Cărtărescu, către șeful Jandarmeriei: ”Îți arăți trufia, servilismul și lipsa totală de remușcări pe un perete de icoane?”

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 15 august 2018, 16:00 Actualitate | Esenţial


Sebastian Cucos
Foto: Captura video
Scriitorul Mircea Cărtărescu a criticat atitudinea ”absolut revoltătoare” a șefilor Jandarmeriei, acuzând instituția că ”a devenit un organ de represiune în mâinile unui grup de interese”

Ce a postat Cărtărescu pe Facebook:

”Atitudinea șefilor jandarmeriei e absolut revoltătoare. Justifici bătăile și gazările, violența față de propriii compatrioți prin dragostea de neam și țară? Îți arăți trufia, servilismul și lipsa totală de remușcări pe un perete de icoane? Nu așa făceau și legionarii? 

Cum e posibil ca o instituție a democrației ca jandarmeria să fi fost atât de pervertită? Cum a devenit ea un organ de represiune în mâinile unui grup de interese? Cum se numește boala în care anticorpii își atacă propriul organism?”

Șeful Jandarmeriei, Sebastian Cucoș, a declarat marți, în prima ieșire publică după intervenția brutală din Piața Victoriei, că jandarmii și-au făcut datoria și că „oamenii în uniformă își merită respectul nostru”.



















6081 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    Arsenie Boca (Miercuri, 15 august 2018, 16:18)

    liberte, egalite, mouie pesede [utilizator]

    La un moment dat in Romania era un scandal pentru ca nu puteau fi vandute carti despre Arsenie Boca pentru ca cineva inregistrase marca la OSIM si era deci cu copyright.

    Problema a fost insa rezolvata pentru ca in Romania s-a inventat icoana de unica folosinta, al carei scop este doar curatarea zonelor in care rar patrunde lumina si pe care nu ti le poti vedea niciodata fara oglinda.

    Credinta nu sta in o bucata de lemn ci in steaua care iti lumineaza sufletul si pe care nu o vezi/stii decat tu. Sunt insa oameni care in locul acelei stele au o pitica maro si pentru ca nu straluceste, atunci o poleiesc cu icoane.
    • +12 (12 voturi)    
      Aia cu icoanele e reteta de la Sputnik/Antena 3 (Miercuri, 15 august 2018, 19:58)

      Militica [utilizator] i-a raspuns lui liberte, egalite, mouie pesede

      Vara-mea e psiholog la Antene. Are o colega care a studiat la Sankt Petersburg manevrarea maselor. Ca sa prinda la prosti, baga multe elemente religioase in stiri sau emisiuni, precum si fac apel la chestii traditionale, ca sa inspire evlavie, incredere si nationalism.
      • +10 (10 voturi)    
        Eu unul (Miercuri, 15 august 2018, 20:34)

        liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui Militica

        As scufunda tot studioul in aghiasma. Dar una sa fie adanca.
      • +4 (4 voturi)    
        Auzi (Miercuri, 15 august 2018, 20:35)

        liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui Militica

        Daca cand va iesi vara ta de acolo stiu un psihiatru exceptional.
  • +17 (17 voturi)    
    Eu unul am remarcat (Miercuri, 15 august 2018, 16:24)

    transalpinarum [utilizator]

    incoerenta in exprimarea acestui shef al Jandarmeriei Romane. Ori m-am tampit eu la cap, ori ceva nu e in regula cu limba lui de lemn, efectiv nu puteam sa-i urmaresc naratiunea, bine, cam mult spus. "Sa ne asezam la calm" spunea el, eu unul ma asez la masa, pe un scaun, etc, dar la calm nu ma asez niciodata... cred ca vorbim alte limbi, poate de aceea vineri nu prea ne-am inteles unii cu altii
    • +15 (15 voturi)    
      decit ca " noi batem cu calm fara raspundere" (Miercuri, 15 august 2018, 18:46)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      pt specimenul in cauza scoala a fost un calvar ca sa nu zic o tortura.

      n-am putea si noi sa-l "asezam cu calm" la Jilava
  • +10 (18 voturi)    
    Da, pentru ca toate sistemele anti-democratice (Miercuri, 15 august 2018, 16:54)

    Habermas [utilizator]

    se sprijina pe religie (si sunt sprijinite de religie), deoarece religia este o forma de impachetare a supunerii oarbe in ambalaj moral. Democratia inseamna spirit liber si progres prin colaborarea membrilor societatii. Se bazeaza pe stiinta, civism (responsabilitate) si educatie. Religia inseamna noaptea mintii si falsitatea moralitatii. Se bazeaza pe misticism (halucinatii), bigotism (servilism) si primitivism.
  • -18 (22 voturi)    
    whatever Mr. Cartarescu (Miercuri, 15 august 2018, 17:36)

    intruderul [utilizator]

    pe mine sa nu contati daca veniti cu boli din astea...autoimune.Asa faceau si legionarii,e adevarat prin urmare liderul miscarii legionare a fost ucis de....jandarmi! O ironie fina.
    • +2 (2 voturi)    
      hehe... (Joi, 16 august 2018, 16:57)

      1A [utilizator] i-a raspuns lui intruderul

      si Ceausestii se bazau pe militieni, e adevarat prin urmare poporul care nu a mai suporta atata aur si viitor luminos a inchis epoca cu plutonul de executie, o ironie deloc fina .
      A nu urina pe sentimentele si nevoile fundamentale ale oamenilor e necesar supravietuirii! ;)
  • +11 (13 voturi)    
    sebastian cucos,un numede neuitat (Miercuri, 15 august 2018, 17:38)

    Vanghelios [utilizator]

    ptr justitia romana! acum e pe val! sa peram ca maine valul asta o sa mai dispara putin si musiul asta vafi nevoit sa dea cu subsemnatul prin instanta! parerrea mea!
  • +8 (8 voturi)    
    Ce nu face omu' pentru un ban bun ... ? (Miercuri, 15 august 2018, 18:01)

    clencix [utilizator]

    Pentru o leafa bună, se închină și la icoane, dacă asa-i moda ... De fapt nu l-am văzut închinându-se, doar le-a făcut expoziție, să arate cucernicia și smerenia presupuse expozantului. Câtă falsitate, atâta fățărnicie ...
  • +6 (8 voturi)    
    pai ar putea fi sluga de la jandarmerie (Miercuri, 15 august 2018, 18:08)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    a psdului altfel decat liderii coalitiei care vor un referendum pt. ,,famiglia traditionala'' cu cinci divorturi si amante de varsta copiilor ?
    icoanele sunt doar pt imagine, psdistii au taiat din decalog cu ajutorul ccr cele doua porunci privitoare la furt si preacurvie.
  • +4 (4 voturi)    
    Noroc cu Ardelenii si o parte din Moldoveni (Miercuri, 15 august 2018, 22:14)

    Habermas [utilizator]

    (cealalta parte fiind inca demoralizati, fiind de 100 de ani bataia de joc a Romaniei "unite"). Ca doar astia au venit la demonstratie, plus o parte mult mai mica de Munteni. Plus ca in Bucuresti cine credeti ca ies sa apere valorile Europene? Ardelenii si Moldovenii veniti aici, plus urmasii mai vechi ai Moldovenilor si Transilvanenilor care au migrat in Bucuresti. Fara astia, Muntenia (si nici Bulgaria, prin recul regional) n-ar fi pupat niciodata Uniunea Europeana. Moldova, Ardealul, Banatul, probabil si Oltenia, da, ar fi ajuns in UE (uniti intr-o altfel de Romanie, sau separat), Muntenia nu. Dobrogea, nu se stie (data fiind pozitia geografica) - poate ca da, daca ar fi tinut legaturi stranse cu Moldova spre Nord, si prin asta cu restul Romanilor. Muntenia ar fi ramas un satelit Turcesc, iar Bulgaria satelit Rusesc.
  • +6 (6 voturi)    
    IMPLICATI-VA (Joi, 16 august 2018, 4:11)

    TOprea [utilizator]

    Dragi romani, IMPLICATI-VA in miscari si partide politice, daca puteti, sau macar oferiti-va voluntari in organizatiile care va spun ceva si in care credeti. De asemenea, DONATI organizatiilor in care credeti, atat cat va permiteti sa o faceti. Toate conteaza si toate se aduna, nu mai fiti simpli spectatori. Nimic nu se schimba fara oameni, timp si bani. Puneti umarul acum, participati in toate felurile in care puteti, atat cat puteti! Veti avea si o satisfactie din asta, pentru ca inseamna ceva pentru voi, chiar si daca locuiti in afara Romaniei. A venit timpul ca noi toti sa ne implicam.