Președintele CJ Harghita: Doamna ministru Gavrilescu a fost foarte surprinsă de ceea ce a văzut la Lacul Sf. Ana, s-a întâlnit nu cu un urs, ci cu mai mulţi deodată

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 12 august 2018, 13:51 Actualitate | Esenţial


Ursi
Foto: Facebook
Preşedintele Consiliului Judeţean Harghita, Borboly Csaba, a declarat că ministrul Mediului, Graţiela Gavrilescu, a văzut sâmbătă seara mai mulţi urşi care vin în mod frecvent la Lacul Sfânta Ana, autorităţile discutând mai multe soluţii pentru rezolvarea problemei urşilor din zonă, transmite Agerpres.

Preşedintele Consiliului Judeţean Harghita, Borboly Csaba, a declarat presei că ministrul Mediului a văzut mai mulţi urşi şi că a fost foarte surprinsă. 

"Ieri seara chiar şi doamna ministru, vicepremier, a fost foarte surprinsă de ceea ce a văzut la Lacul Sf. Ana, s-a întâlnit nu cu un urs, ci cu mai mulţi deodată, fără a fi pregătită. Am avut o discuţie prin care cerem modificarea planului de management şi a legislaţiei privind deşeurile menajere şi alte propuneri pe care i le-am înmânat şi la Băile Tuşnad", a afirmat Borboly Csaba.

Pe pagina de socializare a preşedintelui Consiliului Judeţean Harghita au fost postate mai multe fotografii cu vizita ministrului Mediului la Lacul Sf. Ana şi cu urşii din zonă.

Directorul Rezervaţiei Lacul Sf. Ana - Tinovul Mohoş, Gavril Hadâmbaş, a declarat că urşii vin în fiecare seară la Lacul Sf. Ana şi a făcut din nou un apel la oameni să nu se fotografieze cu aceste animale, pentru a evita producerea unor accidente.

"Este vorba de mai mulţi urşi, de Casandra, ursoaica cu doi pui, şi mai este un mascul pe care îl cheamă Lori, ei vin în fiecare seară. (...) Eu cred că au venit să vadă urşii (n.r. - autorităţile), nu erau obişnuiţi şi nu s-au dus foarte aproape, ceea ce este bine. (...) Apelul nostru este să nu se facă fotografii cu urşii, că oamenii se duc aproape şi se pot întâmpla accidente", a spus Gavril Hadâmbaş.

Ministrul Mediului, Graţiela Gavrilescu, a efectuat sâmbătă o vizită la Băile Tuşnad, unde a avut o întâlnire cu autorităţile locale şi judeţene pentru a discuta soluţiile pentru rezolvarea problemei din staţiune, după ce patru bărbaţi au fost atacaţi de urşi, în ultima perioadă.




















2365 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Pzd-ita (Duminică, 12 august 2018, 14:01)

    Sati [utilizator]

    Gratiela s-a dus sa pupe ursii pe botic pt. senzatii tari ?
    • +2 (2 voturi)    
      Ministra asta....... (Duminică, 12 august 2018, 15:49)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Sati

      ........... ar fi ramas la fel da surprinsa si daca s-ar fi intanit cu niste....gaini !!! Pt ea.....totul e nou...:)))
  • +3 (3 voturi)    
    ...se impun sancțiuni... (Duminică, 12 august 2018, 14:03)

    baligosul [utilizator]

    Președintele consiliului județean Harghita trebuie sancționat, urgent, iar urșii, care nu au abordat-o pe ministereasă în stil jandarmeresc, să fie emasculați și detașați la grădini zoo.
  • +2 (2 voturi)    
    dna ministru (Duminică, 12 august 2018, 14:13)

    zigot [utilizator]

    al mediului este crescuta si educata in alt mediu decat
    cel specific ministerului mediului;
    mereu va fi surprinsa, ca in ultimii cca 10 ani, de
    realitatile mediului din Ro.
    dar vorba ceea, nu a gasit alt minister( alta rima), nu
    domnule tariceanu ( si acesta un nume care nu reflecta
    caracterul numitului)
  • +3 (3 voturi)    
    Draghe Csaba Kosonom (Duminică, 12 august 2018, 14:18)

    un domn [utilizator]

    Pentru Kerestoy Gaterszag SRL care a facut milioane de euro nefiscalizate din DEFRISAREA padurilor don HarCov
    Siostok!
  • 0 (0 voturi)    
    ursii astia sint ca noi (Duminică, 12 august 2018, 14:24)

    Coco Whistle [utilizator]

    nu te duce prea aproape ca s-ar putea sa te muste.
  • +4 (6 voturi)    
    daca scarbosela olteanu era pe luna si se intalnea (Duminică, 12 august 2018, 14:28)

    qwerasdf [utilizator]

    acolo cu ursi... da! Era mare minune! Wow!

    asa ca presedintele CJ Harghita sa ne mai scuteaza cu stiri d-astea pompierstice, bombastice

    la ce te astepti sa gasesti cand te duci in habitatul ursului, micsorat de 10.000 de ori?!
  • +1 (1 vot)    
    localizare (Duminică, 12 august 2018, 15:27)

    karula [utilizator]

    Gratiela cum ai localizat ursii? Dupa urmele de labā?
  • 0 (0 voturi)    
    Ipocrizie (Duminică, 12 august 2018, 15:45)

    mistydo [utilizator]

    Dupa ce continua politica de culise a PSD de a face afaceri pe seama defrisarilor, se plange ca in zona este dezastru pentru ursi.... Cum dracu s-au nimerit atatea femei incopetente, mincinoase ...in acest Guver ce se prostitueaza in fata lui Dragnea!
  • 0 (0 voturi)    
    vorbeste lumea (Duminică, 12 august 2018, 20:05)

    XLXL [utilizator]

    pai sa stie lumea ca ursii astia toti sunt unguri ...