Iohannis a convocat CSAT pe 4 septembrie, deși Dăncilă îi ceruse să-l convoace de urgență

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 24 august 2018, 10:17 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Klaus Iohannis a convocat Consiliului Suprem de Apărare a Țării pe 4 septembrie pentru discutarea propunerilor Guvernului de rectificare a bugetului instituțiilor de securitate națională, informează Cotroceniul.

Premierul Viorica Dăncilă a declarat, joi, că Guvernul a cerut convocarea de urgență a ședinței CSAT pentru a putea adopta rectificarea bugetară. În debutul ședinței Executivului, premierul a mai spus că președintele Klaus Iohannis ”nu a găsit deschiderea sau poate nu a avut timp” să facă acest lucru. 

Comunicatul de vineri al Administrației Prezidențiale:

”Secretariatul Consiliului Suprem de Apărare a Țării a inițiat procedurile pentru emiterea unei hotărâri a Consiliului referitoare la rectificarea bugetului de stat al instituțiilor cu atribuții în domeniul securității naționale pentru anul 2018, cu acordul individual al membrilor Consiliului, notificând în acest sens și Ministerul Finanțelor Publice în data de 21 august a.c.

Conform art. 6 alin. (3) din Legea nr. 415/2002 privind organizarea și funcționarea Consiliului Suprem de Apărare a Țării, pentru emiterea unei hotărâri a Consiliului este nevoie de consensul membrilor acestuia.

Întrucât nu toți membrii Consiliului au fost de acord cu avizarea propunerilor de rectificare, Președintele României, domnul Klaus Iohannis, a decis convocarea Consiliului Suprem de Apărare a Țării pentru data de marți, 4 septembrie a.c., ora 13:00, având înscrisă pe Ordinea de zi analiza propunerilor de rectificare a bugetului de stat al instituțiilor cu atribuții în domeniul securității naționale pentru anul 2018.

Secretariatul CSAT a respectat procedurile de lucru ale Consiliului, stabilite prin legea și regulamentul de organizare și funcționare.”

Administrația Prezidențială a anunțat, marți, că secretariatul CSAT a transmis către Ministerul Finanțelor Publice un document cu privire la rectificarea bugetară care vizează bugetele Ministerului Apărării, Ministerului de Interne, SRI, SIE, SPP și STS



















4897 vizualizari

  • +14 (22 voturi)    
    =)) (Vineri, 24 august 2018, 10:26)

    g01an [utilizator]

    foarte bine le-a facut.

    acum serios vorbind, daca membrii consiliul nu sunt cu totii de acord cu propunerile, ce sens are convocarea de urgenta doar ca sa fie respinsa propunerea?

    intr-o tara normala, guvernul ar trebui sa discute cu fiecare, sa-i faca sa inteleaga de ce este nevoie de acele reduceri de buget si sa le acorde suficient timp pentru a se pregati pentru reducerea de venituri pentru a nu fi impactata negativ activitate in moduri neprevazute. pana cand guvernul nu asigura buna functionare, chiar si in conditiile unor reduceri de buget, nu ar trebui sa faca o rectificare negativa. si asta presupunand ca motivele reducerilor sunt de asemenea bine intemeiate, pentru ca altfel nu vad de ce membrii care reprezinta institutiile respective ar trebui sa accepte modificarile daca au optiunea sa dea un vot de veto. dar toate astea s-ar intampla intr-o tara normala.
  • +17 (21 voturi)    
    Si mitingul din 10 august?Si imagina Romaniei? (Vineri, 24 august 2018, 10:36)

    lasa [utilizator]

    Unde jandarmeria a fost depasita de structuri paramilitare? si a reusit sa bage in spital zeci de oameni..........
    De ce nu se discuta in CSAT pozitia PSD-ului care e deja impotriva oamenilor, care au alta parere?
    De ce nu se discuta imaginea Romaniei, in urma declaratiilor tembele ale unor personaje din guvern? Tocmai ce s-a publicat rating-ul Romaniei pe ultimii 12 ani: ultimii, fara perspective, in afara de faliment.
  • +14 (22 voturi)    
    //Deși Dăncilă îi ceruse...//. (Vineri, 24 august 2018, 10:58)

    asavreau [utilizator]

    Să înțeleg că Iohannis este subalternul lui Dăncilă?
    • +13 (17 voturi)    
      Si.... (Vineri, 24 august 2018, 11:35)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      daca miorita Veorica se supara ce se intampla ? Baciu Dragnev cheama asistati la Capitala? Nu mai aveti bani la pusculita si vreti rectificare ? Va vine voua randul nu e bai.
  • +4 (8 voturi)    
    CSAT se convoaca pt declararea starii de urgenta (Vineri, 24 august 2018, 11:40)

    Mircea1978 [utilizator]

    Nu bugetul este in discutie ci declararea starii de urgenta [entru pesta porcina asa cum zice si Dl Tolontan: http://www.tolo.ro/2018/08/23/noua-harta-a-pestei-porcine-pentru-care-guvernul-a-cerut-convocarea-csat-30-de-judete-din-40-sunt-afectate-iar-focare-sunt-in-18-judete/

    Si cum si Hotnes prezinta linkul in sectiunea gsp.ro
  • +7 (11 voturi)    
    CSAT-ul ar putea fi convocat mai des de presedinte (Vineri, 24 august 2018, 11:43)

    animatron [utilizator]

    CSAT-ul, care functioneaza de vreo 15-16 ani, avizeaza doar bugetele institutiilor din domeniul apararii si sigurantei nationale, insa are totusi in felul asta o influenta asupra procedurii de aprobare a bugetului de stat.
    Dupa cum se observa, CSAT-ul, fiind convocat in conditii "normale" si nu de urgenta, va intarzia aprobarea rectificarii bugetare, poate chiar va reusi sa oblige Guvernul la unele modificari.

    E un element de presiune asupra politicii guvernamentale, un instrument constitutional de care dl presedinte Iohannis s-ar putea folosi mult mai des pt ca are posiblitatea de a pune in discutie acolo influenta pe care unele politici guvernamentale sociale si economice o au asupra securitatii Romaniei.

    Cum dezbaterile in CSAT se desfasoara in cerc foarte restrans (doar cativa membri ai Guvernului participa) si de fata sunt sefii serviciilor secrete romanesti, nu mai e loc de demagogii, se pun informatiile pe masa, la cel mai inalt nivel de "clearing" in privinta dosarelor secrete.

    In CSAT, se poate evalua de exemplu actiunea ANSVA si daca Romania este supusa in aceste ultime saptamani unui atac bioterorist in cadrul razboiului hibrid lansat de Rusia la frontierele noastre estice, pesta porcina afectand Romania, Polonia, tari baltice, dar intrand la noi si prin Satu Mare de la focare mici din estul Ungariei, stat obedient Moscovei.

    Se poate informa direct prim ministrul si presedintele daca au existat structuri paramilitare si ONG-uri care au pregatit si premeditat o confruntare violenta cu forte ale Jandarmeriei (si ele pregatite se pare pt acest scenariu) amenintand ordinea constitutionala in Romania.

    Presedintele Iohannis trebuie sa constientizeze ca CSAT-ul poate juca un rol mult mai activ in consolidarea rezilientei societatii romanesti in fata amenintarilor concrete si directe la adresa sigurantei nationale in contextul acestei complicate si tensionate crize geopolitice europene care se tot agraveaza.

    Iar pt dumnealui ar fi si un beneficiu politic!
  • +8 (12 voturi)    
    acuma pe bune, (Vineri, 24 august 2018, 12:17)

    nahir [utilizator]

    unde e urgenta?
    Suntem cumva amenintati cu un razboi sau suntem in vreun razboi (cu exceptia celui impotriva coruptiei)?
    A aparut vreun cataclism natural (cu exceptia pestei porcine)?
    Daca era asa de urgent, de ce madam vasilica a stat linistita in concediu pana in ulktima zi a acestuia?
    E cimva vreo urgenta pt. ca-l aresteaza pe craisorul baltilor Belina si pe seful pinacotecilor din cimitire?
    E cumva urgenta pt. ca martirul asasinatelor inchipuite a promis marea cu sare si acuma nu are de unde sa-si onoreze promisiunile (desi i s-a zis ca asa va fi)?
    • -11 (11 voturi)    
      Acu pe bune, este premiera nationala ca (Vineri, 24 august 2018, 13:38)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      ficusul national sa nu convoace CSAT pentru a da un aviz, pozitiv sau negativ, nu conteaza, tot este consultativ!
      Si urgenta consta in a face rectificarea bugetara, mai ales ca in alti ani asta se facea cel tarziu in prima parte a lunii august, acu se amana pan dupa 4 septembrie, c-asa vrea Johann cel incet la toate, inclusiv la minte!
      • +2 (4 voturi)    
        mananci o paine amara (Vineri, 24 august 2018, 15:39)

        yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        cu elucubraţiile.
        Fa si tu ceva cu viata ta...
        • 0 (2 voturi)    
          ai incurcat.... (Vineri, 24 august 2018, 19:58)

          asada [utilizator] i-a raspuns lui yellowdog

          ....hrana !!!! Omul se hraneste mancand in permanenta rahat cu polonicul !!!!!
        • +2 (2 voturi)    
          Este Mircica Shpagat de Latrina trei (Vineri, 24 august 2018, 20:02)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui yellowdog

          Manca ca secreta Varanu, asta i @xrogo
      • +2 (2 voturi)    
        pt. toți (Vineri, 24 august 2018, 18:19)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        inteligenții ca tine, vasilica putea face rectificare bugetara și să mărească pensii și salarii, că zicea ea că este o rectificare pozitivă, că zicea nen-su dragnea că sunt bani cu anasâna, fărăr aprobarea CSAT.
        Ori te pomenești că rectifcarea aia pozitivă la pensii și salarii este din cauză că trebuie întâi o rectificare negativă la Președinție, SRI și SIE (pe care pablito are boală), ăsta fiind motivul urgenței și al avizării CSAT.
        Ce te faci măi @xrogo dacă cei trei nu vor fi de acord? Că cică trebuie să fie consens unanim din partea tuturor membrilor CSAT, nu ca în Parlament unde aveți majoritea simplă asigurată, în general.
  • +6 (8 voturi)    
    . (Vineri, 24 august 2018, 12:41)

    Ingwar [utilizator]

    da care este urgenta ? i se inmoaie piciorele lui Dragnev si Vilcov ? pai nu sunt ei primii si nu ultimii care trebue sa faca puscarie, si daca pentru orice penal se va dori convocarea de urgenta a CSAT atunci numai cu asta si se va ocupa Rodica Dancila
  • +6 (8 voturi)    
    asta pentru ca... (Vineri, 24 august 2018, 13:14)

    Andrei453530 [utilizator]

    pe 4 septembrie nu va mai fi guvernul.