Cristi Dănileț publică ”protocoale de colaborare” semnate de Tudorel Toader ca ministru și rector / ”Sunt legale, dar nu pot spune că sunt firești...”

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 29 august 2018, 23:42 Actualitate | Esenţial


Protocol educatie juridica
Foto: cristidanilet.wordpress.com
Cristi Dănileț publică pe blogul său ”protocoale de colaborare” semnate de Tudorel Toader ca ministru și rector. În fapt, acestea sunt simple parteneriate, iar Dănileț îl ironizeaza pe ministrul Justiției care a declarat anterior că ”intr-un stat de drept protocoalele sunt ceva nefiresc”.

”Mai jos sunt două protocoale semnate de domnul profesor universitar dr. Toader Tudorel și un altul pe care îl impune să fie respectat de către judecători, în statul de drept numit România. Eu spun că ar cam fi legale. Dar nu pot spune că ar fi firești, dacă mă uit la clipul de mai sus. Căci dacă la drept cât de cât mă pricep, dar la filosofie încă sunt începător.”, scrie judecătorul Cristi Dănileț pe blogul său.




Ministrul Justiției, Tudorel Toader, a declarat, marți, că „decizia de declanșare a procedurii de evaluare a Procurorului General nu a fost luată exclusiv pe baza unor circumstanțe recente”, însă a ținut să precizeze că protocoalele dintre SRI și Justiție sunt ceva „nefiresc”. Toader a ținut să prezinte propria sa variantă în privința corespondenței dintre Parchetul General și Ministerul Justiției. Mai exact, pe 19 martie 2018 a cerut desecretizarea protocolului din 2009, iar a doua zi a primit și protocolul din 2016, clasificat ca secret și despre care nu putea vorbi și nici cere declasificarea sa.



















14304 vizualizari

  • -22 (32 voturi)    
    cand compari (Joi, 30 august 2018, 0:27)

    cucuveauamov [utilizator]

    mere si pere si zici ca e acelasi lucru ... acest Danilet imparte dreptatea in Romania?
    • +12 (14 voturi)    
      Tu tine telecomanda in gherute (Joi, 30 august 2018, 10:15)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      si concentreaza-ti aripile pe hartia igienica.
    • +11 (13 voturi)    
      NU, cum asa? (Joi, 30 august 2018, 10:27)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Se stie ca dreptatea in Romania este impartita de Toader Tudorica.
    • +14 (14 voturi)    
      Ba chiar ca este o comparatie extrem de potrivita (Joi, 30 august 2018, 11:02)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Dar ce sa astepti de la un postac fara coloana vertebrala.

      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
  • +24 (26 voturi)    
    slugarel tudorel toader (Joi, 30 august 2018, 0:35)

    qwerasdf [utilizator]

    e doar o otreapa care executa ordinele lui liviu si ale lui tradiceanu
  • +21 (23 voturi)    
    judecatorul CCR Slugarel Model (Joi, 30 august 2018, 0:59)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    S-A OPUS declararii ca neconstitutionale a dispozitiilor art.142(1) privind realizarea interceptarilor de "alte organe specializate ale statului" in Decizia nr. 51 din 16 februarie 2016 (adica "protocoalelor nefiresti"):

    "In dezacord cu decizia adoptata prin majoritate de voturi, am considerat si consideram ca exceptia de neconstitutionalitate a prevederilor art. 142 alin. (1) din Codul de procedura penala trebuia sa fie respinsa ca inadmisibila"

    acu', eu ce sa cred: ca e schizofrenic, mincinos, amnezic, sluga sau toate la un loc?
  • -13 (17 voturi)    
    despre danilet (Joi, 30 august 2018, 9:11)

    vasilica_costica [utilizator]

    asta, ca si astialalti, nu inteleg ca cu sri nu tre sa existe protocoale, de asemenea nu pot exista protocoale intre procurori, avocati judecatori, adica intelegeri intre institutii care trebuie sa aiba o activitate independenta, dar pe astia atit ii duce capu
    • +8 (12 voturi)    
      evrika... (Joi, 30 august 2018, 10:39)

      vizirul [utilizator] i-a raspuns lui vasilica_costica

      esti cumva din Teleorman de esti cacofonica? adica tu scrii "ca cu" si in continuare "tre"in loc de trebuie;
      mai dute la scoala si invata, inainte de a acrie texte.
      • -6 (12 voturi)    
        "Dute" (Joi, 30 august 2018, 11:52)

        UpNext [utilizator] i-a raspuns lui vizirul

        si tu, cand poti si ai timp, pe la scoala (cls. II) si invata, tot inainte de a scrie texte...:)
    • -5 (11 voturi)    
      Iti (Joi, 30 august 2018, 11:22)

      savatuf [utilizator] i-a raspuns lui vasilica_costica

      dai seama de nivelul de perceptie dupa cate (-) ti ai luat si mai ai pretentii ca lumea sa vada care este adevarul . Nu pot distinge, daca intr- adevar sunt doar prosti, sau rau intentionati , personal cred ca amandoua .
  • -10 (18 voturi)    
    Mai Vasilica, o luasi bine pe aratura, pai mai (Joi, 30 august 2018, 9:35)

    xrogo [utilizator]

    judecator parat, tu compari un protocol facut la vedere, in care sa prevede sa se faca educatie juridica in scoli, ca sa priceapa tot romanul ce este cu acesta justitie facuta de unul ca si tine, cu alte protocoale, secrete care prevad ca inculpatii sa fie judecati cu probe furnizate de SRI, probe la care acei inculpati nu au acces si nici macar avocatii lor?
    • +10 (14 voturi)    
      prost (Joi, 30 august 2018, 10:14)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Ca de obicei prostul bate campii.De unde ai scos-o pe asta cu "accesul"? Chiar daca sunt secrete se poate cere desecretizarea lor sau un certificat ORNIS.Din putul gandirii "dragniene"?
      • -6 (10 voturi)    
        Mai nea, tu ai auzit de celebrele plicuri (Joi, 30 august 2018, 17:57)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

        galbene, alea care veneau de la SRI la procuror, acesta il arata numai la judecator, mai repet odata, sa intelegi, numai la judecator si la care continut nu avea acces nici avocatul inculpatului si nici inculpatul?
        Asa s-a facut in multe dosare, asta ca urmare a protocoalelor de care vorbim, si, in plus, procurorul, conform acelorasi protocoale trebuia sa dea seama ofiterului SRI de modul de folosire al informatiilor si de stadiul dosarelor in cauza, cam asa era de independent procurorul, independenta pe care tu si altii o clamati acum cu sarg!
    • +6 (12 voturi)    
      bre croco (Joi, 30 august 2018, 15:06)

      mimiloi [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      matale esti ori prost ori te faci.
      in sua alea pe care cu ocazia scrisorii platite a lui fostu' premar ati sarit ca gaitele sa aratati ca statele is ultragiate de magariile care este in Romanica cu condamnarile de persoane "inocente", deci in sua ca sa ne mai revenim, fbiu' aresteaza cu catuse la vedere dobitoci care a bagatara mina in caraiman pin'la cot. La noi sri e oaia neagra si n-are voie sa cerceteze marea coruptie? De ce? Ca nu vrea pesedeu si alde alde?
      Care e marea problema a protocoalelor? Ca's secrete? adica trebuia sa stie tot infractoru' ca daca puna mina sau cere spagi ca tov. oprescu sau vilcov sau mai tot pesedeu, aia de la sri n-au voie sa-i urmareasca?
      Ia mai mergeti voi la capu' podului la cersit ca ati jefuit tara asta destul. sictir lacuste nemernice!
  • -10 (18 voturi)    
    Exprimarea confuza (Joi, 30 august 2018, 10:28)

    UpNext [utilizator]

    a unei opinii bizare: "Eu spun că ar cam fi legale. Dar nu pot spune că ar fi firești.." Eu spun? Ar cam fi legale??? Dar nu sunt firesti???? Iata un exemplu, intr-o singura fraza, a ceea ce inseamna "competenta", " profesionalism" etc. in materie de drept la romani...sau poate a vrut sa fie spiritual, usor sarcastic...
    • +8 (16 voturi)    
      Canta ma postacila la alta masa (Joi, 30 august 2018, 11:47)

      sanex [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Pe aici nu convingi pe nimeni.
  • -3 (15 voturi)    
    ... (Joi, 30 august 2018, 14:28)

    vitan.sandu [utilizator]

    Pana acum credeam ca dl CD este numai ipocrit, fatarnis. Acum m/am convins ca/i si p...t! Cand toate universitatile se dau de ceasul mortii sa gaseasca locuri adecvate pentru practica studentilor, sa vii sa zici ca un protocol intre instante, CSM, avocati, notarii, MJ si MEN pentru o educatie juridica adecvata ar fi ceva nefiresc, trebuie sa fii dus bine cu pluta!
  • -9 (11 voturi)    
    Comentariu (Joi, 30 august 2018, 18:01)

    gicacontra1953 [utilizator]

    Acest judecător, făcut la apelul de seară, nu face nicio diferență între un protocol care adaugă la lege și este ilegal și un protocol care se referă la promovarea educației juridice în unitățile de învățământ. Dar având în vedere câtă inteligență a arătat acest judecător de doi bani, care este repudiat chiar de colegii lui, nu mă mai miră nimic.
  • +2 (2 voturi)    
    Cristi Danilet il ia peste picior pe slugarel :) (Vineri, 31 august 2018, 11:43)

    demetru [utilizator]

    slugarel s-a facut de cacao printre juristi cu atitudinea sa servila si cu minciunile si contorsiunile sale logice.