Grațiela Gavrilescu: O cauză a atacurilor urșilor este guvernarea tehnocrată

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 12 august 2018, 14:44 Actualitate | Esenţial


Gratiela Gavrilescu la lacul Sfanta Ana
Foto: Facebook
Ministrul Mediului, Grațiela Gavrilescu, a spus în cadrul unei vizite la Băile Tușnad că problema atacurilor urșilor are la bază o serie de cauze, precum încălzirea globală sau culegerea necontrolată a fructelor de pădure, dar și guvernarea tehnocrată, care în cele 400 de zile nu a făcut nimic, transmite Mediafax.
„În ceea ce privește atacurile urșilor din zonă, au fost identificate mai multe cauze, unele fiind obiective, ca, de exemplu, încălzirea globală, cu efectele climatice cunoscute, care au condus la micșorarea perioadei de hibernare a urșilor și la evidente modificări de comportament. Sunt, însă, și cauze subiective, precum culegerea necontrolată a fructelor de pădure, neasigurarea, în cantitate corespunzătoare, a hranei de către fondurile de vânătoare, neîntreținerea pășunilor și împădurirea acestora, care au condus la apropierea habitatului habitatul urșilor de zonele locuite, gestionarea necorespunzătoare a deșeurilor menajere. (...) Din păcate, o altă cauză este, însă, și scăparea de sub orice control a acestei probleme în cele 400 de zile de guvernare tehnocrată, în care nu s-a făcut absolut nimic pentru gestionarea ei, proiectele bune începute înainte de 2016 fiind stopate în totalitate”, a precizat ministrul Mediului, printr-un comunicat de presă.

Pentru a rezolva situația, la vizita de lucru de la Băile Tușnad ministrul Mediului a mai spus că a fost elaborat un plan ce prevede inventarierea și ciparea exemplarelor, asigurarea unor zone tampon, construirea de garduri de împrejmuire, utilizarea de tomberoane pentru deșeuri menajere la care urșii să nu mai poată avea acces, acțiuni de educare a populației în ceea ce privește evitarea și comportamentul în situații de criză. 

Multe dintre acestea vor fi realizate cu fonduri europene, printr-un proiect POIM dedicat, transmis spre aprobare de către Ministerul Mediului, mai arată sursa citată.

„Se dorește ca autoritățile publice locale din zonele cu risc ridicat de conflict om-urs să aibă baza legală pentru a se implica mai mult și rapid în procesul de avizare în cazul solicitărilor de intervenție. Totodată, plata despăgubirilor acordate cetățenilor să poată fi făcută prin intermediul consiliilor județene, sumele respective urmând a fi recuperate de către acestea de la Ministerul Mediului ulterior. (...) Interpelată de jurnaliști cu privire la durata emiterii ordinelor de derogare, doamna viceprim-ministru a subliniat, în cadrul conferinței de presă, că acestea reprezintă o soluție de criză și că, în consecință, se semnează extrem de repede, în câteva ore, dar nu în orice condiții”, mai precizează comunicatul.



















4428 vizualizari

  • +49 (49 voturi)    
    Da (Duminică, 12 august 2018, 14:47)

    mitg [utilizator]

    Penibil.
    • +38 (38 voturi)    
      Era Ciolos deghizat in urs ...;) (Duminică, 12 august 2018, 15:41)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Vai mama voastra de pesedei infractori .
      • +1 (1 vot)    
        asta-i d-alde! (Luni, 13 august 2018, 15:29)

        dan63 [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

        nucleul ăla dur al pnl care a creat cu psd acea nenorocire de usl!
    • +31 (31 voturi)    
      Incredibil !!!! (Duminică, 12 august 2018, 15:43)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Din putul gandirii....:)))) Va dati seama cine ne guverneaza...??????
    • 0 (0 voturi)    
      eu cred (Luni, 13 august 2018, 13:32)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ca dragnea si-a ales muiereturile din guvernare (dar cred ca si din conducerea politica a psd) dupa gradul de prostie, cretinism si pupincurism de care au dat acestea dovada.
      Cat de cretin sa fii sa arunci vina incompetentei tale, pe seama unei guvernari din urma cu 2 ani?
  • +41 (41 voturi)    
    Mda (Duminică, 12 august 2018, 14:48)

    Soljenitin [utilizator]

    A grait tuta. Ia-ti pastilele, cucoana, si treci inapoi la spitalul 9.
  • +41 (41 voturi)    
    Si voi ce ati facut (Duminică, 12 august 2018, 14:48)

    kokos [utilizator]

    in cele 600 DE ZILE de cand guvernati?
    • +23 (23 voturi)    
      Si daca faceau tehnocratii ceva (Duminică, 12 august 2018, 16:00)

      Gojifruit [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      Veneau psd-ii si gratiau ursii.
  • +38 (38 voturi)    
    DUamna Draghe (Duminică, 12 august 2018, 14:49)

    un domn [utilizator]

    Placutza Suedeza iti urez Fara Numar
  • +46 (46 voturi)    
    Are dreptate (Duminică, 12 august 2018, 14:49)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    "Din păcate, o altă cauză este, însă, și scăparea de sub orice control a acestei probleme în cele 400 de zile de guvernare tehnocrată, în care nu s-a făcut absolut nimic pentru gestionarea ei"
    Spre desoebire de PSD care a facut TOTUL timp de 30 de ani.

    Asta re tupeu sa spuna ca Ciolos a oprit proiecte din 2016? Dar din 1990? Din 1992? Din 2008? Din 2012? Atatia ani? Nimic? Dar da, guvernarea tehnocrata e de vina.

    Ma mir ca nu spune si ca ursii sunt platiti de Soros
  • +33 (33 voturi)    
    wow... (Duminică, 12 august 2018, 14:49)

    liviu_ [utilizator]

    deci cauza dateaza de mai mutl de 2 ani?! butterfly effect much?!

    si gripa porcina e tot vina lor presupun., protestele anti psd... etc etc etc

    sunteti PENIBILI BA !!!
  • +30 (30 voturi)    
    Pe Bunee!!! (Duminică, 12 august 2018, 14:50)

    VARCIOROVA [utilizator]

    Bai, astia sut tampiti? (indiferent de minister).
    De unde dracu' scot ideile astea?????
    • +19 (19 voturi)    
      Nu e de la ursi (Duminică, 12 august 2018, 15:14)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui VARCIOROVA

      Vor motiv sa dea in ei pentru ca au "instigat la violenta in timpul protestului impreuna cu KJ si restul de sorosisti securisti USR".

      Este tipic comunist: dai in adversar, te scoti nevinovat, te bagi victima, te razbuni si nu faci nici nimic. 5 dintr-un foc.

      Acum, urmareste te rog in ultimele 18 luni de cate ori au aplicat tactica asta. O sa vezi ca aproape de fiecare data.
    • +17 (17 voturi)    
      Din (Duminică, 12 august 2018, 15:23)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui VARCIOROVA

      fișa p(r)ostului.
  • +18 (18 voturi)    
    :)) (Duminică, 12 august 2018, 14:50)

    Mistrelutz [utilizator]

    ca de obicei..intotdeauna sunt altii vinovati
  • +20 (20 voturi)    
    Da. (Duminică, 12 august 2018, 14:51)

    Marionette [utilizator]

    Greaua mostenire!
  • +30 (30 voturi)    
    ca fost (Duminică, 12 august 2018, 14:52)

    Dedalus [utilizator]

    Pai guvernarea aia a fost acum doi ani si mai bine.

    Intre timp, conducerea PSD a fost ocupata cu confiscarea partidului de la cei care l-au facut sa castige alegerile.

    Tot in ultimii doi ar fi interesant de vazut pe ce contracte s-au dus banii ministerului mediului.

    Mai ales compararea rezultatelor acelor contracte cu preturile de piata.
  • +31 (31 voturi)    
    pfff (Duminică, 12 august 2018, 14:53)

    MarianPConstantin [utilizator]

    si eu care credeam ca-i Soros vinovat de atacurile urșilor
    • +15 (15 voturi)    
      Parțial. (Duminică, 12 august 2018, 15:00)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

      Numai de ale celor care știu ungurește.
  • +33 (33 voturi)    
    O cauza a prostiei ! (Duminică, 12 august 2018, 14:54)

    Idealistu [utilizator]

    Ursii cand aud de Dragnea si PSD isi pierd mintile.
  • +27 (27 voturi)    
    Urși=țânțari (Duminică, 12 august 2018, 14:56)

    comentatordiletant [utilizator]

    în mintea d-nei Grațiela: au aceeași durată a vieții și aceeași viteză de înmulțire.
    O altă greșeală a guvernării tehnocrate e că, pe lângă urși, nu a stopat nici înmulțirea politicienilor, corupți, venali, ipocriți și idioți.
  • +27 (27 voturi)    
    PSD nu a facut nimic in 30 de ani (Duminică, 12 august 2018, 14:56)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Partea asta n-o mai spune, ca au fost la putere 22 de ani din ultimii 30 si au furat cat au putut.
  • +24 (24 voturi)    
    patzachina ecoloaga ! (Duminică, 12 august 2018, 15:02)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Cica asta are studii superioare ?! Minte de gaina !
  • +24 (24 voturi)    
    Împaduriri (Duminică, 12 august 2018, 15:13)

    Tescovin [utilizator]

    Deci dacă tăiem pădurile, e nasol pentru că urșii rămân fără habitat și ies la vânătoare în oraș. Asta știam. Acum aflăm că de fapt nici împădurirea nu face bine, că-l aduce pe urs cu domiciliul stabil vizavi de casa omului. Ai dracu' urșii ăștia, le merge bine indiferent cum ar fi.

    Treaba cu încălzirea globală însă e absolut de colecție. Bine, adevărul e că urșii ar prospera și dacă ar fi vorba de răcire globală: perioadă de vegetație mai scurtă, deci mai puține fructe de pădure, deci urși și mai interesați de viața la oraș. Iar dacă răcirea globală ar fi suficient de puternică, eventual s-ar transforma în urși polari.
  • +20 (20 voturi)    
    Astia au toti . . . (Duminică, 12 august 2018, 15:19)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . cate un tonomat in gusa. Indiferent de problema pusa in chestiune se pune automat placa cu tehnocratii, Soros si agenturili!
  • +16 (16 voturi)    
    penibil si jenant argument (Duminică, 12 august 2018, 15:21)

    qwerasdf [utilizator]

    dar idiotii n-au niciun fel de self-awareness, insista in prostia si tupeul lor nemarginit

    intotdeauna au aruncat vina pe altii.

    Mi se face sila.
  • +13 (13 voturi)    
    ALDE = nesimtire (Duminică, 12 august 2018, 15:33)

    mistydo [utilizator]

    Mascota ALDE in ceea ce priveste nesimtire in a manipula romanii! Fara rusine , dupa ce ea a stat la Mediu mai mult de 400 de zile si nu a facut decat sa cante in struna unui infractor, cocotata pe o functie ce o obliga sa faca multe pentru remedierea restantelor.... In delta Dunarii se vad acum efectele incopetentei acestei femei de doi bani, care s-a invata doar sa profite de pe vremea cand era in judetul Prahova , cot la cot cu Ghita si Cosma!
  • +14 (14 voturi)    
    Tare Disgratielo! (Duminică, 12 august 2018, 15:35)

    Alovi [utilizator]

    Numarul de zile cand tehnocratii NU au impuscat ursi: 400
    Numarul de zile sub guvernanta ciumei rosii de la tehnocrati incoace: 586
    Numarul de zile sub guvernanta ciumei rosii de la REVOLUTIE incoace: 10.000+

    Dar ce sa vezi! Vinovatii pentru atacurile ursilor sunt Ciolos si incalzirea globala! N-as fi zis Disgratielo, ma jur ca pare inventat!
    Dar daca tot esti prin Harghita, de ce nu intrebi si de paduri? Cum care paduri?!!
    • +6 (6 voturi)    
      Kerestoy Gaterszag (Duminică, 12 august 2018, 23:19)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Alovi

      A Taiat Padurile din Harghita si Covasna,cu Aprobarea P$D
  • +15 (15 voturi)    
    cine mai e (Duminică, 12 august 2018, 15:54)

    john06 [utilizator]

    si toanta asta?baaai,toate femeile psdiste au un singur neuron si ala lesinat?!ce naiba
    • +13 (13 voturi)    
      Ce vrei, (Duminică, 12 august 2018, 15:58)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui john06

      femeile deștepte caută compania bărbaților deștepți!
  • +10 (10 voturi)    
    Bătând, cu Grație(la), câmpii (Duminică, 12 august 2018, 16:15)

    Bolsevicul [utilizator]

    Doamnă, evident că tehnocrații sunt principalii vinovați, dar mai sunt și alții pe care, cu grația ce vă caracterizează, v-ați ferit să-i numiți, dar noi îi știm.

    Coborând în timp, ar fi cam așa:
    -multinaționalele, Soros și #rezist
    -guvernul Boc
    -Convenția Democrată
    -huliganii din Piața Universității
    -imperialiștii americani
    -liberalii și țărăniștii
    -ciocoii vechi și noi
    -fanarioții
    -liftele păgâne,

    lista încheindu-se (sau începând, după cum vreți) cu

    -Darius al lui Istaspe.
    • +4 (6 voturi)    
      Îți dau voie să fii bolșevic, (Duminică, 12 august 2018, 17:50)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Bolsevicul

      da ' nu-ți dau voie să fii ateu: i-ai uitat pe Irod și pe Iuda.
      • +3 (3 voturi)    
        Pe ei i-am lăsat deoparte, (Duminică, 12 august 2018, 19:33)

        Bolsevicul [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

        pentru că nu prea și-au bătut capul cu Grădina Maicii Domnului.
    • +1 (1 vot)    
      Dar Basescu ? (Luni, 13 august 2018, 10:08)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Bolsevicul

      Ma uit pe lista de mai sus si remarc.... Pe Basescu cui l-ai lasat ? Sunt sigur ca si Basescu a inmultit ursii.
      • +1 (1 vot)    
        Am și eu lipsuri (Luni, 13 august 2018, 17:32)

        Bolsevicul [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

        Am uitat de Băsescu, de Baiazid nici nu mai zic...
  • +5 (5 voturi)    
    a inceput (Duminică, 12 august 2018, 16:22)

    zigot [utilizator]

    concursul intre gabriela si vasilica:
    cine poate mai mult
    prima il reprezinta pe dragnea(alegerea lui), a doua pe
    tariceanu( alegerea ei cu consimtamantul lui)
    sigur vor fi ambele castigatoare iar Ro marea perdanta.
  • +10 (10 voturi)    
    Danciloza e contagioasa (Duminică, 12 august 2018, 16:29)

    Altiro [utilizator]

    Gratiela a baut apa dupa Veorica..
  • +7 (7 voturi)    
    cat mai puteti? (Duminică, 12 august 2018, 17:14)

    PopescuMaria [utilizator]

    cat mai puteti sa o ardeti cu guvernarea tehnocrata si cu soros? sunteti ingrozitor de penibili. comunistii si securistii sunt la putere de vreo 70 de ani si voi tot o dati cu guvernarea tehnocrata. Orice om cu jumatate de neuron isi da seama cat sunteti de penibili. Pana si pe dragnea il faceti de ras cu prostia voastra. El a adus consultanti in comunicare scumpi din strainatate si nimic nu se lipeste de voi. Nimic!
  • +8 (8 voturi)    
    !!! (Duminică, 12 august 2018, 17:18)

    nlln [utilizator]

    Mai aveti ceva de aruncat in spatele guvernarii tehnocrate?

    Pana si atacurile ursilor au fost cauzate de guvernarea tehnocrata!!!!

    Nu cumva atacul jandarmeriei asupra demonstrantilor , vineri in Bucuresti, a fost cauzata tot de guvernarea tehnocrata?
  • +8 (8 voturi)    
    Greatza Gratzioas-OO ! (Duminică, 12 august 2018, 17:49)

    Plagarus [utilizator]

    Nu Ceusescu-i de vina,ca nu a mai iesit la puscat ?
  • +9 (9 voturi)    
    Merita un premiu (Duminică, 12 august 2018, 18:22)

    tordz [utilizator]

    E greu sa dai dovada de atata prostie, saraca a muncit din greu sa ajunga la nivelul asta.
  • +3 (3 voturi)    
    ursii (Duminică, 12 august 2018, 19:50)

    Ailemac [utilizator]

    Parerea mea este ca vina apartine lui Ceausescu, mare vanator (si de ursi).
    O colega de facultate din judetul Arges ne povestea ce pateau satenii din cauza ursilor; numai ca atunci nu se spunea nimic din cauza celui care incuraja cresterea populatiei de ursi ca sa aiba ce vana.
    Asa ca si d-na ministru ar trebui sa dea vina pe Ceausescu si nici nu ar fi departe de adevar si atat de aiurea in declaratiile ei.
    • +1 (1 vot)    
      e pe dos (Luni, 13 august 2018, 8:15)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Ailemac

      prezenta ursilor inafara padurii.in orase e legata de ceea ce au facut democratii dupa 90:

      -au desfiintat anumite garduri care separau unele zone silvice si impiedicau ursii sa se inmulteasca necontrolat (am ajuns la peste 8000 ursi)
      -au defrisat ca dementii padurile si ursii nu mai au habitat/hrana fiind infometati

      In 89 nu veneau ursii in Busteni sau Brasov, Deci asta cu "Ceau e de vina" e o aberatie cosmica
    • 0 (0 voturi)    
      ursi (Luni, 13 august 2018, 20:05)

      Ailemac [utilizator] i-a raspuns lui Ailemac

      Eu am scris despre ceea ce stiu. Nici inainte de '89 ursii nu veneau in sate pentru ca erau satuli. Si nu cred ca trebuie sa trimiteti in cosmos problema vietuitoarelor salbatice care nu-si mai gasesc locul.
  • +4 (4 voturi)    
    Pentru (Duminică, 12 august 2018, 20:25)

    rutger [utilizator]

    ca o merita din plin: M---EPESEDE !!
  • +2 (2 voturi)    
    gata.. (Luni, 13 august 2018, 7:39)

    anion [utilizator]

    Avem si ursi politici! Ursii lui Ciolos au alergat-o pe Gratiela la Tusnad recent.Ursii PSD mananca miere, iar ursii ALDE mananca maroul.
  • +1 (1 vot)    
    duamna a uitat ceva (Luni, 13 august 2018, 14:19)

    ciufy [utilizator]

    A uitat de domnia lui Stefan cel mare, de la ora 14:57 la ora 15:04. El o ardea cu bisericile, cu zimbrii si a uitat de ursi. Dacii nu pot fi invinuiti, ei erau iubitori de animale, mai ales de luposerpi. Astia vorbesc ca sa nu taca.