Dăncilă: Președintele nu a găsit deschiderea sau poate nu a avut timp să convoace CSAT

de L.P.     HotNews.ro
Joi, 23 august 2018, 14:10 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila la Chisinau
Foto: Hotnews
Premierul Viorica Dăncilă a declarat joi, că Guvernul a cerut convocarea de urgență a ședinței CSAT pentru a putea adopta rectificarea bugetară. În debutul ședinței Executivului, premierul a mai spus că președintele Klaus Iohannis ”nu a găsit deschiderea sau poate nu a avut timp” să facă acest lucru.

”Rectificarea bugetară este unul dintre cele mai importante proiecte ale Guvernului, care ar fi trebuit să fie adoptat în cadrul ședinței de astăzi (joi - n.r.). Din păcate, președintele României nu a găsit deschiderea sau poate nu a avut timp să convoace Consiliul Suprem de Apărare a Țării pentru analizarea și avizarea primei rectificări bugetare din acest an, deși proiectrul de află în dezbatere publică încă de pe data de 6 august”, a declarat Viorica Dăncilă la începutul ședinței Executivului, potrivit Mediafax.

Premierul a explicat că Executivul a luat decizia de a cere președintelui convocarea în regim de urgență a Consiliului Suprem de Apărare a Țării. ”Am prevăzut mai mulți bani pentru sănătate, educație, administrație locală, pentru acele domenii care au avut o bună execuție bugetară, însă cu încadrarea de deficit bugetar de 2,97% din PIB”, a mai spus Dăncilă.


















1889 vizualizari

  • -7 (11 voturi)    
    Sa speram ca ne-o tine bunul D-zeu (Joi, 23 august 2018, 14:18)

    asistat [utilizator]

    inca, daca nu 10, macar 20 de ani prim-ministru pe doamna Dancila, poate asa iese si tarisoara noastra de sub jugul securistoido-neomarxist!
    • +7 (7 voturi)    
      n-ar fi rau. (Joi, 23 august 2018, 15:30)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Sa vada poporul PSD care-s urmarile maririlor nesustenabile de salarii si pensii pina o sa ajungeti sa mancati coaja de copac.
    • +1 (5 voturi)    
      Superb! Felicitari!!! (Joi, 23 august 2018, 17:23)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      mi-a placut in special faza cu: "daca nu 10, macar 20 de ani"!!!

      Felicitari!
    • +1 (1 vot)    
      25! (Joi, 23 august 2018, 20:41)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Ca sa-l bata pe Marele Cârmaci!
  • +7 (9 voturi)    
    asa cum ati gasit voi timpul sa convocati (Joi, 23 august 2018, 14:25)

    qwerasdf [utilizator]

    sesiunea aia parlamentara pe tema brutalitatii jandarmeriei?
  • +10 (12 voturi)    
    De cand presedintele... (Joi, 23 august 2018, 14:32)

    Costello [utilizator]

    .. a devenit subalternul guvernului? A explicat foarte clar ca doreste parerea unor institutii afectate de minunata voastra rectificare bugetara.
  • +8 (10 voturi)    
    oh, Doamne, cat (Joi, 23 august 2018, 14:37)

    CVL [utilizator]

    de preocupati ati devenit de soarta tarii. Unde este neconflictualitatea dvs deja proverbiala? Nu sunteti nici amuzanta si nici credibila cand faceti afirmatii tendentioase despre dl. Iohannis. Asteptam in adevar demisia dvs, caci manipularea ordinara pe care ati incercat-o v-a aratat adevarata fata: calcati peste orice ca sa scapati o gasca de infractori.
  • +6 (8 voturi)    
    opa, brusc vreti buna colaborare. (Joi, 23 august 2018, 14:42)

    g01an [utilizator]

    in conditiile in care a fost tinta unor atacuri politice descreierate, de ce ar trebui presedintele sa dea curs acestui demers care oricum nu este benefic romanilor? ar trebui sa primeasca asigurari ca noile modificari au fost gandite corespunzator. ar trebui sa traga si de bugetul administratiei prezidentiale pentru ca va avea nevoie de consilieri mai mult ca oricand si va trebui sa protejeze bugetele institutiilor care se ocupa de apararea Romaniei. un presedinte bun va negocia si va obtine maxim ce poate din aceasta situatie.
  • 0 (0 voturi)    
    Deschiderea (Vineri, 24 august 2018, 0:08)

    ber [utilizator]

    Cum Veorica Rodica este buna jucatoare de sah asteapta sa vada cu ce deshidere va incepe presedintele: deschiderea siciliana, gambitul damei, deschierea spaniola, etc! De aceea foloseste termeni din sah! Nu a gasit deschiderea!!!!