Brăila: Suspiciune de pestă porcină la a doua fermă ca marime din Europa, unde sunt 140.000 de capete

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 24 august 2018, 14:49 Actualitate | Esenţial


Porci
Foto: sxc.hu
A doua fermă ca mărime din Europa, SC TEBU Consult, unde există aproximativ 140.000 de porci, este suspectă că ar fi contaminată cu virusul pestei porcine africane,  a declarat vineri, într-o conferinţă de presă, directorul DSV Brăila, Gicu Drăgan, citat de Agerpres.

"Avem suspiciune de pestă porcină africană la TEBU Consult, a doua fermă ca mărime din Europa, unde sunt 135.000 - 140.000 de capete, în trei ferme. Am trimis în cursul dimineţii probele la laboratorul naţional de referinţă şi aşteptăm rezultatele. În judeţul Brăila, avem deja confirmat virusul în alte trei ferme de porci", a declarat Gicu Drăgan. 

Citiți și
Fermele unde a fost confirmat deja virusul pestei porcine sunt Romsoci din Tichileşti, cu 35.000 de porci, unde vineri a venit confirmarea şi început uciderea animalelor, SC I.I. Ene Larisa Violeta din Berteştii de Jos, care a avut 504 capete, toate ucise săptămâna trecută, şi SC Prichindesa Pig SRL din Victoria, cu 1.451 de capete, de asemenea, ucise. 

Directorul DSV Brăila a admis faptul că transmiterea virusului în fermele din Brăila s-ar fi putut face pe calea apei, pe Dunăre. 

"Cred că îmbolnăvirea animalelor din aceste se datorează apei din Dunăre. Fermele se aprovizionează cu apă din Dunăre. Inclusiv ieri a fost un cadavru de porc pescuit la Plaja Lipovenească, între Brăila şi Galaţi. Sunt cetăţeni inconştienţi, din cauza acestor oameni care au aruncat cadavrele în Dunăre, se întâmplă ce se întâmplă în acest moment, în aceste ferme din judeţul Brăila. Am ucis peste 29.000 de capete, tocmai în ideea de a proteja aceste ferme. Ne-am concentrat pe uscat şi virusul a venit pe apă", a precizat Drăgan.

Potrivit prefectului de Brăila, George Paladi, în judeţul Brăila există 34 de focare de pestă porcină africană, în 19 localităţi, inclusiv municipiul Brăila, şi în trei ferme, până în prezent fiind eutanasiaţi 29.726 de porci.



















4662 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    La " salcia sa " nimic ??? (Vineri, 24 august 2018, 14:59)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Ca doar fiul infractorului dragnea e mare si tare in bransa, nu ?
    Omoram toata concurenta ca sa vanda doar infractorii ...
    • +5 (5 voturi)    
      Porcii de la Salcia (Vineri, 24 august 2018, 16:24)

      Baboii [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      Nu mai gasesti adidas de porc la Salcia.
      Toti porcii vor putea fi gasiti la Snagov weekend-ul acesta.
  • -13 (17 voturi)    
    MAGA! JOBS! (Vineri, 24 august 2018, 15:20)

    luciannn [utilizator]

    Ce faci cand vrei sa Make America Great Again?

    Faci tot posibilul ca economiei tale sa ii mearga bine, chiar daca e deja cea mai bogata, chiar daca asta inseamna sa cresti si mai mult pe seama celor mai mici economii prietene la nivel declarativ.

    Cum faci asta? Utilizand toate mijloacele democratice exportate la prietenii eliberati de sub asuprirea propriilor concetateni: presa libera dar dependenta de fonduri private, servicii secrete.

    Asa cresc exporturile economiilor dezvoltate.

    Pentru dusmani, exista sanctiuni... pentru prieteni exista presa si servicii.

    Sa nu uitati sa multumiti pentru carnea sanatoasa Made in USA.

    MAGA! American JOBS! JOBS! JOBS!
    • +3 (5 voturi)    
      Ungaria, Austria, Spania (Vineri, 24 august 2018, 16:16)

      of of [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

      Asta e proveniența cărnii de porc pe care am cumpărat-o în ultimele 2 săptămâni de la supermarketuri (în București).
  • +7 (9 voturi)    
    mda (Vineri, 24 august 2018, 15:24)

    SoulSearcher [utilizator]

    pai si asa daca vrei sa cumperi carne de porc din magazine precum carrefour, kaufland, lidl, pe toate scrie tara de provenienta: Germania

    deci oricum noi nu mai consumam carne locala de vreo 3-4 ani
    • +2 (2 voturi)    
      poate kaufland si lidl (Vineri, 24 august 2018, 15:45)

      Andrei453530 [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      ca sunt germane.. restul au carne romaneasca din belsug.
      • +1 (3 voturi)    
        mda (Vineri, 24 august 2018, 16:48)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Andrei453530

        prin hipermarket-uri ?

        auchan, carrefour, billa.. etc toate au carne din germania
  • +11 (11 voturi)    
    Dupa pesta o cumpara fiul lui Dragnea (Vineri, 24 august 2018, 15:46)

    trem [utilizator]

    Deci feciorul inteligent a prins pesta fara porci in ferma si se pare ca a avut un pont in avans de la seful ANSVSA - prieten parasutat. Asadar el nu are nici o pierdere in criza asta si probabil va mai cumpara 2-3 ferme dupa ce trece tavalugul.

    Nu uitati ca baietelul a apucat sa ia subventia de la stat pentru porci...vorba ceea sa aiba si el un banutz de nunta!
  • +10 (10 voturi)    
    PSD (Vineri, 24 august 2018, 15:48)

    schumi [utilizator]

    sau cum o sa dispara industria carnii din RO. Mare atentie daca Dragnea junior fura vreo ferma de pui de la stat...va dati seama ca la anul avem gripa aviara la toti inafara de el.
  • +9 (9 voturi)    
    stai ca nu inteleg (Vineri, 24 august 2018, 17:00)

    AliKimiku [utilizator]

    Parca si pana acum importam cam 50% din carnea de porc si acum aflu ca a doua ferma de porci din Europa era la Braila?
    Oricum, tembelii de la guvernare merita acuzati de subminarea economiei pentru mpdul in care si-au batut joc de industrie. De-abia in 2016 li se ridicase interdictia de export din cauza gripei porcine clasice si acum, zbang. De la inceputul anului se stia ca da tarcoale dar baietii erau ocupati cu Codurile Penale si Protocoalele secrete.
    Coruptia ucide! uneori industrii intregi.
  • -2 (2 voturi)    
    sa n-ajungem ca venezuela (Vineri, 24 august 2018, 18:11)

    Andrei453530 [utilizator]

    cu rafturile goale.

    E oarecum ciudat ca numai in Romania face ravagii aceasta pesta porcina.