Femeia jandarm nu va fi externată. Medicii îi fac mai multe analize, deoarece ea acuză dureri de cap

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 13 august 2018, 12:43 Actualitate | Esenţial


Jandarmi prinsi de ultrasi
Foto: Captura Digi 24
Femeia jandarm care a fost lovită de mai mulți protestatari la mitingul din 10 august va mai rămâne în spital și luni pentru că atât ea, cât și colegul ei acuză dureri de cap, iar medicii de la Spitalul Floreasca au decis să efectueze analize în plus pentru a afla cauza acestor probleme, relatează Mediafax. 

„Din cauză că există aceste simptome și la ea și la colegul ei, dureri de cap, vom face unele analize în plus, un CT (computer tomograf, n.r.) și după acestea vedem care va fi situația”, a declarat Bogdan Oprița, purtătorul de cuvânt al spitalului Floreasca.

Jandarmii au intervenit în forță, în seara zilei de 10 august, cu gaze lacrimogene și tunuri de apă, în Piața Victoria, pentru a dispersa protestatarii aflați în fața sediului Executivului. În acea noapte, au fost rănite peste 400 de persoane, între care și doi jandarmi. Unul dintre angajații Jandarmeriei, o femeie, a fost internată cu suspiciunea de fractură de coloană cervicală, potrivit spuselor reprezentanților instituției. Ministrul Sănătății, însă, a subliniat, după ce a vizitat-o pe aceasta la spitalul Floreasca, faptul că femeia jandarm nu are coloana fracturată.

“Femeia jandarm este bine, s-a ridicat, a comunicat. Am vorbit cu cei doi jandarmi, printre care şi o domnişoară de 23 de ani care este bine. Era pansată, avea o arsură. (...) Nu are factură de coloană, nu este la Terapie Intensivă, e pe secţia de Chirurgie. (...) Am văzut imaginile, ei sunt bine, mă aşteptam la cu totul altceva”, a declarat, în 11 august, ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, în cadrul unei vizite la Spitalul Floreasca.

Citește și:

Ministrul Sănătății: Femeia-jandarm, lovită de huligani, este foarte bine. Nu are fractură de coloană cervicală




















2383 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    Pai e bine sau nu e bine? E minciuna PSD sau nu? (Luni, 13 august 2018, 12:48)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Chiar a zis ca are dureri, sau inventeaza PSD-ul pentru munitie propagandistica?

    Daca sunt dispusi sa bata 450 de oameni nevinovati, manipularea unei fete pentru partid nu e ceva exagerat pentru mafia PSD.
    • +11 (13 voturi)    
      Trage de timp (Luni, 13 august 2018, 13:15)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      ca sa aiba pretexte. Daca vine un om bolnav il tine in urgenta 8-10 ore si il da afara cum s-a intamplat acum 2 saptamani. A murit pe strada in fata Urgentei un om. Asistenta medicala este segregata dupa interese politice. Daca era o femeie batuta de sot o trimiteau la plimbare.....pe asta vor sa o faca eroina si o vor decora pentru victoria pesedismului impotriva poporului roman.
      • +10 (12 voturi)    
        Asteapta sa se dea diagnosticul "corect" (Luni, 13 august 2018, 13:38)

        xroqo [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        S-a mai zis, ieri la Spitalul Stomatologic s-au prezentat cel putin 10 jandarmi care au cerut sa li se fabrice rapoarte medicale false.
        Probabil si domnisoara in cauza a primit ordin sa stea acolo si sa stranga zile, probabil un diagnostic superumflat ca sa ingroase randurile victimelor.
        PSD e disperat, va apela la multe asemenea tertipuri pentru a supraaglomera procurorii militari si a scadea diferenta dintre numarul victimelor civile si cele din randurile Berkut.
  • +17 (19 voturi)    
    ce vrajeala (Luni, 13 august 2018, 12:49)

    subcultura [utilizator]

    asta acuzam si eu, tot dureri de cap, cand voiam scutire sa chiulesc de la scoala.

    E evident ca femeia asta e singura (si necredibila) scuza in apararea sefilor jandarmeriei.

    Arata oricum mult mai bine decat multi din protestatarii pasnici batuti si gazati.

    Intrebarea e: cine a trimis-o acolo cu arma de foc la ea?
    • +4 (6 voturi)    
      diavolul mustacios a trimis-o (Luni, 13 august 2018, 13:18)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      are ordin sa compromita tara, prin orice mijloace

      fara semnaturi, fara acte… psdica merge prin traditie orala, strict...
  • +15 (15 voturi)    
    sa fim sinceri.. (Luni, 13 august 2018, 12:51)

    rochiri [utilizator]

    ...Acum tragedia este folosita in scop de propaganda !
    Pacat ! Ar trebuie mai mult respect !
  • +15 (17 voturi)    
    Dar cei pe care-i gaza femeia jandarm... (Luni, 13 august 2018, 12:52)

    Tzepe [utilizator]

    ...n-or avea dureri de cap?
    Ce cauta la jandarmerie, ce calitati/competentze are fatuca asta?
    Sa dea cu pulanul in oameni cazuti la pamant, cu mainie ridicate?
    • +6 (6 voturi)    
      O intrebare fara raspus. (Luni, 13 august 2018, 14:05)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui Tzepe

      De ce femeia jandarm avea arma letala asupra ei? Era razboi cumva?
  • +13 (15 voturi)    
    ------ Sa Raspunda! (Luni, 13 august 2018, 12:54)

    TheDudeLebowski1988 [utilizator]

    Sa raspunda in egala masura:

    1. Seful care a coordonat acea grupare de jandarmi si pe sefii care au avut raspunderea organizarii jandarmilor in timpul protestelor.

    - Cum a fost posibil sa-si lase doi colegi intr-o situatie de viata si de moarte? Cum a fost posibil sa nu intervina? Pe inregistrari se vad minute in sir cand jandarmii nu au intervenit deloc. Acei protestatari care efectiv s-au pus cu propriile trupuri peste cei doi jandarmi sunt salvatorii vietii lor.

    - Cum a fost posibil ca sute de jandarmi sa nu poata sa izoleze si sa extraga pe maimultele alea agitoatoare?

    Jandarmeria Romana s-a facut de rusine din toate punctele de vedere.

    2. Sa raspunda cu varf si indensat toate maimutele care au lovit pe cei 2 jandarmi. Sper sa infunde puscaria multi multi ani, aia sunt un pericol pentru societate.

     ☻☻☻☻☻☻☻☻☻☻☻☻☻ ☻☻☻☻☻☻☻☻☻☻☻☻☻
  • +9 (11 voturi)    
    O fi conștiința (Luni, 13 august 2018, 12:55)

    Captain Obvious [utilizator]

    Sau neuronul
  • +8 (12 voturi)    
    O fi tras-o curentul (Luni, 13 august 2018, 12:59)

    Soljenitin [utilizator]

    O fi tras-o curentul de la golul dintre urechi...
  • +8 (8 voturi)    
    hai... (Luni, 13 august 2018, 13:03)

    liviu_ [utilizator]

    mai bagati vreo 10 analize... poate gasiti ceva...

    cei 2 jandarmi "uita" ca protestatarii i-au scos dintre cei violenti, NU colegii lor!
  • +8 (8 voturi)    
    I-auzi (Luni, 13 august 2018, 13:06)

    omezu [utilizator]

    Parca vad ca in 2-3 zile apare si o fractura de coloana ca sa se respecte propaganda.
  • +5 (7 voturi)    
    Protestatarul batut vs medic (Luni, 13 august 2018, 13:13)

    amelisa [utilizator]

    Jandarmerita stia ca se expune la asemena riscuri din momentul in care a semnat contractul de munca.
    Medicii corupti care o trateaza pe femeia jandarm ar trebui sa faca investigatii amanuntite si protestatarilor raniti , batuti cu sabaticie de jandarmi. Dar cum medicii au devenit sluga PSD , declara si ei ce le dicteaza penalul.
  • +7 (7 voturi)    
    E logic (Luni, 13 august 2018, 13:25)

    paulbutoi [utilizator]

    Daca ar iesi repede din spital , s-ar dovedi - o data in plus - ca purtatorul de cuvant al Jandarmeriei Romane a mintit incontinuu pe principala motivatie (??????) a evacuarii Pietei Victoriei …
    Ieri , noaptea , a spus pe Realitateatv ca ordinul de evacuare a pietei a fost dat ca urmare a atacarii celor doi jandarmi .
    In filmarea digi24tv se vede cum camarazii celor doi jandarmi nu intreprind nici o tentativa de recuperare a acestora …
    Aproape 3 minute …
    Iar cei doi jandarmi sunt adusi la grup de civili …
    Nu cred ca erau toti / majoritatea jandarmi sub acoperire ...
  • +7 (9 voturi)    
    O doare capul, d-aia nu multumeste? (Luni, 13 august 2018, 13:30)

    Alovi [utilizator]

    A multumit alora din piata care si-au luat pumni si picioare ca sa nu-si ia ea? N-am auzit nimic.

    Ii mai ia mult timp pana isi da seama ca vinovatii sunt chiar sefii ei? Probabil niciodata.

    Realizeaza ca de acum incolo va fi folosita ca instrument de propaganda politica de catre PSD? Nici nu stie ce-o asteapta.

    O oaie printre berbeci.
  • +10 (10 voturi)    
    hmm (Luni, 13 august 2018, 13:33)

    dum_i [utilizator]

    pe cei 450 de romani batuti si bagati in spital de teroristii psd, i-ai vizitai bai ministro?
  • +9 (9 voturi)    
    Sa scuzati... (Luni, 13 august 2018, 13:35)

    ciuche [utilizator]

    de intrebare,da jandarmii are cap?
    • +3 (3 voturi)    
      Sigur (Luni, 13 august 2018, 14:33)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui ciuche

      E atasat de casca!
  • +6 (6 voturi)    
    pai, sa se duca la rude si la popa! (Luni, 13 august 2018, 13:38)

    revo [utilizator]

    sau mai bine, sa vina baiatul ala musculos si nitel nervos, dar plin de regrete, s-o pupe apasat pe frunte, si-i trece!
  • +6 (6 voturi)    
    te iau toate durerile (Luni, 13 august 2018, 13:44)

    karula [utilizator]

    Cum sa nu te doara capul daca aflii ca trebuia sa fi moarta, lasata jertfa pt partid de catre superiori si colegi? "Dl. in alb" doar o declarase moarta, jandarm mort!
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Luni, 13 august 2018, 13:54)

    a.nonim [utilizator]

    Eu nu inteleg altceva. Am vazut-o la ora 6 cand intra in piata, cu parul prins in coada de 30 de cm iesind de sub casca. Era evident ca e vulnerabila, e suficient sa o apuci de par ca sa o scoti din lupta. Ce rost mai avea echipamentul de protectie? Este o imprudenta criminala sa trimiti intr-o astfel de misiune pe cineva echipat necorespunzator si pe deasupra dotat cu arma letala. Inculusiv acest aspect trebuie lamurit, de ce avea arma letala, cand riscul de a fi atacati si dezarmati era cat se poate de real? Daca cel care a capturat arma ar fi deschis focul in multime sau asupra jandarmilor, ce faceau? Oricum armele nu ar fi fost de niciun folos, doar au introdus un risc suplimentar enorm.
  • +3 (3 voturi)    
    E din cauza (Luni, 13 august 2018, 17:28)

    Liolikk [utilizator]

    fluturașilor din stomac.
  • 0 (0 voturi)    
    externata (Marţi, 14 august 2018, 14:23)

    Ilidia [utilizator]

    E bine-merci, a fost externata deja...pe usa din spate.Nimeni nu aproba comportarea celor cativa huligani (oare cine i-o fi adus?), dar faptul ca colegii ei au abandonat-o si priveau de la cativa metri nu va da de gandit?