti??? Daca in fruntea tarii stau condamnati penal, ce pretentii la onoare poti sa mai ai de la cei mai mici?
        • 0 (0 voturi)    
          demisie de onoare (Vineri, 31 august 2018, 11:42)

          ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          onoarea fiind pentru cel ce elibereaza un .308 direct in mecla handicapatei
    • +11 (11 voturi)    
      Nu e greu de ce... (Vineri, 31 august 2018, 0:03)

      Observator roman [utilizator] i-a raspuns lui Urangutanu

      ...madam Clismă procedează așa: vrea două lucruri deodată! Primul e să-și scape pielea (în raport cu anchetele parchetului), al doilea e... tot să-și scape pielea (în raport cu conducerea PSD, oricare ar fi aceea, fiindcă acolo e pâinica mai albă...)

      Deh, 'Speranța' moare ea ultima dar numai în filmele cu cowboy. La români poa' să dea colțul mâine și Dragnea să declare că au mătrășit-o ăia de i-au făcut „semn la gât” și lui...
  • +42 (42 voturi)    
    Proasta (Joi, 30 august 2018, 20:30)

    mitg [utilizator]

    Stie c-a fost filmata faza?
    Amenintarea si ultrajul or fi in capul ei.
    Speranta este reduta prostilor.
    • +30 (30 voturi)    
      Normal ca stie ca a fost filmata .. (Joi, 30 august 2018, 21:19)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ...ca de aceea il si da in judecata pe respectivul, caci daca nu o filma, nimeni nu stia ce a spus ea. Asa, acum, spusele ei umbla linistite pe net.
  • +41 (41 voturi)    
    Deci a sfatuit-o Firea sa dea in judecata tot? (Joi, 30 august 2018, 20:40)

    liviul2006 [utilizator]

    Deci si pe strumfa asta a sfatuit-o Firea sa dea in judecata tot ce misca?
  • +49 (49 voturi)    
    cu tuaregul (Joi, 30 august 2018, 20:41)

    maurice [utilizator]

    "în timp ce mă aflam la o întâlnire privată" cu masina de serviciu cu sofer, parcata neregulamentar pe trecerea de pietoni, ...
    a uitat madam sa precizeze...

    1. ca era parcata neregulamentar masina...ar putea sa si-o ia soferul.
    2. ca era la masa la o intalnire privata cu masina de serviciu...ar putea sa si-o ia madam.
    • +45 (45 voturi)    
      ... (Joi, 30 august 2018, 20:44)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui maurice

      Sa depunem si noi plangere ca foloseste, conform propriilor declaratii, masina de serviciu in interes personal.
    • +37 (37 voturi)    
      si cred ca era si in timpul programului de lucru (Joi, 30 august 2018, 20:46)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui maurice

      la ce ora a fost filmarea cu nesimtita asta?
      • +27 (27 voturi)    
        nu stiu (Joi, 30 august 2018, 20:53)

        john06 [utilizator] i-a raspuns lui liviul2006

        da oricum era ziua in amiaza mare la o sueta cu vreun amant pe banii nostrii
        • +8 (8 voturi)    
          amant??? (Vineri, 31 august 2018, 10:51)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui john06

          ce gluma buna.. :)
  • +23 (23 voturi)    
    are dreptate!!!!!!!!!!! (Joi, 30 august 2018, 20:47)

    exilatul [utilizator]

    e o ""gravitate extremă"" sa ataci slugile in loc sa "te dai" la ..stapini...ce vina are o sluga ( si ur-ta si pro-sta ) care nu are ..ce trebuie pt a gindi...si nici bun simt....
  • +24 (24 voturi)    
    pe bune? (Joi, 30 august 2018, 20:53)

    torna_fratre [utilizator]

    si eu care credeam ca depune plangere penala impotriva jandarmeriei si lui carmen pentru ca au intervenit facand abuz de o autorizare post-factum...
    dar deh,poate era mai bine sa fie stropita cu un gaz lacrimogen si udata cu hidrantul ca sa se considere ultragiata.
  • +21 (21 voturi)    
    Sensibiloasa tanti ot TR dar daca era gazata ???! (Joi, 30 august 2018, 20:57)

    Plagarus [utilizator]

    Habar nu are ce inseamna parfumeria jandarilor l'u coana Dan.
  • +29 (29 voturi)    
    zice ea (Joi, 30 august 2018, 21:00)

    Pac-pac [utilizator]

    Ca sa stie toti oamenii, nu orice amenintare cu plangerea penala poate fi luata in serios pentru ca nu orice plangere este acceptata din motive tehnice.
    Doamna aceasta cu aspect masculin trebuie sa inteleaga ca este un inalt functionar public (chiar daca discret, plantat de firea intr-o inalta functie publica), are expunere publica si intreaga ei activitate este conform statutului destinata publicului (chiar daca pt astia ca ea public inseamna doar pesedistii, restul sunt cel mult cetateni de mana a doua!).
    Si in atare conditii, este normal sa accepti si criticile publicului nu doar drepturile pe care le ai pentru pozitia de inalt functionar public.
    Personal am vazut un soarece speriat, o marioneta-mamaliga, pe care orice procuror liber o baga minim 7 ani la puscarie, cu executare pentru ce a facut pe 10 august!
    • +4 (4 voturi)    
      ha-ha-ha!!! (Vineri, 31 august 2018, 1:14)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      """Doamna aceasta cu aspect masculin"""...cit despre plingere penala chiar daca ai dreptate , nu se stie ce o sa fie pt ca ja-rele de la putere au oamenii lor in justitie....pot sa se razbune pe omul ala...sper sa nu reuseasca...
  • +28 (28 voturi)    
    Cata prostie si nesimtire! (Joi, 30 august 2018, 21:01)

    Klaus_ [utilizator]

    Eu nu ma prind daca urata asta e mai mult nesimtita sau mai mult proasta. INTALNIRE PRIVATA CU MASINA CU SOFER A INSTITUTIEI?! Cum draq vine asta? Prefectura e SRL-ul ei? Plateste ea din buzunar rata de leasing sau salarriul soferului? Si mai vrea sa-l si dea in judecata pe cel ce a filmat-o. Ar trebui sa o dam noi in judecata pe ea si sa-i cerem inapoi banii pe masina prefecturii si pe salariul soferului, pe care noi le-am platit ca prostii, ca sa aiba ea cu ce sa ajunga la intalnirile ei “private”.
    • +6 (6 voturi)    
      Exact (Vineri, 31 august 2018, 0:43)

      Orizont [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      Aici ea trebuie trasa la raspundere in fatza justitiei, ea trebuie data in judecata ca din banii nostrii merge la intlniri private, masina din banii nostrii, sofer din banii nostrii, consumatia din banii nostrii, salariul din banii nostrii. Eh? Ce mai zice scroafa, acum?
  • +25 (25 voturi)    
    Sa vedem ce va zice justitia (Joi, 30 august 2018, 21:23)

    LiviuX [utilizator]

    Pentru ca dupa mine cazul nici nu exista. Nu poate fi vorba de amenintare sau ultraj, nu reiese asa ceva din discutie (dar poate nu e prezentata integral, vom vedea). Pe de alta parte, nu poate fi vorba de intalnire privata, cat timp e pe un domeniu public unde evident ca oricine poate filma, inregistra.
    P.S. Daca Trump ar da in judecata pe toti care il abordeaza si ii vorbesc, cate procese ar avea oare???
    • +9 (9 voturi)    
      Hartuire si ultraj, cica (Joi, 30 august 2018, 23:10)

      Pixelul [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Mie mi se pare halucinant ca ditamai prefectu' categoriseste ce a facut baiatul asta drept "hartuire" si "ultraj". Oricine citeste legea isi poate da seama ca nu e vorba de asa ceva. Ar fi culmea slugarniciei sa se inceapa urmarirea penala. Tipul s-a comportat mai mult decat decent. Nici macar ca ar fi urmarit-o nu se pune, din moment ce a parcat ca fasolea cu masina de serviciu pe trecerea de pietoni si tipul a dat de ea imediat... Atata ticalosie, zau...
      • +5 (5 voturi)    
        curat hartuire si ultraj! (Vineri, 31 august 2018, 11:02)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui Pixelul

        discutia s-a purtat la o TERASA, unde d-na de 200 de kg voia sa manance! Nu-ti dai seama ca deja ii ploua in gura, ii ghioraiau kilometri de mate in burdihanu-i mare?! Si omul ala avea chef de conversatie!
        Pai la discutii ii era ei gandul sau la cazanul cu mancare? Normal ca s-a simtit hartuita si ultragiata! A fost intrerupta din exercitiu functiunii, singurul pe care il stie si-l practica excelent: halitul!
  • +17 (17 voturi)    
    Meh (Joi, 30 august 2018, 21:51)

    Pixelul [utilizator]

    "Am iesit si am spus" si bla, bla, bla. Facea treaba mare in chiloti de frica sa n-o ia mai tare tipu' la impins vagoane. Se preface nevinovata si-i raspunde omului cu ceea ce spera sa auda, ca s-o lase in pace si sa nu intre intr-o discutie contradictorie.
    Iar apoi, bineinteles, il injunghie pe la spate. Plangere penala si, desigur, probabil le va spune celor din PSD ca ii iubeste la fel de mult si ca a spus ca-s mincinosi doar ca sa scape de "hartuire".
    Mi-e putin greata...
  • +15 (15 voturi)    
    Omul a fost super OK (Joi, 30 august 2018, 22:00)

    Sani [utilizator]

    Nesperanto, inca o ocazie de a tacea a fost ratata!
  • +18 (18 voturi)    
    Salvati aceste materiale offline! (Joi, 30 august 2018, 22:09)

    alibaba: 10 AUGUST 2018 MPSD [utilizator]

    Conturile de facebook si alte social media sau cloud se pot inchide foarte usor. Nu permiteti sa se piarda aceste documente! Combateti activ cenzura si minciuna!
  • +17 (17 voturi)    
    astia mai au putin si te impusca pe loc (Joi, 30 august 2018, 22:40)

    yellowdog [utilizator]

    daca ii intrebi ceva, cu mafiotii la putere dau ce lege vor ei
    • +2 (2 voturi)    
      de aceea trebuie luat avans (Vineri, 31 august 2018, 11:44)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui yellowdog

      altfel, sicilia scrie pe veci
  • +11 (11 voturi)    
    daca nu moare ''gazata'', doamna prefect (Joi, 30 august 2018, 23:08)

    rov [utilizator]

    poate sa depuna plangere si impotriva celui decedat recent...
    RIP Ilie Gâzea !
  • +9 (9 voturi)    
    si care e gravitatea? (Joi, 30 august 2018, 23:13)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    ba chiar mi se pare o conversatie decenta, nici vorba de amenintare. Omul i-a transmis doleantele, nu a injurat-o, ba chiar i-a spus ca isi doreste sa fie nevinovata.
  • +10 (10 voturi)    
    sintem de neatinsi, deasupra noastra numai cerul (Joi, 30 august 2018, 23:47)

    Coco Whistle [utilizator]

    ce slujbasi ai poporului, astia nu raspund decit in fata marii adunari nationale. e tara lor, functiile lor, restul niste animale. demisia imediat.
  • +7 (7 voturi)    
    Halucinant... (Vineri, 31 august 2018, 0:20)

    morometu [utilizator]

    Persoanele publice platite cu varf si indesat din banii nostri nu au nicio obligatie sau nici o responsabilitate fata de cetatenii ce o platesc. Alo ! Nu te-ai nascut pe postul ala. Umblai crenga, pe banii contribuabililor si nici macar nu ai definitia cuvintelor pe care le folosesti. Alo, trebuie sa dai cont bucurestenilor pentru faptele tale pentru ca ei te platesc!
  • +6 (6 voturi)    
    felicitari celui care a filmat (Vineri, 31 august 2018, 1:53)

    skye [utilizator]

    as vrea sa stiu de ce o transporta masina si soferul de servici la o intalnire privata
    de ce e la o intalnire privata in mijlocul zilei de lucru
    daca si-a platit singura masa de la intalnirea privata sau i-am platit-o tot noi
    de ce crede servitorul public Speranţa Cliseru ca nu poate fi interpelata de cetatenii care ii platesc salariul, masa, transportul, sporurile, diurnele nici macar in legatura cu un fapt atat de grav ca 10 august

    in rest traditionala urare PSD.
    • +1 (1 vot)    
      Mare calibru ! (Vineri, 31 august 2018, 11:44)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui skye

      .
  • +1 (1 vot)    
    Nimeni sa dea un vartos pumn (Vineri, 31 august 2018, 11:45)

    ruskimushki [utilizator]

    in mecla unui "ales" ?
    Din 1947 avem 1984. S-o termina doar cand cetatenii vor actiona fizic.
  • +1 (1 vot)    
    ok, sa vedem (Vineri, 31 august 2018, 18:46)

    kthor7 [utilizator]

    Speranta Cliseru....nume predestinat. Cliseru...hai mai...Clisa, cf, DEX, Pământ argilos îmbibat cu apă, care are aspectul unei paste cleioase. 2 (Pgn) Argilă. 3-4 (Pop) Pâine nedospită (sau necoaptă) bine. 5 (Pop) Aliment cleios (și fără gust). 6 (Reg) Slănină.
    Aspectul asta l-am lamurit. Acum, se vede ca a fost vinovata dand unda verde jandarmilor, daca ea considera ca o filmare si o abordare din partea unui cetatean, care-i plateste salariul gras de la prefectura, constituie un fapt de " o gravitate extrema" . De ce nu a chemat jandarmii? Sa gazeze, alarma de gradul 4! Un cetatean a indraznit sa abordeze prefectul la o intalnire privata, la care s-a deplasat cu masina de serviciu, pe care a parcat-o ilegal pe o trecere de pietoni, ca la tara de unde provine. Vaca unde se parcheaza? Ma rog...Cetatenii nu au voie sa abordeze prefectul care e in slujba lor. Prefectul nu trebuie nici sa fie prezent la serviciu. Trebuie sa utilizeze masina de serviciu dupa cum are chef. Banii statului, dupa cum are chef. Cum indrazneste un cetatean sa abordeze un prefect pesedist, aflat in slujba Piovrei?